İçeriğe Yönlendir

Fabrika Verileri Üstünde Yakıt Tüketimi

İbrahim Halil Geloğlu

Recommended Posts

İbrahim Halil Geloğlu

Yaklaşık 1 yıldan beri Hondanın PS150 modelini kullanıyorum. Fabrika verilerinde 2,20 / 2,55 gözükmektedir. Ama ben ne çok agresfi ne de çok yavaş kullanımda 3,40 altına düşemedim. Arada baya bir fark var. Aynı model motor bir arkadasımdada var. 2,50 / 2,90 olarak agresif kullanımda bu değerleri almış.  Ama şunuda belirtmek isterim benim motor ile arakadas ile eşit şartlarlarda kakışımızda ve hızlanmamızda devamlı önde kalıyorum. Acaba enjeksiyon ayarları ile oynanmış olabilir mi? Rodaj zamanındaki kullanımın etkisimi? Yakıtı devamlı opetten alıyordum shele geçi,ş yaptım. Yoksa benim motorda bir sorun mu var. En önemlisi ise yakıtı fabrika verileri ile kıyaslama yapmam yanlış mı.  Honda spacy modellleri fabrika verileri 2,00 / 2,40 vermişler kimisi 3,00 leri buldugunu söylemektedirler.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Fabrika verilerinin insanları aldatmaktan öteye gitmediğini artık herkes biliyor.Yanılmıyorsam AB'de bunun ile ilgili 2018 yılında değişiklik yapmaya yönelik tedbirler geliyor.En basitinden ben yazan verilerden ş.içi için konulan rakamı uzun yol için baz alıyorum ve 20 yıldır hiç yanılmadım.Ş.içi İstanbul için ise verien rakam X1,5 alıyorum buda yanıltmamıştır :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu
43 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

3.4 gerçekten fazla o motora

Ancak gidişi de iyi ise daha makbul

Yokuşlarda korkmadan sollama yapabiliyorum çokşükür Gaz kolundaki o torku hissediyorum. 

6 dakika önce, M.Fatih Yüce yazdı:

Fabrika verilerinin insanları aldatmaktan öteye gitmediğini artık herkes biliyor.Yanılmıyorsam AB'de bunun ile ilgili 2018 yılında değişiklik yapmaya yönelik tedbirler geliyor.En basitinden ben yazan verilerden ş.içi için konulan rakamı uzun yol için baz alıyorum ve 20 yıldır hiç yanılmadım.Ş.içi İstanbul için ise verien rakam X1,5 alıyorum buda yanıltmamıştır :)

Orantılı ve makul bi değer verip kullanım ile arasında çok fark olmasa kabul edilebilir. 100/30 luk yanılmamı olur. Nerdeyse yeni model bir aracın yakıtı kadar yakıt harcayıp motora biniyorum. 

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu
23 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Motorlar arabaya nispetle fazla yakar zaten.

Motordan rahatlık ve performans olarak çok memnunum, yakıtı ise verdiği güç ile kıyaslarsak  şikayetçi değilim. 

Motor kullanmayan veya motora ilgi duymayan kişiler  motorların  çok az yaktığını düşünmekte. Arabada  piston 1 kere patlıyorsa motorda 10 kere patlıyor her patlama yakıt harcanıyor. 

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Yuki Mars 150cc var bende , agresif kullanırım ara gaz bol ,sehirici kısa mesafe sürekli 4 litre yakiyor. Gazı yavaş açarsam sakin kullanırsam vs 3 litreler seviyesine düşüyor.. 5 litre yaksada çok umursamam çünkü şehiricinde elim ayağım.. arabayi alali 4 ay bitti 1750km uzun yolda yaptım şuanda 2800kmde :)

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu
4 saat önce, Tuna İşgören yazdı:

Yuki Mars 150cc var bende , agresif kullanırım ara gaz bol ,sehirici kısa mesafe sürekli 4 litre yakiyor. Gazı yavaş açarsam sakin kullanırsam vs 3 litreler seviyesine düşüyor.. 5 litre yaksada çok umursamam çünkü şehiricinde elim ayağım.. arabayi alali 4 ay bitti 1750km uzun yolda yaptım şuanda 2800kmde :)

Yakıtı çok kafaya takmıyorum. Ama aynı modelin üstünde yakması ve ama yakmasını görede gitmesi içime siniyor.  Fazla yol yapan birisi değilim. İşten zaman bulamıyorum zaten. Kimi zaman, ne zaman fullediğimi unutuyorum.  Dediğiniz gibi özellikle ramazanda motor bulunmaz bir nimettir. Çünkü herkesin acelsi oluyor. 1 kavşağı geçmek için 2/3 kere kırmızdan yeşiğle dönmesini bekliyoruz sıra gelmiyor. Motorla bu gibi durumlarda çok ihtiyaç duyulabiliyor.  Arabayı ailemle gideceğim zaman dışında kullanmam. Keyifli sürüşler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
38 dakika önce, Ali Gök yazdı:

motoru bilmem hiç lakin arabada daha fabrika verisi tutturamadım :biggrin:

Fabrika verisinin altını ben sadece 2,0 focusumda görürdüm.. 

Diğerlerinde de istediğimde tutturabilmişimdir.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...