İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Buji Yağlaması

İsmail Sert

Recommended Posts

İsmail Sert

Abilerim merhabalar. 97 mondeomda yine bir arıza meydana geldi. Kaputu açıp baktığımda sol baştaki bujide yağlama olduğunu gördüm. Daha doğrusu arıza olmuştu ustam gelip baktı temizledik bayramda olduğu için yenileyemedik her yer kapalıydı. Temizleyince çalıştı ama bir hafta sonra yine yağlama oldu fakat ilk tespit ettiğimizdeki kadar değildi. Yarın gidip bujileri değiştiricem ama içimde şimdiden bir sıkıntı oluştu.

Sorum şu pistonlarda bir sıkıntı olma ihtimali nedir? Bunun dışında daha önceden beri araçta bir kasılma hissediyorum sanki gitmiyor gibi değişik bir kasılma var titreme yapıyordu yüksek devirlerde zorlanmada oluyordu zaten bunların haricinde rölantide sürekli inre oynuyordu hatta bujiyi ilk temizlediğimizde bu sıkıntılar bi anda gitti ama fazla uzun sürmedi tabi bununla ilgili olabilir mi? Araç 270.000 kmde 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Yağlanma nerde oluyor? Buji kablosunu çektiğinde etrafında vs oluşuyorsa muhtemelen en üstteki sibop kapağından sızdırıyordur. Basit iş, kapağı söküp contanın geldiği yerlere slikon sürerler yada contayı değişirler. Kendin bile yaparsın. Ama içerden, yani bujinin takılı olduğu kısımdan bir sızdırma yada buji uçlarında bir yağlanmaysa işler değişir. Üst kapak kesin açılır. 

Yorum bağlantısı
İsmail Sert

Aklıma gelmişken altına ekliyeyim. Aracımın kaloriferi ısıtmıyor daha öncedende yazmıştım artık alıştım kışın kalorifersiz kullanıcam sanayiye gidip çözüm bulamamaktan dolayı yıldım bu konuda. Bununda yukarıda belirttiğim konuyla bir alakası olabilir mi acaba sağolun.

Şimdi, Derviş Dursun yazdı:

Yağlanma nerde oluyor? Buji kablosunu çektiğinde etrafında vs oluşuyorsa muhtemelen en üstteki sibop kapağından sızdırıyordur. Basit iş, kapağı söküp contanın geldiği yerlere slikon sürerler yada contayı değişirler. Kendin bile yaparsın. Ama içerden, yani bujinin takılı olduğu kısımdan bir sızdırma yada buji uçlarında bir yağlanmaysa işler değişir. Üst kapak kesin açılır. 

Yoğun şekilde olduğunda bujiye taktığımız o lastiğin etrafıda yağlıydı geçen gün yine çalışmamıştı çıkardım hafif yağlanma vardı o lastikte içini dışını sildim sadece dibinde değilde bujinin her yerinde ıslaklık var gibi görünüyordu

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Buji kablosunun diğer ucunu da kontrol edin bence. Eğer kablo soket kısmında varsa çok sorun yaratmayacaktır

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bujide yağlanma çok hayra alamaet değildir. Silindir basınçlarını bi ölçmekle başlayalım derim.

Isıtma için, kalorifer musluğu ve panel kontrolü yapıldı mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Sert

Yarın sanayiye gidicem ölçtürür sonucu paylaşırım abi. Kalorifer ile ilgili öyle ilginç bir sanayiki kime gitsek direk bunun radyatörü tıkanmış sökmek için komple göğüs sökülür ben yapmam diyorlar bu yüzden ankarada bakılacak gibi.

Yorum bağlantısı
İsmail Sert

Uzaktan bakarak abi radyatör tıkanmıştır diyip direk bu söylediklerimi söylüyorlar ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
34 dakika önce, İsmail Sert yazdı:

Uzaktan bakarak abi radyatör tıkanmıştır diyip direk bu söylediklerimi söylüyorlar ?

Böyle bi yöntem yok :)

Çevre illerde bu işten anlayanları bulmanızı öneririm. Muş'ta mesela sanayiisi iyi derlerdi. @Ali Eren bilir :)

Yorum bağlantısı
İsmail Sert

? muhtemelen ağustosta ankarada halledebiliriz abi. Bunun dışında bujiler sanırım 3 yıllıktı belki daha eski bir buji gevşek çıktı o bujide yağlama olayı yoktu ilk baştaki bujide vardı nerdeyse çürüme noktasına gelmiş belki daha eskiydi bujiler bilemiyorum. 

Aynı anda altta şanzımanın altından(ustanın söylediğine göre) yağ kaçağı vardı araba yağı bitirmişti sanayiye geldiğimde bir çeşit keçeden bahsetti siyah bir dairesel lastik gibi cisme beyaz bir plastik takılı şekilde bu keçe değişecekmiş. Yağ filtre keçe işçilik 200 lira tuttu. Bunun dışında bujiler 4 tane 60 lira tuttu. Şimdilik başka ekstra bir şey görünmüyor yine çıkarsa bildiricem.

bu arada ilk bujinin yağlama sebebi ustama göre bujinin artık ölmüş olması motorda bi şey yoktur merak etme dedi ama yinede ölçtürmeyi düşünüyorum bakalım. Ekstra bi şey çıkarsa yine yazıcam sağolun yardımlarınız için ?

