İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Fiestaya Hangi Lastiği Önerirsiniz ?

Murat Korkmaz

Recommended Posts

Murat Korkmaz

Merhabalar, 

Aracım 52000 km ye geldi. Lastikleri 32000 deyken ön-arka değişikliği yapmıştım ancak artık yeni lastik alma zamanı geldi diye düşünüyorum. Hem lastikler sertleşti hem de zaten fiestada yalıtım az olduğundan sanki lastik sesi fazla geliyor gibi. Bir de aracın gaz pedalı, 160 dan sonra hafif titreme yapıyor bu sizce lastikten kaynaklı olabilir mi veya ön takımla ilgili midir ? 

Lastik konusuna gelicek olursak 205/55/16 ebatlarında Conti Pre. Cont. 5 lastikler çok konforlu gibi ama 195/50/15 te aynı performansı verir mi ? Bir de goodyear efficientgrip lastikleri iyi diye duydum hatta ses olarak 67 db değerindeydi galiba ama onun içinde yumuşak olduğu için yanakları çabuk siliniyor gibi yorumlar okumuştum. Kullanan varsa tecrübelerinizi ve yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim. Eğer başka lastik önerisi olan varsa onu da dinleyebilirim. Teşekkürler... 

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

2012 fiestamda 195 50 15 continantal kullaniyorum cok memnunum tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Emre Candan

Hankook hem diğerlerinden ucuz hemde daha iyi bir lastik. 

Conti ve Good yazlıklarda iyi sonuç vermeyen markalar. Bu markaların önceliği de zaten kış.

Hankook yazlıkta Pirelli seviyesine yakın bir marka, ıslak zemin performansı da iyi.

Kesinlikle tavsiye ederim. 

Fabrika çıkış üzerinde gelenleri bitirip 1 ay önce yenilerini aldım tekrar. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Conti ve Good yazlıklarda iyi sonuç vermeyen markalar. Bu markaların önceliği de zaten kış.

Bunu neye dayanarak söyleyebiliyorsunuz?
Yorum bağlantısı
Emre Candan
4 dakika önce, Koray Demir yazdı:

Bunu neye dayanarak söyleyebiliyorsunuz?

Lastik markaları başına 100.000km'lik tecrübeye dayanarak söylüyorum. Conti ve Good'lar da diş ve desen çok fazla, arabalar hem fazla yakıyor hem performans düşüklüğü yaşanıyor ufak motorlarda. Kışlık lastik gibi yazlık lastik desenleri var. Yol tutuşu iyi yapabilmek için abartıyorlar. 

Ancak Hankook bu olayı çözmüş ve tam yazlık deseni uyguladığı gibi araç hem az yakıyor hem performanstan ödün vermiyor. 

Eğer Pirelli ve Bridgestone alacak gücünüz yoksa B segment arabalara takılacak en iyi marka bana göre Hankook'dur. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
34 dakika önce, Emre Candan yazdı:

Lastik markaları başına 100.000km'lik tecrübeye dayanarak söylüyorum. Conti ve Good'lar da diş ve desen çok fazla, arabalar hem fazla yakıyor hem performans düşüklüğü yaşanıyor ufak motorlarda. Kışlık lastik gibi yazlık lastik desenleri var. Yol tutuşu iyi yapabilmek için abartıyorlar. 

Ancak Hankook bu olayı çözmüş ve tam yazlık deseni uyguladığı gibi araç hem az yakıyor hem performanstan ödün vermiyor. 

Eğer Pirelli ve Bridgestone alacak gücünüz yoksa B segment arabalara takılacak en iyi marka bana göre Hankook'dur. 

