İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 - Klima Sistemi Çatlak Tamiri

Ozer Oz

Recommended Posts

(düzenlendi)

Aracımın klimasına gaz koyunca çalışıyor soğuk üflüyor ancak 1 gün sürüyor sonra içerideki gaz boşalıyor ve soğuk üflemeyi kesiyor tamamen ,  sanırım kaçak var 2 kez denedik  gaz bastık durum aynıydı  , 

merak ettiğim acaba oluşan çatlak varsa bu çatlakların tamiri oluyormu basit bir iş mi ? 

tarihinde Nuri Güngör tarafından düzenlendi
Başlık büyük harf
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Ozer bey öncelikle klima sistemine floresan sivi verilerek bir gün bekleniyor. Daha sonra özel bir gözlükle bakilarak kaçağin yeri yespit ediliyor. Bildigim kadari ile kacak klima radyatorunde ise aliminyum kaynagi ile kaynak yapilabiliyor. Tavsiyem gaz basilan sibobuda kontrol ettirin. 

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Dün benim de klima soğutmuyordu. Klima borusunun dirsek kısmında kılcal bir çatlak oluşmuş. Tespit edildikten sonra söküldü kaynak yapıldı. Sonra gazı dolduruldu ve şimdi sıkıntısız soğutuyor. Tokat'ta klima ile ilgili problemini çözebileceğin en iyi usta Samsun Oto Elektrik, Levent abidir. Mutlaka oraya gitmeni tavsiye ederim. Benim yönlendirdiğimide söyleyebilirsin.

Bir saat önce, Mustafa Erkan yazdı:

Ozer bey öncelikle klima sistemine floresan sivi verilerek bir gün bekleniyor. Daha sonra özel bir gözlükle bakilarak kaçağin yeri yespit ediliyor. Bildigim kadari ile kacak klima radyatorunde ise aliminyum kaynagi ile kaynak yapilabiliyor. Tavsiyem gaz basilan sibobuda kontrol ettirin. 

Benim ustam kaçak tespitini öncelikle contaları değişerek sonra borular üzerinde balata spreyi sıkarak belirledi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Dolum cihazı test etmedi mi en başta?1 günde boşalıyorsa testten geçmemesi gerekir.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
On 29.06.2017 at 09:10, Murat Atagenç yazdı:

Dün benim de klima soğutmuyordu. Klima borusunun dirsek kısmında kılcal bir çatlak oluşmuş. Tespit edildikten sonra söküldü kaynak yapıldı. Sonra gazı dolduruldu ve şimdi sıkıntısız soğutuyor. Tokat'ta klima ile ilgili problemini çözebileceğin en iyi usta Samsun Oto Elektrik, Levent abidir. Mutlaka oraya gitmeni tavsiye ederim. Benim yönlendirdiğimide söyleyebilirsin.

Benim ustam kaçak tespitini öncelikle contaları değişerek sonra borular üzerinde balata spreyi sıkarak belirledi.

aynen samsun elektrıge gıdecegım  daha önceden tanıyorum kendısını gerçekten işinde usta birisi 

21 saat önce, Sermet Gündoğdu yazdı:

Dolum cihazı test etmedi mi en başta?1 günde boşalıyorsa testten geçmemesi gerekir.

valla pek bilgim yok

gaz basan makinenin başında değildim gordugum kısı makıneyı bagladı gazı doldurdu herhangi birşey söylemedi , 

tarihinde Ozer Oz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Furkan Cıbıl
On 29.06.2017 at 09:10, Murat Atagenç yazdı:

Murat bey tokatta klimadan anlayan ustaya benimde ihtiyacım var. Acaba ustanız merkezde mi? Merkezdeyse açık adresini alabilir miyim . 

Sorunum içindeki gazı bitmiş gibi görünüyor ama kılcal çatlağı filan var mı onunda tespitinin yapılması lazım. 

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
4 saat önce, Mehmet Furkan Cıbıl yazdı:

Murat bey tokatta klimadan anlayan ustaya benimde ihtiyacım var. Acaba ustanız merkezde mi? Merkezdeyse açık adresini alabilir miyim . 

Sorunum içindeki gazı bitmiş gibi görünüyor ama kılcal çatlağı filan var mı onunda tespitinin yapılması lazım. 

Sanayi sitesi acentalar blokta (ana yola bakan kısım, lunapark karşısına denk geliyor) Samsun oto elektrik

Pirelli bayisinin ve john deere traktör bayinin arasında. Koordinat gibi adres verdim sanırım :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Furkan Cıbıl
Sanayi sitesi acentalar blokta (ana yola bakan kısım, lunapark karşısına denk geliyor) Samsun oto elektrik
Pirelli bayisinin ve john deere traktör bayinin arasında. Koordinat gibi adres verdim sanırım [emoji3]

Öncelikle Murat bey çok teşekkür ederim. Gelip giderken ambulans, otobüs tamir edildiğini görüyordum ama şahsen gidip hiç bakmamıştım.
İlk gittiğimde başı çok kalabalıktı ve bende geç saatte gitmiştim. Tamir ettiremedim. Bugün saat 4 de gittim. Yine ambulansların arasında yerimi kaptım. Ve başladık işlemlere.
Önce içinde hiç gaz olmadığını gördük ve herhangi bir çatlak kaçak olup olmadığını kontrol etmek için hava basıldı. Çok az basıncı düşünce kaçağı aramaya başladık.
Bulamayınca levent usta aracın marka modeline göre baktığı kitapçıktan 800 gr olacağını öğrendi ve gazı makina aracılığıyla bastı
İşlem bittiğinde arabayı çalıştırıp klimayı açtım ama ne sıcak ne soğuk ılık bir hava üfledi.
Sebebi çok açıktı çünkü aracın motor fanı çalışmıyordu. Soketini çıkarıp tekrar bastırarak taktığında fan çalıştı.
Sonrasında gress yağı sürüp kancasını yerine oturttu. Birde cırt Kablo tutucuyla eşeğimizi sağlam kazığa bağladık :)
Klima fan problemini çözdükten sonra buz gibi üflemeye başladı. Yaklaşık 20 dakika rolantide, derece en düşükte 3. Kademe fan hızıyla aracın içini soğuttuk.
Sonra bi gözlük ve aracın aküsüne bağladığı mavimsi bir ampülle hortumlara baktı. Klima radyatörünün orjinaliyle değiştiğini, varsa kaçağın buralardan olabileceğini söyledi .
Ve nitekimde öyle oldu. O kaçağı uzun uğraşlar sonucu (ki bunun içinde araca basılan gazı geri alma tekrar koyma da var) problemimizi çözdü. %99 Problemin gittiğini söyledi. Bana gelince, ben zaten ustalık dan ilgi den memnunum. Üstelik buz gibi üflemeye klimada olunca allah razı olsun dedik.
Bende tavsiye ediyorum Levent ustayı. Allah sizi böyle ustalarla karşılaştırır inşallah :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Rica ederim ne demek. Önemli olan paylaşımda olup birbirimize yardımcı olmak. 

Levent abinin ustalığı iyidir ama işte otobüstü, ambulanstı,.. hep ona geldiği için kısa sürede iş yaptırmak zor oluyor :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...