İçeriğe Yönlendir

Bayram Tatilinde "Kontrollü" Sağlık Rapor Alınabilir Mi? Nereden ve Nasıl?

Bekir Çelik

Recommended Posts

Bekir Çelik

Hayırlı akşamlar abiler. Sizleri sıkmamak adına, sadece koyu harfler konuyu özetler niteliktedir.

İzmir/Ödemiş'ten başka bir ile tayin istedim, çıktı şükür. Geçen ayın 3'ünde ilişik kesip işe başladım, bu ayın 6'sında izne ayrıldım. Mevzu çok uzun ve karışık, özet geçiyorum bu sebeple yanlış anlaşılmalar olursa özelden detaya girebilirim.

Eşim öğretmen, eş durumu atamasını bekliyorum taşınacağımız ilden ev tutmak için. MEB özür grubu tayin takvimi, 29 Ağustos sonuç açıklama, 5 Eylül ilişik kesme başlangıcı. Yani biz 29 Ağustos-17 Eylül tarihleri arası tayin olduğumuz ile nakliye ayarlamak, Ödemiş'te ilişik kesmek, orada ev bulmak ve evi yerleştirmek durumundayız.

41 gün birikmiş iznimi çalıştığım kamu kurumunun özel durumu sebebiyle kullanamadım. Ben kullanmak istedim ama kullandırtmadılar maalesef. 22 güne ayırdılar. Bu sebeple istemeyerek de olsa 29 Ağustos'tan itibaren 10+10 gün rapor almak durumundayım.

Sanırım 29 Ağustos'ta "10 gün sonra kontrole gelmek şartıyla..." diyebir rapor almalıyım ve 7 Eylül'de gidip tekrar 10 gün almalıyım.

Sıkıntı şurada, tatilin uzamasıyla birlikte 29 Ağustos tam gün tatil oldu ve 7 Eylül'de de tatil devam etmekte. Ben bu raporu nereden nasıl alabilirim? Özel hastane mi? Bayramda devlet hastanesi beni mağdur eder mi? Daha önce hiç uzun soluklu rapor almak durumunda kalmamıştım. Yardımcı olabilir misiniz?

29 Ağustos'ta 10 günlük kontrollü rapor aldıktan sonra, 7 Eylül'de de aynı doktordan ya da aynı poliklinikten mi almam gerekecek?

29 Ağustos'ta Ödemiş'teyken 7 Eylül'de tayinim olan ilde ev arıyor olacağım muhtemelen, bunu nasıl aşacağım? Tekrar İzmir'e mi döneceğim bir rapor için?

Aciller en fazla 2 gün verebiliyormuş sanırım. Sağlık ocağı 10 gün verebiliyor ama "kontrollü" denilen raporu verebiliyor mu acaba?

Bilhassa kamuda çalışan ya da sağlık sektöründen bir arkadaşımız/abimiz şu bürokrasiyi izah edebilirse müteşekkir olurum.

Teşekkürler şimdiden.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Ohal durumundan dolayı gereksiz yere 5 günden fazla rapor verecek hekim bulmaniz devlette zor.Tanıdık yoksa baya dil dökmeniz gerekir.İyi şanslar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Bu dönemde rapor verecek doktor bulmak çok zor. Bütün doktorlara bu husus iletildi. Ameliyat olan hastalara bile verilebilecek en kısa raporu verip eğer iyileşmediyseler raporu kısa dönemler halinde uzatıyorlar. Kaldı ki sağlık ocağından 10 rapor çok dikkat çekici oluyor. bunun üstüne bir on gün daha :unsure2:Şimdi yanlış anlamadıysam eş durumdan tayin olacak sizin. Bu durumda 10 gün süre veriliyordu sanki. Benim arkadaşlarım hep bu süreyi kullandı. Birde raporda eğer herhangi bir şüphe görürlerse heyete gönderebilirler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
56 dakika önce, İnan Çınar yazdı:

Çalıştığın kurum rapor almana sıkıntı çıkarır mı?

Kurum çıkarmaz. "Biz seni bu kadar izne gönderebiliyoruz. Sen artık gerisini rapor vs ile tamamla." dendi bana. İznimin tamamını kullanmak için çok uğraştım ama sanırım diğer arkadaşlara da örnek olmasın diye vermek istemediler.