Fabrika çıkışı hankook Ventus s1evo takılı fiesta ıslak zeminde cayır cayır kayıyor aynı araca conti takınca yola yapışıyor bizzat deneyin fark hissedilmeyecek gibi değil. Bir markayı savunduğum için söylemiyorum. Yakıt ekonomisi konusunda Goodyear TUV SÜD sertifikasyonunda en iyi derecelere sahiptir her yıl AR-GE çalışmalarına milyar dolar harcıyor. Diş ve desen fazla demek yüksek üretim teknolojisine delalettir. Her marka lastik başına 100 bin km tecrübe edinmekle kıyas edilir mi bilmem lakin conti girdiği uluslararası 80 küsür testin 70 küsüründe birincilik kazanmış bir lastik. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Candan
1 saat önce, Koray Demir yazdı:

Fabrika çıkışı hankook Ventus s1evo takılı fiesta ıslak zeminde cayır cayır kayıyor aynı araca conti takınca yola yapışıyor bizzat deneyin fark hissedilmeyecek gibi değil. Bir markayı savunduğum için söylemiyorum. Yakıt ekonomisi konusunda Goodyear TUV SÜD sertifikasyonunda en iyi derecelere sahiptir her yıl AR-GE çalışmalarına milyar dolar harcıyor. Diş ve desen fazla demek yüksek üretim teknolojisine delalettir. Her marka lastik başına 100 bin km tecrübe edinmekle kıyas edilir mi bilmem lakin conti girdiği uluslararası 80 küsür testin 70 küsüründe birincilik kazanmış bir lastik. 

İt dalaşına girmeyi sevmem ama benim tecrübeme göre Hankook ıslak zeminde süper performans veriyor. Kaldı ki bir çok yurt dışı kaynaklı araba dergisi ve programlarında yılın lastiği seçildi. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Görücü

ben geçen yazdan beri goodyear kullanıyorum lastiklerimden çok memnunum 195/50R15

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
11 saat önce, Emre Candan yazdı:

Kusura bakmayın ama kaç tane lastik markası ile 100.000 km yol yaptınız merak ediyorum.Ve hangi ara yaptınız.Meslek olarak öğrenci yazıyor ama galiba taksi şöförlüğü falan yapıyorsunuz.Yada otobüs şöförü falan olmalısınız.Bunların dışında ortalama bir insan yılda 20.000 km ancak yapar.Yaşınız 28, 18 yaşında ehliyet alsanız 10 yıl kadar ancak araç üstünde tecrübeniz olur.Buda ancak 2 lastik test etmenize olanak tanır.Biraz fazla abarttınız gibi geliyor bana.Açıkcası Hankookl'ardan memnun olabilirsiniz ama bukadar afaki örnekler vermeyelim inandırıcı olmuyor.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Demir

Fiestamda hankook orjinal lastikle aldım.Lastiklerim baya yıpranmıştı ama hiç memnun değildim.Şuan conti takılı ve çok memnunum.Focusumuzda good year vardı.Ondanda çok memnundum.Bu  markayıda öneririm.

Yorum bağlantısı
Emre Candan
4 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Kusura bakmayın ama kaç tane lastik markası ile 100.000 km yol yaptınız merak ediyorum.Ve hangi ara yaptınız.Meslek olarak öğrenci yazıyor ama galiba taksi şöförlüğü falan yapıyorsunuz.Yada otobüs şöförü falan olmalısınız.Bunların dışında ortalama bir insan yılda 20.000 km ancak yapar.Yaşınız 28, 18 yaşında ehliyet alsanız 10 yıl kadar ancak araç üstünde tecrübeniz olur.Buda ancak 2 lastik test etmenize olanak tanır.Biraz fazla abarttınız gibi geliyor bana.Açıkcası Hankookl'ardan memnun olabilirsiniz ama bukadar afaki örnekler vermeyelim inandırıcı olmuyor.

Sahip olduğum arabalar, sahip olduğum taşınmazların ruhsat ve tapularını buraya ''örnektir'' yazarak koyarsam veya sana özelden atarsam, ''ben terbiyesiz, kıskanç ve iftiracı bir mahlukatım'' diye konu açıp benden özür dileyecek misin? 

Tanımadığınız insanlar için peşinen yorum yapmayın ezilir ve rezil olursunuz. Evet 18 yaşımdan beri  araba kullanıyorum ve foruma üye olduğum tarihe kadar öğrenciydim, girip değiştirme gereği duymadım daha sonrasında. Aylık 30-40.000km yol yapıyorum her arabamla. Bunun için taksici veya otobüs şöförü olmaya gerek olmadığı gibi, bu meslekler küçümsenecek veya dalga geçilecek meslekler değildir. 

