İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - MAF Sorunu

Mustafa Ümit

Recommended Posts

Mustafa Ümit
(düzenlendi)

2004 c max Ghia aracimdaki çekiş problemini daha önceki konularda yazmiştim. Şimdi geldik maf sensorune. Maf sensor artik istenilen performansta calismiyor olabilir dendi. Maf sensoru 450 lira. Ancak parcaci elektronik malzeme olduğu için geri iade kabul etmiyor. Bu nasil iştir anlamadim. Eğer malzeme bozuksa elimde kalacak. Ne yapacagimi bilmiyorum. Calisir vaziyetteki bir araçtan sokup deneme sansimiz olsa çok iyi olacak..

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Aracınızda hata kodu taraması yapmadan MAF sensörü arızalı olabilir deniyorsa, bence durun.

MAF sensörü, motorun çalışması sırasında kullandığı hava miktarını ölçen bir sensör. ECU maf Sensöründen gelen değere bakarak yakıt enjektörlerinin açılma sürelerini kontrol eder. Aynı zamanda da O2 sensörüde egzoz gazını ölçer. Motorun optimum şartlarda çalışması için hava-yakıt oranını ölçer. Hava-yakıt oranı doğru değilse, MAF sensörü doğru ölçmüyorsa O2 sensörü bunu tespit eder ve hata kodu üretir, arıza ışığı yakar. 

Bu nedenle önce hata kodu taraması yapılmalı. 

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

palio 1.3 multijette arıza yapmıştı ustanın tavsiyesi ile fişi öekip tur attığımda çekiş düzeldi ve arızalı olduğun teşhisini koymuştu,

yenisi ile değiştirip sorunu haletmiiştim

cmax te aynı yönten geçerli olurmu denemek gerek yada bilgisayara bağlayıp arıza kodu varmı bakılmalı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
5 dakika önce, Barış Kalkan yazdı:

palio 1.3 multijette arıza yapmıştı ustanın tavsiyesi ile fişi öekip tur attığımda çekiş düzeldi ve arızalı olduğun teşhisini koymuştu,

cmax te aynı yönten geçerli olurmu denemek gerek yada bilgisayara bağlayıp arıza kodu varmı bakılmalı.

En basit kontrol yöntemi budur. Sorun varsa fişi çekilir, sorun düzeliyorsa parça bozuktur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
48 dakika önce, Barış Kalkan yazdı:

eğer çözüm buysa gittiğiniz ustadan uzak durun derim, ;) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Kalkan
10 dakika önce, Serkan Gülderen yazdı:

eğer çözüm buysa gittiğiniz ustadan uzak durun derim, ;) 

5 sene oldu tanışalı,  ford ka kullanıdığım zamanlarda hız sensörü hariç diğer araçlarımda hep nokta atışı yağtı :D

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

barış bey sözüm size değildi :) sizin cevabınıza istinaden çözüm buysa Mustafa ÜMİT beye söyledim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Ümit

Araci turbocuya getirdim. Turbo da bir sikinti olabileceği söylendi. Turbo yeni revize olmuştu. Usta kaputu acti araci calistirdik, kaputu kapatti geç yan tarafa dedi. Yola ciktik 400 metre kadar gittik sonra durdu ve kaputu açarak maf sensorunun fişini cikartti. Araç bir anda şahlandi diyebilirim. Ancak 3.vitesten sonra çekişte ivmelenme yok. Motor ariza isigi yandi. Araç kendini korumaya aldi. 

Daha sonra tekrar servise götürerek arizalar silindi tekrar maf sensorunun fişi takildi. Orijinal parca fiyati yuksek olunca yan sanayi bir parca denedik ancak o da ayni sonucu verdi. Arti olarak aracin motor Ariza isigi yanmaya başladı. Tekrar eski maf i taktik bir sure sonra Ariza isigi kendiliğinden söndü. 

Şimdi değerli goruslerinize ihtiyacim var. Zira kesin emin olmadan maf sensorunu değiştirmek istemiyorum. Zaten bu problem yüzünden epey masraf ettim. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu durumda MAF sağlam. Zira sorunlu maf takılınca ya da maf sökülünce arıza ışığı yakmış araç.

Turbo ve seleonid valfi kontrol edilmeli. Kızdırma bujilerine bakıldı mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Ümit
5 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Bu durumda MAF sağlam. Zira sorunlu maf takılınca ya da maf sökülünce arıza ışığı yakmış araç.

Turbo ve seleonid valfi kontrol edilmeli. Kızdırma bujilerine bakıldı mı?

