İçeriğe Yönlendir

Teknolojik Laylon :) Yeni Aracım TEKNOLAY

İbrahim Çelik

Recommended Posts

İbrahim Çelik

Merhaba arkadaşlar büyük bir beğeni ve heyecanla alıp yaklaşık 3 yıl da binmiş olduğum 2008 model ford focus mk2 collection aracımı geçen hafta sattım. Bundan sonra benzinli otomatik megan 3 cvt yada honda jazz 2012 üstü cvt otomatik araç bakmaya başladık. Kısmet naylondan teknolojiyeymiş.

Yeni Aracım: 2013 Model mk3 İcon donanımlı megan oldu. Henüz 42.000 km de olan aracım 2. sahibi bir öğretmen arkadaştan bana geçti. Ankara'dan alınıp Ankara'da kullanılan aracımın sadece arka tamponunda ve sol çamurluğunda ufak bir boyama işlemi var. Ayrıca aracın sağında solunda rötuşlanması gereken boya çizikleri ve hafif göçükler var.

Resimler:

VMQ2mB.jpg

nWbYZN.jpg

vpaYrA.jpg

Lnvdm0.jpg

Bunlarda Hediye kışlıklar. 1 dönem kullanılmış Brigestone

1gpjqB.jpg

Araç Hakkında:

Megan focusa göre daha hafif duruyor. Ön döş, kapı döşleri ve bir çok yer yumuşak malzemeden müteşekkil. Bu sayede araç tıkırtı tukurtu yapmıyor.

Araç oldukça yumuşak bir sürüş karakterine sahip. Özellikle şehir içerisinde direksiyon ve pedallar hissiz gereğinden fazla yumuşak (beğenmedim). Yola çıkıp da 80km/h üzerine ulaştığınızda direksiyon sertleşiyor. 

Araç Teknoloji açısından cömert. Eller serbest sayesinde telefona doğrudan bağlanıyor gelen aramaları cevaplıyor, telefondaki müzükleri bulup istediğiniz gibi oynatıyor. Araçta kontak yerine kart var kart cebinizdeyken frene basarak bir tuş yardımıyla aracı çalıştırıyorsunuz. Farlar ve silecekler otomatik. Belirli bir ışık azlığı düzeyine erişildiğinde farlar otomatik yanıyor. Uzun kısa geçişlerini otomatik yapmıyor. Silecekleri deneyecek bir ortam oluşmadı. Park freni elektronik(el freni) gaza bastığınız anda devreden çıkıyor. Frene basıp aracın motorunu durdurduğunuzda hemen devreye giriyor. Belli bir eğimde geri giderken yada ileri giderken dur kalk sırasında yine devreye giriyor ve aracın kaymasına izin vermiyor.

Hız sabitleyici ve hız limitleyici var. Fakat hem sabitleyici hem de limitleyici aynı anda kullanılamıyor. Bunları devreye almak için orta konsoldan bir düğmeye basmak gerekiyor. Diğer işlevler( hız artır, azalt, sabitleyiciden çık ve önceki hıza geri dön) direksiyon üzerindeki tuşlar yardımıyla devreye alınıp çıkartılabiliyor.

Kararan dikiz aynasına bayıldım kesinlikle yan aynalarda da olmalıydı.

Koltuklar rahatsız geldi alışamadım(fokus daha iyi bir oturma konforuna sahip)

Kart çebinizdeyken araçtan uzaklaşınca kapılar kilitleniyor ve aynalar içe doğru kapanıyor. Ancak tuhaftır araç camları kapatmıyor. Camlar eller serbestten muhaf. Ellemek şart.

Araçta brigestonun turanza lastikleri var bu lastikler 205 60 16 ebatlarında ve hamuru çok sert. Buna rağmen araç yol sesini sıcak asfaltta içeriye almıyor. Bozuk asfaltta denemedim.

Aracın içerisinde yarı deri koltuklar var ancak hem deri kalitesi hem koltuk kumaşı vasatı aşamamış.

Aracın ön görüşü çok başarılı ancak arka ve yan arka görüşü kötü.

Araçta orijinal park sensörleri var bu sensörleri devreye almak için ön sol konsolda bir düğme var. Ne gerek var anlamadım ancak bu düğmeden arka park sensörünü kapatabiliyorsunuz. Ayrıca sensör sesini de araç bilgisayarından ayarlayabiliyorsunuz.

Aracın aydınlatmasını beğenmedim. Özellikle uzunlar bana çok zayıf geldi. Far yükseklik ayarıyla oynansa belki fark eder.

Araç içi aydınlatma kapılardaki ışıklar ve tavandaki ön arka iki tavan lambası tarafından karşılanıyor. Ayrıca güneşliklerdeki lambalarda yanında hediye.

Aracın içerisinde yer yer piyano siyah malzeme kullanılmış. Dikkatsizlik yaparsanız hemen çizilirim dermiş gibi duruyor.

