İçeriğe Yönlendir

Focus 2.5 - Klima Gazı Az Alıyor

Cihan Kutluer

Recommended Posts

Cihan Kutluer
(düzenlendi)

Focus 2.5 benzinli aracima dun klima gazi bastirayim dedim. 400 gram varmis icinde. Vakumladilar temizlediler sonra tekrar gaz basarken yine 400 gr aldi. Normalde 600 gr almasi lazimken klima sistemi 200 gr. gazi almiyor. Basıncı yukseliyor ve almiyor. Usta göğüsu sokecez bakacaz filan dedi. Bende biraz korktum acikcasi.Böyle bir sorunla karsilasan ve bana cozum onerisini sunacak arkadas varmidir acaba. 

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Kaç gram almalıdır bilmiyorum ama klima sorunsuz çalışıyorsa tamam demektir bence. Klimayı açtığınızda klima kesintisiz çalışıyor mu-soğutuyor mu ?

Gazı eksik olsa (fazla olunca da aynı şeyi yapar), klimayı açtığınızda ya hiç soğuk üflemez, ya da 1-2 dk. sogutur, tık der kompresör durur bir kaç dk. sonra tekrar soğutmaya başlar. Böyletekrarlar gider.

Bu tür bir şikayetiniz yoksa, normal soğutuyorsa kendinize dert etmenize gerek yok, klima gazı tamamdır.

Yorum bağlantısı
Cihan Kutluer
10 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Kaç gram almalıdır bilmiyorum ama klima sorunsuz çalışıyorsa tamam demektir bence. Klimayı açtığınızda klima kesintisiz çalışıyor mu-soğutuyor mu ?

Gazı eksik olsa (fazla olunca da aynı şeyi yapar), klimayı açtığınızda ya hiç soğuk üflemez, ya da 1-2 dk. sogutur, tık der kompresör durur bir kaç dk. sonra tekrar soğutmaya başlar. Böyletekrarlar gider.

Bu tür bir şikayetiniz yoksa, normal soğutuyorsa kendinize dert etmenize gerek yok, klima gazı tamamdır.

Klima gazi normalde 600 gr aliyor. Sofutma durumu ise yolcu tarafi arac rolantide calisiyorken 8 dereceye kadar dusuyor. Sofor tarafi 12 13 derecelerde geziyor. Problemim bu aslinda. Klima uflemesinde herhangi bir problem yok.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Kompresör dururdan kasıt, soğutucunun devreden çıkması.Yani hava üfleyen fan sürekli çalışır, fan durmaz ama gaz eksik veya fazla ise soğuk gelmez, ılık hava gelir.

Sizin ölçtüğünüz derecelere göre soğutmada evet problem var. @Mehmet Ozyurek daha önce bir kaç kez söylemişti, gelen hava ya 4 ya 6 derece olmalıydı, tam hatırlayamadım.

Bence bir de başka bir yere danışın, neden eksik gaz alıyor onu öğrenmek lazım.

Radyatörün aralıklarının çamurla dolmadığına da emin olmak gerek. Peteklerin arasından gerektiği kadar hava geçebiliyor mu bakmalı.

Yorum bağlantısı
Cihan Kutluer

2 yere gosterdim bakalim. Guvendigim bir usta var ankarada orayada gosterecegim ne diyecekler. Tesekkur ederim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...

Arkadaslar, klima gazı kac senede biter, cok sık kullanan biri degilim,

bir süresi var mı, son kullanım tarihi var mı, klimanın çalışma saatiylemi ilgili

son dolumdan sonra atıyorum 5 sene sonra muhakkak değişmeli diye bir anlayış var mı?

Tesekkurler

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
On 22.06.2017 at 22:53, Cihan Kutluer yazdı:

Klima gazi normalde 600 gr aliyor. Sofutma durumu ise yolcu tarafi arac rolantide calisiyorken 8 dereceye kadar dusuyor. Sofor tarafi 12 13 derecelerde geziyor. Problemim bu aslinda. Klima uflemesinde herhangi bir problem yok.

Biraz geç olmuş ama bir klima kalibrasyonu yapsanız durum fark edecek mi merak ediyorum...

Normalde klima gazı hiç bitmemeli, çünkü kapalı bir sistem ve sistemde harcanan gaz değil, elektrik enerjisi, dolayısıyla yakıt.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
7 saat önce, Lemi Sam yazdı:

Arkadaslar, klima gazı kac senede biter, cok sık kullanan biri degilim,

bir süresi var mı, son kullanım tarihi var mı, klimanın çalışma saatiylemi ilgili

son dolumdan sonra atıyorum 5 sene sonra muhakkak değişmeli diye bir anlayış var mı?

Tesekkurler

Belirli bir kullanım ömrü ve değişim periyodu yoktur. Sistemin sağlığı için klimanın yaz kış ayda bir kez en az 20 dk çalışması önerilir. Dipnot yeni gaz her zaman iyidir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kullanılmayınca bitme sebebi. Contaların kuruyup gaz kaçırmasıdır.
Aslında biten bişey yok. Bir kaçak var.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cihan Kutluer

Sorunu hallettik dupont marka gaz bastik ve sagolsun polen filtresini takan ustam (bursada olanlar ina gitmesin özelden soyleyebilirim) focus 3 un polen filtresini takmis. Polen filtresini ve gazi yenileyince sorunum halloldu. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bahsedilen arızaların polen filtresiyle alakası yok gibi. Yani hava akışı yeterliydi ama soğutma size az geliyordu. Ve tek taraf daha az sogutuyordu. Klima gazı basılması yeterli soğukluğu sağlar ama iki tarafın aynı soguklukta olmamasını arada bir yaşarsınız.. Bu da klima kapaklarıyla alakalı bir durum. Tamiri zordur. Memnunsanız elletmeyin derim. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Cihan Kutluer

Memnunnum o sicaklarda üşüyüp derecesini yükselttik yada kapattık bile. Az üfleme sorunu polen filtresinden kaynaklıymış haliyle az üfleyince soguk havada az geliyor. Klima gazınıda tam bastırınca isimiz hallolmus oldu. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...