İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Hız Sabitleyici (Cruise Control) Çalışmıyor

Adem Gökalp

Recommended Posts

Adem Gökalp

Iyi gunler sayin form uyeleri bi konuda yardiminiza ihtiyacim var.99 model mondeo chia var.aldiktan sonra bazi problemler yasadim ve cozuldu sukur.cruse kontrol daha once cok guzel calisiyordu fakat simdi calistirdigimda isik yaniyor fakat hiz sabitlenmiyor bu konuda bilgisi olan varsa sevinirim saygilar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

+ ve - tuşlarından ikisiyle de denediniz mi. ? 

Muhtemelen sebepler ; direksiyon içindeki clock spring bozulmuş olabilir, fren müşürü bozulmuş olabilir, debriyaj müşürü bozulmuş olabilir. Servo motordan gaz kelebeğine giden halat kopmuş veya yerinden çıkmış olabilir. 

Yorum bağlantısı
Adem Gökalp

Mehmet bey + ve - tuslarini denedim isik yaniyor hiz sabitleyici devreye girmiyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
14 saat önce, Adem Gökalp yazdı:

Mehmet bey + ve - tuslarini denedim isik yaniyor hiz sabitleyici devreye girmiyor

Tesisat veya servo motor sorunu gibi duruyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cem Kaya

Adem bey çözebildiniz mi sorunu? Aynı sorun bende de başladı... hız sabitleyici yeşil lambası yanıyor ama hızı sabitlemiyor. Acaba sigortası atmış olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Fren debriyaj musirlerini kontrol ettirin. Bora aracimda basima geldi Mondeo da vardir o sekil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...
Derviş Dursun

Arkadaşlar uğraşmayın, direk tellere yoğunlaşın. Elektronik arıza olsa ışık hiç yanmaz ve devrede görünmez. Teorik olarak devreye girdiğini sanıyor ama tel kopuk - çıkıksa haliyle işlevi gerçekleştiremiyor. Kelebeğin üstündeki tellerden soldaki ince olanı elinizle bi kontrol edin, çekin gevşeme kopma var mı? Sorun mekanik görünüyor 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Okan Can Akşan

Benim telim çıkmış cc devreye giriyor fakat hızı sabitlemiyor teli kendimiz takabilirmiyiz  tarif edebilecek arkadaşların yardımlarını rica ederim 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
18 saat önce, Okan Can Akşan yazdı:

Benim telim çıkmış cc devreye giriyor fakat hızı sabitlemiyor teli kendimiz takabilirmiyiz  tarif edebilecek arkadaşların yardımlarını rica ederim 

Telin ucunda toplu iğne başı gibi bir top olmalı.. o duruyorsa tarife gerek yok yeri belli takarsınız.. 

Yorum bağlantısı
Okan Can Akşan
On 05.09.2017 at 15:22, Mehmet Ozyurek yazdı:

Telin ucunda toplu iğne başı gibi bir top olmalı.. o duruyorsa tarife gerek yok yeri belli takarsınız.. 

Telin ucunda top duruyor yerini bulamadım takmak için yerin resmi veya şeması varsa yardımcı olursanız sevinirim ?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Okan Can Akşan
On 08.09.2017 at 20:17, Okan Can Akşan yazdı:

Telin ucunda top duruyor yerini bulamadım takmak için yerin resmi veya şeması varsa yardımcı olursanız sevinirim ?

Güncel

Yorum bağlantısı
On 08.09.2017 at 20:17, Okan Can Akşan yazdı:

Sanırım yardımcı olur...

lbkAZb.jpg

Yorum bağlantısı
Okan Can Akşan
30 dakika önce, Muhteşem Or yazdı:

Sanırım yardımcı olur...

lbkAZb.jpg

Çok yardımcı oldu teşekkür ederim ? 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Gökhan Tekin Konya

Benim o tel de bağlı. düğmelere bastım mı göstergede ışıkta yanıyor ama nedense sabitlemiyor anlam  veremedim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 dakika önce, Gökhan Tekin Konya yazdı:

Benim o tel de bağlı. düğmelere bastım mı göstergede ışıkta yanıyor ama nedense sabitlemiyor anlam  veremedim. 

+ ve - tuşlarının ikisi ile de denediniz mi ?

Düğme bozuktur muhtemelen.. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Tekin Konya

Mehmet abi denedim ama ikisinde de işlem yok. 80-90 km hızla giderken basıyorum yeşil lamba yanıyor eşittire basıyorum sönüyor tekrar bastım mı yanıyor ama işlevsellik yok. Ya dediğin gibi ordaki düğmelerde sıkıntı var ya da çok farlı birşey.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Düğmeler sağlam.
Halatın servo motor tarafını kontrol etmelisin.
Bence sistem çalışıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tekin Konya

O kadar detaylı bilmiyorum abi o zaman bir ustaya götürmek gerekli.

Mehmet abi birde fren müşüründen v.s olur mu acaba ? Frene bastığında tik tik diye ses geliyor. Acaba müşür devreden çıkmıyor v.s ondan dolayı mı aktif etmiyor ki

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
7 dakika önce, Gökhan Tekin Konya yazdı:

O kadar detaylı bilmiyorum abi o zaman bir ustaya götürmek gerekli.

Mehmet abi birde fren müşüründen v.s olur mu acaba ? Frene bastığında tik tik diye ses geliyor. Acaba müşür devreden çıkmıyor v.s ondan dolayı mı aktif etmiyor ki

Araç otomatik mi.. 

Fren müşüründen olabilir ama.. o tık tık sesi müşürün sağlam olduğunu gösterir.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tekin Konya

Manuel abi araç. Hafta sonu Konya'da açık yer bulursam baktırıcam bakalım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu durumda fren ve debriyaj müşürlerine bakmalısın.. Otomatik olsa gerek yoktu çünkü çalışmasa bilirdin.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tekin Konya

Teşekkür ederim abi sorunu bulursak dönüş sağlarım belki başka birinde de vardır aynı sıkıntı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...