İçeriğe Yönlendir

Gözlük Camı Tavsiyesi

Furkan Tanrıveren

Recommended Posts

Furkan Tanrıveren
(düzenlendi)

Numaralı gözlük takanlardan hem fikir hemde gözlük camı ile ilgili yardım almak istiyorum.Gözlük numaralarım yüksek olduğu için işyerinde bilgisayar başında çok olduğum için f\p gözlük camı arayışına girdim.Hemde güneş gözlüğüne ekstra para vermemek için piyasada hem normal gözlük hemde güneş gözlüğü olan çerçeveli gözlük almaya karar verdim.Ortlama gözlük için benden istenen fiyat 600tl reçete dahil.1. gözlükçü seiko standart cam dahil 650tl 2.gözlükçü  Frequency Blue Cut cam dahil 600tl diğer gözlükçüler marka vermiyor.Sizce bunlardan hangisi almalıyım.

Konuyu yanlış yere açtıysam sizden şimdiden özür dilerim.

tarihinde Furkan TANRIVEREN tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

cam olarak essilor kullanıyorum, memnunum, 3-4 sene olmuştur, muayene gittiğimde tekrar yazmıştı doktor ama gözlükcü gözlüğe baktı gerek yok çizik vs yok dedi, değiştirmedik..

colormatik camların çok işlevli olduğunu sanmıyorum, ışık değişmelerinde tepki süreleri anlık değil, sıkıntı olabilir, zaten eskisi gibi bir kullanım da yok gibi. ( kişisel görüşdür) ama normal cama üzerinde mıknatıslı gibi ilave güneş çerçevesi konanlar da var, bence en sağlıklı olanı numaralı güneş gözlüğü yaptırmanız olur..

ayrıca fiyatlar bana yüksek geldi, çerçeve markalı olursa fiyat çok artar persol, rayban, dolce vs ama standart camlar antirefle çizilmemme kpalamaları vs öle 600 lere çıkmaması lazım:unsure2:yani son 2-3 sene de abartı tavan yapmadıysa.. siz bence iyice araştırın hem piyasa da hem forumlarda..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bende çereveden muzdaripim, değişeceğim ama camlar beni engelliyor, 2 gözde 0.25 presbiyopi var, sağ gözde 0.5 astigmat var, cam lar ise multifokal(progresif) fotokromik anında kararıyor ve çok cabuk renk açılıyor, güneş gözlüğü gibi gayet güzel, fakat bu  camlar aslında üç kuruşluk cam ama bizde satılırken fiyat 700-800 tl. leri buluyor :angry: bu camların uygun fiyatlısı yokmudur acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Miknatisli cerceveler sayesinde normal gozluk bi anda gunes gözlüğü oluyor. Bunlara da bakinin. Cam markasi icin ben senelerdir farkli bi marka kullanirim. Birazdan yazacağım. Çizilmesi zor, kirilmasi daha zor. Hard organic lerden sasmayin sakın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
1 saat önce, Osman Bilgin yazdı:

cam olarak essilor kullanıyorum, memnunum, 3-4 sene olmuştur, muayene gittiğimde tekrar yazmıştı doktor ama gözlükcü gözlüğe baktı gerek yok çizik vs yok dedi, değiştirmedik..

colormatik camların çok işlevli olduğunu sanmıyorum, ışık değişmelerinde tepki süreleri anlık değil, sıkıntı olabilir, zaten eskisi gibi bir kullanım da yok gibi. ( kişisel görüşdür) ama normal cama üzerinde mıknatıslı gibi ilave güneş çerçevesi konanlar da var, bence en sağlıklı olanı numaralı güneş gözlüğü yaptırmanız olur..

ayrıca fiyatlar bana yüksek geldi, çerçeve markalı olursa fiyat çok artar persol, rayban, dolce vs ama standart camlar antirefle çizilmemme kpalamaları vs öle 600 lere çıkmaması lazım:unsure2:yani son 2-3 sene de abartı tavan yapmadıysa.. siz bence iyice araştırın hem piyasa da hem forumlarda..

abi essilorun mavi ışıklara yani uv ışınlarına karşı 9 kat katmanlısı çiftine 550tl dedi sadece cam blue cut cam ise 4 katmanlıymış buda 400tl dediler her gözlükçü hemen hemen aynı fiyatı çekiyolar napacağmı şaşırdım.Essilorda ise göz numarasını çok fazla yükseltmeme özelliği varmış bu doğru mudur?

