İçeriğe Yönlendir

Fusion - Klima Performans Düşüklüğü

Abdullah Çetinel

Recommended Posts

Abdullah Çetinel

Merhaba biraz sorunlu bir üyeniz olarak aracımda ki çözemediğimiz şimdilik son sorundan bahsetmek istiyorum. Aracımın klima performansı bana göre iyi değil. Polen filtresi yeni olmasına rağmen orjinal polen filtresi ile değiştirdim. Klima gazını kontrol ettirdim 585 gr çıktı 600 gr. gaz basıldı. konsol arkasında hava boruların bağlantı noktası arasında 0,5 cm açıklık tespit ettim. Onuda elimin girebildiği kadar dayson ile kapattım telle birleştirme yaptım sabitledim. Ortada ki 2 çıkıştan gayet iyi hava geliyor fakat sağ ve sol çıkışlardan çok az geliyor. 3 farklı ustaya gösterdiğimde gayet normal bundan soğuk olamaz tepkileri aldım. Ama ben Fusion'a ilk defa binmiyorum aynı marka ve modelde daha öncede bindim çok sıcak günlerde bile klimayı açtıktan maksimum 5 dakika sonra içerisi iyi derece soğuyor 2. kademeye düşürmek zorunda kalıyordum dediğimde senin araban füme renkten dolayı çok şey değişir dediler bana çok saçma geldi. Şuan ki aracımda 4. kademe saatlerce gölgede çalışsa bile içeride az bi serinlik oluyor. En son gittiğim bir usta sabırla beni dinleyip sen haklısın bu klima iyi soğutmuyor. Sorununu biliyorum. Bir parça lazım bulabilirsem 250-300 civarı olur garantili buz gibi soğutur dedi. Bulamazsam kompresör değişecek oda pahalı dedi. Ama parçanın ne olduğunu sorma orası bende kalsın dedi. Güvenemedim. Birde insanlara artık arıza olduğuna inandırmaya çalışmaktan yoruldum. Fikirlerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Şurada klima kalibrasyonu ile ilgili bir konu vardı. Okumanızı öneririm. Fusiondaki klima modülü de focuslar ile aynı olması lazım. Belki sizin de işinize yarayabilir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu otomatik klima icin. Fusion da bahsedilen anladigim kadari ile manuel. Izgara cikisi derece ile ölçüldü mu? Radyatorler basınçlı suyla temizlendi mi? Klima basinc testi yapildi mi?

Yorum bağlantısı
Abdullah Çetinel
13 saat önce, Emrah Altun yazdı:

Şurada klima kalibrasyonu ile ilgili bir konu vardı. Okumanızı öneririm. Fusiondaki klima modülü de focuslar ile aynı olması lazım. Belki sizin de işinize yarayabilir.

Malasef aracımda Analog klima var.

Yorum bağlantısı
Abdullah Çetinel
11 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Bu otomatik klima icin. Fusion da bahsedilen anladigim kadari ile manuel. Izgara cikisi derece ile ölçüldü mu? Radyatorler basınçlı suyla temizlendi mi? Klima basinc testi yapildi mi?

Izgara çıkışını dijital termotre ile 2 ayrı yerde ölçtürdüm. Birisi -1 derece olduğunu, diğeri 5-7 olduğunu gayet iyi olduğunu söylediler. Basınç için farklı bir yere gittim 2000-2500 devirde kontrol etti klima basıncı iyi dedi. Alüminyum borular elle tutulunca buz gibi el yakıyor. Klima radyatörleri hakkında bilgim yok. Kimsede bişey söylemedi. Herkes iş yerinde kontrol ediyor bişey yok diyor ben arabaya biniyorum soğutmuyor. Acaba hareket halindeyken klima bazen duruyormu ? Öyle olsa çıt çıt diye ses gelmesi gerekmiyor mu ? İyice şaşırdım bu sorun yüzünden.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

-1 olmasına imkan yok ta, 5-7 derece doğrudur. Basınç testi için makineye sokulması lazım. Öyle yapıldıysa, her şey yolunda demektir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdullah Çetinel

