İçeriğe Yönlendir

Oto Ustalarının Forumlara Bakışı

Enver Çatak

Recommended Posts

Enver Çatak

Bugün aracımın bir sorunu için usta ile konuşurken forumlardan duyduğum birkaç şeyi fikir paylaşımı adına dayatmadan söyledim. Oradaki başka bir usta da "abi işte hep bu forumlar yüzünden, yalan yanlış bir şeyler okuyup bize geliyorlar" dedi. Ben de sadece olabilir mi, anlamında söylediğimi belirttim. 
Servisten ayrılırken arabanın sorunu ile ilgili önerisini düşüneceğimi söyledim. Tokalaşıp ayrılırken sırıtarak "artık internetten bakarsın" gibi bir laf etti. Dönerek, bu kötü birşey mi? Ben nezaket çerçevesinde söyledim, bunda ne kötülük var dedim. Ayrıca üslubunun da hoş olmadığını söyledim. Şaka yaptığını söyledi. Şaka yapacak bir samimiyetimiz yoktu oysa. Sinirlendim, bayağı tartıştık. 
Başka ustalarla da benzer muhabbetler yaşamıştım. Ben bu durumu bazı ustalarının bilinçli müşteriye olan tahammülsüzlüğüne bağlıyorum. İstiyorlar ki; onlar ne derse o.  

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
4 dakika önce, Enver Çatak yazdı:

Ben bu durumu bazı ustalarının bilinçli müşteriye olan tahammülsüzlüğüne bağlıyorum. İstiyorlar ki; onlar ne derse o.  

Nokta.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şimdi bir yerde haklılar. Şöyle ki ; internette o kadar çok bilgi kirliliği var ki. Doğrular yanlışlar hep birbirine girmiş durumda. Bazen çok iyi bildiğiniz emin olduğunuz bir konu da bile internette gezdikçe yanlışa düşüyorsunuz. Bu yüzden de ustalara şu şöyle olur bu böyle olmalı ile giden çok kişi var. Bunların belki de birçoğu yanlış biliyor. Ustanın orada işine karışıyor. 

Diğer taraftan da bakınca iş bilmez usta da çok. Göz göre yanlış yapıyor veya yanlış parça aldırmaya çalışıyor. Ben bir defasında ustanın birine dedim ki o taktığınız mazot filtresi çıkanla aynı değil dedim. Olsun bu da oluyor çok taktık dedi. İyi dedim.. Baktım sağa çevir yok sola çevir yok olmuyor bi türlü tam oturmuyor. Sonunda zor bela taktılar. Araca bi marş bastılar her taraf mazot oldu :)  Araç boğuldu çalışmadı. En sonunda pejo yetkili servisten gelip almışlardı aracı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Enver Çatak
8 dakika önce, Ayhan Onaran yazdı:

Şimdi bir yerde haklılar. Şöyle ki ; internette o kadar çok bilgi kirliliği var ki. Doğrular yanlışlar hep birbirine girmiş durumda. Bazen çok iyi bildiğiniz emin olduğunuz bir konu da bile internette gezdikçe yanlışa düşüyorsunuz. Bu yüzden de ustalara şu şöyle olur bu böyle olmalı ile giden çok kişi var. Bunların belki de birçoğu yanlış biliyor. Ustanın orada işine karışıyor. 

Bilgi kirliliği var, evet. Ama o ustalar da sorunları hızlı ve en az masrafla çözebilse müşteriler de ustaların işine karışacak cüreti kendinde bulamaz, sanırım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Bir saat önce, Enver Çatak yazdı:

Bilgi kirliliği var, evet. Ama o ustalar da sorunları hızlı ve en az masrafla çözebilse müşteriler de ustaların işine karışacak cüreti kendinde bulamaz, sanırım.

Bu tartışılabilir bir konu. Mesela benim ustam hızlı ve en az maliyetle çözüm üretiyor ama ben yine de ona karışıyorum :) öyle yapmasakta böyle mi yapsak diyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Enver Bey çok fazla takılmayın. Siz haklısınız ancak, her ne kadar siz araştırıp arızanın nazıl giderileceğini öğrenseniz bile ustanız kendi bildiğini okuyacak. Ben çoğu zaman bu tip adamlarla karşılaşıyorum. En iyisi bir daha gitmemek oraya...