Kizdirma bujileri değişti. Egr değişti. Turbonun içi komple değişti. Selenoid valfi değişti. Yağ bakimi yapildi filtreler değişti. Dediğim gibi çok masraf ettim. Bilgisayara baglandiginda maf ariza vermiyor. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bence turbonuzu yaptırdığınız yer ile bi daha görüşün derim.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Maf i sökünce değerlere bakmak da bir çözüm obd cihazı varsa elinizde. Sökünce hava değerleri sapıtıyor iyice :) geçmiş olsun.
Çektiği hava -40 değil tabiki, kabloyu sökünce araç hata vermedi ama değerler hatalı tabiki.

5f1121fba8010165c118eac09eaa6b3c.jpg

5150c8d641c1d3cc70a6be83907921d5.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Ümit
12 saat önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Maf i sökünce değerlere bakmak da bir çözüm obd cihazı varsa elinizde. Sökünce hava değerleri sapıtıyor iyice :) geçmiş olsun.
Çektiği hava -40 değil tabiki, kabloyu sökünce araç hata vermedi ama değerler hatalı tabiki.

Ahmet ihsan kardeşim. Bu obd cihazi nedir acaba aciklarmisin?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bluetooth yada kablo ile PC yada akıllı telefonla araca bağlanıp bilgileri ve varsa hata mesajlarını öğrenebildiginiz bir arabirim. Hatta modifiyeli kablo ile bazı özellikleri bile açıyorlar focus mk2.5 de konuları var forumda.
http://m.n11.com/elm327-super-mini-bluetooth-v21-obd2-P137828862?cid=604001&gclid=Cj0KEQjwv_fKBRCG8a3ao-OQuZ8BEiQAvpHp6NTYH_jLlluJseD_Cwb0dj33PxrDucy_p2OTK_HMQlcaAjxm8P8HAQ&gclsrc=aw.ds

Yorum bağlantısı
Mustafa Ümit
2 saat önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Bluetooth yada kablo ile PC yada akıllı telefonla araca bağlanıp bilgileri ve varsa hata mesajlarını öğrenebildiginiz bir arabirim. Hatta modifiyeli kablo ile bazı özellikleri bile açıyorlar focus mk2.5 de konuları var forumda.
http://m.n11.com/elm327-super-mini-bluetooth-v21-obd2-P137828862?cid=604001&gclid=Cj0KEQjwv_fKBRCG8a3ao-OQuZ8BEiQAvpHp6NTYH_jLlluJseD_Cwb0dj33PxrDucy_p2OTK_HMQlcaAjxm8P8HAQ&gclsrc=aw.ds

Teşekkürler. Merak ettiğim bu cihaz la Ariza kaydi silebiliyormuyuz. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Rica ederim, bildiğim kadarı ile kablo şeklinde olanlar ile siliniyor bilgisayara bağlayıp. Bilenler daha net cevap verecektir.

Yorum bağlantısı
Sinan Kaya

Gecmiş olsun aynı dertleri bende cekiyorum.Ben hatta maf arızalı deyip cıkma alıp taktım sonuc aynı egr degiştirdim aynı uzun zamandır aracımda motor sistem hatası yanıyor.Mafın fişini cekersem arac normal cekişi falan ama takarsam Allah canımı alsa da kurtulsam dercesine gitmiyor.Helle rampada elden ayakdan düşüyor. Çözüm bulamadıgım icin fişi cekik kullanıyorum ama motor sistem hatası sürekli yanıyor.

Önceden de yanıdıgı oluyor du yüksek devirde kullandıgım zaman belli zaman sonra sönüyordu artık sönmüyor partikül temiz oldugu halde yine temizleyici kullandım sonuc aynı aracı degiştirmeyi düşünüyorum bu şekilde para da etmeyecek..Bu arada kızdırma bujileri yakın zamand adegiştirdim ne olur ne olmaz deyip yine kontrol ettim saglam.

Yorum bağlantısı
Mustafa Ümit
(düzenlendi)
10 saat önce, Sinan Kaya yazdı:

Gecmiş olsun aynı dertleri bende cekiyorum.Ben hatta maf arızalı deyip cıkma alıp taktım sonuc aynı egr degiştirdim aynı uzun zamandır aracımda motor sistem hatası yanıyor.Mafın fişini cekersem arac normal cekişi falan ama takarsam Allah canımı alsa da kurtulsam dercesine gitmiyor.Helle rampada elden ayakdan düşüyor. Çözüm bulamadıgım icin fişi cekik kullanıyorum ama motor sistem hatası sürekli yanıyor.

