İçeriğe Yönlendir

Mondeo 3 - Aracımda Oluşan Ses ve Titreşim

Kemal Mert

Recommended Posts

Kemal Mert
(düzenlendi)

Merhaba abilerim kardeşlerim, birkaç haftadır aracımda değişik bir ses ve titreşim var. Şöyleki aracı genelde haftada bir veya iki defa çalıştırıp işe gidip geliyorum. Birkaç haftadan beri sabahları aracı çalıştırdığımda tik diye ilk marşinda çalışıyor. Sonra kısa bir süre alıp verme yapıyor bunu kalibrasyona bağlıyorum. Bu uzun süredir var. 150-200 km benzinde kullanıp deneyeceğim. Alıp verme geçerse sıkıntı kalibrasyondur diye düşünüyorum. Neyse konuya devam edeyim. Bu alıp verme esnasında daha evvel pırpırlama yoktu. Araç biraz çalışınca alıp verme durur devir sabit kalırdı. Şimdilerde bu alıp vermede titreşim ve pırpırlama oluyor. Sonra bir gaz veriyorum hafiften, devir normale geliyor 3-5 saniye sonra devir hafif düşüp yine titreme pırpırlama oluyor. İlk çalışma benzinle olduğu için acaba benzin pompasimi arızalı dedim ve akşam işten dönüşte aracı ilk lpg ile çalıştırdım. Yine ilk marşta aldı ve sabit devirde durdu. Ne titreşim ne pırpırlama. Muhteşem. Bu halde benzin pompası elden geçecek. Gelelim ikinci bölüme. İş ile ev arası 25 km. Eve geldim araci yerine çektim kapıyı açtım ki hiç duymadığım bir ses vardı araçta. Motor çıt çıt çıt çıt ses veriyordu. Tıpkı lpg enjektorlerinden gelen ses gibi buji sesi gibi. Umarım algı yaratmışımdir. Çıt çıt çıt. Motorda devir düzgün. Titreşim sıfır. Pırpırlama yok. Bu ses aracı ilk olarak lpg ile çalıştırmamdan kaynaklı olabilir mi? Sistemin tersine bir iş yaptık sonuçta bu böyle birşeye sebebiyet verir mi? Sizce neden böyle bir ses oldu ve ne sesi bu? En kısa sürede aracın ilk çalışmasından başlayıp bu sese kadar video çekeceğim.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Direk lpg ile çalıştırmanın bahsettiğiniz sese sebep olacağını sanmıyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi bence lpg enjektörlerinin sesini duydunuz. Daha önceleri de çokça bahsedilmişti, lpg enjektörlerinin bazı markalarda sesli çalıştığı. Sizin lpg ne marka?

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Benim lpg Landirenzo marka. Şimdiye kadar hiç böyle değildi. Hiç bu şekilde ses duymamıştım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İlk çalışmadaki sorunun sebebi muhtemelen senin de dediğin gibi kalibrasyon... 

Devam eden dengesizlik de kalibrasyon olabilir.. Benzin testini yapmadan pompayla oynama

Lpg ile çalıştı diye bir yere bir şey olmaz. Çıt çıt sesinin kaynağını bulmaya çalış bakalım ses yapan ne.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Batuhan Kılıç

titreşimdeki artma motor kulağı kaynaklı olabilir, genelde bu tarz titreşimler kulaklardan kaynaklanır, bu devirde dalgalanma büyük ihtimalle boğaz kelebeğiyle alakalı, onu temizlemek gerek, lpg de yapmamasının nedeni de lpg haritasında rölantide yakıt biraz yükseğe ayarlıysa araba rölantide biraz daha düzenli çalışıyor, zaten ne kadar lpg li araç denediysem lpg de rölantisi daha düzenli, çıt çıt sesi de olsa olsa lpg enjektörlerinden gelen sestir, direk lpg de çalıştırmaktan kaynaklı olacağını düşünmüyorum ama anlık olarak fazla ses çıkarmış olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Videoyu bu sabah işe gelirken çektim. Bahsi geçen çıt çıt çıt sesi olmadı. Dediğiniz gibi lpg enjektörlerinden gelen ses olabilir, belki o anda psikolojik olarak kafaya takınca sesin güçlü olduğunu hissettim. Konu havada kalmasın diye videoyu ekliyorum. Videoda ilk marş sonrası gaz bana ait sonra ayağımı gaz pedalından çekiyorum. Bu alıp verme 1 yıldır var. Ya lpg kalibrasyon istiyor, yada araç biryerlerden hava alıyor. Videoda belli olmuyor ama ilk çalışma ve sonrasında titreme var. (araç içinde evin anahtarlarının zıngırtıları duyuluyor :D ) Bu titreme birkaç haftadır var. Bu kez sadece titreme oldu normalde pırpırlama da oluyordu. Birkaç hafta önce oluşan bu titreme ve pırpırlama sonrası arıza uyarı ışığı yandı. Ayrıca videoda ses çok boğuk geliyor anlamadım, mikrofonu elimle kapamış olabilirim, normalde öyle boğuk bir ses yok, bildiğiniz herzamanki mk3 homurtusu ve sesi var :)

https://youtu.be/avEASFiAraM

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
On 8/12/2017 at 09:41, Kemal Mert yazdı:

Videoyu bu sabah işe gelirken çektim. Bahsi geçen çıt çıt çıt sesi olmadı. Dediğiniz gibi lpg enjektörlerinden gelen ses olabilir, belki o anda psikolojik olarak kafaya takınca sesin güçlü olduğunu hissettim. Konu havada kalmasın diye videoyu ekliyorum. Videoda ilk marş sonrası gaz bana ait sonra ayağımı gaz pedalından çekiyorum. Bu alıp verme 1 yıldır var. Ya lpg kalibrasyon istiyor, yada araç biryerlerden hava alıyor. Videoda belli olmuyor ama ilk çalışma ve sonrasında titreme var. (araç içinde evin anahtarlarının zıngırtıları duyuluyor :D ) Bu titreme birkaç haftadır var. Bu kez sadece titreme oldu normalde pırpırlama da oluyordu. Birkaç hafta önce oluşan bu titreme ve pırpırlama sonrası arıza uyarı ışığı yandı. Ayrıca videoda ses çok boğuk geliyor anlamadım, mikrofonu elimle kapamış olabilirim, normalde öyle boğuk bir ses yok, bildiğiniz herzamanki mk3 homurtusu ve sesi var :)

https://youtu.be/avEASFiAraM

Açıkçası mondeo değil ama benzer sorun babamın Meriva'da oldu. Aldı gitti tamirciye hava filtresinde giren hortum mu yoksa ordan çıkan hortum mu neyse o yerinden çıkmış takmışlar düzelmiş. Muhtemelen sizin sorun da buna benzer bir şey bence hava hortumlarını kontrol edin, bir de hava akış sensörünü(MAF) sökerek deneyin bakalım ne olacak.

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Harun bey, hortumlarda görülen birşey yok detaylı olarak kontrol ettim geçen gün. Maf sensorunu temizletecegim yağ bakım zamanı geldi. O sırada bujileri de değiştirip rolanti sensöru ve boğaz kelebeğini de temizletecegim. Sonucu video ile paylaşacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...