İçeriğe Yönlendir

Focus almalı mı almamalı mı ?

Emre Cetin

Recommended Posts

Emre Cetin

Öncelikle herkese mutlu bayramlar ,

Yakın zamanda aileye bir birey daha katılacak olduğundan eşiminde kullanabileceği otomatik hb bir araba arayışına girdim .

Mevcut kullandığım araç 2010 model 1.5 dci laguna executive en dolu  modeli araçta severek kullandığım özellikler otm. kararan dikiz aynası , oto yanan farlar  cc start stop keyless go , yağmur sensörü vb .

Yeni alacağım otomatik araçta ise ilk olarak aradığım özellik " esp " bunun dışındaki donanımsal eksiklere katlanabilirim diye düşünüyorum , buna rağmen sizlerin saygıdeğer görüşlerinize danışmak istediğim ilandaki bu (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-acil-satilik-ilk-sahibinden-74binde-focus-454033752/detay/) arabayı satın alsam konfor olarak çok büyük eksiklik hisseder miyim yol tutuşu güvenlik ve arıza açısından beni üzer mi  ? ve bu araçların bu paketleri bu fiyatlar ediyor mu ?,

donanım olarak titanium x paketler göz dolduruyor fakat forumda yaptığım araştırma sonucunda esp nin bu modellerde olamadığını öğrendim .

Araca diğer alternatif ise 2010 model üstü hb benzinli otomatik meganelar örnek olarak ( https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-sahibinden-hasarsiz-kayitsiz-megan-3-454033804/detay/)

vakit ayırıp görüşlerinizi paylaştığınız için şimdiden teşekkür ederim .(alternatif otm. araç önerilerine açığım bütçe maks 45 civarı ) 

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

Focus iyidir , konforludur, araba temiz ise kolayına arıza vermez.focus tercihi yaparak yanlış bir karar vermiş olmazsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

2.5 kasa focuslarda ESP çok çok nadirdir.  Siz o siyah otomatik focusun ilanında da var diye işaretlendiğine bakmayın.  bütçeyi biraz daha zorlayıp 3 kasa powershift focuslara bakabilrsiniz.  ESP de standart bu kasalarda.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
10 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Esp trend pakette olmaz x pakete olur tam tersi

Abi çok nadir olsa da trend pakette de var. Bir tanıdığımda var.

Yorum bağlantısı
Emre Cetin
10 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Esp trend pakette olmaz x pakete olur tam tersi

Bende öyle biliyorum , ilan trend diye girilmiş ama açıklamada trend x diye yazmış ilan sahibi , tabi gidip aracı görmeden emin olmanın pek bir yolu yok gibi duruyor . 

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Bence manüel vites kullanmayı öğretin eşinize. Laguna bu konuda çok kullanışlı ve kullanımı kolay bir araba. Geçen yıl tam full privilege vardı cam tavan sunroof falan çok da kolaydı kullanımı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Cetin
25 dakika önce, Necat Ertan yazdı:

2.5 kasa focuslarda ESP çok çok nadirdir.  Siz o siyah otomatik focusun ilanında da var diye işaretlendiğine bakmayın.  bütçeyi biraz daha zorlayıp 3 kasa powershift focuslara bakabilrsiniz.  ESP de standart bu kasalarda.

3 kasalar çok güzel ama hanımın ilk araba tecrübesi olacak 50.000 bandına çok çıkmak istemiyorum o yüzden :(

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Abi çok nadir olsa da trend pakette de var. Bir tanıdığımda var.

Yok yok da illa esp olacak ise trend de daha az olacak
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

Renault ön takım rahatsızlık verir

Focus iyidir...

Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

esp sizin için bu kadar önemliyse mutlaka yol bilgisayarından var mı, yok mu kontrol edin. esp düğmesi varsa ve basıldığında aktif/pasif oluyorsa amenna, ama her gördüğünüz esp düğmesine de itibar etmeyin. :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

2.5 kasada esp yol bilgisayari menüsünde degil mi?

f2 de esp, arkasi disk olanlarin hepsinde standart degil miydi?

Bu arada özellik olarak esp arayan tek ben degilmisim :) 

f2 aracimi alirken galerici sordu ne özellikler lazim size diye. Ben de ilk önce esp olacak, gerisine bakariz, önce diyince adam garip garip bakmisti bana :biggrin:

bir kac gün sonra da tramvayda 2 kiz birbiriyle konusuyor karsimda. biri araba alacakmis. diyor ki "neden abs li araba alip daha fazla para vereyim. kac kere lazim olacak ? " güleyim mi aglayayim mi bilememistim:D

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Bir focus 2,5 benzin + lpg Otomatik vites kullanıcısı olarak tavsiye ederim. ESP yok ama kolay kolay savrulucak araç değil. Virajlarda güvenli sürüş hissi verir. Tavsiye ederim. Focus iyidir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy

Cvt şanzımanlı dizel almayında gerisi önemli değil. Bu gün servise bırktım aracımı bakalım kaç bin tl masraf çıkacak. Satamıyorumda. İlk arabam ve büyük kazık yedim.

