İçeriğe Yönlendir

Oyuncak sektörü ?

İsmail Avcı

Recommended Posts

İsmail Avcı

Arkadaslar oyuncak sektörüne giris yapmak niyetindeyim, bu sektörde olan arkadasimiz var mi forumda?

Birkac sorum var ;

1.Kar marjinin % 100 ila % 150 arasinda olarak gozlemliyorum, siz ne dersiniz bu gözlemim sizce ne derece dogru ?

2.Her ticaret gibi illaki bunun da riskleri vardir, sizce ön görülen riskler nelerdir?

3.Baska bu konuda kafa yorulmasi yada bu isi yapanlara sorulmasi-danisilmasi gereken konular nelerdir?

Tesekkurler

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Toptan alip parakende satis

Toptan mı perakende mi?

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Sektör hakkında çok bilgim yok. Sadece dışarıdan bakan biri olarak yorum yapabilirim.

Satışı hızlı olan ve yavaş olan ürünleri belirlemeniz faydalı olabilir.  

Kimse eldeki sermayeyi rafta bekleyecek üründe tutmayı istemez.

Satış yapacağınız yerin konumu da çok önemli olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

ben de izlenimlerimden yorum yaparsam; nerede açacağınız önemli, avm de olacaksa lisanslı ürünler ağırlıkta olmalı, mahalle tarzı bir yerde olacaksa milyoncu tarzı, cadde de olacaksa ortaya karışık olmalı diye düşünüyorum.
ticaret riskli oyuncak sektörü daha bir riskli geliyor bana, temel ihtiyaç ve gıda dışı ürünler biraz daha zor..
gıda olmayacaksa; iç çamaşırı çorap pijama vd. sanki daha garanti gibi.. 
sermayeniz ne kadar bilmiyorum ama şu anda tek başına sıfırdan başlamak çok güç bir durum, eğer imkan varsa kurumsal bir şirketin halkası olman, bir bayilik ya da Franchising sistemi iş yerleri açmak sanırım daha garanti..  mesela fast food marka bir açmak..  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
13 saat önce, İsmail Avcı yazdı:

1.Kar marjinin % 100 ila % 150 arasinda olarak gozlemliyorum, siz ne dersiniz bu gözlemim sizce ne derece dogru ?

Yok böyle bir kar :)

2 liraya aldığın bir oyuncağı belki 5 liraya satabilirsin ama 30 liraya aldığını 50'ye satarsın.. 80'e aldığını 100'e satarsın.

Bazen de tersi olur.. ürün yeni çıkar 12 ye alır 20'ye satmayı hedefler stok girersin. sen elindeki malı bitirmeden piyasada 7-8 liraya perakende satılmaya başlar.. Bakınız stres çarkı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Oyuncak sektöründe bence en önemli problem garanti durumudur. Bu sektörde ağırlıklı olarak garantisiz satış esas ama müşteriler bunu bilmeyeceği için size geri dönüşler bu yönde sıkıntı olacaktır. Olumlu geri dönüş için değişimi kendiniz yapacağınızı varsayarsak buda ekstra maliyet getirecektir. Risklerini iyi değerlendirmek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

Oyuncak sektörünün yanına, bebek giyimi ekleyebilirsiniz. Bazen bebekler için bazı şeyler bulunmuyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
5 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bakınız stres çarkı.

3$'lık ürünü hala 40TL'ye satıyorlar. Şoklar içerisindeyim. Yurtdışını bilmeyenler bu rakamları veriyorlar maalesef.

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
3$'lık ürünü hala 40TL'ye satıyorlar. Şoklar içerisindeyim. Yurtdışını bilmeyenler bu rakamları veriyorlar maalesef.

Benim de stres carkindan para kazanmisliğim var hala da devam ediyo[emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Yurtdışını bilirsin de sen avm nin ortasına yere çöken çocuğu bilir misin ? Hadi anlat aliexpresi, takip numarasını, shippingi.. :D

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
Yurtdışını bilirsin de sen avm nin ortasına yere çöken çocuğu bilir misin ? Hadi anlat aliexpresi, takip numarasını, shippingi.. [emoji3]

[emoji2] [emoji2]
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Müşteri olarak yorumda bulunayım.

Ben çoğunlukla yerli online alışveriş sitelerinden alıyorum bebek oyuncaklarını. İllaki şu olsun diye bir derdimiz yok. Kampanyalı eğitici yönü ağır basan oyuncakları alıyorum. Bilindik mağazalardan daha uyguna geliyor illaki. Çocukla beraber alışverişe çıkarsam, abidik gubidik bşr oyuncağa takılıyor almada göreyim :) En son sesli bir kitaba 40 lira verdim. Aynı kitap internette 25 lira civarına bulunabiliyor. Ama almadan çık bakalım :bambam:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
21 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

En son sesli bir kitaba 40 lira verdim. Aynı kitap internette 25 lira civarına bulunabiliyor. Ama almadan çık bakalım :bambam:

Çöps diye bir oyuncak seti var ona verdiğim parayla mk4 mondeo alırdım. Bildiğin çöp kovasi çöp kamyonu falan.. :)

İsmail hocam, güncel ürünler tutarsan ve furyalari yakalarsan güzel sektör. Bknz. Stres çarkı, ben bile üniversite öğrencilere epeyce sattım.. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
9 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Çöps diye bir oyuncak seti var ona verdiğim parayla mk4 mondeo alırdım. Bildiğin çöp kovasi çöp kamyonu falan.. :)

Biz daha yolun başındayız. Yaşımızı yeni doldurduk. Şimdiden gözüm korkmaya başladı :shok:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Bulak

oğlumla damadım bu  sektörde faliyet gösteriyorlaar onlardan edindiğim bilgileri size aktaracağı  öncelikle lisanslı kalitelı ürün satmak   iyi mevki bir yerde dükkan bulmak   kalitelı cocukları seven elemanlarla calışmak zorunlu  en önemlisi ise  yeterli öz sermaye olmalı vadeli alırsanız kazancın yüzde 35 toptancıya gider   birde kazanc yüzde 35  le 40    bürüttür   saygılarımla

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Yaklaşık 10 aydır ticaretle uğraşıyorum bir yandan. 

Ticaretle ilgili belirteceğim birkaç madde şu şekilde.

* Dükkan yeri işlek yerde olacak

* Dükkanın büyüklüğü yeterli olacak

* Herşey de olduğu gibi alırken kazanılacak

* Sattığın ürünün internet fiyatlarını da iyi biliyor olmak gerekecek

* Dükkan vitrini albenili olacak, içeri müşteri çekecek

* Yakın civarda şektörde kendini kanıtlamış büyük bir rakip olmayacak

* Doğru toptancılar bulunup, mal fazla el değiştirmeden sana ulaşmış olacak

* Küçük esnaf bile olunsa ilgili fuarlar, yayınlar takip edilip yeni ürünler pek kimsede olmadan sende olacak.

* Dükkanda duran kişiler genelde sabit olacak ( müşteri bura bizim hep alışveriş yaptığımız yer duygusunda olacak ) ve işin başında olup açılış kapanış saatlerine özen gösterilecek.

Bunlar sağlanabiliyorsa ticarette bir başarıya ulaşılabiliyor, diğer türlü kendi çevrende dönüp durmak vakit ve nakit kaybı olacaktır.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
3 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

* Herşey de olduğu gibi alırken kazanılacak

Ticaretin altın kuralı.. ;)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...