İçeriğe Yönlendir

Oto Ustalarının Forumlara Bakışı

Enver Çatak

Recommended Posts

Recep Demirci

Usta insan karşıdaki kişiye gerçekten temiz niyetini,sorun çözmede yardımcı olabileceğini hissettirebilmeli. Bu her alanda olmalı.İlla art niyet arayan bir müşteri olursa ustanında tepesi atar.Evime gelen pvc ustası kapıdaki ispanyolet kilidi değiştirdi sonra işim bitti dedi gittim kapıyı denedim açılmıyor olmamış dedim abi bu kadar olur diyor dedim olmaz bunu yap öyle git dedim sonra 10-15 dk daha uğraştı yaptı tekrar kontrol ettim bu sefer olmuş baştan konuştuğumuz parasını verdim gitti. Genelde bu tarz işlerde işimizin düştüğü mevzularda çevreden sorarak yardım alıp referans olabilecek kişi veya işletmeye gitmeyi doğru buluyorum.Her zamanda dua ederken Rabbim hayırlı insanlarla karşılaştırsın diyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Türkiye'de otomobil tamir ustaları maalesef geri kalmış. Özellikle otomatik vites ve motor elektroniği konusunda. Alt takım mekanikçileri iyi. Çünkü arızayı gözüyle görüyor. Sök tak işi. Ama motor elektroniğinde bir arıza oldu mu işin içinden çıkamıyorlar. Hala karbüratörlü motorda kalmış akılları. Kendilerini geliştirememişler. OBD arıza okuma cihazları yok. Araştırma, okuma yok. Anlatıyorsun burada bu sensör/valf var o sensörde/valfte sıkıntı olabilir diyorum. Sökelim o sensörü, bakalım diyorum. Usta ben sökmem onu diyor. Neden diyorum, ben bilmem sensör mensör başkasına götür o söksün . ....Öğrenmek de istemiyor. Liftim olsa kendim yapıcam ama liftim yok.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
17 saat önce, Enver Çatak yazdı:

Benzin pompasını değiştirmişti. Şamandıra ile komple değişim ya da sadece pompa değişimi seçeneklerini sundu. Birincisi daha sağlıklı olur dedi ama 450 TL civarı tutuyordu. Ben de sadece pompa değişelim dedim ve pompayı beraber çalıştığı Ford parçacıdan Visteon marka aldık. Pompa yine arıza verdi. Sonra da bana ben sana demiştim, bu Çin malı pompalar böyle dedi. Takarken Çin malı bu demeden takmıştın ama...bilseydim taktırmazdım, dedim.  Ben de acaba şamandıra sistemindeki hortumlarda mı sorun var, pompa tamiri olabilir mi, yaptıranlar varmış... sorularını sordum. Kısaca olmaz dedi normal bir şekilde.

Enver bey yalnız forumu bu konuda iyi takip edememişsiniz sanırım. Defalarca yazılmıştır benzin pompasını şamandıra ile birlikte takım olarak değişin diye. Orjinalden şaşmayın diye. Tek başına değiştirilen pompa kısa süre sonra yine arıza verecektir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çevremdeki ustaların hepsi de çok iyi çok şükür.. 

Çoğu zaman müdahale etmem gerekmiyor. 

Gerekirse de, "durum bu seçenekler bunlar, evet ne yapıyoruz bu durumda" diye bana soruyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Herhangi bir sorunla karşılaşırsam önce araştırırım, sonra gerekli parçayı alır çok sevdiğim ve saydığım ustamın yolunu tutarım. Selam sabahtan sonra Ömer usta şu parçayı değiştirir misin derim. Sağolsun neden diye sormak için değiştirmeyi bekler sonra sorar. Kendi fikrini açıklar, istişare ederiz ücretini alır, beni yolcu eder. Kendisi de foruma üyedir, işin içinden çıkamazsam önce onun fikrini aldığımda olur mutlaka..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Herhangi bir sorunla karşılaşırsam önce araştırırım, sonra gerekli parçayı alır çok sevdiğim ve saydığım ustamın yolunu tutarım. Selam sabahtan sonra Ömer usta şu parçayı değiştirir misin derim. Sağolsun neden diye sormak için değiştirmeyi bekler sonra sorar. Kendi fikrini açıklar, istişare ederiz ücretini alır, beni yolcu eder. Kendisi de foruma üyedir, işin içinden çıkamazsam önce onun fikrini aldığımda olur mutlaka..

Ömer ustayla tanışabilir miyiz sakıncası yoksa adresi nerdedir?
Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Ben ustalara hiç güvenmiyorum. Maalesef ustaların bir kısmı babası tarafından kafası çalışmadığı düşünülerek çocukken sanayiye verilen elemanlar. Pratik düşünce vs yok. Ezbere iş yapıyor. Ustaların "bir kısmı"

İnternetten araştırma yapmadan gitmiyorum sanayiye. Tabi ustaya ukalalık da yapmıyorum.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
11 saat önce, Koray Demir yazdı:

Ömer ustayla tanışabilir miyiz sakıncası yoksa adresi nerdedir?

0543 277 1082 şaşmaz postaneden en sona kadar çıkıp sağa dönünce ileride sağda dükkanı. Nur-Aydin otomotiv.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
14 saat önce, Fatih Aldemir yazdı:

Ben ustalara hiç güvenmiyorum. Maalesef ustaların bir kısmı babası tarafından kafası çalışmadığı düşünülerek çocukken sanayiye verilen elemanlar. Pratik düşünce vs yok. Ezbere iş yapıyor. Ustaların "bir kısmı"

İnternetten araştırma yapmadan gitmiyorum sanayiye. Tabi ustaya ukalalık da yapmıyorum.

