İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Hız Sabitleyici Sorunu

Atanur Koçak

Recommended Posts

Atanur Koçak

Aracim 97 model 2014 yilinda tanistik ozamanlar hiz sabitleyicim cok guzel calisiyordu SON 1,5 yildir HIz sabitleyicim SİSTEME GIRIYOR KAYIT YAPIYOR ISTEDIGIM HIZI DAHA SONRA  HIZI ARTIRIYOR EKSILTIYOR AMA DEBRIYAJ FIREN VE KUMANDATAKI TUSLARDAN CIKIS YAPMIYOR NEDENI NEDIR SIZCE 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Atanur Koçak

Hizi eksilterek en minumuma indiriyorum daha sonra kaputu acip ana sigortanin oradaki motorun gaz telini ilei geri yaptigimda birakiyor

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Genelde çalışmama arızası yapar ama takılı kalması tellerde bir takılma olduğunu düşündürüyor. Basit bir temizleme,  yağlama ile giderilebileceği gibi. Yanlış hatırlamıyorsam zemberek gibi bir parçası vardı, o da olabilir.Sonuç da tamirci yolu gözüküyor size. 

Yorum bağlantısı
Atanur Koçak
1 dakika önce, Haşmet Güngör yazdı:

Genelde çalışmama arızası yapar ama takılı kalması tellerde bir takılma olduğunu düşündürüyor. Basit bir temizleme,  yağlama ile giderilebileceği gibi. Yanlış hatırlamıyorsam zemberek gibi bir parçası vardı, o da olabilir.Sonuç da tamirci yolu gözüküyor size. 

Tesekkur ederim hasmet bey  daha once bir ozel servise goturmustum sabitleyiciyi iptal edelim direk tel baglayalim dediler ben istemedim kolaya kactilar gibi geldi ben ankaradayim araciminda 2. sahibi benm ben yaparim diyen her ustaya baktirmak istemiyorum onerebileceginiz bir usta varmidir ankarada bu isten anlayan

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
4 dakika önce, Atanur Koçak yazdı:

Tesekkur ederim hasmet bey  daha once bir ozel servise goturmustum sabitleyiciyi iptal edelim direk tel baglayalim dediler ben istemedim kolaya kactilar gibi geldi ben ankaradayim araciminda 2. sahibi benm ben yaparim diyen her ustaya baktirmak istemiyorum onerebileceginiz bir usta varmidir ankarada bu isten anlayan

Ankara da ki arkadaşlar görürlerse konuyu yazarlar. (Ben İstanbul'dayım) Şu konuya da bakabilirsiniz. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Devreden çıkmaması büyük sıkıntı umarım bu şekilde kullanmıyorsunuzdur. Allah korusun sıkıntı yaratabilir. Çok eskilerde yaşandı mı bilmiyorum ama sanırım forumda bu tip arıza ilk yaşanıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Servo motorun da dahil olduğu işlemci bozuk muhtemelen.. Bu şekilde kullanmayın tabi ki.. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mithat Akbaş

Benim de başıma aynı olay dün geldi, hız sabitleyici gösterge panelinde devre dışı kalmasına ve araç vitesi (manuel) boşta olmasına rağmen hala gaz vermeye ve devir 4500-5000 devirlerde gezmeye devam ediyor. Nasıl devre dışı bıraktığıma gelince; sağa çekip durdurdum (hala gaz vermeye devam ediyordu), durduktan sonra 5-6 sn. boyunca gaz vermeye devam etti, sonra araç rölanti devrine gelince aracı stop ettim, tekrar çalıştırınca tamamen devre dışı kaldığını gördüm. Düşüncem temizlikten ziyade kontrol ünitesinde bir sıkıntı var diye düşünüyorum. WD40 veya balata spreyi ile kablo ve telini temizlesem çözüm olur mu bilmiyorum. Bu sistemin kontrol ünitesi motorla beraber mi, bu işlerden anlamayan biri olarak temizliğini kendim yapabilir miyim? Daha önce bu ünite ile uğraşan arkadaşlardan deneyimlerini paylaşmalarını rica ediyorum.

İyi forumlar....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Mithat Akbaş yazdı:

hız sabitleyici gösterge panelinde devre dışı kalmasına ve araç vitesi (manuel) boşta olmasına rağmen hala gaz vermeye ve devir 4500-5000 devirlerde gezmeye devam ediyor.

olayı cc ye bağlamaktansa, rölanti kontrol valfi problemi olabilir? emme manifoldu üst plastiği gevşeyip kotrolsüz hava girmiş olabilir

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ümit Ertürk
(düzenlendi)

Oncelikle herkese selamin aleykum arkadaslar 98model mondeo var aracimda sorunum hiz sabitleyiciyle sistem devreye giriyor calisiyor ama bazen devreden cikmiyor gosterge panelinden isik sonuyor ama arac hala gaz basiyor devir saati 4000  5000lere cikiyo yardimci olursaniz sevinirim

tarihinde Ümit Ertürk tarafından düzenlendi
Ekleme
Yorum bağlantısı
Ümit Ertürk

98 mondeo da Ayni sorunu bende yasiyorum bu problemin nedenini bilen varsa yardimci olursa sevinirim 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
98 mondeo da Ayni sorunu bende yasiyorum bu problemin nedenini bilen varsa yardimci olursa sevinirim 

Gaz telli bu sistem.
Teli değiştirin.
Durunca servo motora bakın. Gaz telini bırakıyordur muhtemelen.

