İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - LPG için İridyum Buji? (1.25)

Murat Atagenç

Recommended Posts

Murat Atagenç

1.25 Lpgli aracım önümüzdeki ay periyodik bakıma girecek.Bu arada LPG için iridyum bujinin daha faydalı olacağıyla ilgili bilgi edindim. Yalnız bosch markasında 1.4 için var ama 1.25 için bulamadım. NGK'nın LaserLine modeli var uygun ama 4 adet fiyatı 160 liraya falan geliyor. Serviste orijinal bujisinin takımı bakımda değişim istersek 60 lira gibi bir fiyata gelecek.

160 lira vermeye değecek bir farklılık olur mu, yoksa orijinal bujileri daha kısa aralıklarla değiştirmek yeterli mi olur?

Bosch iridyumlar hesaplı, 1.25 için bulsam direk alacağım ama bulamadım.

Fikirlerinizi rica ediyorum :)

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Bu siteyi gördüm ama satıcılar bu konuda pek ilgili olmadıkları için güvenemiyorum. En azında bir parça numarası olsa elimde ona göre sorarım.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Aracınızı uzun süre kullanacaksanız  NGK Laserline almanızı öneririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Linkteki satıcıyla görüştüm 1.4 .1.25 fark etmez iridyumlarda standart dedi ama benim bildiğim buji üniversal bir şey değil.

http://urun.n11.com/buji/ford-focus-fiesta-2004-2011-bosch-iridyumlpg-bujisi-4-adet-P110145718

Bu satıcıda 1.25 için iridyum buji yok diyerek cevap verdi.

http://urun.n11.com/buji/ford-focusfiesta-bosch-iridyum-lpg-buji-4-adet-P156189319

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Ford parçacımda fordun iridyum bujisi var dedi.

Ben ne yapayım kime güveneyim bilemedim :unknw:

Yorum bağlantısı
Batuhan Kılıç

o sitedeki açıklamalar mantıksız değil, ayrıca lpg montajcılarının çoğu gereksiz diyorsa kesinlikle gereklidir, lpgciler ciddi manada hiçbir şey bilmiyor

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Mevcut durumda hiç bir problemim yok. Ne gidişiyle ne de yakıtıtyla. Ama linkte yazdıklarına göre alt devirlerde daha iyi ivmelenme falan sağladığından bahsetmişler.

NGK LaserLine set fiyatı 220 liraya geliyor, 160ı yanlış bakmışım.

Bosch iridyumların seti 110-120 lira civarı ama bunların 1.25 için uyumlusunun olup olmadığı konusunda net bir bilgi yok.

Yorum bağlantısı
Fatih Duru

Hocam aynı ikileme bende düşmüştüm. Ama biraz detay araştırınca araç düşük devirlerde daha iyi fakat biraz devir artınca performansı olumsuz etkiliyormuş. Tavsiyem orijinal. Sen bilgisine güvendiğin bir ustana sor oda aynı cevabı verir. çok detaylı incelemeler var bununla ilgili.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
4 dakika önce, Fatih Duru yazdı:

Hocam aynı ikileme bende düşmüştüm. Ama biraz detay araştırınca araç düşük devirlerde daha iyi fakat biraz devir artınca performansı olumsuz etkiliyormuş. Tavsiyem orijinal. Sen bilgisine güvendiğin bir ustana sor oda aynı cevabı verir. çok detaylı incelemeler var bununla ilgili.

Tüm faktörleri göz önüne alarak bir bilgi sağlayacak ustam yok. Sizlerin fikir ve tecrübelerine göre vereceğim ekstra paraya değecek etkilerinin olup olmadığı yönünde bir karara varalım istiyorum.

