İçeriğe Yönlendir

Manuel Vites Yokuş Aşağı Boşa Almak

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Evren Erakçora

Yavaş ve viteste inmek hem ekonomik hem güvenli, 90 bin km hala orijinal fren balatası var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
1 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Yavaş ve viteste inmek hem ekonomik hem güvenli, 90 bin km hala orijinal fren balatası var.

Ayrıca viteste inince illa ki yavaşlayacak diye bir şey de yok. Arkadaşlar yazmışlar viteste inerken hız kaybediyor diye, O rampaya göre değişir. Hız kaybediyorsa gaza basarız olur biter :)  Herşey az yakıt tüketmek mi?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ani durma falan sorun değil de.. 

Stop etti ve bir daha çalışmadı.. ne olacak ?

Direksiyon zor dönecek.. fren bir defa tutacak..  Ancak araç viteste olursa, motor stop etse bile araç ivmesi ile dönmeye devam edeceği için hem direksiyon hem de fren işlevlerini yerine getirir.. 

2 saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Ben anamur mersin arası giderken balatalarım çok ızınmıştı,bunun nedeni önümdeki ve arkamdaki araçların kararsız hızlanıp yavaşlamaları olmuştu.

Bu kullanım süresi boyunca sürekli tam gaz ve sert fren kullanmıştım ve 3 dakikalık süre sonunda benim balatalar da yanmıştı.. 

Sonrasında normal kullanıma geçmiştim. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
(düzenlendi)

ani frenleme de stop ettirme olasılığı da var, e debriyajada basarım denilirse, debriyaja basarsan motor freni diye savunulan şey zaten ortadan kalkar.. ama boştayken stop etme olasılığı düşer:=)
  boşa alınması doğru demiyorum, kendi adıma uygun ortamda alırım ben gaza da ve frene en az şekilde basılarak güvenli sürüş dür amacım, durmada da değilde, Mehmet Abinin dediği gibi stop etme olasılığı güvenlik adına sıkıntı verme ihtimali var:good1:
  binek diye ayırma sebebim, binek harici de kullanmış olmam o yüzden diğerlerinde kesinlikle viteste kalmalı, yoksa durduramazsın yada balataları pelte yaparsın kampana varsa aracı da yakarsın, frende binekte çok etkili olduğunu düşünmüyorum viteste olmasının.. en tehlikelisi de traktördür, ben yapdığımı hatırlamıyorum ama yapan abiler vardı şimdi aklıma geldikçe tamamen Allah korumuş bizi.. 
 olasılıklar, olacaklar, şartlar çok farklı bir durum.. emniyet kemeri takılması en doğru olanıdır di mi.. bir yakınım emniyet kemeri takılı olmadığı için hayatta kaldı, o öle oldu diye ben emniyeti kemeri takmaktan vazgeçmiş değil, el alışkanlığı yapmış durumdayım şükür..

teori ve uygulama çok farklı, şartlara göre zaten insan tecrübesi, alışkanlıkları, bilgisi ve yeteneği ile zaten ne yapılması gerekiyorsa o an yapıyor.. ve bunu ben kendi adıma çoğu zaman düşünerek değil, bisiklete biner gibi yüzmek gibi yapıyorum..

viteste inilmesi genel anlamda en doğrusu:good1:

tarihinde Osman Bilgin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik
1 saat önce, Osman Bilgin yazdı:

ani frenleme de stop ettirme olasılığı da var, e debriyajada basarım denilirse, debriyaja basarsan motor freni diye savunulan şey zaten ortadan kalkar.. ama boştayken stop etme olasılığı düşer:=)

Eğer araba boştaysa belki stop ihtimali düşer belki de düşmez. Ancak kesin olan şey şudur; Rölanti kuvvetiyle fren, dreksiyon ve yeni nesil arabalarda debriyaj hidrolikleri besleniyor. Bu durum araba stop ettiğinde faciaya davetiye çıkartır. Ayrıca rölanti kuvvetinde hidrolik merkezlerin beslenme oranıyla motor yükteyken ki merkezlerin beslenme oranı kesinlikle aynı değildir.

Araba vitesteyken tekerleklerden aktarılan güç pistonlara ve oradan da hidrolik merkezlerine akar. Bu durum araç stop etse de hidroliklerin çalışmasını sağlar.