Ben hobim gereği sürekli araba değiştiren ve arabalara lastik takma aşaması denk gelirse de, sürekli tavsiyelere ve yorumlara açık olarak hemen her markayı deneyen biriyim. E90 BMW'm de oldu, BX Citroén'im de oldu. Bu zevk işi. 

Ha şunu da söyleyim bilmediğin için buna da itiraz edersin ama bilmiyorsun işte;

BMW E90 320d facelift kasalarda pirelli cinturato p7 kullanırken memnundum ancak onların ömrü dolunca yerine Petlas taktım ve arabanın sürüşü daha eğlenceli oldu, arkasını daha kolay bırakıp virajlarda daha eğlenceli bir sürüş sundu araba bana. Ama size sorsak şimdi ''petlas yha kamyoncu lastiği'' fln der bir de başka bir mesleği daha aşağılarsınız. 

Neyse uzatmaya gerek yok, herkesle muhatap olunmayacağını bir kez daha tecrübe edinmiş oldum. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
3 saat önce, Emre Candan yazdı:

Sahip olduğum arabalar, sahip olduğum taşınmazların ruhsat ve tapularını buraya ''örnektir'' yazarak koyarsam veya sana özelden atarsam, ''ben terbiyesiz, kıskanç ve iftiracı bir mahlukatım'' diye konu açıp benden özür dileyecek misin? 

Tanımadığınız insanlar için peşinen yorum yapmayın ezilir ve rezil olursunuz. Evet 18 yaşımdan beri  araba kullanıyorum ve foruma üye olduğum tarihe kadar öğrenciydim, girip değiştirme gereği duymadım daha sonrasında. Aylık 30-40.000km yol yapıyorum her arabamla. Bunun için taksici veya otobüs şöförü olmaya gerek olmadığı gibi, bu meslekler küçümsenecek veya dalga geçilecek meslekler değildir. 

Ben hobim gereği sürekli araba değiştiren ve arabalara lastik takma aşaması denk gelirse de, sürekli tavsiyelere ve yorumlara açık olarak hemen her markayı deneyen biriyim. E90 BMW'm de oldu, BX Citroén'im de oldu. Bu zevk işi. 

Ha şunu da söyleyim bilmediğin için buna da itiraz edersin ama bilmiyorsun işte;

BMW E90 320d facelift kasalarda pirelli cinturato p7 kullanırken memnundum ancak onların ömrü dolunca yerine Petlas taktım ve arabanın sürüşü daha eğlenceli oldu, arkasını daha kolay bırakıp virajlarda daha eğlenceli bir sürüş sundu araba bana. Ama size sorsak şimdi ''petlas yha kamyoncu lastiği'' fln der bir de başka bir mesleği daha aşağılarsınız. 

Neyse uzatmaya gerek yok, herkesle muhatap olunmayacağını bir kez daha tecrübe edinmiş oldum. 

İnternette atış serbest sorun yok size iyi avlar..

Bu arada aylık 40.000 km demek günlük 1330 km civarı eder yani ortalama 15 saatlik yol demek oluyor.Siz hiç durmadan antalyadan trabzona seyehat ediyorsunuz gibi bişey bu valla helal. :) Hiç gülesim yoktu saol.

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Korkmaz
9 saat önce, Gökhan Görücü yazdı:

ben geçen yazdan beri goodyear kullanıyorum lastiklerimden çok memnunum 195/50R15

goodyear efficientgrip performance mı kullanıyorsunuz ? 

5 saat önce, Murat Demir yazdı:

Fiestamda hankook orjinal lastikle aldım.Lastiklerim baya yıpranmıştı ama hiç memnun değildim.Şuan conti takılı ve çok memnunum.Focusumuzda good year vardı.Ondanda çok memnundum.Bu  markayıda öneririm.

