İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Otomatik Vites Sorunu

Hüseyin Börekçi

Recommended Posts

Hüseyin Börekçi

Mümkünse acil öneriye ihtiyacım var.

yolda ailemle kaldım. Arabayla normal giderken hız göstergesi 0 a indi. Ve devir 4-5 e çıktı. Durdum biraz durum yine aynı.

arabam 97 Mondeo glx. 

Eve 80-90 km kaldı çözüm önerisi olan var mı acaba.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Bir ve ikinci vitesi denediniz mi? Denediyseniz mecbur çekici çağıracaksınız. Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Yılmaz2

Hocam geçmiş olsun. Keşke elimizden birşey gelseydi:(

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi

Hocam cevaplarınız için teşekkür ederim. İnsan baya çaresiz kalıyor. Eve geldim şükrolsun. Ama sorunu hala anlayamadım.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi
(düzenlendi)

Bu şekilde bir sorun yaşayan, nereden kaynaklandığını bilen var mı?

Şanzıman yağı eksik falan olabilir mi?

Ciddi bir problem midir?

sorun şu: 120-130 km hızla devam ederken birden km saati 0 a düştü ve çıkmadı. Devir göstergesi 4-5 e kadar çıktı. Durdum arabanın biraz soğumasını bekledim. Geri viteste falan problem yok. D konumuna aldım araba hızlanıyor 70-80 km hızla eve geldim ama devir kolay kolay 3 ten aşağı düşmedi. Km saati hala 0 da hala. 

Fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

tarihinde Hüseyin Börekçi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi
4 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Km sensoru bozuk olabilir..

Peki hocam ben elektrikçiye mi gideyim yani.

Yorum bağlantısı
Nuri Tanır

Merhaba, Benim başıma uzun yolda aynı durum gelmişti ... araç belli bir km nin üzerine çıkmadan gidiyordu şayet zorlarsanız silkeleyerek gidiyordu, sorun hava akış metrenin kirlenmesi olarak tespit edilmiş sprey temizliği sonrası araba normale dönmüştü. Fordu bilmeyen ustalara arabanızı kurcalatıp oyuncak ettirmeyin... Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi
(düzenlendi)
22 dakika önce, Nuri Tanır yazdı:

Merhaba, Benim başıma uzun yolda aynı durum gelmişti ... araç belli bir km nin üzerine çıkmadan gidiyordu şayet zorlarsanız silkeleyerek gidiyordu, sorun hava akış metrenin kirlenmesi olarak tespit edilmiş sprey temizliği sonrası araba normale dönmüştü. Fordu bilmeyen ustalara arabanızı kurcalatıp oyuncak ettirmeyin... Geçmiş olsun.

Bazen tak diye vuruyordu hocam. Sanki vites değiştiriyormuş gibi. Bulunduğum  yerde bunu yapabilecek usta var mı bilemedim. 

hocam bu dediğiniz işlem maliyetli bişey mi?

18 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Tek sorun hız göstergesinin 0'a düşmesi midir?

Değil hocam. Biraz gaza dokunsam devir göstergesi 4-5 civarına çıkıyordu. Sonra 2-3 arasında tutmaya çalıştım. 70-80 km hıza ulaşabildim. Tabi devir 3 civarındaydı hep.

tarihinde Hüseyin Börekçi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Önce bi VSS kontrolü. Hata kodu kontrolü yapıldı mı bi de?

Hızı okuyamazsa şanzımanın saçmalaması bana gayet normal geliyor.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi

Bu arada Balıkesir- Bandırma ya da Gönen civarında bu arabadan anlayacak bir usta tavsiyesi olan varsa çok memnun olurum.

2 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Önce bi VSS kontrolü. Hata kodu kontrolü yapıldı mı bi de?

Hızı okuyamazsa şanzımanın saçmalaması bana gayet normal geliyor.

Daha sanayiye gidemedim. Bu kontrolü kim yapar. Kusura bakmayın bu konuda pek bilgili değilim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 dakika önce, Hüseyin Börekçi yazdı:

Bu arada Balıkesir- Bandırma ya da Gönen civarında bu arabadan anlayacak bir usta tavsiyesi olan varsa çok memnun olurum.

Daha sanayiye gidemedim. Bu kontrolü kim yapar. Kusura bakmayın bu konuda pek bilgili değilim.

En doğru kontrolü tabii ki yetkili servis. Ancak OBD cihazı olan herkes okuyabilir. Ha, tam olarka hata kodu açıklaması olmayacaktır ama, fikir verir.

VSS kontrolü için OBD ile kontrol şart.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi
13 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

En doğru kontrolü tabii ki yetkili servis. Ancak OBD cihazı olan herkes okuyabilir. Ha, tam olarka hata kodu açıklaması olmayacaktır ama, fikir verir.

