İçeriğe Yönlendir

Polisaj İçin Birkaç Soru

Aydın Sert

Recommended Posts

Aydın Sert

Merhaba değerli dostlar,

Farklı bir konuda sordum fakat araya kaynadı sanırım.

Polisaj için bu ürünü kullanacağım.

29zyNv.jpg

Daha önce makine ile pasta cila yapmadım, el ile üstüpü vasıtasıyla çok yaptım. Makine ile de yapacağıma inanıyorum. Öncelikle sormak istediklerim sırası ile;

- Aracımda derin çizik yok, kılcal çizik ve hareler mevcut. Bu sebeple pasta, cila, wax, boya koruma, seramik... ne kullanmalıyım?

- Bu makine için (disk çapı 180 mm) kaç mm lik hangi tür ped almalıyım ve hangi sıra ile kullanmalıyım? (Yukarıdaki malzeme kullanımına göre)

- Makine 1100 watt. 5 devir ayarı mevcut 600-3000 arası ve led göstergeli. Hangi devirlerde kullanmalıyım?

Aracım bu; Burada Sonax konsantre şampuan ile yıkayıp, üzerine Sonax BSD uyguladım.

lW5L4g.jpg

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
26 dakika önce, Buğra Höngül yazdı:

Aracınızın güneş altında fotoğrafını çekerseniz çok detaylı bilgi verebilirim anca

O halde hafta sonu tozdan kirden arındırıp detaylı fotoğraflar alayım:good1:

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
On 11.08.2017 at 10:11, Buğra Höngül yazdı:

@Buğra Höngül hocam arabayı dün yıkadım. BSD geçmeden önce de bu fotoğrafları aldım. Kaportamın yüzeyi maalesef bu şekilde;

gWJ0Q3.jpg

ZEPBlG.jpg

Bunlar da Soft 99 yapıp memnun kalmadığım farlarım;

okRWJb.jpg

lW6GAJ.jpg

VM1njZ.jpg

nW36BV.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

[mention=67110]Buğra Höngül[/mention] hocam arabayı dün yıkadım. BSD geçmeden önce de bu fotoğrafları aldım. Kaportamın yüzeyi maalesef bu şekilde;

gWJ0Q3.jpg
ZEPBlG.jpg

Bunlar da Soft 99 yapıp memnun kalmadığım farlarım;

okRWJb.jpg
lW6GAJ.jpg
VM1njZ.jpg
nW36BV.jpg

Merhabalar aracın gölgede çekimi yanıltıcı olduğu için cevap yazmamıştım ancak araç yıkama kaynaklı birazcık ilgiye muhtaç kalmış, farlardan memnun kalmamanızın sebebi sararmışlığının gitmemiş olmasından ziyade çiziklerinin vermiş olduğu matlıktan kaynaklanıyor ürünü forumumuzdan birçok kişi kullanıp olumlu dönüş yapmıştı

Aracınızın Profesyonel bir yardıma ihtiyacı var ancak kendim yapmak istiyorum diyorsanız yinede yardımcı olmaya çalışayım

Polisaj makinesiz sonuca varmanız imkasinsız olduğu için ona göre anlatım yapayım

İlk önce aracımızı serin ve gölge bir alanda prewash ön yıkamasını yapalım
Sonrasında ise bir iron remover demir tozu temizleyici ile panellere müdahale edelim
Daha sonra tekrar bir yıkama yapalım
Sonrasında kil ve kil kaydırıcı sprey yardımı ile panellere yukarı aşşağı sağa sola şeklinde boşluk bırakmadan kil işlemini yapalım her panel değişiminde kili içine doğru katlayıp çiziği en aza indirgeyerek işlemlerimize devam edelim
Kil işlemi bitmesine müteakip aracımızı iyice kurulayalım tek damla su kalmasın ki maskeleme işlemi ızdıraba dönüşmesin maskeleme bandı olarak 3m mavi bandı tavsiye ederim maskeleme işlemi bittikten
En önemlisi ışık varsa projektör yoksa yerini aratmıcak ışık sistemi :) sonra polisaj makinemize 150-160 mm arasında yün ped takarak ilk kat işlemimize carwax k8 pasta ile başlayabiliriz işlemleri fazla baskı ve yüksek devir yapmadan gerçekleştirmede fayda var 40x40 alan sizin için yeterli olacaktır işlemlerinize bu alan çapı genişliğinde devam edin izopropil alkolle işlemi bitirdiğiniz panelleri kontrol ederek gitmenizde fayda var kalın pasta işleminin bittiğini farz edip 2.aşama polish işlemini anlatayım biraz daha artık işler hafifledi bi iki devir daha yüksek çalışabileceğiniz işleme geçtiniz bunun için polish ped ve carwax k5 tavsiye ederim aynı işlemleri aynı esaslarla tamamlayın sürekli ısı ve çiziklerinizi kontrol ederek ilerleyin kaportanız ısınıcak ve içine girip geri çıkacaktır korkmayın ancak ısıyı 80° üstüne çıkarmamaya çalışın elinizin tersi ile sürekli kontrol edin bu işlemlerin üstüne final ped ile istediğiniz ürünü kullanabilirsiniz en son işlem olarak wax yada sprey wax ile koruma altına alabilirsiniz uzun uzun anlattım ama bir çok detayı atlamışımdır eminim ancak hiç anlamadığınız terimler kullanıp kafanızı bulandırmak yerine ana hatları ile yüzeysel anlattım diyelim yoksa sildiğiniz bezin gsm sıklık değerine kadar anlatsam konu epeeeey bi uzayıp gidecektir