Bugün ustanın dediği parçayı değiştirdik. Hiçbirşey değişmedi eski parçayı geri taktık usta bu arabaya sıcak hava karışıyor dedi arabanın sıcak hava girişlerini iptal edip tekrar deneyeceğiz. Eğer düzelirse klima sıcak soğuk ayar düğmesi ucundaki perdeler hava kaçırıyor demek dedi oda çok zor dedi. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Fazla gaz basılmıştır aracın gaz miktarını öğrenip yeniden uygun miktarda gaz bastırın.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ustanin dedigi parca neymis peki, bu kadar kendinden emin ama beceremedigi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
22 saat önce, Abdullah Çetinel yazdı:

Izgara çıkışını dijital termotre ile 2 ayrı yerde ölçtürdüm. Birisi -1 derece olduğunu, diğeri 5-7 olduğunu gayet iyi olduğunu söylediler.

İçeriye 5-7 derece hava üfleniyorsa ve bu da kesintiye uğramıyorsa, klimaya yapacak bir şey yok..

Ne yaparsanız yapın, klimadan alabileceğiz soğukluk en fazla budur..  

Klima devreden çıkıyor mu ona bakılmalı sadece.. 

10-15 liralık uygun bir termometre alıp yolda gözleyin.. Bakalım devreden çıkıyor mu ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
On 23.07.2017 at 22:41, Abdullah Çetinel yazdı:

Merhaba biraz sorunlu bir üyeniz olarak aracımda ki çözemediğimiz şimdilik son sorundan bahsetmek istiyorum. Aracımın klima performansı bana göre iyi değil. Polen filtresi yeni olmasına rağmen orjinal polen filtresi ile değiştirdim. Klima gazını kontrol ettirdim 585 gr çıktı 600 gr. gaz basıldı. konsol arkasında hava boruların bağlantı noktası arasında 0,5 cm açıklık tespit ettim. Onuda elimin girebildiği kadar dayson ile kapattım telle birleştirme yaptım sabitledim. Ortada ki 2 çıkıştan gayet iyi hava geliyor fakat sağ ve sol çıkışlardan çok az geliyor. 3 farklı ustaya gösterdiğimde gayet normal bundan soğuk olamaz tepkileri aldım. Ama ben Fusion'a ilk defa binmiyorum aynı marka ve modelde daha öncede bindim çok sıcak günlerde bile klimayı açtıktan maksimum 5 dakika sonra içerisi iyi derece soğuyor 2. kademeye düşürmek zorunda kalıyordum dediğimde senin araban füme renkten dolayı çok şey değişir dediler bana çok saçma geldi. Şuan ki aracımda 4. kademe saatlerce gölgede çalışsa bile içeride az bi serinlik oluyor. En son gittiğim bir usta sabırla beni dinleyip sen haklısın bu klima iyi soğutmuyor. Sorununu biliyorum. Bir parça lazım bulabilirsem 250-300 civarı olur garantili buz gibi soğutur dedi. Bulamazsam kompresör değişecek oda pahalı dedi. Ama parçanın ne olduğunu sorma orası bende kalsın dedi. Güvenemedim. Birde insanlara artık arıza olduğuna inandırmaya çalışmaktan yoruldum. Fikirlerinizi bekliyorum.

Yaşadığınız sorunun aynısını ben de Fiesta 2001 aracimda yaşıyorum. Konuyu ilgi ile takip ediyorum.

Yorum bağlantısı
Abdullah Çetinel
15 saat önce, Mustafa Yanar yazdı:

Fazla gaz basılmıştır aracın gaz miktarını öğrenip yeniden uygun miktarda gaz bastırın.

Bosch klima gaz makinesinde aracımı seçtiğimizde 650 gr diye belirtilmesine rağmen biz 600 gr basmıştık. Dünkü usta fazla diye 560 gr bastı son olarak. Dediği parça sarı renkte aracın altına yatıp taktığı valf dediği bir parça oda olmadı zaten.

2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İçeriye 5-7 derece hava üfleniyorsa ve bu da kesintiye uğramıyorsa, klimaya yapacak bir şey yok..

Ne yaparsanız yapın, klimadan alabileceğiz soğukluk en fazla budur..  

