İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - 1.25 LPG - Benzin Yakıt Performansı

ibrahim Ortaavcı

Recommended Posts

ibrahim Ortaavcı
(düzenlendi)

İyi günler arkadaşlar aracı yeni aldım ve yakıt ölçümü yapıyorum şu aralar. Sağlıklı ölçüm yapabilmek adına aracın lpg yi bitirip benzine geçmesine bekledim. Araç benzine geçince tam boş depoyla lpg yi fulledim 2.18 tl den 34.22 LT gaz aldı (Depo 40 lık simit) toplamda 74.60 liralık gaz aldım ve ara km yi sıfırladım araç şu an 436 km de ve halen benzine atmadı ama attı atacak gibi ve şu an itibariyle  km de 0.170 kuruş değerlerde normalmidir karışık sakin kullanım aynı araçtan olan varsa onların güncel değerleri nedir bilmek istiyorum iyi günler...

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kurus degeri bilememekle beraber dogru ölçüm oncelikle her zaman benzinde yapilmali. Zira aracta bi problem varsa benzin sistemi ile test edilmesi gerekmektedir.
Lpg ile yapacağıniz ilk test sizi yaniltabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Çetiner

Bende de 2011 1.25 my fiesta var. Degerleriniz benimkiyle neredeyse ayni. Tupun markasi da Atiker.

Yorum bağlantısı
ibrahim Ortaavcı
16 dakika önce, İsmail Çetiner yazdı:

Bende de 2011 1.25 my fiesta var. Degerleriniz benimkiyle neredeyse ayni. Tupun markasi da Atiker.

Çok sevindim ya bu araçlar resmen kokluyor gazı o zaman. Landi takılı benim araçta da daha benzine atmadı kırmızıya geçeli de baya oldu ne zaman atacak bakalım :)

Yorum bağlantısı
ibrahim Ortaavcı

Evet nihayet gaz bitti tam tamına 74.6₺ ile 472 km yaptı 0.16 kuruş karışık kullanım ile ...

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

mükemmel rakam :)

Aramızda uzunyolda 39 kuruş (benzin) yakanlar var :fiuw:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhat Mirkelam
16 saat önce, ibrahim Ortaavcı yazdı:

İyi günler arkadaşlar aracı yeni aldım ve yakıt ölçümü yapıyorum şu aralar. Sağlıklı ölçüm yapabilmek adına aracın lpg yi bitirip benzine geçmesine bekledim. Araç benzine geçince tam boş depoyla lpg yi fulledim 2.18 tl den 34.22 LT gaz aldı (Depo 40 lık simit) toplamda 74.60 liralık gaz aldım ve ara km yi sıfırladım araç şu an 436 km de ve halen benzine atmadı ama attı atacak gibi ve şu an itibariyle  km de 0.170 kuruş değerlerde normalmidir karışık sakin kullanım aynı araçtan olan varsa onların güncel değerleri nedir bilmek istiyorum iyi günler...

Aynı arac bende var ve degerler benımle aynı, 16 17 kurus arası oynuyor. yani kısaca mukemmel az yakıyor bızım araclar. 85 lıraya depom doluyor 530 km yol yapıyorum

11 saat önce, ibrahim Ortaavcı yazdı:

Çok sevindim ya bu araçlar resmen kokluyor gazı o zaman. Landi takılı benim araçta da daha benzine atmadı kırmızıya geçeli de baya oldu ne zaman atacak bakalım :)

LPG göstergesine takılme benım arac kırmızıda 300 km falan gıdıyor :D kısaca gosterge bozuk benım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Ben prins lpg taktırdım, 5000 km fln oldu. 3 kez Elazığ'a seyahat ettim. Her seferinde buradan çıkarken ve girişte depoyu doldurarak ölçüm yaptım.

Tam 432 km.de 25 litre gaz aldı araç ve yol bilgisayarı 5.5 lt gösteriyordu.

Nasıl oldu bilmiyorum ama aracın gösterdiği tüketim değeri birebir lpg sarfiyatını gösteriyor bende.

Yorum bağlantısı
ibrahim Ortaavcı
11 saat önce, Murat Atagenç yazdı:

Ben prins lpg taktırdım, 5000 km fln oldu. 3 kez Elazığ'a seyahat ettim. Her seferinde buradan çıkarken ve girişte depoyu doldurarak ölçüm yaptım.

Tam 432 km.de 25 litre gaz aldı araç ve yol bilgisayarı 5.5 lt gösteriyordu.

Nasıl oldu bilmiyorum ama aracın gösterdiği tüketim değeri birebir lpg sarfiyatını gösteriyor bende.