Önceden de yanıdıgı oluyor du yüksek devirde kullandıgım zaman belli zaman sonra sönüyordu artık sönmüyor partikül temiz oldugu halde yine temizleyici kullandım sonuc aynı aracı degiştirmeyi düşünüyorum bu şekilde para da etmeyecek..Bu arada kızdırma bujileri yakın zamand adegiştirdim ne olur ne olmaz deyip yine kontrol ettim saglam.

Geçmiş olsun. Maf in fişini cekince motor kendini korumaya aliyor belli bir hizi gecmiyor. Sizde de aynisi oluyor mu?

Gecen gün wurth enjektör temizleme katkisi kattim. Araci biraz devir usttunde kullandim ve kapinin önüne park ettim. Bugün farkettim aracin altına mazot damliyor. Bir yerden mazot kaciriyor. Yarin tekrar götürüp baktircam.

tarihinde Mustafa Ümit tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Taktığınız cikma maf da hatalı demek ki. Sifir alip devam etmeniz gerekiyor.
Yorum bağlantısı
Kamuran CANAKLI

Herkese selam memleketimizde her ürünün 2 yıl garantisi var. Hele ki alınan yeni ürün çalışmıyorsa 15 gün içerisinde sorgusuz sualsiz değiştirmek zorundalar. Bu konuda korkunuz olmasın. Tek yapacağınız işlem kaymakamlığa gidip tüketici hakem heyetine faturayla birlikte dilekçenizi vermek. Paşa paşa iade alıp ödemeyi de banka hesabına yatırıyorlar. Hiç dert etmeyin bunu.

Yorum bağlantısı
Sinan Kaya
On 09.07.2017 at 14:44, Sani Gerşon yazdı:

Taktığınız cikma maf da hatalı demek ki. Sifir alip devam etmeniz gerekiyor.

Maf hatası veriyor olsa tmm ama maf hatası vermiyor.Şüpelendigim icin degiştirdim.

On 09.07.2017 at 10:02, Mustafa Ümit yazdı:

Geçmiş olsun. Maf in fişini cekince motor kendini korumaya aliyor belli bir hizi gecmiyor. Sizde de aynisi oluyor mu?

Gecen gün wurth enjektör temizleme katkisi kattim. Araci biraz devir usttunde kullandim ve kapinin önüne park ettim. Bugün farkettim aracin altına mazot damliyor. Bir yerden mazot kaciriyor. Yarin tekrar götürüp baktircam.

Mafın fişini takınca 120 ye zor geliyor canlızlanıyor. Ama fişini cıkarınca eski ataklıgı olmasa da gayet iyi 170 180 i gördüm sıkıntısız.

Yorum bağlantısı
Mustafa Ümit
(düzenlendi)
On 09.07.2017 at 00:05, Sinan Kaya yazdı:

Benim aracin üstünde sensata marka maf  var. Galiba orijinal değil. Sizdekinin markasi neydi?

tarihinde Mustafa Ümit tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cihangir Yazıcı

orjinal alın aynısı başıma geldi yeni orjinal dedikleri maf sensore 200 tl odedim aynı hatayı verdi otokoça götürdüm ilk maf degişti ındırımlı 400 tl cıvarıydı ınceledim fark ne diye maf fişinin girdigi yerde dişta soket gibi 6 veya 7 tane sarı dan yuvarlak metal var maf fısını çektıgınızde 3000 deviri geçiyormu birde takınca deneyin orjinalsa yagsız kontak sipreyinle temizleitn 

Yorum bağlantısı
Ersin Alan

Sorunun Maf sensöründen olduğuna eminseniz ve araca binme durumumuz varsa otokoç ta yaptırın üç lira fazla olur ama garantili olur 

On 05.07.2017 at 22:18, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

5f1121fba8010165c118eac09eaa6b3c.jpg

5150c8d641c1d3cc70a6be83907921d5.jpg

Bu değerlerin ideal olanlarını nasıl anlıyorsunuz araçla ilgili değer tablosu vs gibi birşey vat mı 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Ümit
On 14.07.2017 at 21:51, Mustafa Ümit yazdı:

Benim aracin üstünde sensata marka maf  var. Galiba orijinal değil. Sizdekinin markasi neydi?

Orijinal maf'in markasini bilen yok mu arkadaşlar. Aracin maf sensorune bakip bilgi verirseniz çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...