İçeriğe Yönlendir

Sel veya dolu hasarlı 0 ve 2. el araçlar

Ömer Çayırtepe

Recommended Posts

Ömer Çayırtepe

Merhabalar,

Yakın zamanda aracımı değiştirmeyi düşünüyorum. İstanbul'da geçtiğimiz haftalardaki afetlerden sonra aklımda bazı sorular oluştu, yorumlarınıza ihtiyacım var.

Sel hasarlı 2. el aracın kaskosu yoksa, onarımı kayıtsız olarak yaptırıldıysa bunu anlamamız mümkün müdür ? Veya kaskosu varsa, sel veya dolu hasarı oluştuysa, bunun tramer'de çıkacağının garantisi var mıdır ?

Bir konu daha var. Dün bir arkadaşımla konuşurken konu dolu hasarına geldi. Bir markanın bayisinde çalışan arkadaşının söylediğine göre dolu hasarlı araçların onarımını vakumla boyasız olarak yaptırıp, patlak camları değiştirip 0 olarak müşteriye herhangi bir bilgi vermeksizin aynı fiyattan satmışlar. Ben mi abartıyorum bilmiyorum. Tamam araç boyasız falan filan ama kim bu şekilde 0 araç almak ister ki ? Böyle bir durumda müşterinin yasal bir hakkı var mıdır ?

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Cam değişimi değer kaybı yaratmamalı bence, boyasız düzeltme tartışılır. Bilgi verilmemesi çok yanlış. Honda fabrikasının stok sahasında benzer bir olay yaşanıp bayiler daha düşük fiyattan 0km olarak satışa sunmuştu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Hangi ara düzeltip,camları değiştirip müşteriye sıfır diye satmışlar :) Şehir efsanesi gibi son söylenen ha yapılamaz mı yapılır ama bu kadar kısa sürede değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Olabiliri yuksek ihtimal bircok firmanin deposu kapali alanda degil. Sanki Kocaeli Hyundai doludan etkilenen araclar hatirliyorum.

Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe
40 dakika önce, Tufan Caliskan yazdı:

Cam değişimi değer kaybı yaratmamalı bence, boyasız düzeltme tartışılır. Bilgi verilmemesi çok yanlış. Honda fabrikasının stok sahasında benzer bir olay yaşanıp bayiler daha düşük fiyattan 0km olarak satışa sunmuştu.

Bence de sorun müşteriye bilgi verilmemesi zaten.

39 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Hangi ara düzeltip,camları değiştirip müşteriye sıfır diye satmışlar :) Şehir efsanesi gibi son söylenen ha yapılamaz mı yapılır ama bu kadar kısa sürede değil. 

Ellerindeki 2 aracın birini bu şekilde satmışlar, diğeri henüz onarılmamış. Muhtemelen diğerine göre daha az hasar vardı ama sonuç olarak müşterinin bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca o kadar büyük sahtekarlıklar var ki bu çok da şaşılacak birşey değil aslında.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
42 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Boyasız göçük düzeltme işi epey ilerledi ve kolaylaştı. Trimleri sökmeden elde bir aletle çekiç bile kullanmadan düzeltiyorlar artık.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
(düzenlendi)
Bir saat önce, Ömer Çayırtepe yazdı:

Merhabalar,

Yakın zamanda aracımı değiştirmeyi düşünüyorum. İstanbul'da geçtiğimiz haftalardaki afetlerden sonra sonra aklımda bazı sorular oluştu, yorumlarınıza ihtiyacım var.

Sel hasarlı 2. el aracın kaskosu yoksa, onarımı kayıtsız olarak yaptırıldıysa bunu anlamamız mümkün müdür ? Veya kaskosu varsa, sel veya dolu hasarı oluştuysa, bunun tramer'de çıkacağının garantisi var mıdır ?

Bir konu daha var. Dün bir arkadaşımla konuşurken konu dolu hasarına geldi. Bir markanın bayisinde çalışan arkadaşının söylediğine göre dolu hasarlı araçların onarımını vakumla boyasız olarak yaptırıp, patlak camları değiştirip 0 olarak müşteriye herhangi bir bilgi vermeksizin aynı fiyattan satmışlar. Ben mi abartıyorum bilmiyorum. Tamam araç boyasız falan filan ama kim bu şekilde 0 araç almak ister ki ? Böyle bir durumda müşterinin yasal bir hakkı var mıdır ?

Kaskosu olan araç ceptem yaptırılmadıysa illa ki o hasar tramerde görünür. Sorun şu; ne zaman görünür? Kazalı-hasarlı araçların çarçabuk bir kaç el ve plaka değiştirdiğini ve hasarın bir zaman sonra göründüğünü biliyoruz.

Ama cepten yaptırıldıysa ekpertizde ortaya çıkabilir. Bakan firmayı iyice tembihlemek, bu durumdan bahsetmek gerek.

tarihinde Önder Özcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Önder Özcan yazdı:

Kaskosu olan araç ceptem yaptırılmadıysa illa ki o hasar tramerde görünür. Sorun şu; ne zaman görünür? Kazalı-hasarlı araçların çarçabuk bir kaç el ve plaka değiştirdiğini ve hasarın bir zaman sonra göründüğünü biliyoruz.