Farlarınız için tavsiyem is 800-1000-1200-1500-2000 varsa 3000 zımpara üstüne az önce anlattığım pastaları sırasıyla kullanarak mükemmel sonuca ulaşabilirsiniz

Benim kullanıp ulaştığım sonuçlar fotoğrafta mevcuttur kolay gelsin sizlere :)a3099691a73dd24a9245a42d5d3f7b36.jpg8fe73eca52c895525393e7a36acdcb29.jpg7d1873f8e5ffe6e23889953074726511.jpg4bfe51e810f717251fbd903528a4a3d8.jpg
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Merhabalar aracın gölgede çekimi yanıltıcı olduğu için cevap yazmamıştım ancak araç yıkama kaynaklı birazcık ilgiye muhtaç kalmış, farlardan memnun kalmamanızın sebebi sararmışlığının gitmemiş olmasından ziyade çiziklerinin vermiş olduğu matlıktan kaynaklanıyor ürünü forumumuzdan birçok kişi kullanıp olumlu dönüş yapmıştı 

Aracınızın Profesyonel bir yardıma ihtiyacı var ancak kendim yapmak istiyorum diyorsanız yinede yardımcı olmaya çalışayım 

Polisaj makinesiz sonuca varmanız imkasinsız olduğu için ona göre anlatım yapayım 

İlk önce aracımızı serin ve gölge bir alanda prewash ön yıkamasını yapalım 
Sonrasında ise bir iron remover demir tozu temizleyici ile panellere müdahale edelim 
Daha sonra tekrar bir yıkama yapalım 
Sonrasında kil ve kil kaydırıcı sprey yardımı ile panellere yukarı aşşağı sağa sola şeklinde boşluk bırakmadan kil işlemini yapalım her panel değişiminde kili içine doğru katlayıp çiziği en aza indirgeyerek işlemlerimize devam edelim 
Kil işlemi bitmesine müteakip aracımızı iyice kurulayalım tek damla su kalmasın ki maskeleme işlemi ızdıraba dönüşmesin maskeleme bandı olarak 3m mavi bandı tavsiye ederim maskeleme işlemi bittikten
En önemlisi ışık varsa projektör yoksa yerini aratmıcak ışık sistemi :) sonra polisaj makinemize 150-160 mm arasında yün ped takarak ilk kat işlemimize carwax k8 pasta ile başlayabiliriz işlemleri fazla baskı ve yüksek devir yapmadan gerçekleştirmede fayda var 40x40 alan sizin için yeterli olacaktır işlemlerinize bu alan çapı genişliğinde devam edin izopropil alkolle işlemi bitirdiğiniz panelleri kontrol ederek gitmenizde fayda var kalın pasta işleminin bittiğini farz edip 2.aşama polish işlemini anlatayım biraz daha artık işler hafifledi bi iki devir daha yüksek çalışabileceğiniz işleme geçtiniz bunun için polish ped ve carwax k5 tavsiye ederim aynı işlemleri aynı esaslarla tamamlayın sürekli ısı ve çiziklerinizi kontrol ederek ilerleyin kaportanız ısınıcak ve içine girip geri çıkacaktır korkmayın ancak ısıyı 80° üstüne çıkarmamaya çalışın elinizin tersi ile sürekli kontrol edin bu işlemlerin üstüne final ped ile istediğiniz ürünü kullanabilirsiniz en son işlem olarak wax yada sprey wax ile koruma altına alabilirsiniz uzun uzun anlattım ama bir çok detayı atlamışımdır eminim ancak hiç anlamadığınız terimler kullanıp kafanızı bulandırmak yerine ana hatları ile yüzeysel anlattım diyelim yoksa sildiğiniz bezin gsm sıklık değerine kadar anlatsam konu epeeeey bi uzayıp gidecektir 