Aracın ses sistemi fokusun yanına bile yanaşamıyor. İCON donanımda kullanılan ses sistemi aracın yüz karası.

Şimdilik bu kadar araca yaptıklarımı ve araç tanıtımını buradan paylaşmaya çalışacağım.

• Beğen 13
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Hayırlı olsun hocam. Otomatik konforu nasıl ? Bu bilgiler eksik kalmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

Hocam hayırlı olsun güle güle kullanın.

Lastik konusunda 205 60 16 kullanacak iseniz  goodyear egp 2017  serisinden başka bir şey tavsiye etmem :) 

Anahtar kart için silikon kılıf almayı unutmayın çok çabuk çiziliyor :)

Kayıtlı posta ile 8 10 günde elinizde olur  ilgili satıcı  :https://tr.aliexpress.com/item/Silicone-Rubber-Car-key-cover-case-protector-Sticker-holder-for-Renault-Clio-Logan-Megane-2-3/32782310542.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.IhEpDS

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik
Bir saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Teşekkürler üstadım.

Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Hayırlı olsun. Güzel seçim

Benim de içime sindi ancak aslanı gönlümden atamıyorum. Tırmalıyor. Bu gün beni eze eze geçip giden Fokuslara hüzünlü hüzünlü baktım arkadan. (Dumanına kurban olduklarım derdi babaannem olsaydı.) :(

Bir saat önce, Fırat Önal yazdı:

Hayırlı olsun hocam. Otomatik konforu nasıl ? Bu bilgiler eksik kalmış.

Üstad konuyu devam ettireceğim. Şuan Tam 24 saat olmuş 2 saatlik uykuyla bunları da zar zor yazdım. :good1:

Bir saat önce, Sezgin Yılmaz yazdı:

Hocam hayırlı olsun güle güle kullanın.

Lastik konusunda 205 60 16 kullanacak iseniz  goodyear egp 2017  serisinden başka bir şey tavsiye etmem :) 

Anahtar kart için silikon kılıf almayı unutmayın çok çabuk çiziliyor :)

Kayıtlı posta ile 8 10 günde elinizde olur  ilgili satıcı  :https://tr.aliexpress.com/item/Silicone-Rubber-Car-key-cover-case-protector-Sticker-holder-for-Renault-Clio-Logan-Megane-2-3/32782310542.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.IhEpDS

Sezgin ellerinden öper sen getirt ben senden alayım. 25 kuruş kar işler benden sana :tongue: Yok girmeme ben o ayak oyunlarına dersen saygıda kusur etmeyiz. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Hayırlı olsun güzel seçim. Koltuklar konusunda haklısın.  çıkınca kart da ki kapama tuşuna 2 defa basarsan camlar kapanır.Fransız kibarlığı olur a içerde evcil hayvan bebek flan var diye kendiliğinden kapamıyor. Cvt benzinlide sorunsuzdur, atak kullanmaya uygun değil. araba devirle kumanda edildiğinden seri kullanımda bağırır yanındakilerin "acemileştin mi" yorumlarına sebep olabilir. hızını aldıktan sonra sabit devirde bile hızının artığını göreceksin. vites olmadığı için geçişlerde yok çok rahat bir sürüşü olur. Ha tabi, benim araba  megan değil ama ağabeyi fluence 

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Hayırlı olsun, güle güle kullanın. Kazasız belasız inşallah. 

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Hayırlı olsun. Kazasız belasız, güle güle kullanın.

Laylon deyince ncap merakı uyandı. 3 yıldızı görünce yuhh dedim. 

euro-ncap-renault-megane-362503121842798

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hayirli olsun. Park sensoru heo devrededir ancak devreden cikarmak icin o dugme mevcuttu. Olur ya, sensor bozulur sürekli oter ya da bisiklet tasiyici, ceki demiri ile cekici falan tasirsiniz, bu durumlarda kapatmak icindir ;)
Farlar ayar istiyor muhtemelen. Renault halojende en iyi aydinlatan markalardan biridir.
Xenon olmamasi eksi puan. Keske zamaninda o da alinsaymis :(

Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Meganenin bu kasası oldukça hoşuma gidiyor.Hayırlı olsun kazasız belasız kullanmanız dileğiyle.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Hayırlı ,uğurlu olsun Abi. ALLAH kaza bele vermesin .

Otomatin dadu çok ama çok farklı .Hep güzel günlerde kullan inşallah. :nazar::nazar:

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

bende uzun zamandır focusu satıp layloncu olayım düşüncesindeyim,yazdıklarınızı okuduktan sonra azçok fark ortaya çıktı,forda devam,sizede hayırlı ugurlu olsun,kazasız belasız kullanın...

