İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Otomatik Vites Sorunu

Hüseyin Börekçi

Recommended Posts

Hüseyin Börekçi

Arabamla ilgili gelişme denilemez ama olanı yazayım istiyorum. Elektrikçide bütün gün kalan aracımı ustanın bu şanzıman sorunu bizim yapacağımız bişey değil demesiyle geri aldım. Uzun uzadıya konuşamadık ama burada sizin yaptığınız tahminleri ustaya söylemiştim. Hız sensörü falan.. ama dikkate aldımı bilmiyorum. Bandırma'da bir otomatik şanzıman ustası varmış oraya yönlendirdi beni. Sizce doğru yolda mıyım? Başka bir elektrikçi falan bakmalı mı? Benim yapabileceğim bişey yok mu? Fikirlerinizi merak ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi
On 05.07.2017 at 20:45, Nuri Tanır yazdı:

Merhaba Hüseyin Bey,

Hayır hiç maliyetli değil, bir sprey ile akış metreyi temizleyip takmışlardı bende ve sorun kalmamıştı. 

Nuri Bey iyi akşamlar. Siz aynı sorunu yaşadığınızı söylemişsiniz benim aracım şu an D konumunda vites değiştirmiyor. Hız ibresi 0 da sabit duruyor ki bütün sorun bu sanırım. Sizin sorununuz bu tarz bişey miydi? Sadece akışmetre temizliği çözdü mü bu işi? İnşallah dediğiniz kadar kolay birşeydir.

Yorum bağlantısı
Nuri Tanır

Merhaba Hüseyin Bey,

Benim aracım düz şanzumandı dolayısı ile vites değişimi konusunda bir sıkıntım yoktu. Uzun yolda araç birden titremeye ve silkelemeye başlamıştı. İbrede bir anormallik yoktu diye hatırlıyorum, 90 km'yi geçirmediğim sürece sıkıntısız gidiyordu hız 90 km üzerine çıkarınca çok ciddi silkeliyor, gaz yemiyor ve araç daha hızlı gitmiyordu. akış metre temizlenince sorun kalmamıştı, ilk mesajınızda aynı sorun gibi değerlendirdiğimden başımda geçeni paylaştım ama toplam 8 sene 1 adet düz ve 1 adet otomatik mk2 kullanmış bir kullanıcı olarak çok küçük sensör temizlikleri ile çok paralar istenen bir çok sorunun çözüldüğünü yaşamış bir kişiyim... 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi
29 dakika önce, Nuri Tanır yazdı:

Merhaba Hüseyin Bey,

Benim aracım düz şanzumandı dolayısı ile vites değişimi konusunda bir sıkıntım yoktu. Uzun yolda araç birden titremeye ve silkelemeye başlamıştı. İbrede bir anormallik yoktu diye hatırlıyorum, 90 km'yi geçirmediğim sürece sıkıntısız gidiyordu hız 90 km üzerine çıkarınca çok ciddi silkeliyor, gaz yemiyor ve araç daha hızlı gitmiyordu. akış metre temizlenince sorun kalmamıştı, ilk mesajınızda aynı sorun gibi değerlendirdiğimden başımda geçeni paylaştım ama toplam 8 sene 1 adet düz ve 1 adet otomatik mk2 kullanmış bir kullanıcı olarak çok küçük sensör temizlikleri ile çok paralar istenen bir çok sorunun çözüldüğünü yaşamış bir kişiyim... 

Merhaba Nuri Bey..Hocam inşallah dediğiniz gibi olur. Bulunduğum yerdeki ustalar otomatik vites lafını duyduğu gibi kaçıyor sanki. Dün bir elektrikçiye bırakmıştım sanırım hiç bakamadı iş yoğunluğundan dedi ki hocam sen şanzımancıya gideceksin. Tanıdık bir şanzıman ustasını aradım. Dedi şanzıman üzerindeki km sensörünü bir kontrol etsinler oksitlenme yapmış olabilir, kablosu kopmuş olabilir ya da sensör arızalanmış olabilir oraya elektrik ulaşıyor mu baksınlar bana söyle dedi. Bugün arabayı başka bir elektrikçiye bıraktım. Ustanın dediklerini anlattım demin aradım baktınız mı dedim. Hocam uğraşıyoruz ama sıkıntı var şanzıman kulağının biri kırılmış diğeri de az tutuyor. Şanzıman inebilir dedi.? Şu forum olmasa içim rahat etmiyor. Ne biçim bi iş anlamadım ki.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hız sensörü sorunu çözülmeden şanzıman açılmamalı Hüseyin Bey. 

Kulak ayrı bir sorun tabi ki, şanzıman inebilirden ziyade, düşebilir konuma gelmiş anladığım kadarıyla. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hız sensörü sorunu çözülmeden şanzıman açılmamalı Hüseyin Bey. 

Kulak ayrı bir sorun tabi ki, şanzıman inebilirden ziyade, düşebilir konuma gelmiş anladığım kadarıyla. 

