İçeriğe Yönlendir

Focus III - Kol Dayama

Recep Ali Bodur

Recommended Posts

Sarp D. Uygur

Yenilerinin kenarındaki şeffaf kısımları siyah bantla kapatabilirsiniz (tercih meselesi,sonradan ışık aradan sızıp gözünüzü rahatsız etmesin) 

Ya ben bunu nasıl düşünememişim, akşam yapayım bende. Rahatsız ediyordu ve değiştireyim eskilerini takayım diyordum..

Çok teşekkür ettim güzel bilgi :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih Güney

Ya ben bunu nasıl düşünememişim, akşam yapayım bende. Rahatsız ediyordu ve değiştireyim eskilerini takayım diyordum..

Çok teşekkür ettim güzel bilgi :good1:

Ne demek, benimde sonradan aklıma gelmişti bu olay 2 sine taktım ama sondaki tekrar çıkmaya pek niyetli değildi onu elleyemedim. Kolay gelsin
Yorum bağlantısı
Savaş Kocaacar
(düzenlendi)

Kendi kendine park etme için 2 parça bekliyorum. Parktronic onun için uğraştım esas şu an yazılımsal olarak çalışıyor fakat eksik parçalar gelince denemesini yapacağız. teorik olarak çalışmaması için bir neden yok kendi kendine park etmenin. Parktronic aracın fabrikasyonda gelen ön 6 arka 4 olmak üzare toplamda 10 sensörden oluşan park yardımcısı. şu an park sistemini kullanıyorum. gayet güzel çalışıyor ekrandan görüntü olarakda görüyorum. dediğim gibi eksik parçalar gelince kendi kendine park etmeyi deneyeceğiz. direksiyonun değişimi kolay fakat hiç sökmemiş birisinin serviste yaptırmasını tavsiye ederim keza airbagin patlaması gibi durumların ortaya çıktığı görülmüş daha önceden. Kendiniz yyapmak isterseniz direksiyonun arka kısımlarında tornavida sokarak 2 adet tırnağı boşa çıkarıyorsunuz airbag kapağı çıkıyor biraz çekerek yanlardan. airbag fişi var bi tane 2 pinli onu çıkarıyorsunuz. direksiyonun ortasındaki büyük somunu söküp yerine yeni direksiyonu takıyorsunuz. biraz uğraştırıyor yalnız onu söyleyeyim. klima düğmelerini akgür ticaretten almıştım 40 tl mi neydi galiba. googleden akgür ticaret yazın online siteleri var ford parçaları üzerine. yalnız trend ve trend-x araçlarda park sistemi için tesisat yok onuda mecburen kendim hazırladım oda biraz uğraştıran bir iş. keza aracın hs-can network sistemine bağlantı yapmak gerekiyor. yoksa sistem çalışmıyor. 

tarihinde Savaş Kocaacar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Abi yazılımsal olarak araç üzerinde nerede çalışıyorsunuz? Yetkili servis mi yoksa özel servis mi? İzmir'de sis farlarını açtırmak için gittiğim hiçbir özel servis bu işi yapamadı. Yetkili servisin bağlantı kurması gerekiyor denildi ve nitekim neticeyi de yetkili serviste alabildik.. Yetkili servis dışında aracın özelliklerini açıp kapatabilmek için aracın asbis dosyası mı ney varmış onun olması gerekiyormuş ki onu da sadece yetkili servislere veriyormuş otosan. Siz nasıl çalışıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Semih Güney

Kendi kendine park etme için 2 parça bekliyorum. Parktronic onun için uğraştım esas şu an yazılımsal olarak çalışıyor fakat eksik parçalar gelince denemesini yapacağız. teorik olarak çalışmaması için bir neden yok kendi kendine park etmenin. Parktronic aracın fabrikasyonda gelen ön 6 arka 4 olmak üzare toplamda 10 sensörden oluşan park yardımcısı. şu an park sistemini kullanıyorum. gayet güzel çalışıyor ekrandan görüntü olarakda görüyorum. dediğim gibi eksik parçalar gelince kendi kendine park etmeyi deneyeceğiz. direksiyonun değişimi kolay fakat hiç sökmemiş birisinin serviste yaptırmasını tavsiye ederim keza airbagin patlaması gibi durumların ortaya çıktığı görülmüş daha önceden. Kendiniz yyapmak isterseniz direksiyonun arka kısımlarında tornavida sokarak 2 adet tırnağı boşa çıkarıyorsunuz airbag kapağı çıkıyor biraz çekerek yanlardan. airbag fişi var bi tane 2 pinli onu çıkarıyorsunuz. direksiyonun ortasındaki büyük somunu söküp yerine yeni direksiyonu takıyorsunuz. biraz uğraştırıyor yalnız onu söyleyeyim. klima düğmelerini akgür ticaretten almıştım 40 tl mi neydi galiba. googleden akgür ticaret yazın online siteleri var ford parçaları üzerine. yalnız trend ve trend-x araçlarda park sistemi için tesisat yok onuda mecburen kendim hazırladım oda biraz uğraştıran bir iş. keza aracın hs-can network sistemine bağlantı yapmak gerekiyor. yoksa sistem çalışmıyor.

