İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Orijinal Lastik Ebadı

Turan AL

Recommended Posts

Turan AL

Merhaba arkadaşlar. Almış olduğum 1997 mondeo ghia aracimin üzerinde 205*55*15 ebatlarinda yazlık lastik mevcut. Kışlık lastik alacağım Ancak 205*55*15 kışlık lastik fiyatları yüksek ve çoğu markada bu ebatlar bulunmamakta. Acaba orjinal lastik ebatlari Kaç aracimin ve hangi marka önerirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
195 65 r15 olması gerekiyor.

15 jant lastikte en uygun fiyat bu olculerde.
Yorum bağlantısı
Kani Kaya

205  55 15 ne marka var üzerinde..petlas , kumho gb markalarda bu ebatı bulabilirsin...ebat güzel fiyat ve alternatif yok gb...

Yorum bağlantısı
Turan AL
1 saat önce, Kani Kaya yazdı:

205  55 15 ne marka var üzerinde..petlas , kumho gb markalarda bu ebatı bulabilirsin...ebat güzel fiyat ve alternatif yok gb...

205 55 15 Petlas marka yazlık mevcut şuanda. Kış lastiklerinde bu ebat çık sınırlı markada var ve fiyatları 300 tl / adet   civarında. Ben 205 55 15 yerine hangi ebat kış lastiği tercih edebilirim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

195/60 15, 205/55 15 ikisi de uygun ölçüler. Sürüş karakterinize uygun olanı alabilirsiniz..  

195/60 daha ucuzdur diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Turan AL
5 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

195/60 15, 205/55 15 ikisi de uygun ölçüler. Sürüş karakterinize uygun olanı alabilirsiniz..  

195/60 daha ucuzdur diye düşünüyorum. 

İnceledim fiyatları biraz. Dediğiniz gibi 195/60/15 fiyatları 205/55/15 in neredeyse yarı fiyatında. Teşekküler Mehmet Hocam. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
On 10.07.2017 at 21:59, Turan AL yazdı:

Merhaba arkadaşlar. Almış olduğum 1997 mondeo ghia aracimin üzerinde 205*55*15 ebatlarinda yazlık lastik mevcut. Kışlık lastik alacağım Ancak 205*55*15 kışlık lastik fiyatları yüksek ve çoğu markada bu ebatlar bulunmamakta. Acaba orjinal lastik ebatlari Kaç aracimin ve hangi marka önerirsiniz. 

195 55 15 alabilrsin hiç bir sıkıntı çıkmaz , yanlış hatırlamıyorsam orj lastik boyutuda oydu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6 saat önce, Murat Öngür yazdı:

195 55 15 alabilrsin hiç bir sıkıntı çıkmaz , yanlış hatırlamıyorsam orj lastik boyutuda oydu.

Kullanma kılavuzunda 205/55 ve 195/60 var.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

195/60 yerine 195/55 takılırsa

http://www.otoclubturkiye.com/forum/hiz-lastik/lastik_hesabi.htm

% 3,27 daha küçük bir lastik.. 

100 ile gidiyor olmak gerekirken 96,83 km hızla gitmiş olur.. 

Teker, 1 km'de 517 defa dönmesi gerekirken 534 defa dönecek.. 

Buna rağmen araç çekişi artar. Yakıt düşmüş gibi görünür ancak gereğinden fazla çalışacağı için tasarruf sağlamaz. 

Yanak daraldığı için konfor düşer. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
11 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

195/60 yerine 195/55 takılırsa

http://www.otoclubturkiye.com/forum/hiz-lastik/lastik_hesabi.htm

% 3,27 daha küçük bir lastik.. 

100 ile gidiyor olmak gerekirken 96,83 km hızla gitmiş olur.. 

Teker, 1 km'de 517 defa dönmesi gerekirken 534 defa dönecek.. 

Buna rağmen araç çekişi artar. Yakıt düşmüş gibi görünür ancak gereğinden fazla çalışacağı için tasarruf sağlamaz. 

Yanak daraldığı için konfor düşer. 

Benim lastiklerdeki fark % 3,51 , biraz eskiteyim de yenileyeyim bari.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
17 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kullanma kılavuzunda 205/55 ve 195/60 var.. 

60 sürtmez mi abi ? sonuçta 1 cm fark 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Murat Öngür yazdı:

60 sürtmez mi abi ? sonuçta 1 cm fark 

195/60 ama. orjinal ölçü de bu. 

205/55 ile çapları hemen hemen aynı sadece %1'lik bir fark var. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İlhan Kol

merhaba arkadaşlar muayenede bazı ağır kusurlardan dolayı kaldım biride lastiklerde balon olması, şimdi üzerinden söktürdüğüm 195 60 15 idi, ben buna 195 65 r15 taktırdım 4 adet temiz çıkma, muayenede sıkıntı çıkarırlarmı acaba 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
7 dakika önce, İlhan Kol yazdı:

yolcu kapısında bilgiler var ama lastik ebadını göremedim orada

Depo kapağınızda da yazabilir. Dilerseniz etiketleri bi paylaşın burada, beraber bakalım.

Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Bir zamanlar taratıp Mehmet Bey'e gönderdiğim 1997 model Ford Mondeo kullanım kılavuzu sayfa 140'tan alıntı yaptım. Önerilen lastik ebatları ve bu ebatlara göre yakıt tüketimi aşağıda sunulmuştur.

7NjQrm.jpg

Kullanım kılavuzunun tamamına ulaşmak isteyen arkadaşlar aşağıdaki linkte bulabilir.

Ford Mondeo MK2 kullanım kılavuzu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Emre Şapçı

Hazır konu açılmışken sorumu burda sorayım dedim bende,  orjinal anladığım kadarıyla 195 60 r15, peki biz 195 65 r15 lastik taksak sakıncası olur mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Emre Şapçı yazdı:

Hazır konu açılmışken sorumu burda sorayım dedim bende,  orjinal anladığım kadarıyla 195 60 r15, peki biz 195 65 r15 lastik taksak sakıncası olur mu?

Sürtme yapmaz. 

Daha yumuşak, daha salınımlı bir hal alır. 

Performans düşer.

Yol tutuş bozulur. 

Yakıt artar.  

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
4 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yakıt artar.  

uygun sürüş stili ile azalır diyenlerdenim.. king gelsin tartışalım @Servet Aydın

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
uygun sürüş stili ile azalır diyenlerdenim.. king gelsin tartışalım [mention=13526]Servet Aydın[/mention]

Motor yeterince güçlü ise evet.
Bu aracın motoru artık yeterince güçlü değildir.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...