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

Cenk Bey belki fazla alınganlık yaptım, bilemiyorum artık. Konuşurken hep "acaba? Usta sizsiniz, siz bilirsiniz yine de"şeklinde hitap ederim. Sanki ukalalık yapmışım gibi konuşmasına kızdım.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
2 dakika önce, Enver Çatak yazdı:

Cenk Bey belki fazla alınganlık yaptım, bilemiyorum artık. Konuşurken hep "acaba? Usta sizsiniz, siz bilirsiniz yine de"şeklinde hitap ederim. Sanki ukalalık yapmışım gibi konuşmasına kızdım.

İnsanlar türlü türlü Enver Bey. Sizin gösterdiğiniz kibarlığı ya da nezaketi anlamıyor demek ki... :unsure2:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Sorun neydi araçta ve çözüldü mü?
Bilinçli müşteriyi iş bilmez ustalar sevmez. Benim araca 5-30 yerine 10-40 yağ koyunca müdahale ettiğim ustaciklar gibi (İzmir'de en çok önerilen Ford servisi). Bilmeyen biri olsa gönderecekti uğraşmayacakti tekrar boşalt doldur...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

İki tarafında haklı olduğu konular var. Ben forumlarda takılan, çoğu şeyi forumlardan öğrenen biriyim. Ama gidip de hiç bir ustaya forumlarda şöyle diyorlar sen de böyle yap gibi şeyler söylemem. Çünkü öğretmen olmadan önceki dönemde ve şu anda babamın işi gereği ben de benzer durumlara düştüm, halen de düşüyoruz. (elektrik-aydınlatma işiyle uğraşıyoruz.)

Müşteri internetten konuyla ilgili bir şeyler okuyup geliyor. Doğru-yanlış diye bir şey demiyorum. Ama öyle bir edayla söylüyor ki internette okuduğu %100 doğru, biz kafadan sallıyoruz. Bize itimat etmiyor. Bizde hiç üstelemiyoruz. Nasıl isterse öyle yapıyoruz. Sonuç; onun dediği gibi yaptığında istediği performansı alamayıp yine bizim dediğimizi yapıyoruz. Ben bu duruma alıştım hiç yadırgamıyorum. Ama sanayide veya başka bir yerdeki usta farklı düşünebilir.

Nette de çok bilgi kirliliği var. Diğer tarafta da her okuduğuna inanan bir kitle var. 

Aslında bu konuda çok dertliyim. :) Ama olayın müşteri değil usta kısmındayım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Enver Çatak
(düzenlendi)
32 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Sorun neydi araçta ve çözüldü mü?
Bilinçli müşteriyi iş bilmez ustalar sevmez. Benim araca 5-30 yerine 10-40 yağ koyunca müdahale ettiğim ustaciklar gibi (İzmir'de en çok önerilen Ford servisi). Bilmeyen biri olsa gönderecekti uğraşmayacakti tekrar boşalt doldur...

Benzin pompasını değiştirmişti. Şamandıra ile komple değişim ya da sadece pompa değişimi seçeneklerini sundu. Birincisi daha sağlıklı olur dedi ama 450 TL civarı tutuyordu. Ben de sadece pompa değişelim dedim ve pompayı beraber çalıştığı Ford parçacıdan Visteon marka aldık. Pompa yine arıza verdi. Sonra da bana ben sana demiştim, bu Çin malı pompalar böyle dedi. Takarken Çin malı bu demeden takmıştın ama...bilseydim taktırmazdım, dedim.  Ben de acaba şamandıra sistemindeki hortumlarda mı sorun var, pompa tamiri olabilir mi, yaptıranlar varmış... sorularını sordum. Kısaca olmaz dedi normal bir şekilde.

tarihinde Enver Çatak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Valla ben gittiğim zaman yanlış anlamazsan daha önce başına gelen arkadaşlardan biliyorum bunlardan kaynaklı olabilir mi diyorum bazıları doğru diyorsun olabilir diyor bazıları da Yok o başka bu başka arıza diyorlar ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

usta haklı internetteki bilginin %70 si hatalı. müşteri haklı otoclubtürkiyede okumuş. nokta.