12 dakika önce, Serkan Aktay yazdı:

Bu dönemde rapor verecek doktor bulmak çok zor. Bütün doktorlara bu husus iletildi. Ameliyat olan hastalara bile verilebilecek en kısa raporu verip eğer iyileşmediyseler raporu kısa dönemler halinde uzatıyorlar. Kaldı ki sağlık ocağından 10 rapor çok dikkat çekici oluyor. bunun üstüne bir on gün daha :unsure2:Şimdi yanlış anlamadıysam eş durumdan tayin olacak sizin. Bu durumda 10 gün süre veriliyordu sanki. Benim arkadaşlarım hep bu süreyi kullandı. Birde raporda eğer herhangi bir şüphe görürlerse heyete gönderebilirler.

Serkan hocam o mehil müddeti eşime veriliyor 15 gün. Ben zaten Temmuzda tayin oldum. Normal iznimi kullanmak istedim hepsini alamadım. 15 gün içinde ev bulmak, evi taşımak, yerleşmek zorundayım. Eşim hamile ve 21 aylık da kızım var. Kimse halden anlamıyor maalesef. Bayram tatiline kaçıyorum sanılıyor ama MEB'in atama takvimi böyle denk geldi napalım. Bir yolunu bulmam lazım mutlaka.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Resmi tatil günlerinde kontrol şartı ile rapor alamazsınız.Direk 20 gün rapor alın geçin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
(düzenlendi)
17 saat önce, Bekir Çelik yazdı:

Kurum çıkarmaz. "Biz seni bu kadar izne gönderebiliyoruz. Sen artık gerisini rapor vs ile tamamla." dendi bana. İznimin tamamını kullanmak için çok uğraştım ama sanırım diğer arkadaşlara da örnek olmasın diye vermek istemediler.

Serkan hocam o mehil müddeti eşime veriliyor 15 gün. Ben zaten Temmuzda tayin oldum. Normal iznimi kullanmak istedim hepsini alamadım. 15 gün içinde ev bulmak, evi taşımak, yerleşmek zorundayım. Eşim hamile ve 21 aylık da kızım var. Kimse halden anlamıyor maalesef. Bayram tatiline kaçıyorum sanılıyor ama MEB'in atama takvimi böyle denk geldi napalım. Bir yolunu bulmam lazım mutlaka.

Bekir Bey. Ben özel hastanede hem hekimlik hem de başhekimlik yapıyorum belki duymuşsunuzdur. O kadar kötü bir dönemde ihtiyacınız oluşmuş ki. Arkadaşların da bahsettiği gibi OHAL nedeniyle şu an biraz gevşemekle birlikte rapor işlerinde ciddi sıkıntı çıkarıyorlar. İlk zamanlar hekim raporlarına bile beni başhekim olarak savcılık ifadesine çağırıyorlardı. Şu an o kadar sıkı değil ama yine de ara ara resmi yazışmalar oluyor.

Gelelim sizin durumunuza ; Bayram tatilinde bu kadar uzun süreli rapor alabileceğiniz en iyi yer özel hastane olacaktır. Özel hastanelerde avuç okuma sistemi mevcut olduğu için muayene olmadan veya fiziksel olarak orada olmadan rapor almanız mümkün değil. Acillerden 10 gün rapor vermeleri zor. Eğer çok hatırlı gönüllü bir tanıdığınız yoksa o riske hiç bir hekim girmez diye tahmin ediyorum. Mesela ben Dayımın kızına vermemiştim :) Uzman hekim bulmalısınız. 20 gün değil ama 21 gün heyet raporu  verebilirler ancak onun için de ya ameliyat yada 1-2 gün yatış göstermek uygun olacaktır. 10 + 10 alırsanız illaki aynı hastanede kontrole gitme zorunluluğu yok ama gittiğiniz farklı bir hekime de aynı şeyleri anlatıp ikna etmeniz ne kadar kolay olur bilmiyorum. Bayram tatilinde tüm özel hastaneler  açık. Bayram günleri dışındaki idari izinlerde her uzmanı bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Nöroloji, fizik tedavi, üroloji bölümlerinin belli tanılarla size 10+10 rapor vermeleri mümkün.