Siz yazınca bende 100 km de ki yakıt değerime baktım 100 km de 7.2 lt yazıyor ve neredyse 16 kuruşa tekabül ediyor birebir ölçmüş yani araç. lpg yi ölçebiliyor mu anlamadım gitti değerleri benzine göre yapması lazım birde şöyle düşünüyorum araç enjektörlere benzin mi lpg mi gelmiş nerden bilecek :D

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
(düzenlendi)

Lpg takılsada benzine göre sarfiyatı gösteriyor çoğu araç. Yani ortalama neyse üzerine 1-1.5 lt ekleyince lpg sarfiyatı ortaya çıkar. Bende direk lpgnin yaktığını gösteriyor.

Yoksa aynı şekilde benzinde 4.8lt gösteriyor.

tarihinde Murat Atagenç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Emre Candan
On 01.07.2017 at 22:25, Önder Özcan yazdı:

mükemmel rakam :)

Aramızda uzunyolda 39 kuruş (benzin) yakanlar var :fiuw:

Ankara-Afyon-Uşak-Manisa-İzmir yani klasik Ankara-İzmir yolunu kullanarak İzmir'e gittim, dönüşte de, İzmir-Menemen-Ayvalık-Balıkesir-Bursa-Eskişehir-Sivrihisar-Ankara olarak döndüm, tabi şehir içlerine girmedim gezmedim direkt git-gel yani, toplamda 500TL civarı bir benzin aldım ve arabanın ortalama 6 litre olarak geçti. 130km hızı da hiç geçmedim ve arabada yük yoktu 2 kişiydik sürücü dahil. 

Küçük motor uzun yolda tasarruflu değil pahalı oluyor. BMW 320d bile aynı güzergah da 5 ve 5 litrenin altını görebiliyor çok rahat. 

Şehir içinde dikkatli kullanılırsa 32km ortalama hıza kadar düştüğünde bile ise 6.2 yakıyor. 

Kısaca şehir içinde LPG'ye pek ihtiyaç yok ben gerek görmüyorum ama evet bu araca LPG taktıran dolmuş otobüsten ucuza gider gelir her yere. 9 litreyi geçmez LPG tüketimi en fazla o da. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Ulus
(düzenlendi)

Sehir ici full klima acik asiri trafik dur kalk, kisa mesafe surusler:

benzin: 10 lt civari

lpg : 12 lt

sehir disi: 

benzin: ölçmedim hiç

lpg: 6.5 - 8.7 arasi ( klima full acik) hiza gore 100 km/s altinda 6.5 lt civarı, hız 100- 120 civarinda ise 8.7 civarinda degerler.

tarihinde Barış Ulus tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Emre Candan

Şehir dışı full klima açık sabit 120km hız CC yok, sürekli 5'den 3'e çekip durdum performanslı kullanım oldu biraz yol boyu, bagaj az dolu 50kg fln valiz vardı 2 kişi, Ankara-İzmir ve İzmir-Balıkesir-Bursa-Eskişehir-Ankara toplam 1000km'den fazla yolda arabanın tüketimi 100km'de 6 litre çıktı. Bana göre bu araba için çok iyi. Sabırlı birisi klima açmadan 100km sabit hız ile bu arabaya çok rahat 5 litre altı yaktırır. 

LPG'ye gerek yok bu araba için bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Semih Keskin

Güncel olarak LPG yakıt değerleri ne durumda? 

2017 Fiesta 1.25 Benzin için, 90-100 km arası hızla,

Şehir dışı klimasız 4.3-4.8 litre arası, Şehir dışı klimalı 5-5.5 litre,

Şehir içi orta trafikte 6.2-6.5 litre,

Şehir içi yoğun trafik 6.8-7.2 litre. 

değerleri görüyorum.

LPG için düşünce içindeyim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

bence hiç bozmayın ayarları, tdci kadar az yakıyor maaşallah

örnek olması bakımından, paylaşmıştım başka konuda;

2015 1.5 dizel fiesta, 115000 kmde EGR DPF vs hepsi aktif. 

Rota; Eskişehir-Ankara-Aydın, Ankara içinde takribi 70-80 km trafikte yapıldı. Klima kullanmadım. Eskişehir çıkışta doldurdum, Aydına gelince depoya 100 liralık yakıt ekledim (ışık yanmıyordu 175 km menzil vardı, zorlamak istemedim günlük kullanım için aldım)

Uzun yolda 100-120 aralığında kullandım ağırlıklı. 

Ortalama hız;59 km

Ortalama tüketim; 4.2 lt/100km

Gidilen menzil; 840 km

Kalan menzil; 175 km

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

2008 1.4 benzinli Fiesta
Depoyu doldurdum, şehir içi 100 km gittim, bir daha doldurdum, 58₺ yakıt aldı, 58lt/7.9₺=7.4 litre yakıt harcamışım.
Dikkat etmeden kullandım gelişigüzel, fena değilmiş.

Lpg’de benzin harcamasını da dahil edince ortalama 40 kuruş yakıyor kilometre başına.
Sadece benzinde 58 kuruş.
18 kuruş civarı kâr ettiriyor.

Yorum bağlantısı
Semih Keskin
Çağlar Bayur yazdı:

bence hiç bozmayın ayarları, tdci kadar az yakıyor maaşallah

Benzinli için gayet iyi evet değerler. Dağ tepe gezince içiyor o ayrı.