Farlarınız için tavsiyem is 800-1000-1200-1500-2000 varsa 3000 zımpara üstüne az önce anlattığım pastaları sırasıyla kullanarak mükemmel sonuca ulaşabilirsiniz 

@Buğra Höngül Hacom öncelikle detaylı bilgiler için elinize sağlık. İşaretlediğim yerleri tam olarak kavrayamadım. paneller derken? Wax tavsiyesi? Farlara bu işlemler sonrası vernik, cila, koruyucu bir ürün?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Polish polisaj demek, iron remover yanına demir tozu temizleyici diye belirtttim :) prewashda aynı şekilde panelden kastımız çamurluk bir panel kaput bi panel ayrı ayrı yani polish ped orta sert polisaj pedi farlar için almış olduğunuz light one'ın içindeki koruyucu yeterli olacaktır wax olarak soft99 waxları uzun ömürlü oluyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Bir saat önce, Buğra Höngül yazdı:

Polish polisaj demek, iron remover yanına demir tozu temizleyici diye belirtttim :) prewashda aynı şekilde panelden kastımız çamurluk bir panel kaput bi panel ayrı ayrı yani polish ped orta sert polisaj pedi farlar için almış olduğunuz light one'ın içindeki koruyucu yeterli olacaktır wax olarak soft99 waxları uzun ömürlü oluyor

Cevaplar için teşekkürler. Konuya hakim olmayınca ürün markalarını polisaj ile ilgili terimler zannettim:)

O zaman bu hafta sonu gelsin detaylar.;)

Bu arada far için olan zımparaların hepsini sulu bir şekilde mi yapmam gerekli?

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
(düzenlendi)
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

@Buğra Höngül hocam selamlar. Bayram tatilini fırsat bilerek, vermiş olduğun bilgilere istinaden bütçeme uygun olarak aşağıdaki ürünlerle aracıma gerekli uygulamaları yapmak istiyorum.

Ben bütçeme uygun olan ürünleri seçtim fakat yanlış bir hamlede bulunmuş olabilirim. Bu sebeple fikrini almak istiyorum. Şimdi sırası ile şu şekilde işlem yapacağım;

1- Aracımı SONAX konsantre şampuan ile detaylı yıkayacağım.

bGW3aj.jpg

2- Ardından 3M mavi kil hamuru ile sabunlu su yardımıyla kil uygulaması yapacağım.

gWBaRN.jpg

3- Aracı tekrar yıkadıktan sonra aşağıdaki zımpara seti ile farlara sulu zımpara işlemi uygulayacağım.

Set içerisinde; 800 Kum-1500 Kum -2000 Kum (Sia Su Zımparası) + 2500 Kum – 3000 Kum (Smirdex Su Zımparası) +1 Adet Maskeleme Bantı bulunmakta.

XX5AjD.jpg

4- Zımpara işlemi bittikten sonra farları yıkayacağım ve araç geneli için maskeleme işlemi bittikten sonra bu pasta ile pasta işlemine başlayacağım. Farlara da bu pasta uygulanacak.

qWrLaq.jpg

5- Farlara pasta işlemi bittikten sonra Soft 99 seti ile silme ve koruma cilası işlemini yapacağım.

6- Pasta işlemi son bulduktan sonra araç tekrar yıkanacak ve yukarıdaki pasta setinin içindeki cila ile cilalama işlemini gerçekleştireceğim.

7- Son kat olarak bu ürün ile koruma altına alacağım.

7N4zZl.jpg

8- Makinede kullanacağım ped seti bu şekilde; ayrıca makine içinden çıkan yün ped de var.

1 Adet 125 mm(12,5 cm) Cırtlı  Taban/Tabla

1 Adet BEFAR150 mm(15 cm) x 25 mm Cırtlı Pasta Polisaj Süngeri ( Sert)

1 Adet BEFAR 150 mm(15 cm) x 25 mm Cırtlı Pasta Polisaj Süngeri ( Orta Sert)

Adet BEFAR 150 mm(15 cm) x 25 mm Cırtlı Cila Polisaj Süngeri (Yumuşak)

Q79q0g.jpg

Şimdi üstad buradaki işlem sırasında veya seçmiş olduğum malzemelerde bir hata bulunmakta mıdır?