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
2 saat önce, Enver Çatak yazdı:

Benzin pompasını değiştirmişti. Şamandıra ile komple değişim ya da sadece pompa değişimi seçeneklerini sundu. Birincisi daha sağlıklı olur dedi ama 450 TL civarı tutuyordu. Ben de sadece pompa değişelim dedim ve pompayı beraber çalıştığı Ford parçacıdan Visteon marka aldık. Pompa yine arıza verdi. Sonra da bana ben sana demiştim, bu Çin malı pompalar böyle dedi. Takarken Çin malı bu demeden takmıştın ama...bilseydim taktırmazdım, dedim.  Ben de acaba şamandıra sistemindeki hortumlarda mı sorun var, pompa tamiri olabilir mi, yaptıranlar varmış... sorularını sordum. Kısaca olmaz dedi normal bir şekilde.

Ancak ustanız ilk olarak size doğru olanı önermiş. Siz yanlışa yönelmişsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
180 tl olan parçayı tespit edemeyip 16bin TL masraf çıkaran servis yüzünden bende internet ve aşırı merakım ile toplamda 23bin tl masraf yaparak aracımı sonunda onardım. Pişman mıyım hayır.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Evet ustanız doğru yolu göstermiş. Sadece pompalar sahte olarak nitelendiriyor çünkü firmanın sadece pompa üretimi yok. Neyse geçmiş olsun. Biz forumda hep şamandıra ile değişmesini tavsiye ettik. Konularda vardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Takılan parça çalışsaymış ustanızdan daha iyisi olmazmış, burada övgüler düzermişsiniz. Parca arızalı cıkmış, randıman vermemiş sanki imalatçısı ithalatçısı oymuş gibi sorumlu kılmışsınız.

Kusura bakmayın ama durumun özeti bu.

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

Evet usta doğruyu önermiş ama konuyu açma nedenim alaycı bir ifadeyle "çözümü internetten bakarsın" demesi.

Ayrıca sadece pompa değişimiyle sorunu çözenler de çok.

Bknz.

Yorum bağlantısı
Enver Çatak
6 dakika önce, Necat Ertan yazdı:

Takılan parça çalışsaymış ustanızdan daha iyisi olmazmış, burada övgüler düzermişsiniz. Parca arızalı cıkmış, randıman vermemiş sanki imalatçısı ithalatçısı oymuş gibi sorumlu kılmışsınız.

Kusura bakmayın ama durumun özeti bu.

Çalışsa övgüler düzmezdim, çünkü yapması gereken işi yapmış olurdu. Ayrıca neye tepki gösterdiğimi açıkça yazdım yukarda.

Benim nasıl tepki göstereceğimi nereden biliyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bir saat önce, Enver Çatak yazdı:

Evet usta doğruyu önermiş ama konuyu açma nedenim alaycı bir ifadeyle "çözümü internetten bakarsın" demesi.

Ayrıca sadece pompa değişimiyle sorunu çözenler de çok.

Bknz.

2013 yılında olmuş bu olay. Şu an hala çalıştığına emin misiniz mesela? Konu bile 2 gün aktif kalmış. Sonrası yok.

Sizin aracın orjinal pompa şamandırası 14 sene gitmiş. Forumdaki tecrübelerimiz der ki, sadece pompa değişimi 3 ay anca götürüyor. Keza sizde de durum bunu geçmemiş anladığım kadarı ile.