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

ESP den vazgeçmeyin bence de. focus 2,5  aracımda yok ve aynı kasa arkadaşımın Titanyum donanımındaki aracını kullanınca anlamıştım öenemini. focus veya başka model de olsa savrulma her araçta var bu da bir gerçek esp bu gerçeği minimuma indiriyor.

Yorum bağlantısı
Emre Cetin
9 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

2.5 kasada esp yol bilgisayari menüsünde degil mi?

f2 de esp, arkasi disk olanlarin hepsinde standart degil miydi?

Bu arada özellik olarak esp arayan tek ben degilmisim :) 

f2 aracimi alirken galerici sordu ne özellikler lazim size diye. Ben de ilk önce esp olacak, gerisine bakariz, önce diyince adam garip garip bakmisti bana :biggrin:

bir kac gün sonra da tramvayda 2 kiz birbiriyle konusuyor karsimda. biri araba alacakmis. diyor ki "neden abs li araba alip daha fazla para vereyim. kac kere lazim olacak ? " güleyim mi aglayayim mi bilememistim:D

2 saat önce, Serkan Gülderen yazdı:

ESP den vazgeçmeyin bence de. focus 2,5  aracımda yok ve aynı kasa arkadaşımın Titanyum donanımındaki aracını kullanınca anlamıştım öenemini. focus veya başka model de olsa savrulma her araçta var bu da bir gerçek esp bu gerçeği minimuma indiriyor.

Son kullandığım araçta ve bir önceki bmw aracımda da esp vardı 2 sinde de çok önemli yerlerde devreye girerek bana yardımcı olduğu durumlar oldu bu yüzden esp siz olsun istemiyorum alacağım araç . Fordun focus  2 lerde esp konusunda bu kadar cimri davranmasını da çözebilmiş değilim  açıkcası . :nea:

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Bazı markalarda mekanik yol tutuş kafi gelince illa da şart olmaktan çıkmakta.

Tek sorun altindaki aracin ne oldugunu herkesin düşünmemesi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Esp yi tanımadan önce rahattım. Devreye girdiği yer ve anları göz önüne getirdiğimde.

Allah kimseyi gördüğünden geri koymasın diyorum. Esp siz araç zor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Cetin
13 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Bazı markalarda mekanik yol tutuş kafi gelince illa da şart olmaktan çıkmakta.

Çağlar abi bu şuna benzemedi mi biraz "bazı araçlarda fren durma mesafesi yeterli olunca abs şart olmaktan çıkmakta gibi " 95 senesinde çıkmış bir güvenlik teknolojinin üstünden 10 sene geçmesine rağmen dünyanın en önde gelen otomobil üreticilerinden birinin araçlarında olmaması benim içime sinmiyor genede . Devlet de böyle düşünmüş olacak ki 2014 ün belli bir ayından sonra gelen tüm araçlarda esp yi zorunlu kıldı diye biliyorum . 

Yorum bağlantısı
Emre Cetin
12 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

Tek sorun altindaki aracin ne oldugunu herkesin düşünmemesi

Trafikte sürücü ve aracı dışında birçok faktör var . Yolun durumu , yola aniden çıkabilecek insan hayvan yada bir nesne gibi . Aracınızı ne kadar iyi tanırsanız tanıyın yada nekadar iyi sürücü olursanız olun hata yapma ihtimaliniz olan noktalar var sistemin amacıda bu noktar da yardımcı olmak zaten .  Örnek olarak :

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Trafikte sürücü ve aracı dışında birçok faktör var . Yolun durumu , yola aniden çıkabilecek insan hayvan yada bir nesne gibi . Aracınızı ne kadar iyi tanırsanız tanıyın yada nekadar iyi sürücü olursanız olun hata yapma ihtimaliniz olan noktalar var sistemin amacıda bu noktar da yardımcı olmak zaten .  

Yanlis anlamissiniz.Bazi insanlar altinda ne olursa olsun formula arabasi zannediyor. Sınırlarını bilmiyor
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek
On 28.06.2017 at 16:16, Serkan Gülderen yazdı:

Titaniumlarda da standart değil, hatta X pakette de standart değil, Opsiyoneldir.  o titanium da size denk gelmiştir. 

forumun ehtiyarları eyi bilir, bana da Şansa denk geldi. :) 

On 28.06.2017 at 20:48, Mehmet Ozyurek yazdı:

Esp yi tanımadan önce rahattım. Devreye girdiği yer ve anları göz önüne getirdiğimde.

Allah kimseyi gördüğünden geri koymasın diyorum. Esp siz araç zor.

+33

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...