Bugün beni servisten aradılar, direksiyon değişimi ile ilgili bir talebiniz olmuş ama yapılabilir mi emin değiliz gelin önce bir bakalım ona göre kesin bir şey söyleriz dediler. Ben internette araştırdım bunu gerek kendisi gerek başka servislerde yapan kişiler var olmayacak bir şey değil yaparsınız heralde diyince siz bir gelin montajı yaparız ama direksiyon üstündeki tuşlar çalışmayabilir dediler bu seferde. Böyle bir şey mümkün müdür hocam? Yani CC ve direksiyon üzerinde şuanda kullandığım radyo kontrol ve yol bilgisayarı tuşları kullanım dışı kalabilir mi?
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Semih bey direksiyon değişimi derken anlayamadım nasıl bir direksiyon takıcaksınız?

Yorum bağlantısı
Semih Güney

Semih bey direksiyon değişimi derken anlayamadım nasıl bir direksiyon takıcaksınız?

Benim aracım trendx versiyon ben titanium donanımın deri kaplı direksiyonunu aldım bunu taktıracağım
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Anladım bir sorun olmaması gerekir aslında neden servis öyle dediki anlayamadım. Eskişehirdeki servis bu tarz işlere biraz uzak gibi..banada sis farı olmaz demişlerdi

Yorum bağlantısı
Semih Güney

Anladım bir sorun olmaması gerekir aslında neden servis öyle dediki anlayamadım. Eskişehirdeki servis bu tarz işlere biraz uzak gibi..banada sis farı olmaz demişlerdi

Aynen pek kurcalamak istemiyorlar aracı, bana daha öncede servislerin bir ara kendi sattığı DRL yi takamayız olmaz demişlerdi.

Bakalım cuma günü göreceğiz neler yapabiliyorlar, sizin tavsiye edebileceğiniz yetkili servis dışında güvenilir biri var mıdır bu işi yapabilecek? Bunlar yapamazsa dışardan bir yer bulmak gerekecek

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Serviste çözemezseniz sanayi çarsısında Ayaz elektrik var..iletişim bilgilerini yazarım..sahibi Erman bey..yardımcı olur..

Yorum bağlantısı
Semih Güney

Serviste çözemezseniz sanayi çarsısında Ayaz elektrik var..iletişim bilgilerini yazarım..sahibi Erman bey..yardımcı olur..

Çok teşekkürler,eğer serviste çözüm bulamazsam kapınızı çalarım tekrardan  :)

Yorum bağlantısı
Savaş Kocaacar
(düzenlendi)

turşlar çalışmazsa eski direksiyonunuzun tuşlarıyla kablosunu alıp yenisine aktarmak 2 dakikalık bir iş. benim cc çalışmadı eski direksiyonumdakini aktardım sorun halloldu. :)

Ayrıca sis farlarını aktif etmek için servise gerek yok. Servis personeline eğitimlerde aracın hiçbirşeyini değiştirmeyin diyorlar. Bir sorun olursa mesuliyet size ait diyorlar. onlarda ellemiyor hiçbirşeyini. 30 tl ye bir elm 327 kablosu alıyorsunuz birde windows 7 li notebook. focccus programı var focus 3 ler için onuda indiriyorsunuz internetten google ye yazın direk indireceğiniz site çıkar. ordan istediğiniz özelliği ekleyebilirsiniz. diğer forumlarımızda tecrübeli ve bilgili arkadaşların ve benim paylaşımlarım var bu konularla alakalı. elm 327 ile açılabilen focus 3 özellikleri diye aratın google de çıkar gerekli bilgiler. ha şunu söyleyeyim tabiki bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz mesuliyet tamamen size ait. ben karşılaşmadım fakat karşılaşan istisnada olsa arkadaşlar var. 

Yorum bağlantısı
Semih Güney

turşlar çalışmazsa eski direksiyonunuzun tuşlarıyla kablosunu alıp yenisine aktarmak 2 dakikalık bir iş. benim cc çalışmadı eski direksiyonumdakini aktardım sorun halloldu. :)

O kadarla halloluyorsa çok iyi böyle bir durumla bizde karşılaşırsak en azından çözüm yolumuz oldu,teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur
(düzenlendi)

Ayrıca sis farlarını aktif etmek için servise gerek yok. Servis personeline eğitimlerde aracın hiçbirşeyini değiştirmeyin diyorlar. Bir sorun olursa mesuliyet size ait diyorlar. onlarda ellemiyor hiçbirşeyini. 30 tl ye bir elm 327 kablosu alıyorsunuz birde windows 7 li notebook. focccus programı var focus 3 ler için onuda indiriyorsunuz internetten google ye yazın direk indireceğiniz site çıkar. ordan istediğiniz özelliği ekleyebilirsiniz. diğer forumlarımızda tecrübeli ve bilgili arkadaşların ve benim paylaşımlarım var bu konularla alakalı. elm 327 ile açılabilen focus 3 özellikleri diye aratın google de çıkar gerekli bilgiler. ha şunu söyleyeyim tabiki bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz mesuliyet tamamen size ait. ben karşılaşmadım fakat karşılaşan istisnada olsa arkadaşlar var. 