Yanlış.. O tarz kişiler zaten usta olamaz.

Ayrıca her çocuk kafası çalışmadığı için sanayiye gönderilmez. Okumaya imkanı yoktur. Ekonomik durumu yoktur. Eli sanata yatkındır. Babası amcası dayısı ustadır. Onun yanında başlamıştır. 

Çok yanlış bir düşünce.. Benim gittiğim elektrikçi olsun, tamirci olsun.. Kafaları zehir gibi çalışan insanlar. Ama okumamışlar. Çekirdekten yetişmişler. Çözüm üretirler. Gelişime açıktırlar. Teknolojiktirler. 

Yanlış.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Yanlış.. O tarz kişiler zaten usta olamaz.
Ayrıca her çocuk kafası çalışmadığı için sanayiye gönderilmez. Okumaya imkanı yoktur. Ekonomik durumu yoktur. Eli sanata yatkındır. Babası amcası dayısı ustadır. Onun yanında başlamıştır. 
Çok yanlış bir düşünce.. Benim gittiğim elektrikçi olsun, tamirci olsun.. Kafaları zehir gibi çalışan insanlar. Ama okumamışlar. Çekirdekten yetişmişler. Çözüm üretirler. Gelişime açıktırlar. Teknolojiktirler. 
Yanlış.. 

İki kere "ustaların bir kısmı" yazmıştım oysa yanlış anlaşılma olmasın diye.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fatih bazı şeyleri yazarken bir kısmı yazmak yetmiyor işte :)

Tıpkı cümlenin sonundaki ukala kelimesi gibi. Bu kelimeden de konu sahibi alınıyor.

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız

Prensip olarak,oturup sorunu beraber tartisamadigim ve en onemlisi elimin kirlenmedigi tamircileri tercih etmiyorum.17 yasinda bir araciniz varsa ve 3-4 sene de bir sehir degistiriyor iseniz her tayin de evdi,lojmandi vs.sorunlardan evvel usta bulmak daha oncelikli oluyor benim icin.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Yaptığı iş hakkında sürekli kendini geliştiren, okuyan araştıran ustaları tenzi ederek söylemek gerekirse, sanayidekilerin %90'nı usta değil, sök tak yapan montajcı sadece. Elektronik bir arıza olmadığı sürece biraz bu işlere yatkın da biriyseniz mekanik sorunun az çok nerede olduğunu kendini, de tahmin edebiliyorsunuz. Parçayı değiştirince sorun ortadan kalkıyor. Forumlarda bilgi kirliliği var mı? var tabiki. Ancak faydalı bilgi ve kullanıcı deneyimleri de su götürmez bir gerçek. Ben aracımda bir sorun olduğunda önce forumlarda araştırır, öyle giderim ustaya. Araç benim para benim, usta alınacak diye fikrimi beyan etmekten kaçınmam. Ancak ne kendime ne de, karşı tarafa ukalalık edecek lafta bırakmam. Uzun lafın kısası forumlar iyidir, paylaşımın her zaman faydasını gördüm. İki kuruşluk arıza için, yine tenzi ederek söylüyorum bazı sanayi kasaplarının eline bırakarak, hem aracımı hem de paramı helak etmemeye çalışırım.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Recep Güney

Küçük şehirde yaşayınca sadece araç ve motor değil birçok konuda internete başvuruyorum. Bir çok kere de beni zaman ve para kaybından kurtarmıştır.az da olsa zaman ve para kaybına sebep olduğu da olmuştur forumların.servisinden sanayisine birçok usta ile muhabbetim oldu.sorumu sorarım cevabımı alırım,usta olan cevabını verir, borcumu sorar, verir çıkarım 5 lira indirim de istemem emeğin hakkını biçmek haddim değildir.böyle kaç tane usta var derseniz şimdiye kadar 2-3 tane gördüm Kütahya da:-) bazısı da var ne muhabbeti bilir ne ustalığı ona da laf etmem parasını verir çıkarım bir daha da gitmem kimseye de tavsiye etmem.kensi kaybeder.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa Arıkan
On 05.08.2017 at 21:25, Recep Güney yazdı:

Küçük şehirde yaşayınca sadece araç ve motor değil birçok konuda internete başvuruyorum. Bir çok kere de beni zaman ve para kaybından kurtarmıştır.az da olsa zaman ve para kaybına sebep olduğu da olmuştur forumların.servisinden sanayisine birçok usta ile muhabbetim oldu.sorumu sorarım cevabımı alırım,usta olan cevabını verir, borcumu sorar, verir çıkarım 5 lira indirim de istemem emeğin hakkını biçmek haddim değildir.böyle kaç tane usta var derseniz şimdiye kadar 2-3 tane gördüm Kütahya da:-) bazısı da var ne muhabbeti bilir ne ustalığı ona da laf etmem parasını verir çıkarım bir daha da gitmem kimseye de tavsiye etmem.kensi kaybeder.

Aynı taktiği uygularım. Bence en güzeli

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

bana göre de ustalar mutlaka tecrübenin yanında internetten forumları ve gelişmeleri takip etmeliler. hatta her türlü elektrik-elektronik teçhizatları da olmalıdır. tabi ki o işe gönül vermiş ise dört elle sarılmış ise.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...