İçeriğe Yönlendir

Mercedes Viano silecek mek. temizliği

Mahmut Şahin

Recommended Posts

Mahmut Şahin
(düzenlendi)

Aslında daha önce başlattığım konudan devam etmek isterdim ancak belki birgün birine lazım olur diye yeni konu açmak istedim. bu sabah vianonun (w639) motor bölümündeki plastikleri temizlemek için aracın başına geçmiştim. bir anda kendimi silecek mekanizmasını ve hızımı alamayarak motor ile sürücü kabinini ayıran (ecnebilerin firewall diye adlandırdıkları panelin yatay kısmı aslında) panelin yatay bölümünü dahi sökerken buldum. elim değmişken aha şura aha bura derken olay plastik aksamı parlatmaktan öteye gitti. işte fotolar.

evvela plastik kaplamayı tutan 4 adet dübeli yerinden çıkarıyoruz. bu iş için elimin altında kolayda çatal vardı. çatal yardımıyla çıkardım. 

IMG_5771.JPG

akabinde plastik parçayı tutan 6 adet T20 vidayı alıyoruz.

IMG_5772.JPG

sonrasında silecek kollarını çıkarıyoruz. bu iş için elinizin altında bir adet küçük boy çektirme olsa iyi olur. bende çektirme olmasına rağmen arabada taşımadığımdan dolayı silecek kolunu kaldırırken ufak bir destekle çekerek çıkardım. 

IMG_5773.JPG

vianonun silecekleri diğer alıştığımız mercedes araçlarının sileceklerinden farklı olarak silecek cama uzaktan değil silecek lastiğinin hemen önünden püskürtüldüğünden silecek lastiklerine suyu taşıyan hortumu da çıkarmak gerekli.

IMG_5774.JPG

IMG_5775.JPG

devamında polen filtresi kapağını ve filteryi de yerinden alıyoruz. filtreyi yeni taktığımız halde madem yerinden çıkmışken onu da bir süpürüp takmasak olmazdı.

IMG_5776.JPG

silecekleri ve polen filterisini çıkarınca plastik kaplamayı ön camdan kurtarabiliriz. dikkat edilmesi gereken nokta kaplama ön camın altına kanallı bir halde geçmekte. bu sebeple kaba kuvvet yerine sakin bir kafa ve biraz dikkatle zeki bir manevra lazım.

işte 10 yılda panel altında biriken yaprak vs. çer çöp. bir market poşetini buradan çıkan ıvır zıvırla doldurdum. pislikten öyle gözüm korktu ki motorun sağına soluna kaçırmayayım diye motor bölümünü koruma altına almak zorunda kaldım. 

IMG_5777.JPG

IMG_5778.JPG

sonrasında silecek püskürtücülerine suyu taşıyan hortumları çıkardım. ancak bu aşamayı fotooğraflamamışım malesef. 6 adet 14 metrik civatanın tuttuğu silecek mekanizmasını da yerinden aldım. 

IMG_5780.JPG

paneli yerinde temizledim ancak içime sinmeyince ulen bu kadar söktüm sökmeye paneli yerinde temizleyeceğime dışarı alayım diyerek heyecanla paneli yerinden çıkardım. bu amaçla fren hidroliği rezervuar kutusunu, hava filtresi kutusunu ve haliyle hava filtresi şnorkelini vs. çıkarmak gerekli. bu aşamaların da fotolarını iki elim dolu olduğundan çekemedim malesef. ama panel çıkınca çarşı genişledi. hedef meydana çıktı. 

IMG_5783.JPG

paneli evvela yalıtım malzemesinden kurtardım. sonra ise hortum ve fırçayla kuruyan tozlardan müteşekkil çamurlu balçığı hallettim.

IMG_5784.JPG

IMG_5785.JPG

sonrası malum. silecek mekanizmasının tüm eklemlerini balata spreyi ile evvela temizleyip sorasında yağlayıp yerine taktım. sökülen her şeyi yerine taktım. en son ikindi vaktine yakın sabah ki hedefim olan plastiği temizleme aşamasındaydım. devamına izahatım yok. sadece fotolar var. 

IMG_5786.JPG

IMG_5787.JPG

IMG_5788.JPGIMG_5778.JPG

IMG_5789.JPG

IMG_5790.JPG

IMG_5792.JPG

IMG_5793.JPG

IMG_5797.JPGIMG_5775.JPG

IMG_5802.JPG

IMG_5804.JPG

IMG_5779.JPG

IMG_5791.JPG

IMG_5794.JPG

IMG_5795.JPG

IMG_5796.JPG

IMG_5798.JPG

IMG_5799.JPG

IMG_5800.JPG

IMG_5801.JPG

IMG_5803.JPG

tarihinde Mahmut Şahin tarafından düzenlendi
fotoğraflar metin içerisinde yerli yerinde kullanıldı.
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Detaylı anlatım olmuş elinize sağlık elbet birilerinin işine yarayacaktır. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin
4 dakika önce, Arif Aykın yazdı:

Detaylı anlatım olmuş elinize sağlık elbet birilerinin işine yarayacaktır. 

fotoğrafları aslında metindeki sıralarına göre koyacaktım. ancak bir türlü halledemedi. artık idare edin. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
3 dakika önce, Mahmut Şahin yazdı:

fotoğrafları aslında metindeki sıralarına göre koyacaktım. ancak bir türlü halledemedi. artık idare edin. 

Tek Tek metinlerin altına koyarsanız daha iyi de olabilir hiç değilse yapacak olan kişi  bir aşağı bir yukarı sayfayı getirmek zorunda kalmaz.

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin
12 dakika önce, Arif Aykın yazdı:

Tek Tek metinlerin altına koyarsanız daha iyi de olabilir hiç değilse yapacak olan kişi  bir aşağı bir yukarı sayfayı getirmek zorunda kalmaz.

işte benim de yapmaya çalışıp ta yapamadığım husus tam da bu. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Bölüm sorumlusu olduğunuzdan geçmiş mesaj düzenleme yetkiniz varsa düzenleme dediğinizde fotoğraflar görünüyor link gibi görünmez bu durumda istediğinizi yapmak daha kolay olabilir.

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin
(düzenlendi)
On 29.07.2017 at 23:27, Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Eline sağlık abi. Kaput kepçeside el sallıyor sana :)

bugünün işini dünden bildirmişsin hocam. 

işte fotolar.

IMG_5805.JPG

IMG_5806.JPG

IMG_5807.JPG

IMG_5808.JPG

IMG_5814.JPG

IMG_5816.JPG

IMG_5817.JPG

IMG_5818.JPG

IMG_5819.JPG

devamında ön panjurun altındaki plastiklere de el attım.

IMG_5820.JPG

IMG_5821.JPG

IMG_5826.JPG

işte sonuç

IMG_5827.JPG

IMG_5831.JPG

bu da ödülüm oldu.

IMG_5833.JPG

tarihinde Mahmut Şahin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...