İçeriğe Yönlendir

İlk LPG Türkiye ? 1978

Arif Aykın

Recommended Posts

Arif Aykın

Facebook'ta üyesi olduğum mühendislik grubu paylaşmış 1978 yılında Türkiye de kendi imkanları ile yapmış olduğu LPG çalışmasını anlatmış. Belki daha önce paylaşım yapılmıştır forumda aradım ama bulamadım.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu şekilde bagajda mutfak tüpü ile gezen araçlar görmüştüm.. 

Hatta bir müşterim de bu usta gibi kendisi yapmıştı. Karbüratörlü sistemde işlemler daha kolaydı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Eniştem de Ford taunus vardı, bagajda mutfak tüpüyle geziyordu. Tüp bitince istasyona ya da tüpçüye gitmeyip eve gelip mutfaktaki tüpü aldığını bilirim ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Sene 90 civarları. Hollanda'dan gelen bir gurbetçi aracından LPG sistemini burada söktürüyor. Sistem bir şekilde babamın eline geçti. Montajını yaptı/yaptırdı.

O zamanlar ne bagajında tüple gezenler var ne de LPG dolum istasyonları. Bizim araçta orijinal tanklı LPG sistemi var. Garaja bir kompresör yaptı babam, haftada bir sanayi tüpü sipariş edip kompresörle basıyordu tanka. Sonra sistem yaygınlaştı. LPG dolum istasyonları türedi. Ne günlerdi. :)

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

mutfak tüplerini daha ekonomik diye benzinlikte (LPG istasyonlarında) dolduranlara rastlıyorduk.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
25 dakika önce, Sadık Taşyürek yazdı:

mutfak tüplerini daha ekonomik diye benzinlikte (LPG istasyonlarında) dolduranlara rastlıyorduk.

LPG de ki vergi oranı mutfak tüpünden daha az olduğu için dolum yapan çok, ayrıca lpg daha hafif mutfak tüpüne göre 13-14 LT basılsa bile mutfak tüpünden daha hafif kalıyordu :D ve daha ince olduğundan daha uzun süre kullanımı var. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
8 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu şekilde bagajda mutfak tüpü ile gezen araçlar görmüştüm.. 

Hatta bir müşterim de bu usta gibi kendisi yapmıştı. Karbüratörlü sistemde işlemler daha kolaydı.

93 senesinde bi arkadaşımın Peugeot 205 in bagajında büyük tüp görünce dumur olmuştum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

LPG dönüşüm sisteminin dünyadaki ilk mucidi kim ve kaç senesinde yapıldı acaba? Ayrıca günümüzdeki Atiker gibi yerli firmaların gelişmesinde bu videodaki abimizin katkısı var mıdır sizce? Belki de şirket sahibidir :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
15 saat önce, Emrah Altun yazdı:

LPG dönüşüm sisteminin dünyadaki ilk mucidi kim ve kaç senesinde yapıldı acaba? Ayrıca günümüzdeki Atiker gibi yerli firmaların gelişmesinde bu videodaki abimizin katkısı var mıdır sizce? Belki de şirket sahibidir :)

Tescili yaptıran köşeyi döner genelde :)

Bu adama gelince, muhtemelen sıkılmış ve alan değiştirmiştir. artık lpg'ye bakmıyorlardır.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...