Bakın, ustaların interneti sevmediği genellikle doğru. Benim gittiğim yetkili servisteki ustam da "forumla gelme bana" dedi ancak gün sonunda benim dediğim çıkınca "abi ne yapayım, 100 kişi geliyorsa belki 1 tanesi senin gibi doğru çıkar" dedi. Hepimizin tecrübeleri farklı. Siz de bi tecrübe kazanmış oldunuz bu olayla.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Araştır, incele, servis kitapçığını bul ve oku, birazda akıl kullan = usta oldun sayılır, gerisi deneyim kazanmaya bakar, tam usta olursun; o yüzden ustaya bakarım ustamı diye :) 

kendi ustan olacaksın, bir yere kadar tabii, ama şart bu bizim ülkede...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bu konu sadece ustalar ile ilgili değil diğer sektörlerle de ilgilidir. Bir işi danıştığınız kişinin normalde konuyu çözmesini beklersiniz. Mesela doktor, araba tamircisi, elektrikçi, cep telefonu tamircisi vs. Ancak bu kişilerin hemen hepsi kendilerine başvuran kişinin kendilerine konuyla alakalı bilgi ya da akıl vermesini kabul edemez. Sebebi muhtemelen yardım isteyen kişinin o konuyu kendilerinden daha iyi bilmesi ve bu bilgisini henüz bilirkişi konuyu ele almadan anlatmaya başlaması karşı tarafı hem strese sokar hem de sinirlendirir.

Bu konularda maalesef hem müşteriler haklı hem de ustalar haklı.

Ustalar sadece sizin arabanızla ilgilenmiyor. Ford'un bir sürü modeli var. Bir kişiden tüm arabaların tüm sorunları hakkında nokta atışı çözüm üretmesi beklenemez. Oysa siz sadece kendi arabanızla ilgili sorunları araştırıyor ve o sorunlarla ilgili çözümleri inceliyorsunuz. Dolayısı ile kendi arabanızın sorunu hakkında ve arabanızın genel durumu hakkında az çok bilgi sahibisiniz. Ancak Usta dediğiniz kişi belki de sizin arabanızı ilk defa görüyor. Arabalardaki bazı sorunlar aracın başka yerlerindeki sorunlar sebebiyle oluşmuş olabilir. Usta dediğimiz kişi de bunu bakmadan, incelemeden bir şey diyemez. Ancak burada "Usta" kelimesini tırnak içine almak lazım, zira piyasada usta diye geçinenlerin birçoğu tamir ustası değil parça değişim ustası. 

Günümüzde tamirciler ve ustalar -burada büyük şirketlerin politikalarının da etkisi var- arızayı olabilecek en ekonomik ve doğru şekilde düzeltmek yerine komple parça değişimi yapma yoluna gidiyorlar. Sorun düzelene kadar da parça değişimine devam ediyorlar. Oysa belki de parça değişimi gerektirecek bir durum yok fakat bunu tespit edebilmeleri için uzun uzun çalışmaları ve arabayı incelemeleri gerekiyor. Ancak günümüz ekonomik şartlarında sanayideki bir dükkanın sabahtan akşama kadar bir arabanın sorununu tespit için uğraşmasını beklemek çok doğru olmaz. 

Peki biz ne yapıyoruz? Sorunumuzu internetten araştırarak benzer problemi yaşamış kullanıcıların tecrübelerinden yararlanıp sorun hakkındaki  olasılıkları en aza indirerek ustaya gidiyoruz. İşte usta dediğimiz kişi de bunu sevmiyor. Madem diyor o kadar araştırdın kendin tamir et. Bu bakış açısı bir bakıma doğru olsa bile bir bakıma da yanlış.

Şöyle ki eğer usta sizin dediklerinizi dinleyerek o işi yapsa ve araç düzelmese bu sefer usta yapamadı diyeceksiniz.

Ancak sizin dediklerinizi dinleyerek yapsa bu sefer de ben söyledim yaptı diye düşünüp kendinizle gurur duyacaksınız.

O yüzden ustanın aracı önce incelemesi lazım. Ancak bu az önce de söylediğim gibi artık pek mümkün değil.  Senin arabana harcayacağı vakitte iki bakım yapsa, iki disk balata değiştirse yine aynı parayı kazanıyor. Hadi diyelim arabaya vakit ayırdı ve sorunu bulmak için canla mücadele verdi ancak arıza çok ufak bir şey çıktı. Bu sefer siz ustanın hakkını verecek misiniz? Yani bir usta 20 tl parça + 1000 tl işçilik yazarsa kabul edermisiniz?