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Hayırlı uğurlu olsun İbrahim, çok güzel seçim. Ama yazdıklarından belli ki senin aklın hala Focusta :)

Bir an önce Focusu unut, yeni aracına adapte ol, otomatiğin de keyfine bak ;)

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik
9 saat önce, Haşmet Güngör yazdı:

Hayırlı olsun güzel seçim. Koltuklar konusunda haklısın.  çıkınca kart da ki kapama tuşuna 2 defa basarsan camlar kapanır.Fransız kibarlığı olur a içerde evcil hayvan bebek flan var diye kendiliğinden kapamıyor. Cvt benzinlide sorunsuzdur, atak kullanmaya uygun değil. araba devirle kumanda edildiğinden seri kullanımda bağırır yanındakilerin "acemileştin mi" yorumlarına sebep olabilir. hızını aldıktan sonra sabit devirde bile hızının artığını göreceksin. vites olmadığı için geçişlerde yok çok rahat bir sürüşü olur. Ha tabi, benim araba  megan değil ama ağabeyi fluence 

Karta basınca da eller serbest devreden çıkıyor. Bilemeyeceğim kafaya aldıramıyorum. Aynen araba tuhaf tuhaf bağırıyor. İçimden dedim 1 haftaya ben bu arabayı perte ayıracağım. Ama CVT nin karakteri buymuş. Alışacağız artık. Bir ara devir sabit araba bariz hızlanıyor. Ankara-Aksaray bayağı bocalattı beni.

SORU: Abi bu CVT yağlı mı? Yağ değişimi gerekli midir?

3 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Hayirli olsun. Park sensoru heo devrededir ancak devreden cikarmak icin o dugme mevcuttu. Olur ya, sensor bozulur sürekli oter ya da bisiklet tasiyici, ceki demiri ile cekici falan tasirsiniz, bu durumlarda kapatmak icindir ;)
Farlar ayar istiyor muhtemelen. Renault halojende en iyi aydinlatan markalardan biridir.
Xenon olmamasi eksi puan. Keske zamaninda o da alinsaymis :(

Sani haklısın fokus bisiklet taşıyıcı taktığımda sürekli ötüyordu. Bunu düşünemedim. Bu gün servise uğrayacağım. Rot balans vs. yanında far ayarlarını da söyleyeyim. Ayrıca bu araç aile içerisinde gezecek 2-3 yıl sonra kardeşe geçecek gibi. Xenon far taktırmak mantıklı olur sanki.

1 saat önce, Okan Tansel yazdı:

Hayırlı ,uğurlu olsun Abi. ALLAH kaza bele vermesin .

Otomatin dadu çok ama çok farklı .Hep güzel günlerde kullan inşallah. :nazar::nazar:

Okan otomatiği gerçekten çok beğendim. Dün çocuklarla biraz gezdik.(Türk aile geleneği yeni alınan otomobille ailecek gezinti :D ) Şehir içi şehir dışı derken dikkat ettim sinir stres yok. Vitesten düştün devir gitti yok. Bas gaza bas frene. Bence sürücülere testler yapılıp trafikte çabuk sinirlenenlere otomatik ehliyet mecburi yapılmalı.

Bir saat önce, Erdem Bozkurt yazdı:

bende uzun zamandır focusu satıp layloncu olayım düşüncesindeyim,yazdıklarınızı okuduktan sonra azçok fark ortaya çıktı,forda devam,sizede hayırlı ugurlu olsun,kazasız belasız kullanın...

Bu donanımda bu kilometrede focus almak bizi aştı. Eğer durumum el verseydi kesinlikle PowerShift Focus tit-x alırdım. Benim otomatik alamam mecburiyetten olunca (aracı beğensem de) içime sinmiyor.

Bir saat önce, Önder Özcan yazdı:

Hayırlı uğurlu olsun İbrahim, çok güzel seçim. Ama yazdıklarından belli ki senin aklın hala Focusta :)

Bir an önce Focusu unut, yeni aracına adapte ol, otomatiğin de keyfine bak ;)

Önder abi bu da sana gelsin:

Arkadaşlar iyi dileklerinizden dolayı çok teşekkürler. Daha iyileri çok çok iyileri öncelikle sizlere nasip olur inş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hayırlı olsun :) :nazar:

Bu donanımda sağ önde damacana standart donanımda varmı opsiyonmu acaba, bize koymamış gıcık Ford da :D:tongue:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
(düzenlendi)

https://www.euroncap.com/tr/derecelendirmeler-ve-oedueller/en-son-guevenlik-derecelendirmeleri/tr/results/renault/megane/15774 anlamadığım 2008 de 5 yıldız alıp aynı kasa ile nasıl 3 yıldız almış büyük bir başarı göstermiş renault :) 2010 model benimki inşallah 5 yıldızlı olandandır.

Edit : Hayırlı olsun İbrahim abi :) 

tarihinde Mehmet Cihat tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bunun sebebi belirtilen yilda ncap degerlendirmesi degismistir. Yeni değerlendirmede eski yillarda bol keseden dagitilan yıldızlar artik yok.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...