İçeriğe Yönlendir

Mobil 1 ESP Formula vs Castrol Edge LL

Mert Yeldan

Recommended Posts

Mert Yeldan

VW servisleri (Mez hariç-Mobil 1 esp kullanıyor) 1.6 TDI için Castrol Edge 5w30 LL profesyonel yağ kullanıyor. Ve kesinlikle de bu motor için üretilen bu yağ dışında bir yağ kullanılmamasını söylüyorlar.
Neyse internetten araştırmalarım sonucu (genellikle Alman ve Hollanda forumları) aslında böyle bir yağın olmadığı Castrol Edge 5w30 LL yağı ile aynı olduğunu Avrupa'da bu profesyonel adıyla satılan bir yağ olmadığını farkettim.
Hasbelkader Gemlik de yağın üretildiği yerde çalışan bir ahbaba danıştığımda, aracımın distribütörü ile yağ firmasının ticari anlaşması ile böyle bir yağ isminin üretildiğini aslında Edge 5w30 LL ile aynı olduğunu öğrendim.
Aracım Dpf li olduğu için dikkat etmem gereken şeyin vw507.00 onayı olması gerektiğini de öğrenmiş oldum.
Başkaca konularda da hep mobil 1 ESP tavsiyeleri dikkatimi çekmişti.
Madem vw507.00 onayının olması en önemli kriter o zaman bir de mobil 1 ESP formula deneyeyim dedim.
Mobil ile bakımdan sonra 300 kilometre oldu. Titreşim ve ses azaldı. Daha yumuşak çalışmaya başladı.
Yakıt konusunda artış ya da azalma gözlemleyemedim.
İş yerinden arkadaşımın 2 ay önce bakımı yetkili serviste yapılan aynı model aynı yaş golfü ile yan yana getirdiğimiz de hem kabinde ki ses hem de dış ortam sesi benim aracımda daha az. Benim aracım 95 binde onun aracı 103 binde.
Bayram tatilinde uzun yol beni bekliyor, yakıt verisini o dönem değerlendireceğim.
Sonuç itibari ile tavsiye ederim.

Ek: Aracımın önce ki bakımı yetkili serviste Castrol Edge LL ile yapılmıştı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Ben de bu bakımda mobil 1 esp formula 5/30 tercih ettim..

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Markaların yağ seçimleri tamamen ticari. Aynı motoru kullanan Skoda'da servisler Shell yağ kullanıyorlarmış. Bu durum olayın ticari kısmını ortaya seriyor bence.

Kendi aracımda farklı marka yağlar kullandım genelde. Ancak hiç birinde arada bir fark göremedim (Viskoziteler aynı). Ve bu durumunda psikolojik olduğuna inanıyorum şahsen. Bir de eski yağı boşaltıp yerine yeni yağ olarak ne koysanız illaki fark olacaktır. 

Castrol EDGE 5w30

Champion OEM Specific 5w30 C3

En son da Mobil 1 ESP 5w30 koyduk, daha 200-300km ancak olmuştur. Ve istisnasız her 10.000'de bir yağ değiştiririm.

Son bakımda Motul alacaktım nasip olmadı.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ben arabayı sürekli dinleyen biriyim, egr nin çalışıp çalışmadığını bile sesten anlayabiliyorum :)

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Vw servislerindeki kullanılan yağın özel bir yağ olmadığını ama servisin özelmiş imajı vermesinden dolayı tüketiciyi bolca kazıkladığını yazmıştım... Kimse kabul etmemişti aradan geçen bu süreye rağmen. Bizim forumda bolca kullanılan 5-30 esp'nin aynı yağ olduğunuda belirtmeme rağmen :) Bu işler tamamen pazarlama taktiğidir. Varille satılan yağın fiyatıda 2 kat pahalıdır üstüne üstlük.Her zamanki gibi cevap olarakta şunu belirtmiştim "arabada parada sizlerin"...

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Mobil 1 ESP İtalya'da üretiliyor olmasına rağmen Bursa Gemlik'te üretilen Castrol ile arasındaki fark tamamen psikolojktir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Geçen hafta megane için servise gittim.Bakımda kullanılan yağı ve ücretini sordum.Litresi 55 tl * 5 litre dediler. Aynı yağın piyasadaki fiyatı 5lt bidon olarak 99 tl :)

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Mobil 1 ESP İtalya'da üretiliyor olmasına rağmen Bursa Gemlik'te üretilen Castrol ile arasındaki fark tamamen psikolojktir.
Fransa üretimi
Yorum bağlantısı
Koray Demir
4 saat önce, Mert Yeldan yazdı:
4 saat önce, Koray Demir yazdı:

Fransa üretimi

Büyük firma demek ki benim aldığım İtalyan üretimdi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 12.08.2017 at 17:33, Koray Demir yazdı:

Bu durumda, 74+kdv castrol almak yerine.. Kdv dahil 30 liraya esp mamtıklı.. 

Dipnot.. yıllardır her aracımda esp kullanıyorum.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu durumda, 74+kdv castrol almak yerine.. Kdv dahil 30 liraya esp mamtıklı.. 

Dipnot.. yıllardır her aracımda esp kullanıyorum.. 

74+kdv'ye castrol değil vw için üretilmiş özel yağ alınıyor.Lütfen vag grubuna değer veren insanlara ayıp oluyor :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...