İçeriğe Yönlendir

Oksijen Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Koray Erol

Recommended Posts

Koray Erol
(düzenlendi)

Merhaba arkadaslar.ben sizden bi sey ogrenmek istiyorum. Bu oksijen sensoru nedir,neye yarar,dizelde varmidir,arizali oldugu nasil anlasilir,pahali bi parcamidir,rutin bakimlardaki veya baski balata gibi belli bi km de kontrol etmek,degistirmek gerekirmi, ucreti ne kadardir ve son olarak bu EGR denilen ile bi bagi varmidir.bir iki konuda cozum amacli o parcaya yonlendirilmis te bu kadarmi onemli diye dusundum 

tarihinde Koray Erol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Benzer konuyu bense açmıştım fakat tatmin edici bir cevap alamadım 

Link verebilir misiniz.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tatmin olunmayacak bir cevap çıkmaz bu konudan çünkü konu basit.

Egr valfinin ana görevi emisyonu düşürmektir.

Düşük devirlerde egzozdan çıkan gazın bir kısmını emme manifoltuna tekrar gönderir ve tekrar yakar. Bu aşamada motor yanma ısısı azaldığından bazı zararlı emisyonlar da azalmış olur.

Oksijen sensörleri egzozdan çıkan gazı analiz eder. Sonuca göre hava yakıt oranı ecu tarafından yeniden ayarlanır. Amacı mükemmel hava yakıt oranını yakalamaktır.

Periyodik bir ömrü yoktur ancak gözlemlerimize göre 100-150 bin km aralığında değişim olumlu sonuçlar vermektedir. Bu sebeple ömrü 100-150 bindir diyebiliriz.

Dizelde vardır.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
(düzenlendi)

Parçanın tanımı yukarıda verilmiş.

Fm2Sf.gif

Örnek verirsem benim araçta katalitik konvertörün girişinde ve çıkışında olmak üzere iki tane var.

Yetkili serviste program ile bağlanıp oksijen sensöründe yaklaşık 900mV ölçülmesi lazım. Voltaj yoksa zaten arızalı demektir arabada motor arıza ışığı yakıyor. + yakıt olarak 1-2 lt fazla yakar. Araba gitmek istemiyormuş gibi hantallaşıyor. Arızalı sensör ile 1 hafta gezdim gözlemlerim böyleydi.

Ömrü için arızalanıncaya kadar kullanılır diye tahmin ediyorum. Taş direnç gibi şekli var kolay kolay bozulacağını sanmıyorum.

Benim aracın sensörünü yetkili serviste 1000 tl fiyatı çıktı ama kendi ustaları bozduğu itiraf edince ücretsiz değişim yapıldı.  Bosch marka sensörler var daha uygun fiyata değiştiriyorlar.

Egzoz ile motorun birleştiği yerdeki çelik contayı değiştirdiler egsozu sökemeyen usta çekiple daldı. sensörü bozdu :) Yanlarında olup görmesem kesin bana kitlerlerdi 1000 tl yi.

Sizin aracınızda ki problem nedir oksijen sensörüne yönelmişsiniz ?

tarihinde Erdoğan Temur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

bendede aynı parça arızalı araç çekmiyor çok yakıyor .. tüm yerlere bakıldı  değişmeyen parça o kaldı ama emin değilim gerçekten onun bu kadar aracı hantallaştırıp yakıtı arttırabılıcegıne 

Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz
56 dakika önce, Ozer Oz yazdı:

bendede aynı parça arızalı araç çekmiyor çok yakıyor .. tüm yerlere bakıldı  değişmeyen parça o kaldı ama emin değilim gerçekten onun bu kadar aracı hantallaştırıp yakıtı arttırabılıcegıne 

yapıyor hocam. bizim aracınkide arızalı yokuşlarda kalkmak istemiyor araç üst devirlerde problem yok aliexpress ten sipariş verdim 15 dolara gelmesini bekliyorum :)

Yorum bağlantısı
Burak Bayram
yapıyor hocam. bizim aracınkide arızalı yokuşlarda kalkmak istemiyor araç üst devirlerde problem yok aliexpress ten sipariş verdim 15 dolara gelmesini bekliyorum [emoji4]

Aliden yeni aldim ben de ama forester olunca fiyat 50$[emoji20] turkiye fiyati 1000tl[emoji35]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Oflaz
3 saat önce, Ozer Oz yazdı:

Motorun çalışmasına ciddi etkisi var. Bende bozulunca arıza ışığı yaktı ve özellikle motor soğukken performans aşırı düşüyordu

Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz
9 saat önce, Burak Bayram yazdı:

Aliden yeni aldim ben de ama forester olunca fiyat 50$emoji20.png turkiye fiyati 1000tlemoji35.png

ali de olmasa bizi sağlam öpücekler :)

Yorum bağlantısı
10 saat önce, Sezgin Yılmaz yazdı:

yapıyor hocam. bizim aracınkide arızalı yokuşlarda kalkmak istemiyor araç üst devirlerde problem yok aliexpress ten sipariş verdim 15 dolara gelmesini bekliyorum :)

araç neydi -? uyumlu parçayı nasıl buldunuz aliexpressten ? 

Yorum bağlantısı
Burak Bayram
araç neydi -? uyumlu parçayı nasıl buldunuz aliexpressten ? 

Parca no'sunu bulup sitede arattiginizda genelde cikiyor
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...