İçeriğe Yönlendir

Hypermiler Nedir? Sürüş ve Özgül Yakıt Tüketimleri Üzerine

Ali Darbaz

Recommended Posts

Erdal Aydın
Tsi alışınca böyle videolar izleyince içim daralıyor ses var görüntü yok misali basiyosunuz devir sonda nerdeyse sürat yok. Sollamalarda ciddi tehlikeler yaşatabilir.  1.2 75lik clio 107nm torkluydu sollamaya çıkamazdım. 

Bayram süresince 1500 km ye yakın yol yaptım. Dizel focusta bu kadar keyif almamıştım, tsı gerçekten başka bir dünya. Bir de 1.4 150 olanı olsa varya, düşünemiyorum. Dün dönüş yolunda yolcuların uyumasini fırsat bilerek bi cla yla oynastik biraz. Muhtemelen reno motorlu olanindandi, 170 e kadar tamponundan ayrılmadım, tam sağa geçip yol vermişti ki yolcular uyandı ben de sağa geçtim.[emoji4]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Elinize sağlık, bir de yol şartlarında bir test bekliyoruz. 90-100 km hızla giderken durumlar ne

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
4 saat önce, Erdal Aydın yazdı:

Bayram süresince 1500 km ye yakın yol yaptım. Dizel focusta bu kadar keyif almamıştım, tsı gerçekten başka bir dünya. Bir de 1.4 150 olanı olsa varya, düşünemiyorum. Dün dönüş yolunda yolcuların uyumasini fırsat bilerek bi cla yla oynastik biraz. Muhtemelen reno motorlu olanindandi, 170 e kadar tamponundan ayrılmadım, tam sağa geçip yol vermişti ki yolcular uyandı ben de sağa geçtim.emoji4.png

ahha cla ve reno motoru, 170 den sonra intikamını aldım merak etme, acaip bir suratla bana bakan sürücüsünü sollarken üstelik ranger la zevki sen düşün :D

170 de kesiiliyor sanki bu renolar pardon merso giriş seviyesi alt başlangıç modeli mersocuklar :p

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Park halınde bu değerler biraz yanıltıcı olabilir gibi geldi bana.

Kendi aracımda normal kullanımda klima ortalama 0.5-1 lt arasında yakıtta artışa neden oluyor 100 km'de

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

O rampayı severim yolu da bilince sollamak hatta solladiktan sonra sağdan kaçmak cokkk zevklidir ;)

Yorum bağlantısı
Özgen Acar

emeğinize sağlık,anladıım kadarıyla klimada fan hızı çok etkilemiyor tüketimi

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
43 dakika önce, Özgen Acar yazdı:

emeğinize sağlık,anladıım kadarıyla klimada fan hızı çok etkilemiyor tüketimi

Evet, Kademe sona alındığında sadece motordan %10 yük çekiyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba 

Değerli arkadaşlar, bu konuda yaptığım testleri yeni tamamladım. 249 km yolu %80 oranında klima kullanarak tamamladım.. 

Ortalama hızımın 43 km çıktığı bu güzergah, her zaman gidip geldiğim yollardan oluşuyor. Buna rağmen aracım klima kullanmama rağmen 6,87 litre yakıt tüketmiş çıktı. 

Benim yıllık ortalama yakıt tüketimim olan 7,3 litre. Bir önceki alımda ise 7,7 litre lpg yakmıştım. Ama klima kullanmama rağmen 6,87 litre lpg tüketimi çıkması beni şaşırttı.. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Fiat'ın kullanıcı kılavuzunda,

⚠️  Klima kullanımının yakıt tüketimini %20 oranında arttıracağı yönünde.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba

Agresif kullanimda yakit tuketimimi olctugum bu vlogu sizlerin beyenisine tutuyorum. Yorumlarinizi eksik etmeyin. 