Teşekkürler hangisni daha iyi fiyata bulursam onu alıcam gibi duruyor bende goodyearla continental arasında kaldım. goodyear için 225 tl ye buldum gibi geçen seneden beri pahalanmış lastikler maalesef.

23 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

195 50 15 conti alın

Teşekkürler peki 195/60/15 alsam sizce olur mu araca yol tutuşu çok düşer mi ? Bir de sürtme yapar mı acaba ? 

Yorum bağlantısı
Murat Korkmaz
23 saat önce, Onur Doğan yazdı:

2012 fiestamda 195 50 15 continantal kullaniyorum cok memnunum tavsiye ederim

Teşekkürler lastik sesi durumu nasıl sizce ? 

Yorum bağlantısı
Gökhan Görücü

goodyear efficientgrip performance 195/50R15 kullanıyorum hiç sorun yaşamadım yumuşak olduğu için büyük mıcırlı asfalt hariç sıcak asfaltta falan hiç ses yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
18 saat önce, Selçuk Tutar yazdı:

Emre bey, ne işle meşgulsünüz çok merak ettim?

Hankook ta çalışanlar bu kadar övmedi bu lastiği :D Ne lastikmiş bee, sanki ilk o kullandı ve kimse bilmiyor.

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

hankookun k425i küçük çapta güzel lastik 16inchde k125 kullanıyoruz parasına göre güzel lastik

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Continental güzel lastiktir.. Paraya kıyan herkes gönül rahatlığı ile alabilir.. 

Goodyear güzel bir fayda maliyet lastiğidir. Ben kullanıyorum. Kullandım da. 

Benim kullandıklarım arasında ısrarla beğenmediğim tek lastik michelin.. Bu arabamla da iki takım geldi. Yine memnun kalmadım.. kışlığı kış ortasında söktüm.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Korkmaz
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Continental güzel lastiktir.. Paraya kıyan herkes gönül rahatlığı ile alabilir.. 

Goodyear güzel bir fayda maliyet lastiğidir. Ben kullanıyorum. Kullandım da. 

Benim kullandıklarım arasında ısrarla beğenmediğim tek lastik michelin.. Bu arabamla da iki takım geldi. Yine memnun kalmadım.. kışlığı kış ortasında söktüm.. 

Araştırmalarım sonucunda continental pre cont 5 için 215 tl gibi fiyat aldım ancak h sınıfıymış. Goodyear içinde 215 tl civarı fiyat aldım ama efficientgrip performance v sınıfı olduğu için daha iyi olmaz mı ? 

Yorum bağlantısı
Murat Korkmaz

Continentalin sitesine baktığım Conti pre con 5 için 195/50/ 15 seçeneğinde Yakıt tasarrufu e seviyesinde yol tutuş a seviyesinde gözüküyor. Diğer bütün 15 jant için olan ebatlarda yakıt tasarrufu c sınıfıyken sadece 50 yanak için neden e sınıfı olmuş acaba ? Bir de aynı lastiğin hem h hem de v sınıfı seçeneği var v sınıfı almaya değer mi fiesta için bilemedim. 

Ecocontact 5 lastikleri de güzel duruyormuş sadece bu biraz daha ekonomi odaklı fiyatları da pre. cont. la aynı gözüküyor ve ecocontactlar sadece v sınıfı olarak satılıyor. Açıkçası biraz kararsız kaldım. 195 / 50 / 15 için sanki ya ecocontact 5 ya da goodyear gibi duruyor.

http://www.continental-lastikleri.com.tr/binek/lastikler/otomobil/yaz-lastikleri/contipremiumcontact5

http://www.continental-lastikleri.com.tr/binek/lastikler/otomobil/yaz-lastikleri/contiecocontact5

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
17 saat önce, Murat Korkmaz yazdı:

Araştırmalarım sonucunda continental pre cont 5 için 215 tl gibi fiyat aldım ancak h sınıfıymış. Goodyear içinde 215 tl civarı fiyat aldım ama efficientgrip performance v sınıfı olduğu için daha iyi olmaz mı ? 

H sınıfı 210 km hıza kadar dayanır. Sizin aracınız için yeterli olacağını düşünüyorum.  

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...