Keza malzemelerde bir yanlışlık var ise yakın bütçeli olmak kaydı ile yerine önerebileceğin malzeme var mıdır?

Biraz uzun oldu kusura bakma. Yanlış bir adım atmak istemiyorum ve benim gibi ilk kez bu işlere kalkışacak arkadaşlar için rehber niteliğinde olacağını düşünüyorum.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Merhabalar o pastalarla hiç bir zaman istediğiniz verimi alamayacaksınız, ayrıca pedlerin hepsinden birertane var parçalanma durumunda ne yapmayı düşünüyorsunuz yada içi iyice pasta ile dolduğunda be yapacaksınız yıkayıp kurumasını mı bekleyeceksiniz? Ki siz ilk kez bu işi yapcaksınız belco ile yapamazsınız bunların ayarında fiyat olarak demişsiniz ben bu ayarda bir ürün kullanmam tavsiyede etmem hele hele ilk kez yapana aracınızın değerinde ürünler değil emin olun (pasta ve pedler için) benim pasta tavsiyelerim 1lt 100tl yi geçer o yüzden bu fiyat aralığı bildiğim ürün yok çok ucuza kaçayım diyosanız 3in1 ürünler var onları tavsiye ederim menzerna, 3d hd markalarında mevcut

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
34 dakika önce, Buğra Höngül yazdı:

Merhabalar o pastalarla hiç bir zaman istediğiniz verimi alamayacaksınız, ayrıca pedlerin hepsinden birertane var parçalanma durumunda ne yapmayı düşünüyorsunuz yada içi iyice pasta ile dolduğunda be yapacaksınız yıkayıp kurumasını mı bekleyeceksiniz? Ki siz ilk kez bu işi yapcaksınız belco ile yapamazsınız bunların ayarında fiyat olarak demişsiniz ben bu ayarda bir ürün kullanmam tavsiyede etmem hele hele ilk kez yapana aracınızın değerinde ürünler değil emin olun (pasta ve pedler için) benim pasta tavsiyelerim 1lt 100tl yi geçer o yüzden bu fiyat aralığı bildiğim ürün yok çok ucuza kaçayım diyosanız 3in1 ürünler var onları tavsiye ederim menzerna, 3d hd markalarında mevcut

Buğra hocam dediğim gibi bilgim olmadığı için hataya düşmemek adına danışmak istedim. 

Peki Carwax K9 ve K5 aldım diyelim. Üzerine yukarıda belirttiğim SONAX' ı kullanmam doğru olur mu?

Ve pedi nereden alayım? Hangi ped alayım?

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Buğra hocam dediğim gibi bilgim olmadığı için hataya düşmemek adına danışmak istedim. 

Peki Carwax K9 ve K5 aldım diyelim. Üzerine yukarıda belirttiğim SONAX' ı kullanmam doğru olur mu?

Befar pedleri değilde lake country pedlere bakın mesela yani uzun vadeli ürünler olsun sizin için k9 sert ped yada yün uygundur gerisi cila yumuşak ped elinizdeki sonax olur varsa neden olmasın
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
4 dakika önce, Buğra Höngül yazdı:
7 dakika önce, Aydın Sert yazdı:

Befar pedleri değilde lake country pedlere bakın mesela yani uzun vadeli ürünler olsun sizin için k9 sert ped yada yün uygundur gerisi cila yumuşak ped elinizdeki sonax olur varsa neden olmasın

K8 iki model var. Birisi Hard Out diğeri Great Very?

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
3 dakika önce, Buğra Höngül yazdı:

K9 sizin için daha uygun

İlk mesajda K8 önermiştiniz, ona istinaden demiştim.

Fakat Carwax' ın sitesini incelediğimde K9' un da plus ne normal serisi var. Plus olan Extreme Hard Out, normal olan Great Very Out. Hangisi olacak?

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Şöyle diyim 9 ile 8plus nerdeyse aynıdır o yüzden ona takılmayın great very out yeterli olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Buğra Höngül

İlk mesajda K8 önermiştiniz, ona istinaden demiştim.
Fakat Carwax' ın sitesini incelediğimde K9' un da plus ne normal serisi var. Plus olan Extreme Hard Out, normal olan Great Very Out. Hangisi olacak?
K9+ hızlı sonuçlar için daha kullanışlı
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...