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

aldığım yeri aradım, kocası arkadaşım olur, göz nosunu büyütmeme gibi bir özelliği kısmını doğru bulmadı, benim camlar crizal mış, Senin bahsettiğin blue modeli yeni çıkmış yeni teknoleji imiş, buzdolaplarında mavi ışık olayı var ya ona benzer bir şey dedi, dışardan gelen zararlı ışığa göre daha çok mavi oluyor gibi bir şeyler dedi.. gözde sarı leke sinir kas rahatsızlıkları ışığa çok hassas bir durum yoksa gerek yok dedi ve fiyatı 400 tl imiş doğru,  crizalinda 150 civarı imiş.. açıkcası eğer çok rahatsızlık yoksa o kadar fark vermeye değmez gibi bişi dedi,  crizalın kaplamaları da çok iyi ona kötü diyemeyiz dedi.. bu durumda sen bilirsin ben diğerlerini kullanmadım.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

abi bu mavi modelini bilgisayara çok bakanlara öneriyorlar iş yerindeki monitör ıps ekranlı evdeki ise led monitör akşama kadar iş yerindeki monitöre bakıyorum gözüm ağrımıyor ama evdeki monitörde ise akşama kadar bakayım ağrıyor.Bu durumda essilorun crizal modelini almaya karar verdim gibi bişey bide abi bu kendinden güneş gözlüklü olan modelleri tavsiye ediyor mu onuda öğrenebilir misin?

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

yeni gördüm, kendinden güneş gözlük dediğin olay colarmatik yani fotokromik  bu bir cam modeli ve kaplama ayrı bir şey bu.. , aynı yerden bir abi almıştı o memnun ama o güneş gözlüğü takamadığı için almış, şimdi ise o mıknatıslı manyetik ilave güneş gözlüğü tam benlikmiş diyor.. yani ya ilave yada renkli camdan ayrı numaralı güneş gözlüğü yaptırman derim kendi adıma.. anladığım kadarı ile iç ortam da daha sık vakit geçiriyorsun öle ise manyetik ilave bir güneş gözlüğü işini görür..

ankaradanmış https://tr.letgo.com/tr/i/miknatisli-guenes-goezluegue_9322c00f-05c7-4df5-9321-af0fc17b0871
iyi düşün öle karar ver sonuçta bir kere alıp uzun yıllıar kullanacaksın..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

Evet abi cok tesekkur ederim verdiğin bilgiler için bu manyetikli gözlüğü istemem deki amac hem gece sürüşte yaz aylarinda güneşin altinda uzun yol yaparken gunes gözlüğü takmak için istiyorum hemde ara ara normal gozluk takmak için istiyorum goz numaralarım yüksek olduğu icin böyle bir arayis içine girdim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

abi gözlük camında essilor crizal prevencia almaya karar verdim mavi ışığı yüzde 25 oranında azaltıyomuş. Bu sene yazın güneşin altında araba kullanırken arada gözlerim ağrıyor.

Hafta sonu yine başka gözlükçüye gittim. Ordada dedğim camdan varmış cama 550tl dedi sadece şimdilik sağlam pazarlık yapmadım bide reçete parasınıda fiyattan düşerim dedi.Hafta içi göz muayenesi olduktan sonra gözlük alıcam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Osman Nuri Köknar

Yeni konu açmamak için buradan sorayım dedim ama gözlük camı için tavsiyeye ihtiyacım var. Gözlükçülere teslim olmak istemiyorum azıcık da olsa bilgim olsun diyorum 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Abbe sayısı yüksek olanlara bakın.

Rodenstock, Zeiss vb. Mümkünse mineral cam. herhangi bir kaplama yansıma zart zurt şeyleri olmasın.  en kaliteli görüntü onlardadır. Gözlükçülerin yansıma kaplaması yapmasına izin vermeyin. bırakın yansısın. Başkaları görüyor o yansımayı. yansırsa....Çünkü çizilince renk renk kötü oluyor. 

TRIVEX  diye gözlükçüye söylerseniz memnun kalırsınız eğer mineral olmayacak ise minerallerde gözlükçüler biraz yan çizer ve pahalıdır. Bazı ülkelerde yasaktır. Kazada kırılınca sıkıntı.