Hatta bazı arkadaşlar servislerin ve ustaların sorun tespiti için neden para istediğini de anlamıyor. Para istiyor çünkü o iş içi zaman harcıyor ve iş yaşamında zaman demek para demektir. Sizin sorunu tespit etti ve uğurladı. Sonra siz gidip bunu başka yerde yaptırabilirsiniz. O yüzden kimse kendi tamir edemeyeceği bir arabanın sorunun tespit etmek için uğraşmak istemez.

Müşteriler olarak biz de haklıyız çünkü ülkemizde ustaların çoğu bilgi sahibi değil. Araştırma yapmamış, konuyu incelememiş. Bu noktada ustaları suçlamıyorum ancak karşısındaki kişinin yaptığı araştırmaları da kaale almaları gerekir. Ayrıca bazı sorunlar ile ilgili her ustanın farklı bir teşhis yapıp farklı bir şey söylemesi de müşterinin kafasını karıştırıyor.

Mesela kendi arabamla alakalı olarak motor sıcaklığı 70C'yi geçmiyordu. Konuyu hem bu forumlarda hem de yabancı forumlarda araştırdım ve sorunun yağ soğutucu termostatı denen bir parça olduğunu öğrendim. Bu konuyla ilgili bilgi hem şurada 

http://www.talkford.com/community/page/fordwiki/fordwiki.html/_/mondeo/mondeo-mk3/oil-cooler-stat-changing-tdci-r143 

hem de forumumuzda mevcut.

Ancak istanbul anadolu yakasındaki 3 tane çok tavsiye edilen ve adını vermek istemediğim Ford özel servisini aradığımda verdikleri cevaplar şöyle;

(Burada soruyu sorarken özellikle internet kelimesini hiç kullanmadım bile)

Soru: Aracımın motorunun harareti 70C'yi geçmiyor. Daha önce aynı arabaya sahip bir arkadaşımın da başına gelmişti ve yağ soğutucu termostatı diye bir parçayı değiştirerek sorunu düzelmişti. Siz bu parçayı değiştirebilir misiniz? Elinizde parça yoksa ben alıp getirsem işçilik ne olur?

Cevap 1: Bu arabada yağ soğutucu termostatı diye bir parça yok. Getirin bir bakalım test etmemiz gerekiyor.

Cevap 2: Ondan yapmaz. Ya hararet müşürü arızalıdır ya da devir daimde sorun vardır. Getir bi bakalım.

Cevap 3: Önce bakmamız gerekir. 

Şimdi bu ustaların verdikleri cevaplar karşılığında ben ne yaptım? Parçayı aldım kendim değiştirdim. Sorun çözüldü. 

Özetle;

Artık araba tamir işi bakım ya da hasarlı parça değişimi işine dönmüştür. Kimse sorun tespiti için vakit harcamak istememekte ya da çok para istemektedir. Dolayısı ile müşterilerin internetten bilgi araştırması gayet olağan karşılanması gereken bir durumdur. Müşterinin söylediği doğru olmayabilir ancak bunu teknik bilgiye sahip müşteriye izah ederek ya da karşılıklı konuyu tartışarak çözmek daha doğru olacaktır. 

• Beğen 10
Yorum bağlantısı

bizim millet her zaman her işte ustadır. çok normal adamların tepki göstermesi .  ben idda ediyorum atom bombası labaratuvarına sokaktan 10 kişi götürsek ordaki profosore yok işte o kadar uranyum fazla gelir biraz plütonyum ekle vs diye yorumlarda bulunurlar:D

otomobile karşı  milletçe bi hassaslığımız olduğundan en çok araştırılan konuda arabanın arızası oluyor sürekli ustaların işine karışılınca da en son sinir oluyor adamlar. unutmayın ki biz sadece arabamız bozulduğunda sanayiye gidiyoruz onlar gece gündüz sanayide yaşıyor ben hor görülmelerine karşıyım. 

sohbet muabbet edip çay içemediğiniz adamla iş yapmayın derim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...