Sanırım usta da bunu söylemek istedi Mehmet Bey. Dediğiniz gibi hız sensörü arızalı imiş elektrikçi öyle dedi. Bugün arızalı parçayı alıp yenisini sipariş vereceğim. İnşallah düzelir. Sonra da şu kulak meselesine bakacağım. Bu kulak değiştirme işini herhangi bir motor ustası yapar mı? Yoksa onun içinde otomatik şanzımancı mı bulmak gerek?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi

Dünden beri sanayideyim. Biraz durumu özetleyip yardımlarınızı bekliyorum. Elektrikçi de aracım bir gün kaldıktan sonra hız sensöründe arız var yüksek ihtimal oraya kadar elektrik var kabloları kopmuş falan dedi. Hız sensörünü aldım taktık çalışmadı? Dediler sorun demek ki şanzımanda. Bu arada şanzıman vidaları kırılmış düşer falan dediler. Yeni saplama lazım. Edremit'e ya da Bursaya götürmeyi düşünüyorum yolda düşer müşer dedim. Bugün onu yaptırdım. Deniyorum km saati hala çalışmıyor. Vites bazen vuruntulu geçiyor bazen de hiç geçmiyor. Kendim 1-2-D yapıyorum. Şanzıman inmeden başka ne yapılabilir? Yağına baktıracam. Var mı yapılabilecek başka bişey? 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi
2 saat önce, Fatih Emre yazdı:

Aracın beynini,  arıza kodunu okuttunuz mu?

Fatih Bey iki elektrikçiye gittim araba ikisinde de saatlerce kaldı ama ikisi de şu dediğiniz arıza tespit cihazına takmadı aracı. Şanzıman ustası yapacak bu arabayı deyip bıraktılar. Ki ben aracın makineye bağlanmasını istemiştim. Kısacası arıza kodunu bilemiyorum. Şu an kendim 1-2 ve D yapınca sarsıntılı da olsa vites geçişleri oluyor. Sorun olduğu aşikar ama ne olduğu hala belli değil.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi
(düzenlendi)

Aracı bilgisayara bağladığımızda şu hata kodlarını verdi:

P0500 Araç Hız Sensörü A

P0401 Egzoz gazı devirdaiminde yetersiz akış tespit edildi

P1000 OBD II çevrimiçi tamamlanmadı

C1305 Doğrusal ivme ölçer sinyalinde arıza

P0004 Yakıt hacmi regülatörü kontrol devresi yüksek

P0110 Emme havası sıcaklık sensörü 1 devresi

Bunlardan yola çıkarak benim sorunuma öneride bulunabilecek biri var mı acaba?

tarihinde Hüseyin Börekçi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Emre

P0500 ve P0110 kolayca çözülebilecek önemli arızalardan ikisi.

P0401 ise EGR sisteminden gaz geçmiyor anlamında. Şuan için çok önemli değil. EGR tıkalı veya körlendi mi sizde?

P1000 kodunu net olarak bilmiyorum.

P0004 Yakıt hacim regülatörü deniyor ama bizim araçlarda yakıt regülatörü vakumla çalışır. Hatayı tam anlayamadım. Şuan için göz ardı edilebilir.

C1305 hatasında ivme ölçerden bahsediyor. Bu sensör ESP olan araçlarda var diye biliyorum. Bizim araçlarda ESP yok. Bilemedim.

Siz aracın arıza kodlarını nasıl bir cihaz ile okuttunuz?

En azından P0500 ve P0110 arızalarını bulunduğunuz ilçedeki iyi bir usta ile çözebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi
1 saat önce, Hüseyin Börekçi yazdı:

Aracı bilgisayara bağladığımızda şu hata kodlarını verdi:

P0500 Araç Hız Sensörü A

P0401 Egzoz gazı devir

Hocam o basit dedikleriniz bile yapılamadı. Şanzıman ustası görecek aracı denildi. Hız sensörünün kablosu kopmuş yenisini aldım taktık ama olmadı. Ya kablo arızalı ya da şanzıman içinde buna veri sağlayan yerde bir arıza var dediler. Mecburen bir otomatik şanzıman ustasına götüreceğim bir ara aracı.

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Aynı şanzıman sorunu bende de var, aldığım sensör uymadı, siz sensörü nereden aldınız?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Börekçi
2 saat önce, Ümit Kaan yazdı:

Aynı şanzıman sorunu bende de var, aldığım sensör uymadı, siz sensörü nereden aldınız?

Nasıl uymadı hocam? Çalışmadı mı yani ? Ben bulunduğum yerde bir parçacıdan aldım. Siz ne kadar verdiniz sensöre?

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Ben internetten sipariş verdim yuvaya büyük geldi orijinal parçanın numarası  F3RP-7H062-AA bu parçayı da hiçbir yerde bulamadım.

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
8 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Yedek parça icin forum sponsorumuza danistiniz mi?

Sitelerine baktım bu parça görünmüyor.

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

pW2v6m.jpg

Benim arabadan çıkan parça bu, Hüseyin bey sizin taktığınız parça da bumuydu?

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
44 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Telefonla ulasin mutlaka.

Aradım Sani bey, ellerinde yokmuş bu parça.

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan
1 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

:( merkez oto ya da sorar mısınız?

Hatalı gelen parçayı merkez otodan almıştım, uymayınca iade ettim, onlarda baktılar orjinal parça numarasından ama bulamadılar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çıkma bakmak lazım... 

Başka araçta kullanılmadı ise terekte olacak bir parça değil bence bu.. 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Krank mili sensörü bu. Orjinal olarak bu firman?n reklam?na izin vermiyoruz. ta vardı. 60 tl falandı 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...