İçeriğe Yönlendir

Focus1 2004 Collection

Recep Demirci

Recommended Posts

Recep Demirci

İyi akşamlar herkese.Araç alma işlemim Focus1 otomatik vites araç ile sona erdi.28 Haziranda bayramın hemen ertesi günü Kocaeliden komşumla birlikte gidip bakıp araç sahibiyle ekspertiz firmasının sonuçları birebir tutunca sıkı bir pazarlığa girdik arabadan önce vazgeçtik İzmit terminaline geldik otogarda tekrar pazarlık yapıp anlaştık. 16:40 gibi noterde satışı gerçekleştirdik.Aracı tanıtma işlemine girmek istemiyorum forumda belki arabalar konusunda en az bilgi sahibi olanlardan biriyimdir. Bu arabayı benden çok daha iyi bilenler bu forumda fazlasıyla var.Araç alırken sahibinden ve arabam vs birçok siteyi hatim ettim birçok marka model araştırması ve bütçe orantılı olarak Focusta karar kıldım. Eminevimden geç gelen param yüzünden (bu konuyu forumdaki eminevim konusunda bulabilirsiniz orada detaylı anlatmıştım) bayram öncesi araba almak arzusu maalesef gerçekleşemedi.Arkadaşımla Bursa pazarında bulduğumuz Corollanın ertesi gün almaya gittiğimizde önce ustaya gösterelim demem üzerine ustanın beni arabadan şiddetle vazgeçirmesinden dolayı bayram sonrasına Focus nasip oldu.Şoförlüğüm zayıf olmasına rağmen 1 ay gibi süreçte 3000 km gibi yol yaptım.İlanlarda yüksek gibi gelen 200bin km araçları görünce yahu bu insanlar bu kadar kmyi nasıl yapıyorlar diye kendi kendime şaşırırken şimdi ben kendime hayret eder hale geldim.Aracı aldığımda 118500 kmlerdeydi şimdi 122bine geldi sayılır.Ama yinede psikolojik sanırım araç alımında düşük km birçok kişi gibi bendede takıntı.Aracı aldıktan sonra sanırım gezmekten fırsat bulamadığım için ancak resimleri yükleyebildim.Aracı aldıktan hemen iki gün sonra gerek komşumun eski aracı olan Focusunu götürdüğü gerekse arkadaşımın Focusunu götürdüğü ustanın ortak çıkması sebebiyle aynı ustaya bakımlarını yaptırdım. Triger,Vantilatör,Polen Filtresi,Motor 10bin km yağ değişimi vb bakımları yapılıp sonrasında uzun yola çıkıldı.Aracın kozmetik olarak çok kötü olmasada kusurları var bunları maddiyatı sarsmadan zamana yayarak ilerleyen dönemde yaptıracağım.Bütçe olarak daha zorlayabilir üst kasasını alabilirdim lakin biraz kenarda para kalmasının daha mantıklı olacağını düşünerek bu aracı aldım. Şükürler olsun gayet güzel arabalık yapıyor.Manisa,Ankara,Bursa merkez gidip gelişlerim oldu.

Focus1 2004 Collection Sanruflu Atiker Smiti LPGli HB Kasa Otomatik Vites aracın özellikleri.Renk olarak mavi renkleri severim isabet oldu lakin biraz tozu çabukmu kapıyor banamı öyle geliyor bilemedim.

Bakım masrafı harici sürpriz masraf geçenlerde Ankaradan gelirken LPGde geldiğimi sanmama rağmen benzinle gelmek oldu.İki günde 220 tl benzin içti.Arkadaşımın Recep LPG problemini gider yoksa zaten o para benzin olarak senden çıkar demesiyle Atiker LPG servisine götürdüm. Motorun LPGye geçmesini sağlayan sıcaklığa getiren regülatör kablolarının uçları erimiş bu yüzden ben araç LPGde gittiğini düşünmeme rağmen benzin tüketiyormuş. Ustaya LPGye bakmışken başka nesi yapılacaksa yap demem üzerine gaz filtresinide değiştirdi ve toplamda 150 tl ücret aldı.

LPGde yakıt tüketimi net olarak hesaplayamadım. Takribi uzun yolda 300-320 km yolu 26-28 lt LPG ile gittim.Çok net hesap yapmadım 17-20 kuruş gibi kmde yakıt tüketimi oldu.

Aracın gidişinde bir problem yok otomatik vites hayatımda ilk defa kullanmaya başladım gerçekten çok büyük kolaylık.Rampalarda rölantisini kaybedince ivmelenmeyi biraz zor yapıyor biraz tekrar zor topluyor gibi ben öyle hissediyorum.Vites kolunun altında O/D (overdrive) düğmesi var bunu netten araştırdım bir kere denemede yaptım ama ne işe yaradığını açıkçası çözemedim bilenler cevaplarsa sevinirim.

Ailecek işimizi şu ana kadar gördü.

Allah hepimize kaza bela ceza göstermeden sağ selamet araç sürmek nasip etsin.

Akb0l7.jpg

0BZ45D.jpg

4MnZJ0.jpg

JlG7gq.jpg

zBD2zB.jpg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Hayırlı uğurlu olsun. Çiçek gibi maaşallah. Frenleri, aküyü ve lastikleri de kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Hayırlı olsun güzel günlerde kullanın deponuzda en az çeyrek depo benzin bulunsun ben çeyreğe inince yarıma tamamlıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Tekin

Çok güzel araba, kazasız belasız sürmeyi nasip etsin rabbim, bize nasip değilmiş :-)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Gültekin1

Hayırlı uğurlu olsun, eski arabam bunun Ghia kasası ve otomatik olanıydı halen zaman zaman denk geldikçe biniyorum eskimez bir yapısı var kazasız belasız kullanın..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2

Güzel bir motor temizliği sonra araba çiçek:)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

Oncelikle hayirli olsun sulalemizden sanırım 3 tane gecti ve hepsinden de memnun kaldik.Saglam bir arac ve güvenilir gorus acisi biraz az bence sofor koltugundan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Maşallah.. çok güzel bir renk. çok güzel bir kasa.