Hiz

Devir

Anlik tuketim

Saatlik tuketi

100 km averaj

Anlik averaj

Saatlik averaj 

Dakika dakika ortalama

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Yorum yapacagim da verileri pek anlayamadim. Hangi deger anlik tüketim? gazi biraktiginizda veya durdugunuzda sifir olan bir deger göremedim

Ben focus 2 de anlik yakiti acmistim sert kalkislarda yakit 30-35e kadar cikiyordu (1.6tdci 109)

Mesela pejo burada ufak bir üc kagitcilik yapmis. belli bir hiza kadar anlik gösterge calismiyor. Calismaya basladiginda görebilecegim en yüksek deger 12-13lt cikiyor (bu arada sanirim 30km/h ya cikmis oluyorum).

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
24 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

Yorum yapacagim da verileri pek anlayamadim. Hangi deger anlik tüketim? gazi biraktiginizda veya durdugunuzda sifir olan bir deger göremedim

Ben focus 2 de anlik yakiti acmistim sert kalkislarda yakit 30-35e kadar cikiyordu (1.6tdci 109)

Mesela pejo burada ufak bir üc kagitcilik yapmis. belli bir hiza kadar anlik gösterge calismiyor. Calismaya basladiginda görebilecegim en yüksek deger 12-13lt cikiyor (bu arada sanirim 30km/h ya cikmis oluyorum).

Merhaba 

2 tane anlık tüketim var. Biri saate anlık tüketim. Diğeri 100 km de litre cinsinden anlık tüketim.. 100km/litre cinsinden olan dikey bar. Ama hızlı hızlı değişen rakamların bir anlamı yok. O yuzden  bede dakika ortalamasını aldım. 1 dakika boyunca Litre / 100 km ortalaması daha mantıklı oluyor. Mesela 08:50 dakikada olduğu gibi 4000 devirde otobanda 119 km hızla giderken 1 dakika içindeki ortalamam 8,2 litre çıkıyor. Aynı koşullar düz yol  oluncada 1 dakika sonrasında  7,6 litreye , rampa aşaği oluncada 6 litreli değerlere düşüyor.  saniye saniye değişen anlık tüketimin etik olmadığını düşünüyorum. Takibide zor oluyor. 

zBOD04.png

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu arada güzergah, yeni açılan paşaköy mecidiye otobanı. Ayrıca Kurtköy bağlantı yolunuda , tünel yüzünden 4 şerit yeni bir yol yapmışlar, zigzaglar cizerek oraya giriyoruz. Dikkat edin :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Hocam çalan parçada çok etki ediyor yakıta :) Verilere onuda eklemek lazım bence

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
8 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Abone oldum.. abone sayınız 5+1 oldu :)

2100 abone var Mehmet abi yahu..

Ben Clio'cu kızdı mı onu merak ettim, hani soluna atlamışsınız ya o yol verirken :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
17 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Ben Clio'cu kızdı mı onu merak ettim, hani soluna atlamışsınız ya o yol verirken :)

O adam telefon ile konuşmayı bırakıp yolda düzgün araba sürsün önce. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Videonun sonunda takipçim 5 kişi artmış diyor.. ona istinaden demiştim onu Emre :)

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Videonun sonunda takipçim 5 kişi artmış diyor.. ona istinaden demiştim onu Emre :)

Pardon abi ben sessiz izledim de kaçırmışım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ali Darbaz

Merhaba 

Yeni telefonumun çekim kalitesini denemek, 

son zamlardan sonra ayağımın hassasiyetini ölçmek, 

Kinemaster beleş video editleme programını denemek

Dashcommand ekranımı son kez kullanıp kaldırmak 

gibi gibi şeyler .. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ali Darbaz

Merhaba. 

Gectiğimiz haftasonu deneyimlediğim yol tecrubem..  İyi seyirler

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Motosikletçilerin gittiği yol bu yol değil yalnız, videonun başında U yaptığın yerden sağa devam edip Kılıçlı köyüne çıkan güzel virajları olan bir yoldur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Bir saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Motosikletçilerin gittiği yol bu yol değil yalnız, videonun başında U yaptığın yerden sağa devam edip Kılıçlı köyüne çıkan güzel virajları olan bir yoldur.

Haftasonu orayada gideriz.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...