İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Klima Yönlendirme Sorunu (Manuel Klima İçin)

Murat Atagenç

Recommended Posts

Murat Atagenç
(düzenlendi)

Dijital klimalarda eski konularda olduğu gibi bu problemde genelde motor üzerindeki kolun bozulmasından kaynaklanıyor. Hatta bende aynı sorundur diyerek hemen kolu sipariş ettim ama baktık ki manuel klimalarda yönlendirme motoru yok mekanik olarak yapıyor.

Ustam telde ve yönlendirme mekanizmasında sorun olmadığını söyledi. En son ön peteklerden hava verecek şekilde kalan yönlendirmeyi elle ön cam ve ayaklara verecek şekilde ayarladı. Üflemesinde falan da bir sıkıntı yok.

Şimdi geriye düğmelerin olduğu kısım kaldı, sorunun buradan olduğunu düşünüyoruz. Daha önce bu bölgeyi söken varsa, sökümün nasıl olduğu ve problemin nerede olacağıyla ilgili tecrübelere ihtiyacım var. Yardımlarınızı bekliyorum :)

Bu arada dijital klimalardaki kolu bulamayanlar için satışını yapan parçacılara yönlendirebilirim.

x5_4286983471fu.jpg

Bahsi geçen kol (fotoğraf forumdan, konusu mevcut)

fiesta2.jpg

tarihinde Murat Atagenç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Çevirdiğinizde kenardaki dişliler dönüyorsa problem arka tarafta mekanik dişli veya halattadır bence. Şu anda bende hemen hemen aynı durumdan muzdarip olduğum için sıkıntılı durum. Benim de arkada küçük halatın girdiği dikdörtgen kutu var o kutunun içindeki dişlilerde problem

Yorum bağlantısı
Gökhan Görücü

vites derisini etrafındaki plastiği yukarı çekerek çıkart,üstte küçük kapak gibi plastiği kenarından hafifçe kanırtarak çıkart yönlerdirme tuşlarının etrafındaki plastiği alttan üsten plastiğe zarar vermicek ince sert birşeyle kanırtarak çıkartınca gelir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Akşam üstü klima panelini söktük. Bağlantı teli kopmuş meğer :)

Servisten 21tl parça + işçilik ile değiştiren olmuş. Yarın servisten tedarik etmeye çalışacağım.

Videonun 30. saniyesine kadar panele ulaşmak için sökülecek yerler gösteriliyor.

Telin bir ucu panelin arkasında diğer ucu da direksiyonun altından uzanınca konsolun arkasında görünüyor.

Araçtan çıkan tel

gW9YPb.jpg

JlOzWE.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Parça için yetkili servisle görüştüm bir kaç güne tedarik edecekler. 30 lira fiyatı var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
3 saat önce, Arif Aykın yazdı:

Geçmiş olsun keşke benimde problem bu olsa. 

Sağolun. 

Bir tek dişli bulmakta sıkıntı yaşıyorsanız 3d yazıcısı olan reklamcılardan yaptırabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Parçam geldi, 30 liraya tedarik ettim servisten.

Montajı yapıldı, yönlendirme sıkıntısız çalışıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Doğa Torpil

Herkese merhaba,

Benim aracımda da otomatik klima yön seçicisi bozulmuştu ve yukarıdaki arada bulunan plastik parça, doğruyu söylemek gerekirse paramparça olmuştu.

İnternette bu parçanın sıfırını esenboğa otomotiv den buldum ve sonunda bugün geldi. Heyecanla parçayı yerine taktım yalnız parçanın neden kırıldığını takınca çok iyi anladım. Sanırım parçanın kalibrasonu bozulmuş. Ne yaptımsa ön cama üflemesini sağlayamadım. Ayrıca ayaklara veya ön cama üflemesini seçtiğimde ise parça gidebileceği son noktaya kadar gidip takılıp biraz daha ilerlemeye çalışıyor ve zorlanıyor. Yani ittirdiği metal çubuk gidebileceği son yere kadar gidiyor daha ilerlemiyor ama motor halen ittirmeye çalışıyor.

Galiba bu ayar kadranında ön cama verilmesi gereken nokta bozulmuş ve kilitlenmiş, parça da ön cama veremediği için ittiriyor zorluyor ve bu parçayı kırıyor.

İzmir'de bunun için nereye gitmem gerekir. Nerede yaptırabilirim?

Otomatik klimada daha önce bu durumla karşılaşan var mı?

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Burak Güler2

Bu tel bende de kırılmış hemen hemen aynı yerden. 404 metal yapıştırıcı ile yapıştırmayı deniyorum yoksa yeni tel alacağız gibi. Kaynak falan yakar herhalde bu teli, tutmaz? Fikri olan var mı?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Burak Güler2 yazdı:

Bu tel bende de kırılmış hemen hemen aynı yerden. 404 metal yapıştırıcı ile yapıştırmayı deniyorum yoksa yeni tel alacağız gibi. Kaynak falan yakar herhalde bu teli, tutmaz? Fikri olan var mı?

Çok ince bir tel, takıldığı dişlilerde zorlanma olduğu gibi kırılır tekrar. 

Teli orjinali ile değiştirin, dişlileri de yağlatın(özel krem gibi gresi var, başkası ile olmaz) 

Yorum bağlantısı
Burak Güler2
Ü.Emre Kartal yazdı:

Çok ince bir tel, takıldığı dişlilerde zorlanma olduğu gibi kırılır tekrar. 

Teli orjinali ile değiştirin, dişlileri de yağlatın(özel krem gibi gresi var, başkası ile olmaz) 

Dişlileri yağlamaya gerekecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Orada bir problem ya da sıkışma olmuyor. Zorlanam yer telin diğer kısmında pallerin olduğu kısım bir ihtimal orayı greslemek fayda sağlayabilir ama orada da elle manual olarak çevrildiğinde pek bir zorlanma yok gibi. Bu telin daha kalın olması gerekirmiş. Isı ayar teli daha kalın zaten sanki

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...