Aslında bizler aracı viteste tutarak aracın stop etme riskini azaltmayı amaçlamıyoruz. Araç stop ettiğinde hidrolik merkezlerin çalışmaya devam etmesini amaçlıyoruz. 

Araç yükte iken motor odasında yanma gerçekleşmez. Bu durum motorun daha hızlı soğumasını ve yakıt tasarrufunu sağlar.

Özellikle yeni nesil araçlarda yağ basıncı isteyen bir çok parça vardır. Rölantideyken bu parçalar az yağ basıncı ihtiyacı duyarken yüksek devirdeyken bu parçalar fazla yağ basıncına ihtiyaç duyar. Şimdi rölantide yokuş inen arkadaşlar birden vitese taktı aracı. Bu durumda senaryo şudur; Araç parçaları aniden hızlandı yağlama ihtiyacı arttı ancak akışkanlık kuralları gereği yağ bu parçalara hızla ulaşamadı. Yağlama zamanı kaçırıldı.

Görüldüğü gibi "boş" vites "boş" işler.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Aracın boşa alındığında, viteste gaz vermeden inilmesinden daha çok yakacağı kanaatini taşıyanlardanım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
3 saat önce, İbrahim Çelik yazdı:

Eğer araba boştaysa belki stop ihtimali düşer belki de düşmez. Ancak kesin olan şey şudur; Rölanti kuvvetiyle fren, dreksiyon ve yeni nesil arabalarda debriyaj hidrolikleri besleniyor. Bu durum araba stop ettiğinde faciaya davetiye çıkartır. Ayrıca rölanti kuvvetinde hidrolik merkezlerin beslenme oranıyla motor yükteyken ki merkezlerin beslenme oranı kesinlikle aynı değildir.

Araba vitesteyken tekerleklerden aktarılan güç pistonlara ve oradan da hidrolik merkezlerine akar. Bu durum araç stop etse de hidroliklerin çalışmasını sağlar.

Aslında bizler aracı viteste tutarak aracın stop etme riskini azaltmayı amaçlamıyoruz. Araç stop ettiğinde hidrolik merkezlerin çalışmaya devam etmesini amaçlıyoruz. 

Araç yükte iken motor odasında yanma gerçekleşmez. Bu durum motorun daha hızlı soğumasını ve yakıt tasarrufunu sağlar.

Özellikle yeni nesil araçlarda yağ basıncı isteyen bir çok parça vardır. Rölantideyken bu parçalar az yağ basıncı ihtiyacı duyarken yüksek devirdeyken bu parçalar fazla yağ basıncına ihtiyaç duyar. Şimdi rölantide yokuş inen arkadaşlar birden vitese taktı aracı. Bu durumda senaryo şudur; Araç parçaları aniden hızlandı yağlama ihtiyacı arttı ancak akışkanlık kuralları gereği yağ bu parçalara hızla ulaşamadı. Yağlama zamanı kaçırıldı.

Görüldüğü gibi "boş" vites "boş" işler.

Giderken stop ettiğinde hidrolik çalışmıyor malesef.Direksiyon hemen sertleşiyor.Nerden biliyorum başıma geldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik
Bir saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Giderken stop ettiğinde hidrolik çalışmıyor malesef.Direksiyon hemen sertleşiyor.Nerden biliyorum başıma geldi.

Fatih, araç vitesteyken stop ettiğinde hidroliğin çalışması gerek diye biliyorum. Yanlışlık varsa ustalar düzeltir.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
(düzenlendi)
5 saat önce, İbrahim Çelik yazdı:

benim bilgim yok, hatırladığım tecrübem de yok..
bilgisine güvendiğim bir ustaya sordum şimdi tel de, vitesde olsun olmasın stop ederse frende direksiyon da sertleşir dedi..
Mehmet Abi deyince benim kafamda v kayışı  döndürürse çalışır gibi canlanmıştı, demek ki olmuyormuş..

tarihinde Osman Bilgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Volkan bey in yazdıgı rampa aşağı boşa alma, harareti dusurmek adına yapılabilir. Baskada bir faydası olmadığı gibi zararı yararından fazla olur.  Zira, rampa aşağı viteste olan aracında harareti düşer. Hatta devir daim daha rantabıl çalışacağına göre, motor ısısının düşmemesi söz konusu olmayacaktır. Güvenlik, yakıt ekonomisi, aracın diğer ekipmanları düşünüldüğünde viteste inmek daha mantıklı. Boşta olan araç deli baş at gibi nere gider belli olmaz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
19 dakika önce, Osman Bilgin yazdı:

bilgisine güvendiğim bir ustaya sordum şimdi tel de, vitesde olsun olmasın stop ederse frende direksiyon da sertleşir dedi..