Detaylı bilgi:

lens-abbe.png

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

hem astigmat hemde yakınlarda sorun var, ben nasıl cam alıyım, multifocal şuan kullandığım, mineral oluyormu bu acep?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
22 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

hem astigmat hemde yakınlarda sorun var, ben nasıl cam alıyım, multifocal şuan kullandığım, mineral oluyormu bu acep?

son gelişmeleri bilmiyorum ama olmaz galiba. astigmat sorun olmaz. multifocal bilmem. olsa da pahalıdır. 

tabloda spectralite diye birşey de var o da iyi görünüyor. 

27 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

var galiba hocam:  

ASL® Spectralite Velocity Transitions® 8.2

bura: https://www.zeiss.com/content/dam/Vision/Vision/en_us/PDF/ECP/LensAvailWhole_1012_B.pdf.pdf

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
On 06.08.2017 at 17:55, Tahir İlter yazdı:

1 senedir crizer kaplama kullanıyorum. Fazlasıyla memnunum.

Hala aynı camları kullanıyorum.Klinler tozu içinde çizilmedi, yansıma vs. problemi hiç yaşamadım.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
3 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

1 sene nedir ya? ;)

2

İleti yazdığım tarihte 1 senedir kullanıyormuşum... Onu yeniledim konuyu görünce hala kullanıyorum diyerek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Güzel bir konu.

@Ufuk Memiş daha fazla bilgi verebilir ne de olsa işi bu.Başka bir konuda belirtmişti.

Benim de değişim ihtiyacım var.

14 ay önce aldıgım multifocal camlar çizildi.Giderilemiyor.

Kaplama falan hikaye ben de aynısını düşünüyorum.

Nasıl bir cam almalıyım ki kolay çizilmesin veya çizilse de tamir olabilsin.Meslek icabı makine içine dalınca camlar kolayca temas edip çiziliyor.

Tavsiyelerinizi beklerim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

cam alırsanız çizilmiyor. cam olmayanlar çiziliyor. yani mineral. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
cam alırsanız çizilmiyor. cam olmayanlar çiziliyor. yani mineral. 
Hocam çizilmeyen cam yoktur. Yıllarca gözlük kullandım. Bende çok araştırıp deli paralarla aldım. Hepsi bir süre sonra çizildi.

2 yıl oldu attım gözlükleri.
Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

Hafta sonu bi Atasun mağazasına girdim Bilgi almak için. Sol 0,25 sağ 1,25 uzak yani miyop. Bana Essilor marka organik cam olduğunu ve mavi ışık yada araba sürüşü için ayrı ayrı kaplamalar yaptıklarını söyledi. Piyasada artık mineral camın olmadığını da belirtti. Bir de Seiko marka cam varmış onlarda. Araştırdığım kadarıyla Zeiss gözlük camının Mercedesi oluyormuş. Ama henüz Zeiss satan optikçi denk gelmedi. Bu hafta sonu tekrar bakacağım. Gözlük camı fiyatları  arasında neden bu kadar uçurum olduğunu da henüz çözemedim. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
On 08.01.2019 at 22:19, Osman Nuri Köknar yazdı:

Hafta sonu bi Atasun mağazasına girdim Bilgi almak için. Sol 0,25 sağ 1,25 uzak yani miyop. Bana Essilor marka organik cam olduğunu ve mavi ışık yada araba sürüşü için ayrı ayrı kaplamalar yaptıklarını söyledi. Piyasada artık mineral camın olmadığını da belirtti. Bir de Seiko marka cam varmış onlarda. Araştırdığım kadarıyla Zeiss gözlük camının Mercedesi oluyormuş. Ama henüz Zeiss satan optikçi denk gelmedi. Bu hafta sonu tekrar bakacağım. Gözlük camı fiyatları  arasında neden bu kadar uçurum olduğunu da henüz çözemedim. 

fiyat farkı sebebi basit, fahiş fiyatla satan distirbütörler, 35 liralık cama 400 tl veriyormuşuz mesela...

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

34 yıldır gözlük takıyorum, hemen her çeşit cam ve çerçeveyi kullandım. Miyop ve okuma gözlüğü beraber olan crizal kaplama cam kullanıyorum Ama bunca senedir kullandığım tüm camlar belirli bir süre sonra çiziliyor ya da şekil değiştiriyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...