Yukarda sorulmuş cevap vereyim.
Evet kontrol ünitesi ve servo motor tek parça
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Ertürk
(düzenlendi)
On 04.08.2018 at 22:52, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yani servo motorunda sorun, doğru anladım inşallah. Sayfada yeniyim pek çözemedim durumu.

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Ertürk

Mehmet bey peki ankarada bunu yaptiracagimiz tavsiye edebileceginiz biryer biri varmi 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yani servo motorunda sorun, doğru anladım inşallah. Sayfada yeniyim pek çözemedim durumu.

Gaz teli veya servoda.

Ankara için Ankaralı arkadaşlar tavsiyede bulunacaktır
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Mehmet bey peki ankarada bunu yaptiracagimiz tavsiye edebileceginiz biryer biri varmi 

Ankara da Tuncay Usta öner oto
+90 (532) 604 22 50
Yorum bağlantısı
Ümit Ertürk
On 08.08.2018 at 08:24, Mehmet Kaya yazdı:

Ankara da Tuncay Usta öner oto
+90 (532) 604 22 50

Tesekkur ederim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ümit Ertürk

Mrb arkadaşlar daha önce bahsettiğim hiz sabitleyici sorununu çözdüm 5 adet elektrikçi 2 adet beyinci  baktı bulamadı tesadüfen buldum servo motor üzerinden kelebeğe giden tel kat atmış yani bir kaç tanesi kopmuş ve telin geçtiği borunun  ucunda toplanmış çelik halatcidan 5 tl ye aldığım halata tornacı da piresle ucuna kurşun basıldı para dahi almadılar montajını da kendim yaptım ve bu işleme en son gittiğim elektrikçi 650 tl istemişti formda bi arkadaşın da aynı sorunu yaşadığını hatırlıyorum bana ulaşırsa yardımcı olurum bilgi veririm 

On 04.08.2018 at 22:52, Mehmet Ozyurek yazdı:

Gaz telli bu sistem.
Teli değiştirin.
Durunca servo motora bakın. Gaz telini bırakıyordur muhtemelen.

Yukarda sorulmuş cevap vereyim.
Evet kontrol ünitesi ve servo motor tek parça

Mehmet bey sorun telde çıktı telde bi kaç tanesi kopmuş ve telin geçtiği borunun ağzına toplanmış teli 5 tl ye aldım tornacı da ucuna kurşun basıldı sorun çözüldü 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet bey sorun telde çıktı telde bi kaç tanesi kopmuş ve telin geçtiği borunun ağzına toplanmış teli 5 tl ye aldım tornacı da ucuna kurşun basıldı sorun çözüldü 

Geçmiş olsun. Sevindim
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Ertürk
12 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Geçmiş olsun. Sevindim

Valla bende çok sevindim  750lira gibi bi masraf çıkıyordu 5 tl ve yarim saatlik uğraş la hallettik 

14 saat önce, Selçuk Bakış yazdı:

Geçmiş olsun

Tesekkur ederim  

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Geçmiş  olsun. Hastanede  çay yaptığımız semaver çalışmıyor dedi hemşire  arkadaşlar. Yeni semaver bakıyorlardı.  Siz bunu gözden cikardiysaniz  ben bir söküp bakayım dedim. Ölçü aletiyle baktığımda rezistans çalışmıyordu. Elektrikciden 20 liraya rezistans alıp değiştirdim. Sökmüşken haznede ve arada biriken  kireç tortusunu da temizledim. Sonuç olarak hem eskisinden daha çabuk ısıtan ( kireç tabakası temizliği ) ve 20 tl ye çalışan bir semaver  oldu. 200 tl masraftan kurtardım arkadaşları.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kendi ustamız olacağız.
Peki Ustalar taş mı yesin
Hayır tabi ki. Ekipman gereken ve ustalık isteyen işleri onlara yaptıracağız.

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Kendi ustamız olacağız.
Peki Ustalar taş mı yesin
Hayır tabi ki. Ekipman gereken ve ustalık isteyen işleri onlara yaptıracağız.

Abi ekipmanda problem. Misal; tork anahtari olan lastikci gordunuz mu? Ben hic gormedim. Ama bizim milletin begenmedigi uzak dogu ulkelerinde bu yoksa ruhsatta yok. Sirf bu sebeple saplama problemi olan araba dolu piyasada. Tamda bugunlerde tork anahtari bakiyordum. Fiyatlarda hic ele avuca gelir cinsten degilmis. :-)
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...