Ama cepten yaptırıldıysa ekpertizde ortaya çıkabilir. Bakan firmayı iyice tembihlemek, bu durumdan bahsetmek gerek.

Doğru bilgi.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
3 saat önce, Tufan Caliskan yazdı:

Evet 2014 de alacağımız zaman 7 bin tl dolu hasarlı verelim dediler kabul etmedik hasarsız aldık. Herhangi bir yerinde belli olmadığını bildirdikleri halde içimiz rahat etmedi 

Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

Cam degisip degismedigini camlardaki seri numaralardan biliniyor sanirim tam emin değilim ama karşılık li sayilar ayni gibi bir şey aklimda cam degisimi sıkıntı değil gibi gorunsede fabrikasyon gibi olmaz diye düşünüyorum. Dun bir sitede unlu bir gocuk servisinin genel müdürü ile yapilan roportaji okudum vakumlamayi sadece kose noktalarda yapıyoruz mumkun oldugunca masaj yöntemi ni tercih ediyoruz  gibisinden yazisi mevcut demekki hasarin hangi yontemle giderildigi onemli...

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

Valla konu heryana çekilmeye müsait, ben özel bir şirkette çalışıyorum bizim şirketin çamlıcada genel merkezi var dolu olayında 34 adet araç hasar gördü aralarından 2-3 tanesi de daha personele teslim edilmemiş 0 araç, şimdi bu araçları kiralayan şirket aracı sıfır niyetine satmazmı görmediğimiz durumda yaptırır satar burası Türkiye malesef. kokusu birkaç ay sonra çıkmaya başlar bence 0 araç diye dolu hasarlı araç sattılar fln diyerekten millet mahkemelere koşar tahminim. Şahsen bende 0 araç alsam 5-10 bin düşüğüne dolu hasarlı var deseler kesinlikle almazdım, ne çıkacağı belli olmayabilir.

Yorum bağlantısı
Batuhan Kılıç

kaza durumunda aracın temel hatları zarar görmüş olabilir, güvenlik özelliklerinin bir kısmını kaybetmiş veya azalmış olabilir, darbe kaynaklı aracın başka yerlerinde de olası problem ihtimali olabilir, bunlar anlaşılır da ben şunu hiç anlamıyorum, araç dolu hasarlı olsa ne olur olmasa ne olur? normal şartlarda insanımız boya sapığı olmasa aslında boyansa da birşey olmaz da işte bizim insanımız cins diye oldu da boyasız düzeltildi, bunun kime ne zararı var? cam dediğimiz şey zaten fabrikada da aynı takılıyor camcılarda da, cam değişse ne olur değişmese ne olur?

dünyada araba iyice ayağa düşerken kullan at seviyesine gelirken bizdeki bu giderek daha da hastalıklı takıntılı hale gelme eğilimini anlamıyorum açıkçası, tamam devlet suyunu çıkardı vergi çakma işinin bu yüzden insanlar arabasına kendi canından fazla önem verir oldu da bu kadar da olmamalı bence ne kadar pahalı olursa olsun

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Gürkan Çakıroğlu
Bir saat önce, Batuhan Kılıç yazdı:

kaza durumunda aracın temel hatları zarar görmüş olabilir, güvenlik özelliklerinin bir kısmını kaybetmiş veya azalmış olabilir, darbe kaynaklı aracın başka yerlerinde de olası problem ihtimali olabilir, bunlar anlaşılır da ben şunu hiç anlamıyorum, araç dolu hasarlı olsa ne olur olmasa ne olur? normal şartlarda insanımız boya sapığı olmasa aslında boyansa da birşey olmaz da işte bizim insanımız cins diye oldu da boyasız düzeltildi, bunun kime ne zararı var? cam dediğimiz şey zaten fabrikada da aynı takılıyor camcılarda da, cam değişse ne olur değişmese ne olur?

dünyada araba iyice ayağa düşerken kullan at seviyesine gelirken bizdeki bu giderek daha da hastalıklı takıntılı hale gelme eğilimini anlamıyorum açıkçası, tamam devlet suyunu çıkardı vergi çakma işinin bu yüzden insanlar arabasına kendi canından fazla önem verir oldu da bu kadar da olmamalı bence ne kadar pahalı olursa olsun

Batuhan sana katılıyorum maalesef piyasayı paranoyak hale getirdiler...

Çok takılmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Favorilerimde 10 tane arac var keske biri dese dolu hasarli 10 bin indirim diye kosarak gider alirim.

Kim garanti edebilir yarin aracimizin hasar almayacagini

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Favorilerimde 10 tane arac var keske biri dese dolu hasarli 10 bin indirim diye kosarak gider alirim.
Kim garanti edebilir yarin aracimizin hasar almayacagini
Seni gidi fırsatçı seniii
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe

Problem benim veya başkalarının boya takıntısı değil ki. Burdaki sorun aracı satın alan kişinin aracın başına neler geldiğinden habersiz olması. Sen bilgiyi verirsin müşteriye, takılıp takılmayacağına o karar verir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...