Orijinal bujiden devam edersem de düşüncem 60binde bir değişmesi gereken bujileri 30binde bir değişmek olacak.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmeyecek yapacağınız tasarruf ne kadar olacak ki buji kendini amorti etsin. Ha alt devirlerde canlılık isterseniz lpg buji handicap olarak bu kez üst devirlerde güç gerektiğinde tatminkar olmayabiliyor. Fordlar buji seçer oem bujiden devam. Bunu bosch platin iridyum ve ngk laserline tecrübe etmiş bir sürücü olarak rahatlıkla söyleyebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

sadece şu video yeterli olur sanırım :) iridyum bujiden normal bujiye geçtiğimde araba resmen gitmiyormuş gibi geliyor

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
(düzenlendi)

Araciniz icin diger markalarin tirnak araligina bakin,mesela ngk da var demissiniz 1.25 e uygun ngk. Nin tirnak araligini ogrenin daha sonra bosch da ayni tirnak araligi hangisinde ise onu alabilirsiniz sikinti olacagini zannetmiyorum.Genel olarak lpg bujileri orjinal bujiden 0.4 veya 0.3 mm daha dar oluyor.Yanlis hatirlamiyor isem lpg nin tutusmasi icin daha az atesleme yeterli oldugu icin,dar tirnak araliginda olusturulan atesleme optimal verimde parlama sagliyor.
Ben bosh markali iridyum bujiyi yaklasik 2.5 senedir kullaniyorum.Öyle algilayabildigim bir fark gormedim.Tek fark 2 senede bir  buji degistirirdim artik degistirmiyorum.40.000 - 50.000 bakim araligi onerilmisti aldigimda.Hos orjinal bujileri degistirmesem belki onlarda dayanir 40.000 km bilmiyorum.

tarihinde Hasan Yıldız tarafından düzenlendi
Imla
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Durum anlaşılmıştır. En azından 1.25 aracım için bu masrafa gerek yok. Aracın bujileri en son ne zaman değişmiş servis kayıtlarından bakıp ona göre değişim yaparım.

30binde bir yani her iki bakımda bir orijinal bujileri değiştirirsek inşallah sorun sıkıntı yaşamadan binmeye devam ederiz :)

Herkese yorumlar için çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Bu iridyum bujilerden, 1996 mondeo zetec 2.0 araçlara uyumlu olanı var mı?

Yorum bağlantısı
Fatih Duru
Bir saat önce, Murat Atagenç yazdı:

Durum anlaşılmıştır. En azından 1.25 aracım için bu masrafa gerek yok. Aracın bujileri en son ne zaman değişmiş servis kayıtlarından bakıp ona göre değişim yaparım.

30binde bir yani her iki bakımda bir orijinal bujileri değiştirirsek inşallah sorun sıkıntı yaşamadan binmeye devam ederiz :)

Herkese yorumlar için çok teşekkür ederim.

Dostum bujiyi ben 7 8 ay önce orjinal 4 tanesini 60 tl gibi bi fiyata aldım. Sana tavsiyem değiştir kafan rahat olsun :) km'den ziyade aslında sökülüp kararma varmı diye bakmak lazım. Kendini belli eden bir parçadır bu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çeşitli özel bujiler kullandım. Orjinal bujilerin tırnak aralıkları ile oynadım.

Sonuç, orjinal buji candır :)  Ama gerçekten orjinal olacak.

ve 

Dizel candır ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Lpg taktirdigim yer orijinal bujiden devam dedi. Bir arkadasim Bosch lpg bujisi aldi performans dustu ama yakitta dustu demisti. Cok ahim sahim bir fark olmaz gerek yok derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Bakıma girince değiştireyim ben bujileri. Yetkili servise gireceğim için bujilerin orijinalliğinde sıkıntı çıkmaz diye umuyorum :)

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Bülent Tarakçı

Benim araçta lpg li. Sizce iridyum buji takmalı mıyım? Diyelim iridyuma geçtim. Ne faydası olacak? Attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değer mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Benim araçta lpg li. Sizce iridyum buji takmalı mıyım? Diyelim iridyuma geçtim. Ne faydası olacak? Attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değer mi?

Bence değmeyecek
Ben çok buji denedim. Bazıları alt devirleri iyileştiriyor ama üst devirler kötüleşiyor.
En güzeli. En orijinali.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yigit Özdal

Bence değmeyecek
Ben çok buji denedim. Bazıları alt devirleri iyileştiriyor ama üst devirler kötüleşiyor.
En güzeli. En orijinali.

Hangi marka buji orjinal kullanırsak
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...