Stop edince şayet manuel ve araç viteste ise motor dönmeye devam eder.. Devam ettiği sürece de tüm işlevini yerine getirir. 

Ben de bu kanaatteyim.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
On 10.08.2017 at 14:57, Fatih Sarıkaya yazdı:

Bu tehlikeli birşey bunu zaten herkes biliyor,benim asıl öğrenmek istediğim;Araç rampa aşşağı giderken boşa aldığımızı varsayarsam dönen şanzıman dişlileri yağlanmaya devam edermi yoksa yağlamayı bırakıp şanzımanı tehlikeye atarmı.Mesela farklı bir örnek verecek olursam.Araçla yolda kaldık,bir arkadaşımız aracıyla bizim aracı servise çekecek,bu seferde araç çalışır vaziyette ve  şanzıman boşta olacak.Özetle araç gidiyor ama vitesde değil şanzımanda ısınma yağlanmama gibi sorunlar olurmu?

Vites boşta seyir halinde şanzuman içinde tüm parçlarar hala hareket halindedir sıkıntı olmaz, ayrıca debriyaja da o sırada basılı tutarsanız tüm şanzuman sistemi durur. Yine birşey olmaz.

Aracın tüm hakimiyet limitini biliyorsanız uygun yerlerde boşa atarak daha uzun mesafe rölanti yakıtı harcayarak seyir yapabilrsiniz. Araç boşta iken hızını korumayıp hızlanıyor ise uygun vites ile eğimli yolu tamamlayın

46 dakika önce, Osman Bilgin yazdı:

vitesde olsun olmasın stop ederse frende direksiyon da sertleşir dedi..

Viterste inişte yeni nesil araçlar zaten stop ederek iniyor.

25 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Stop edince şayet manuel ve araç viteste ise motor dönmeye devam eder.. Devam ettiği sürece de tüm işlevini yerine getirir. 

Ben de bu kanaatteyim.. 

Aynen öyle ve hatta otomatik araçlarda belirli hızın üzerinde stop edilse dahi hangi viteste ise o viteste inmeye devam eder. Biri denemişti zamanında. Kim olduğunu sorma söylemem

1 saat önce, İbrahim Çelik yazdı:

Fatih, araç vitesteyken stop ettiğinde hidroliğin çalışması gerek diye biliyorum. Yanlışlık varsa ustalar düzeltir.

Araç motoruna bağlı olmayan dieksiyon sistemleri serleşir doğru

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
8 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Aracın tüm hakimiyet limitini biliyorsanız uygun yerlerde boşa atarak daha uzun mesafe rölanti yakıtı harcayarak seyir yapabilrsiniz. Araç boşta iken hızını korumayıp hızlanıyor ise uygun vites ile eğimli yolu tamamlayın

yalnız değilmişim..

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Mehmet Abi, boşta inerken araba stop eder ve çalışmazsa zaten benim o an ilk yapacağım şey en yüksek vitese takıp ayağı debriyajdan çekmek olurdu.. 
 peki, viteste stop etmesi ile yukarda dediğim gibi yapmam da bir fark olur mu?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tamamen duran mekanizmaya bir anda yük biner. Misal hız 130, o hız 5.viteste 2300 dd. Marş basmada devir 500 - 600.dd. Araç stop halinde akıyor, 5.vitese alınıp yavaşça kavrama yapılır ve tamamen ayak debriyajdan çekilir

Pazartesi nasipse yola düşeceğim. Şayet mekanik vitesli araç ile yola çıkarsam video çekerim

Otomatik ile çıkarsam kontağı kapatıp açarım bakarız neler oluyor

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik
1 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Tamamen duran mekanizmaya bir anda yük biner. Misal hız 130, o hız 5.viteste 2300 dd. Marş basmada devir 500 - 600.dd. Araç stop halinde akıyor, 5.vitese alınıp yavaşça kavrama yapılır ve tamamen ayak debriyajdan çekilir

Pazartesi nasipse yola düşeceğim. Şayet mekanik vitesli araç ile yola çıkarsam video çekerim

King diye boşuna demiyorlar. Deney sonuçlarını merakla bekliyoruz.

