İçeriğe Yönlendir

Mondeo 4 - Benzinde İlk Kalkışta Yığılma(LPG de Sıkıntı Yok)

Kemal Tutuş

Recommended Posts

Kemal Tutuş
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar.aracım 2010 mondeo 1.6 benzinli.

Bir sıkıntım var fikir verecek olursanız sevinirim.Aracın marşa basmasında hiç sıkıntı yok.Yaz kış tek marşta alır.ilk benzinde çalışıyor kalkış yaparken araçta bir yığılma oluyor.gazne kadar basarsam basıyım ister az ister sonuna kadar araçta yığılma oluyor.biraz ilerleyip 2.vitese alıyorum araç gidiyor ama yığılma devam ediyor.takribi 20-30 metre gittikten sonra açılıyor sorunsuz bi şekilde gidiyorum sonra gaza geçiyor zaten gazda sıkıntı yok.bujiler yeni değişti kablolarda sıkıntı olduğunu düşünmüyorum bobinde de yoktur çünkü ateşlemeyle alakalı bir Sıkıntı yok.hızını alınca benzinde yine aıkıntı yok.1000 km benzinde kullandım çok az bir düzelme oldu ama yine de geçmedi.benzin pompası orijinali ile değişti geçmedi.

geçen gün aracı bilgisayara bağlattım krank devir sensörü arızası verdi.sizde ondan mıdır yoksa enjektör mü?

yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler 

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Batuhan Kılıç

bu durum genellikle benzin pompası kaynaklı bir sorundur, krank devir sensörü arızasını yakıt yetersiz kaldığında araç düzgün gitmediğinde de verebiliyor, ancak bir keresinde soket kaynaklı da yaşamıştım, sensörün soketi değişip kabloları da lehimli olarak bağlayınca düzelmişti

Yorum bağlantısı
Kemal Tutuş

Bende pompa diye düşündüm orijinali şle değişti.yakıt sisiteminde biryerde sıkıntı var ama nerde ?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Lpg regulatoru diyafram patlak stop edince gaz kacirip boguyor ilk calosmada. Aksam stop etmeden 3 5 km benzinde gelin sistemde gaz kalmasin. Sabah calismasinda sikinti olmazsa regulator degisecek veya tamir olacak demektir.  Internette bulabilirseniz tamor takimi ama genelde ustalar ugrasmaz. Veya gaz kesici arizalidir.

Yorum bağlantısı
Kemal Tutuş
(düzenlendi)

Lpg de veya benzinde ilk marşta alıyor.ilk çalışırken boğulma durumu yokki.

Bugün enjektörleri test ettirip temizleteceğim bakalım onlarda sıkıntı var mı

tarihinde Kemal Tutuş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lpg kalibrasyon sorunu olsa 1000 km benzinde kullanım sonucu sorunun tamamen ortadan kalkmış olması gerekirdi.. 

Lpg kitinde farklı sorunlar olsa, benzini etkilemezdi. 

Ateşleme sorunu olsa lpg'de daha çok yapardı. 

Benzin pompası sorunu olsa. bu kadar süre devam etmez. tamamen çalışmaz olurdu. 

Bence subaplar sorunlu veya kurum var. Araç kaç binde ?

Önce silindir kompresyonları özellikle araç soğuk iken ölçtürün. (Akşamdan servise bırakılsın sabah soğukken araç çalışmadan ölçüm yapılsın)

Muhtemelen bozuk çıkacak.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 saat önce, Kemal Tutuş yazdı:

155000 km de

Önce silindir kompresyonları özellikle araç soğuk iken ölçtürün.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kemal Tutuş

Uzun zaman oldu ama sorunun kaynağını bulduk.paylaşıyım istedim belki başkasının başınada gelirse bir ışık tutar.

sorun sente ayarının bozukluğundanmış.sente ayarı bozuk olduğu için krank devir ve krank pozisyon sensörü tam okuma yapamıyor ve benzini ayarsız gönderiyor.triger değişiminde tam konumlarına getirilmemiş volanttan 3 diş haralı takılmış.şimdi benzindeki yığılma düzensiz çalışma düzeldi.gazda ve benzinde performansı 3e katladı.siboplarada zarar vermemiş en çok ona sevindim.ilgilenen herkese teşekkür ederim 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
15 saat önce, Kemal Tutuş yazdı:

Uzun zaman oldu ama sorunun kaynağını bulduk.paylaşıyım istedim belki başkasının başınada gelirse bir ışık tutar.

sorun sente ayarının bozukluğundanmış.sente ayarı bozuk olduğu için krank devir ve krank pozisyon sensörü tam okuma yapamıyor ve benzini ayarsız gönderiyor.triger değişiminde tam konumlarına getirilmemiş volanttan 3 diş haralı takılmış.şimdi benzindeki yığılma düzensiz çalışma düzeldi.gazda ve benzinde performansı 3e katladı.siboplarada zarar vermemiş en çok ona sevindim.ilgilenen herkese teşekkür ederim 

3 diş hem de... :rolleyes:

Kör biri taksa ancak bu kadar hata yapardı.. Dişlilerle bloğa birer çizik atmayı akıl edememiş mi yapan şahıs.. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kör biri taksa ancak bu kadar hata yapardı.. Dişlilerle bloğa birer çizik atmayı akıl edememiş mi yapan şahıs.. 

Pim yerleri var normalde. Üşenmiş belli ki. Dediğin gibi iki çizik atsa bile olurdu
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
19 saat önce, Servet Aydın yazdı:
On 28.09.2017 at 12:32, Mehmet Ozyurek yazdı:

Pim yerleri var normalde. Üşenmiş belli ki. Dediğin gibi iki çizik atsa bile olurdu

Aynen.. kilit aparatı da var.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...