Güle güle kullanın.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Demirci
15 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Hayırlı uğurlu olsun. Çiçek gibi maaşallah. Frenleri, aküyü ve lastikleri de kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin.

Teşekkür ederim abi.Frenleri yaptırdım usta onuda halletti.Ben biraz basınca takırtı gibi ses geliyor ama birkaç binen arkadaşım normal deyince artık çok önemsemiyorum.Akü yeni değiştirmiş eski sahibi.Lastiklerde yine birkaç arkadaşım idare eder dedi bende lastiklerde bir problem hissetmedim.Gerçi öyle çok problem hissedebilecek kadar araba geçmişim yok ama dediğiniz gibi rutin dönemlerde mutlaka ihmal etmeden baktırırım.

14 saat önce, Koray Demir yazdı:

Hayırlı olsun güzel günlerde kullanın deponuzda en az çeyrek depo benzin bulunsun ben çeyreğe inince yarıma tamamlıyorum.

Teşekkür ederim. İki kere yolda kaldım 5 lt.lik pet şişelerle iki defa gidip benzin alıp huniyle depoya döküp aracı çalıştırdım bu konuda çok tedbirliyim artık arada benzin mutlaka alıyorum şu an çeyrek deponun çizgisinin birazcık üstü yarım depoya yakın olan taraftan.

6 saat önce, Abdurrahman Tekin yazdı:

Çok güzel araba, kazasız belasız sürmeyi nasip etsin rabbim, bize nasip değilmiş :-)

İnşallah size daha güzeli nasip olur.

6 saat önce, Erkan Gültekin1 yazdı:

Hayırlı uğurlu olsun, eski arabam bunun Ghia kasası ve otomatik olanıydı halen zaman zaman denk geldikçe biniyorum eskimez bir yapısı var kazasız belasız kullanın..

Eski arabanızı evet forumdan hatırlıyorum.Teşekkür ederim.

6 saat önce, Osman Ünal2 yazdı:

Güzel bir motor temizliği sonra araba çiçek:)

Teşekkürler.Gerek motor temizliği gerek rütuş boyası isteyen yerleri inşaallah süreç içerisinde tamamlayacağım.

5 saat önce, Zafer Bakar yazdı:

Oncelikle hayirli olsun sulalemizden sanırım 3 tane gecti ve hepsinden de memnun kaldik.Saglam bir arac ve güvenilir gorus acisi biraz az bence sofor koltugundan.

Teşekkür ederim.Kardeşim gibi sevdiğim birisi benden iki gün sonra Focus 2.5 Hb kasa aldı gri renk ona binince hem daha ferah geldi hemde bagajı geniş geldi.Görüşle alakalı şimdilik bir problem yaşamadım.

3 saat önce, Tufan Caliskan yazdı:

hayırlı olsun güzel renk, son pazarlık kaça bitti?

Sağolun fiyat olarak özel mesaj attım size.

1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Maşallah.. çok güzel bir renk. çok güzel bir kasa.

Güle güle kullanın.. 

Sağolun abi. Hb aldıktan sonra bazen keşke sedan olsaymış diye hayıflandığım oldu ama bir şekilde arabaya alıştık bebek arabamız bagaja zorlasak da sığıyor. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Recep Demirci yazdı:

Sağolun abi. Hb aldıktan sonra bazen keşke sedan olsaymış diye hayıflandığım oldu ama bir şekilde arabaya alıştık bebek arabamız bagaja zorlasak da sığıyor. :) 

Hb, sedandan daha kullanışlıdır.. Gerekirse koltukları yatırıverirsin :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Recep Demirci

Cumartesi günü Bursadan İnegöle gelirken beni ve ailemi kötü derecede tedirgin eden silkeme titreme vaziyeti vardı pazar-pazartesi günü aracımı kullanmadım dün tamirci ustaya götürdüm bobinleri değiştirdi ve biraz kendisiyle birlikte test sürüşü yaptık şükürler olsun silkeleme gitti.150 TL masraf çıktı ama Focusumu seviyorum 2 gün kullanmadım alışmışım arabaya bir garip hissettim kendimi.Usta bu arabalarda bu bobin arızasının kronik derecede olduğun söyledi ve bana kesin şu kadar km veya yıl yapar diyemem dedi. İnşaallah problem çıkarmaz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 18.10.2017 at 09:42, Recep Demirci yazdı:

Cumartesi günü Bursadan İnegöle gelirken beni ve ailemi kötü derecede tedirgin eden silkeme titreme vaziyeti vardı pazar-pazartesi günü aracımı kullanmadım dün tamirci ustaya götürdüm bobinleri değiştirdi ve biraz kendisiyle birlikte test sürüşü yaptık şükürler olsun silkeleme gitti.150 TL masraf çıktı ama Focusumu seviyorum 2 gün kullanmadım alışmışım arabaya bir garip hissettim kendimi.Usta bu arabalarda bu bobin arızasının kronik derecede olduğun söyledi ve bana kesin şu kadar km veya yıl yapar diyemem dedi. İnşaallah problem çıkarmaz.

Bobin bozuldu ise kabloyu da değiştir bence. Çünkü genelde birlikte bozuluyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...