Yılda 20.000 km ortalamam var. Eski aracım LPG'li Skoda Felicia 1.3 mpi idi.

2017 Fiesta 1.25 aldık yazın. 4.500km yaptık 1 ayda. Yakıt maşallah baya yordu.

Şimdilerde araştırır oldum LPG için.

Eskisi kadar binemiyoruz benzinli olunca. Bilmiyorum ne yapacağım. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Semih Keskin yazdı:

Güncel olarak LPG yakıt değerleri ne durumda? 

2017 Fiesta 1.25 Benzin için, 90-100 km arası hızla,

Şehir dışı klimasız 4.3-4.8 litre arası, Şehir dışı klimalı 5-5.5 litre,

Şehir içi orta trafikte 6.2-6.5 litre,

Şehir içi yoğun trafik 6.8-7.2 litre. 

değerleri görüyorum.

LPG için düşünce içindeyim.

Bence yaptığınız km az ise jiç lpg takmayın. Benim 2016 1.25 fiesta 39 bin km de kısa mesafe de 7.3 lt uzun mesafe yüksek hızlarda 6~6.5 lt civarı yakıyor. Sakin kullanımda 4.5 lt görüyorum. Daha az yaksın istiyorsanız 1.0 ecoboost veya 1.0 tsi bakın. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Semih Keskin yazdı:

Şehir dışı klimasız 4.3-4.8 litre arası

Semih Keskin yazdı:

Benzinli için gayet iyi evet değerler. Dağ tepe gezince içiyor o ayrı.

siz bu tüketim hesabında gezmeleri ayırıyor musunuz?

ölçme yöteminiz nasıl?

Semih Keskin yazdı:

2017 Fiesta 1.25 aldık yazın. 4.500km yaptık 1 ayda. Yakıt maşallah baya yordu.

4.3 lt/100 km mi yordu? nasıl oldu bu?

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Semih Keskin
(düzenlendi)

Özel okulda ôğretmenim ve gezmeler maalesef kalmadı.

Yoğun bir iş yüküyle okul-ev devam ediyor bu aylar. O nedenle dağ tepe gezemez olduk hanımla.

Bu ölçümler Bursa'da, okul ev ve zaman zaman Osmangazi(yoğun trafik kısmı)arası,

Bazı hafta sonları Bursa-Balıkesir Merkez arası uzun yol tüketimleri gözlemlenerek yapıldı. 

Bursa-Balıkesir arası klimasız 4.3-4.8 litre arası tüketim, 90-100 km hızla yakalandı. Bu yol klimalı olunca 5-5.5 litre arası değişkenlik gösteriyor.

Yazın 4.3lt/100km mi yordu sorunuza istinaden, 

Yazın klimasız duramadık Datça-Marmaris-Bodrum taraflarında ve inanılmaz virajlar, yokuşlarla dolu buralar. Dağ, tepe ve tali yollar vs keşfetme merakıyla her yere girip çıktık. Dolayısıyla 4.3litre/100km değerleri imkansız. Klima da dahil 7-8 litrelerden aşağı göremedim yoğun viraj ve yokuşlarda. Bu da inanılmaz yordu. 

Metin Uzunoğlu yazdı:

Bence yaptığınız km az ise jiç lpg takmayın. Benim 2016 1.25 fiesta 39 bin km de kısa mesafe de 7.3 lt uzun mesafe yüksek hızlarda 6~6.5 lt civarı yakıyor. Sakin kullanımda 4.5 lt görüyorum. Daha az yaksın istiyorsanız 1.0 ecoboost veya 1.0 tsi bakın. 

20bin km yapıyorken yıllık, bu yıl Fiesta'ya geçince maalesef pek gezemez olduk. Hem iş yoğunluğu hem de benzin tüketimi dağ tepe derken LPG karar kafayı rahat bırakmıyor. 

Bakalım. Sizlerin yorum tavsiye paylaşımları güzel oluyor düşünceleri yönlendirmede.

tarihinde Semih Keskin tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Semih Keskin yazdı:

LPG karar kafayı rahat bırakmıyor. 

Bakalım. Sizlerin yorum tavsiye paylaşımları güzel oluyor düşünceleri yönlendirmede.

lpg bugün itibarı ile mars a çıktı

Yorum bağlantısı
Semih Keskin

Evet bu satırları bizler okuyup yorumlarken 71 kuruş zam geldi bu geceden itibaren LPG'nin litresine.

Bir süre Fiesta'm için LPG düşüncesi rafa kalkmış oldu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Semih Keskin yazdı:

Evet bu satırları bizler okuyup yorumlarken 71 kuruş zam geldi bu geceden itibaren LPG'nin litresine.

Bir süre Fiesta'm için LPG düşüncesi rafa kalkmış oldu. 

ötv subvasiyonu bitince benzin ile mukayese için biraz zaman geçmesi lazım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...