İçeriğe Yönlendir

Tempra Motorlu Şahin Doğru Mu?

Fikret Özsoy

Recommended Posts

Fikret Özsoy

Bugün arkadaşlarla sohbet ederken konu arabalara geldi. Arkdaşın bir tanesi şahinlerde tempra motoru var dedi. Ben de tempra kullanan biri olarak olmayacağını söyledim Tempranın motorunu lancia üretiyor dedim. Bir sonuca varamadık. Gerçekten böyle bir şey var mı? İnternette baktım biraz ama tam anlayamadım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tam emin değilim ancak bildiğim kadarı ile 1.6 motorlu enjeksiyonlu Tempra'larda Şahin doğan'da kullanılan aynı motordan kullanılmıştı diye hatırlıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Evet. SLX lerde 1.6 tempra motoru vardı. Daha sonra şahinlerde de kullanıldı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
5 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Tam emin değilim ancak bildiğim kadarı ile 1.6 motorlu enjeksiyonlu Tempra'larda Şahin doğan'da kullanılan aynı motordan kullanılmıştı diye hatırlıyorum.

3 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Evet. SLX lerde 1.6 tempra motoru vardı. Daha sonra şahinlerde de kullanıldı. 

Eğer böyle bir şey varsa iyiymiş. Çok iyi hatırlıyorum kullandığım tempra ithaldi ve motorun her yerinde lancia yazıyordu. Bu motor şahinlerde kullanıldıysa süper olmuştur.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Şahin S lerde tek noktadan enjeksiyonlu Tempra motoru kullanıldı diye biliyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sanırım 1993 yılında platin ateşlemeden elektronik ateşlemeye geçildi. O yıllarda tüketim değerleri 90 km hızda litre cinsinden veriliyordu, 8.2 litre falandı galiba tüketim. Daha sonraki yıllarda üstten eksantrikli tempra motorunu geçildi. Güç 80 HP(SAE) den 96 HP (SAE)çıktı. Tüketim yeni motoru rağmen yine de çok yüksekti. Çünkü kasa rüzgar direnci vs kötüydü.   

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
5 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Çünkü kasa rüzgar direnci vs kötüydü.   

Tempralarda kasa direnci 0.28 diye biliyorum ama yanlış olmasın yine de.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Evet çok iyi bir aerodinamiği vardı. Kama gibi zaten dikkat ederseniz. Aksine şahin de balta ile kesilmiş gibi. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
2 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Evet çok iyi bir aerodinamiği vardı. Kama gibi zaten dikkat ederseniz. Aksine şahin de balta ile kesilmiş gibi. 

Abi ilk mesajı ben yanlış anlamışım, şimdi ikinciyi yazınca şahine atıf yaptığını anladım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy

Oldum olası arabalarda keskin hatları sevmişimdir. yuvarlak hatlar bana göre değil.

Yorum bağlantısı
Rifat Berber

Konu açılmışken 90ların sonuna doğru çıkan 1.4 motorlu Renault 19'larda Broadway motoru kullanılmıştı o dönem. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...