İçeriğe Yönlendir

Mondeo 4 - Partikül Filtresi

Ebubekir Kır

Recommended Posts

Ebubekir Kır

Selamlar  abiler arkadaşlar partikül filtresi tıkanık olunca araç nasıl tepkime verir  2010 model dizel mondeo aracım bazendüşük viteslerde silkeleme yapıyor bir keresinde çok silkelettim  partikül filtresi tıkanık uyarısı verdi uzun yolda silkeleme yapmıyor şehiriçi çok kullanınca  silkeleme yapıyor sizce ne yapmalıyım bir kere bilgisayara takıp yüksek devirde aracımı yarım saat Çalıştırdı servis Çözüm olmadı

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

özelikle mondeo için değil genel olarak; düşük vites yüksek devir de (2500-3000) ara sıra (örn 300-500 km de bir)10-15 km ve/veya dk sabit  kullanın temizler.. egzoz  sıcaklığı yükselince partiküller yanarak temizlenir. ben iptal ettirip yazılımdan sildirmiştim aracımda ve rahat etmiştim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bu konu altında bende bir soru sorayım.
Gecen gün 2010 tdci 109luk focus ile arkadaş geldi. Bendeki focus 2011 tdci 109 hp. Motorda bazı farklılıklar var. Emme manifoldu kısımları cok farklı. Bu farkı bilen varm ? Neden böyle ?

Mavi kablolu olan 2011'de 3 adet kablo dizel partikül filtresine gidiyor ve emme manifoldunun sağ tarafından extra giriş yok
2010 model olanda dpf'e 1 adet kablo gidiyor. Emme manifolduğunun sağ tarafında extra hava girişi var

N1J6VQ.jpg

ZERg2k.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
2 saat önce, Ayhan Şentürk yazdı:

Mavi kablolu olan 2011'de 3 adet kablo dizel partikül filtresine gidiyor ve emme manifoldunun sağ tarafından extra giriş yok
2010 model olanda dpf'e 1 adet kablo gidiyor. Emme manifolduğunun sağ tarafında extra hava girişi var

Soruna cevabım yokta, sen nerelerdesin kardeş ve avatarda hala über Fiesta neden duruyor, foci kurtarmadı sanırım :p

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
1 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Soruna cevabım yokta, sen nerelerdesin kardeş ve avatarda hala über Fiesta neden duruyor, foci kurtarmadı sanırım :p

Yeni araba aldık hala beni her gören nassın iyimisin demeden fiesta nerde diyor :D Güzel arabaydı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

:D  hala resmi durduğuna göre :tongue:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
Bu konu altında bende bir soru sorayım.
Gecen gün 2010 tdci 109luk focus ile arkadaş geldi. Bendeki focus 2011 tdci 109 hp. Motorda bazı farklılıklar var. Emme manifoldu kısımları cok farklı. Bu farkı bilen varm ? Neden böyle ?

N1J6VQ.jpg

ZERg2k.jpg

Sanırım yakma jenerasyonları farklı birisinde Dpf sıvısı ile yakma işlemi oluyor 2010 da yani, 2011 de ise direk mazotla işlem gerçekleşiyor diye biliyorum benim 2011 de sıvı Yok yanı
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
3 saat önce, Serkan Gülderen yazdı:

Sanırım yakma jenerasyonları farklı birisinde Dpf sıvısı ile yakma işlemi oluyor 2010 da yani, 2011 de ise direk mazotla işlem gerçekleşiyor diye biliyorum benim 2011 de sıvı Yok yanı

Bir arkadaşta aynı yönde bilgi vermişti. Sanırım dediğiniz şekilde..

Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

2011 üretimlililerin ilk 3 aylık dönemindekilerin bir çoğu sıvı tip, sonraki dönemler ise kuru tip.

(üretim tarihi trafiğe çıkışla karıştırılmasın.)
Yorum bağlantısı
Cengiz Koşak

Ah şu dpf arızaları insanları gerçekten can sıkıcı şeyler oluyor , 

dpf arızalarında temizliği tavsiye etmiyorum hiçbirşekilde cünkü dpf in içi bildiğimiz protez ve erimesine sebep oluyor , ve Buda araclarınızın turbosuna zarar veriyor ben bu konuda cok fazla deneyime sahip oldugum için dikkatli olmanızı temizlik olayini tavsiye etmiyorum . Eğer aracınızda cihaz ile birlikte dpf jenerasyonu başlatip yolda temizlemeye calısın eğer kurtarmazsa iyi bir yazılım firması ile birlikte iptalini gerçekleştirebilirsiniz 

dpf yi en güzel temizleme yöntemi olarakta 

jenerasyon baslatılır 

3.vites 80Kmh hız ile ortalama 20 25 km yol katedilir ve temizlik saglanır

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Aşağı yukarı ayda 1  defa otomatik temizleme yapıyor. Arada lambalarda durduğumda veya eve geldiğimde farkediyorum. Rolantide devir 750 den 1000 devirlere yaklaşıyor, anlık yakıt 0.3 litreden 0.8 litreye çıkıyor ve fan çalışıyor. Bunu farkettiğimde arabayı parketmek veya stop etmek yerine 2. viteste 3500 devir sabit hız ile 3-5 dk kullanmaya devam ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Emre Şimşek
On 29.07.2017 at 23:53, Ebubekir Kır yazdı:

Selamlar  abiler arkadaşlar partikül filtresi tıkanık olunca araç nasıl tepkime verir  2010 model dizel mondeo aracım bazen düşük viteslerde silkeleme yapıyor bir keresinde çok silkelettim  partikül filtresi tıkanık uyarısı verdi uzun yolda silkeleme yapmıyor şehiriçi çok kullanınca  silkeleme yapıyor sizce ne yapmalıyım bir kere bilgisayara takıp yüksek devirde aracımı yarım saat Çalıştırdı servis Çözüm olmadı

Başlığınız uygun bölüme taşınmıştır. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...