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

2. El bir araç alıyorsam cebimdeki paranın tamamına almam. Kenara 1 2 lira neyse bırakırım geri kalana alırım. Nedeni ise ilk iş olarak buji, buji kablosu, yağ su filtre değişimi, triger değişimi, devirdaim, termostat yenilemesi vs yaptırırım. Karşımdaki istediği kadar hepsinin yeni olduğunu söylesin. O marşa basacaksam yapılanlardan emin olarak basmak isterim. 3 yıllık buji nedir ismail yahu? Yılını geçtim, kaç bin km yapmıştır, ne marka takmıştır bilmiyorsun bile. Dediklerimi gözardı etme. İlk iş bunlardan başla. Şurda bir kaç aylık araba seninki. Bunları en kısa sürede halletmeni tavsiye ederim 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İsmail Sert
(düzenlendi)

Abi haklısın ben fazla önemsemedim işin gerçeği. Birde bu ustadan önce gittiğim ustaya değiştir dediğimde çıkarıp baktı gerek yok biraz daha götürür dedi neyin kafasını yaşadığını bilmiyorum ama bende ısrar edebilirdim. Bu dediklerini göz önünde bulundurucam abi bundan sonra kesinlikle haklısın sonra akılsız başın derdini ben çekiyorum tekrar ? Yardımlar için herkese teşekkür ediyorum

bu arada arıza vere vere değişti yenilenmiş oldu abi bunların hepsi ama bundan sonra adam akıllı kendşm değiştiricem.

tarihinde İsmail Sert tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motorun sağlığı ile hiç alakası yok. üstteki süs/külbütör kapağının basit contası değişecek. hatta önce kapağın civatalrını sıktırın deneyim. kesebilir.

Yorum bağlantısı
İsmail Sert
13 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

motorun sağlığı ile hiç alakası yok. üstteki süs/külbütör kapağının basit contası değişecek. hatta önce kapağın civatalrını sıktırın deneyim. kesebilir.

Çağlar abi tam anlamıyla hangi arızadan bahsettiğini anlayamadım malum bir tane değil baya bi arızam var ?

Yorum bağlantısı
İsmail Sert

Bu gün aracımı aldım gündüz bi sıkıntı yaşamadım. Ama araç 6-7 saat dinlendikten sonra sanki altında yağ var gibiydi eskiden kalma olabileceğini düşünüp altına karton bıraktım sabah sonucu görücem. Bunun haricinde yere damlamamış ama aracın altında kırmızı renkli yağ vardı böyle damladı damlayacak gibi duruyor acaba bu kırmızı yağ ne olabilir teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Yağ değilde antifiriz olabilirmi kırmızı ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kırmızı ise yağ değildir o.. Yağ kısa sürede siyahlaşır.. 

Yorum bağlantısı
İsmail Sert

Abilerim yarın gidicem tekrar sanayiye. Dün baktım (sitede anlatılan şekilde) şanzuman yağı yoktu sanki çubuk kuruydu ama şimdiye kadar hafif kararsızlık dışında bi şanzıman arızasıyla karşılaşmadım. Damla damla gelen sıvının rengi net belli oluyor kırmızı ama antifiriz gibi değil. Yağ olduğu belli öyle bir rengi var. Ellede dokundum belli ediyor kendisini.

Yorum bağlantısı
İsmail Sert
(düzenlendi)

Selamlar. Ustamın söylediklerini akttarıyorum. Şanzıman yağı kaçırmış araç yağı boşalttı. Aracın şanzıman devir sensörü olabilir başka bir isim göremedim ama buna benzer bir çeşit sensörden bahsetti.(selülozit gibi başka bir isim daha söyledi) arıza yapmış. Parça 110 tl 7 litre yağ 315 tl.

Şanzımanın yağını soğutması gerekirken bu parçanın arızasından dolayı soğutmadığını bunun sonucunda da yağ kaçağına sebebiyet verdiğini söyledi. Şimdilik durum bu değiştiricek o parçayı bekliyorum yine bilgi veririm. Tecrübeli abilerimin yorumlarınıda bekliyorum konuyla ilgili.

tarihinde İsmail Sert tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsmail Sert

ayrıca az önce internetten araştırırken krank devir sensörü- volant sensörü gibi isimlerde bu çıkan parçaya benzer parçalar buldum nette benimkine benzerler 45 tl civarıydı artık yapacak bir şey yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Krank devir sensörünün sizin arızanızla alakası yok İsmail Bey.

Şanzıman ne oldu. yağı tamamladınız mı ? 

Yorum bağlantısı
İsmail Sert

Mehmet abi içindeki yağı boşalttık bi kaba usta altına siyah bi sıvı conta sürdü muhtemelen kaçak olan yere yağıda komple yenisini koyacaz 7 litre 315 lira şeklinde söylediler şimdilik durum bu

Yorum bağlantısı
İsmail Sert

Sanırım mobil koyacak abi castrole litresi 65 dedi mobile 45

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...