Abi ücreti mukabilinde yaptırmak istediğim servislerin hiçbiri arabaya bağlanamadı (düzeltiyorum, bağlanıyoruz ancak özellik açma kapama için aracın asbis dosyasının olması gerektiği ve sadece yetkili servislerin bu dosyayı merkezden çekebildiğini öğrendik). Buna İzmir Ustaeller de dahil. Salih ustama aracı bıraktım bir gün ama maalesef dedi o da.

Bu programla olduğuna emin miyiz? Elimizde Elm327 Bluetooth bağlantı aparatı var, eğer oluyorsa biz kendimiz bile müdahale edebiliriz. Firmanın bu kadar kolay erişim sağlanabilecek bir beyin yapmış olabileceğine inanamıyorum açıkçası.. :unsure2:

tarihinde Sarp D. Uygur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Semih Güney

.

Savaş hocam direksiyonu yardımlarınız sayesinde hallettim diyebilirim. Serviste değişimi yaptırdıktan sonra çıktım baktım CC çalışmıyor geri dönüp bir iki fikir alışverişinden sonra ustayla eski CC tuşunu değiştirip eskisi gibi çalışır duruma getirdik. Teşekkürler yorumlarınız için
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Savaş Kocaacar
(düzenlendi)

Arkadaşlar elm ile aracın bütün özellikrini değiştirebilirziniz. Ozan kar kardeşimizin detaylı anlatımı mevcut işe yarayan özelliklerin aktif edilmesi ile ilgili. sis farını bırakın xenon aktif edip kullanan arkadaşlar var. bugün itibari ile otomatik park etme tarafımdan yapılıp çalışır hale getirilmiştir. sanırım Türkiyede ilk başka yapan olmadığını söyledi arkadaşlar. yakında sync sesli komut eklenecek. otomatik parkın video kısa da olsa aşağıdaki linktedir. araçta park sensörü bile yokken parktronic ve otomatik park etme eklenmiştir. sonradan takılma 8" androidli multimedianın ekranında izlenebilmektedir. yokuş yardımı kapıların otomatik kilitlenmesi katlanır ısıtmalı ve alt aydınlatmalı aynalar. kendi kendine park etme vs hepsi sonradan yapıldı benim araca. uydurma hiçbir parça kullanılmadı hepsi orjinal ford parçalar kullanılarak yapıldı. Aynalar ve yokuş yardımı daha önceden yapan arkadaşlar var tabi. Aynaları Teoman hocam yapmıştı forumda. yokuş yardımı lastik basınç sensörü alarm vs gibi özellikleri Ozan Kar kardeşimin anlatımlarında var. sync ve sesli komutta  de ilk olacak sanırım sonradan yapılma. 

Güle güle kullanın semih bey olmaz diye bişey yok yeterki uğraşılsın herşey yapılabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Savaş Kocaacar

Elm kablosunun bluetoth olanını değiil usb olanını kullanmanız öneriliyor. ayrıca 1.5 versiyonu daha stabil çalıştığını söylüyor tecrübeli arkadaşlar. bendede 1.5 versiyon var hiçbir sorun yaşamadım. ayrıca ilave edeceğiniz her özelliği araca tanıtmanız iyi olur elm ile yoksa arıza ışıkları vs gibi hoş olmayan şeylerle karşılaşabilirsiniz. olmayan bir özelliği aktif ederseniz gene arıza ışıkları ve dtc lerle karşılaşabilirsiniz. forumlardan bulunduğunuz şehirlerde tecrübeli arkadaşlar varsa onlardan yardım almanız daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Benim kablolu elm bir gelse uğraşmak istediğim o kadar özellik var ki.. Ellerinize sağlık valla çok güzel, özendim resmen. Maşallah. :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Sinan Erdem

2016 model focus'larda var yazıyor kolçak internet sitesinde araba güncellendi mi acaba 1 senede.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Şener KIRMIZI
(düzenlendi)

Yaklaşık 1 aydır araca kolçak arıyordum. Titanyum serideki  kolçaklarda el freni farklı yerlere olduğundan dolayı   bir çok mekanizmanın değişmesi gerekiyordu ve  çok yüksek fiyatlar verdiler.. Yurt Dışında Ford Focus Se diye bir model var ve orta konsol bizimki ile aynı, tek farkı kolçaklı oluşu idi. Bunu mutlaka getittirmem lazımdı.  Nitekim geldi.. Montajı kendim yaptım, herhangi bir masrafı olmadı.. Kolçağın bana maliyeti 350 tl oldu.  Harika bir montaj ve kesin çözüm.

6Xn0Pv.jpg

3qodLM.jpg

pWPLza.jpg

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 12
Yorum bağlantısı
Tugay YILMAZ

Hocam parçayı nerden tedarik ettiğini ve nasıl getirttiğini belirtirsen trend sahibi arkadaşlara daha çok yardımcı olursun. Hayırlısı olsun güle güle kullan.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...