NOT: Formun birine böyle bir mesaj atmıştım. Fiorinoyla dağ gezintisi yapacağız diye. Onlar da hocam foto isteriz dediler. 1.5 saat sonra kaportacı ziya ustadan selfi gönderdim. 10. kilometrede kuma gömülü taşı göremeyip aracın altını takmıştım. Abi şanzımancı şamil ustadan selfiler istemiyoruz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Yapma çocuum.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

benim mantığımla fark olmaması gerekiyordu ama bilmediğim konularda tamamen mantığıma güvenemem..t abi yavaşça çekilir, aracı vurdurarak çalıştırmaya çalışılmaz o hızlarda heralde, en azından ben, zaten korkumdan yavaşça çekerdim, kol mol çıkartır diye tırsardım:=) tabi bunlar biraz fanteziye kaçıyor ama olmaz olmaz..

ayrıca yapacağın işi okuyunca içimden; "awesome" didim:=)
Allah yol versin Abi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Abi, boşta inerken araba stop eder ve çalışmazsa zaten benim o an ilk yapacağım şey en yüksek vitese takıp ayağı debriyajdan çekmek olurdu.. 
 peki, viteste stop etmesi ile yukarda dediğim gibi yapmam da bir fark olur mu?

Fark olmaz. O an sen bunu yapmayı düşünür ve yapabilirsin. Ancak düşünemeyen veya yapamayanlar hatta stop ettiğini farkedemeyenler de olabileceği için bu kadar açık yazamıyorum ben.
Yapayım la

Yap bişey olmaz. Ben çok yaptım. [emoji23]
Benzini ve ateşlemeyi kesemediğimiz için motor direk çalışıyor tabi.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Zamanında LPG'li 2000 Hyundai Accent (yumurta kasa) vardı. İlk ve son LPG'li...

Yolda giderken birden araba stop etti.

5. Viteste hız 120-130 civarı gösterge panelinde ışıklar birden yanınca ne oluyoruz yaa deyip 1-2 sn. sonra stop ettiğini fark etmiştim.

Kontağa dokunmadan debriyaja basıp benzine aldıktan sonra debriyajdan ayağımı çekerek çalıştırmıştım.

Takribi 100km hız ile vurdurarak araba çalıştırmış oldum[emoji4]

Ne stop ederken ne de tekrar çalışırken herhangi bir sarsıntı vs olmamıştı.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Yapayım la
Yap. Ama ultra guclu benzinli focusuyla gelir beni ceker kurtarir diye de bana guvenme. Kirilirsa kasko var diye biyikliya da guvenme.

Zamaninda tempram vardi, benzin isigi yanip sonmeye basladiktan sonra bir sure daha kullanmistim. Bakalim ilk yanip sonmeden kac km sonra isik direk yanacak diye deniyordum. Merterden cevizlibaga geldigim an bende bi aydinlanma oldu. Meger gosterge isiklarinin aydinligiymis. Meret benzin lambasi hic direk yanmiyor, bitene kadar goz kirpiyormis. 5. Viteste soldan sag seride guc bela gecip transmessilerin yanina tingir mingir (debriyajla) yanasinca anlamistim.
Yani viteste stop edince de, motor calisiyormus gibi normal yol almaya devam ediyorsun, tabi yavaslayarak.
Dikkat edilecek nokta kimlerin yaninda duracagin [emoji16] [emoji28]
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Land, start stop vardı. Yolda Mert Yeldan ile bir yere gidiyoruz. Gideken bassan ne olur dedi ve bastım. Araç Dizel otomatik. Stop etti motor ve yürüyor hala. türbin dolu olduğu için o viteste kaldı araç. Düğmeye basıp seyir halinde devam ettim. Daha önce denemişim yani :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...