Klima devreden çıkıyor mu ona bakılmalı sadece.. 

10-15 liralık uygun bir termometre alıp yolda gözleyin.. Bakalım devreden çıkıyor mu ?

Orta çıkışları Elimi çekmeden gözlemlediğimde bazen ılık havanın geldiğini bazende elimi üşütecek kadar soğuk havanın geldiğini farkettim. Ama klima motorunun devreden çıkmadığına eminim çıt sesi gelmiyor araçta kerkinme olmuyor. Yani gelen soğuk hava istikrarlı değil.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kompresör ya devreye girip çıkıyor. yada sorunlu.. 

Sıcak hava karışma olayına benzemiyor... 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

En güzeli hareket halinde havalandırma ızgaralarına derece koyup denemek. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdullah Çetinel
2 saat önce, Ersen Tapan yazdı:

En güzeli hareket halinde havalandırma ızgaralarına derece koyup denemek. 

Diyelimki denedik;

1-Anlık hava değişimini termometre kaç sn'de algılayabilecek

2-Değişkenlik var diyelim. Kontrole nerden başlamalıyız. Kompresör ise biraz daha kolay gibi çıkmaları 350-600 arası fakat evaprator ise o işe kimse bulaşmaz :(

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Kompresör olma olasılığı yüksek. Araç bilgisayara bağlansa sorunun ne olduğu kolayca anlaşılır aslında. Basınç izlenerek sorunun kaynağına yaklaşılır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Önce bi deneyelim :)

5'ten 7'ye çıkıp tekrar 5'e iniyorsa soğutur zaten.. Farkın daha çok olması gerek.. 

Yorum bağlantısı
Abdullah Çetinel

Dün aracın kalorifer peteğine giren sıcak su girişini iptal edip direk çıkışa bağlayıp denedik.Sonuç mükembel istediğim buz gibi soğukluk olmaya başladı. ilk etapta 3.kademe de 2-3 dakika çalıştıktan sonra içerisi soğudu ve 2 ye düşürmek zorunda kaldım. Hatta 15 dakika sonra 1'e düşürdüm. Demekki Soğuk/Sıcak ayar düğmesinde hava karışımı oluyor. Onuda tamir etmek çok zor diye söylediler. Sıcak su giriş ve çıkışlarına 2 musluk takarak yaz kış değiştireceğim artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sıcak su yönlendiricisi bozuk demekki.

Yada yönlendirici anahtar bozuk. tam kapatmıyor.

Tamiri tadilattan daha kolay olmalı.. Başka bir usta baksın.. 

Yorum bağlantısı
Abdullah Çetinel
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sıcak su yönlendiricisi bozuk demekki.

Yada yönlendirici anahtar bozuk. tam kapatmıyor.

Tamiri tadilattan daha kolay olmalı.. Başka bir usta baksın.. 

Anahtar sağlam aslında yönlendirme yapıyor fakat azda olsa kaçırma var. oda klimanın sağladığı soğuk havası ısıtıyor. Tamiri için göğüs'ün sökülmesi gerektiğini ücretininde 500 liradan başladığını söylüyorlar. Belkide kimse uğraşmak istemediği için ücreti fazla söyleyelim ki vazgeçsin diye de söylüyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6 dakika önce, Abdullah Çetinel yazdı:

Anahtar sağlam aslında yönlendirme yapıyor fakat azda olsa kaçırma var. oda klimanın sağladığı soğuk havası ısıtıyor. Tamiri için göğüs'ün sökülmesi gerektiğini ücretininde 500 liradan başladığını söylüyorlar. Belkide kimse uğraşmak istemediği için ücreti fazla söyleyelim ki vazgeçsin diye de söylüyor olabilir.

Her ustanın ortak kaçış cümlesi.. Göğüs sökülecek. Tamam baba sök dersen.. Söküp taktıktan sonra her yerinden ses gelecek haberin olsun diyecek.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Uzundumlu

Benim aracta da klima acikken ust izgara ve ayak hava cikislarinin sicakliklari arasinda bariz fark var. Klimayi orta seviyeye (22-23 derecelere) ayarladigimda ust izgara normal uflerken ayak izgarasi sicak ufluyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...