VSS kontrolü için OBD ile kontrol şart.

Anladım hocam çok teşekkür ederim. Siz bu kontrol yardımıyla anlaşılır diyorsunuz yani. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Hüseyin Börekçi yazdı:

Anladım hocam çok teşekkür ederim. Siz bu kontrol yardımıyla anlaşılır diyorsunuz yani. 

Bi yerden başlanmalı derim.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi
1 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Bi yerden başlanmalı derim.

Haklısınız.

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Hız sensörü bozulduysa beyin hızı okuyamaz ve 0 gösterir. Bizim araçlarda beyin hızı okuyamayınca vites yükseltemiyor. Bu sebeple birinci viteste yüksek devirde yolculuğu tamamlamışsınız gibi algıladım. Hız sensörünü sağlamıyla bi deneyin derim geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi
3 saat önce, Hakan Bayrak yazdı:

Hız sensörü bozulduysa beyin hızı okuyamaz ve 0 gösterir. Bizim araçlarda beyin hızı okuyamayınca vites yükseltemiyor. Bu sebeple birinci viteste yüksek devirde yolculuğu tamamlamışsınız gibi algıladım. Hız sensörünü sağlamıyla bi deneyin derim geçmiş olsun.

Teşekkür ederim Hakan Bey. D konumunda yolu tamamladım devir 3000 civarı idi ama araba bağırmıyordu. Arada tak diye ses geliyordu. Bu arada hız sensörü tam olarak nerede oluyor siz biliyor musunuz?   İnternette de bulamadım.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi
9 saat önce, Fatih Emre yazdı:

Oldtype.jpg

Teşekkür ederim Sani Bey. Anladığım kadarıyla benim görebileceğim bir yerde değil.

Yorum bağlantısı
Nuri Tanır

Merhaba Hüseyin Bey,

Hayır hiç maliyetli değil, bir sprey ile akış metreyi temizleyip takmışlardı bende ve sorun kalmamıştı. 

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak
On 04.07.2017 at 23:00, Hüseyin Börekçi yazdı:

Teşekkür ederim Hakan Bey. D konumunda yolu tamamladım devir 3000 civarı idi ama araba bağırmıyordu. Arada tak diye ses geliyordu. Bu arada hız sensörü tam olarak nerede oluyor siz biliyor musunuz?   İnternette de bulamadım.

Rica ederim. Fotoğraftan da anlaşılacağı üzere şanzıman üzerinde, konum olarak şanzıman ile motor arasında kalan yerde arka tarafa bakan kısımda. Fotoğrafta ucu bantlı olan siyah boru şanzıman yağ çubuğunun borusu olması lazım. Aşağıdan daha iyi ulaşılır sanıyorum. Yok "Şematik görmek daha iyi olur." derseniz müsaitse @Muhteşem Or Abi yardımcı olabilir. :blush:

Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi
On 05.07.2017 at 20:45, Nuri Tanır yazdı:

Merhaba Hüseyin Bey,

Hayır hiç maliyetli değil, bir sprey ile akış metreyi temizleyip takmışlardı bende ve sorun kalmamıştı. 

Teşekkür ederim Nuri Bey. İnşallah dediğiniz kadar kolay bir işlemdir. Ustaya gittim ama yoğunluk var dedi. Pazartesiye kaldı bizim iş. Bakalım ne çıkacak.

On 06.07.2017 at 00:12, Hakan Bayrak yazdı:

Rica ederim. Fotoğraftan da anlaşılacağı üzere şanzıman üzerinde, konum olarak şanzıman ile motor arasında kalan yerde arka tarafa bakan kısımda. Fotoğrafta ucu bantlı olan siyah boru şanzıman yağ çubuğunun borusu olması lazım. Aşağıdan daha iyi ulaşılır sanıyorum. Yok "Şematik görmek daha iyi olur." derseniz müsaitse @Muhteşem Or Abi yardımcı olabilir. :blush:

Tekrar teşekkür ederim. Sorun yüksek ihtimal budur sanırım ama usta her şey olabilir, beyinden de kaynaklanıyor olabilir falan dedi. Bakamadı bugün. Gerçekten beyinden kaynaklanıyor olabilir mi sizce?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Her şey beyinden olabilir sanayideki "usta"larımızın görüşünde. Gerçek ustalar beyine gelene kadar milyon tane noktayı kontrol ediyor.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi
49 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Her şey beyinden olabilir sanayideki "usta"larımızın görüşünde. Gerçek ustalar beyine gelene kadar milyon tane noktayı kontrol ediyor.

Haklısınız Sani Bey. Ama usta diyoruz bekliyoruz işte ne yapalım. İnşallah beyinle ilgili değildir tabi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...