Kolaylıklar diliyorum...

tarihinde Cem Dilmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bu tip bir konuyu forumda paylaşmak çok sağlıklı değil bence. İsteğiniz yasal değil ve forum ortamında kimler bizi takip etmiyor bilmiyoruz. Söylediklerimi yanlış anlamayın sizin için olumsuz bir durum oluşmaması için söylüyorum :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek
17 saat önce, Tahir İlter yazdı:

Bu tip bir konuyu forumda paylaşmak çok sağlıklı değil bence. İsteğiniz yasal değil ve forum ortamında kimler bizi takip etmiyor bilmiyoruz. Söylediklerimi yanlış anlamayın sizin için olumsuz bir durum oluşmaması için söylüyorum :)

Aynen öyle maalesef...

@Bekir Çelik Allah kolaylık versin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
On 16.08.2017 at 08:48, Mehmet Pınar yazdı:

Resmi tatil günlerinde kontrol şartı ile rapor alamazsınız.Direk 20 gün rapor alın geçin.

20 güne ikna edilecek bir doktor bulmak çok zor olur sanırım. Deeyeceğiz artık napalım. Teşekkür ederim.

On 16.08.2017 at 10:07, Ahmet Ertugay yazdı:

07 Eylül tatil değil bildiğim kadarıyla, tatil 05 Eylül'de bitecek.

Evet haklısınız, ama rapor almam gereken 29 Ağustos tatil oluyor. Daha önce almak gerekebilir belki bu yüzden.

18 saat önce, Cem Dilmen yazdı:

Bekir Bey. Ben özel hastanede hem hekimlik hem de başhekimlik yapıyorum belki duymuşsunuzdur. O kadar kötü bir dönemde ihtiyacınız oluşmuş ki. Arkadaşların da bahsettiği gibi OHAL nedeniyle şu an biraz gevşemekle birlikte rapor işlerinde ciddi sıkıntı çıkarıyorlar. İlk zamanlar hekim raporlarına bile beni başhekim olarak savcılık ifadesine çağırıyorlardı. Şu an o kadar sıkı değil ama yine de ara ara resmi yazışmalar oluyor.

Gelelim sizin durumunuza ; Bayram tatilinde bu kadar uzun süreli rapor alabileceğiniz en iyi yer özel hastane olacaktır. Özel hastanelerde avuç okuma sistemi mevcut olduğu için muayene olmadan veya fiziksel olarak orada olmadan rapor almanız mümkün değil. Acillerden 10 gün rapor vermeleri zor. Eğer çok hatırlı gönüllü bir tanıdığınız yoksa o riske hiç bir hekim girmez diye tahmin ediyorum. Mesela ben Dayımın kızına vermemiştim :) Uzman hekim bulmalısınız. 20 gün değil ama 21 gün heyet raporu  verebilirler ancak onun için de ya ameliyat yada 1-2 gün yatış göstermek uygun olacaktır. 10 + 10 alırsanız illaki aynı hastanede kontrole gitme zorunluluğu yok ama gittiğiniz farklı bir hekime de aynı şeyleri anlatıp ikna etmeniz ne kadar kolay olur bilmiyorum. Bayram tatilinde tüm özel hastaneler  açık. Bayram günleri dışındaki idari izinlerde her uzmanı bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Nöroloji, fizik tedavi, üroloji bölümlerinin belli tanılarla size 10+10 rapor vermeleri mümkün.

Kolaylıklar diliyorum...

Hocam teşekkür ederim detaylı açıklama için. Maalesef tayin zamanı böyle ters bir aralığa denk geldi. Eşimle ayrı bakanlıklarda çalışıyor olmamızın da verdiği sıkıntı aslında. Ayrı hekimlerden almak dediğiniz gibi beni daha çok uğraştıracak. Özel hastanelerden birinde yatış göstermek daha mâkul gibi. Onu araştırayım. Tekrar teşekkür ederim.

18 saat önce, Tahir İlter yazdı:

Tahir hocam, bu sebeple forumda 1 tane olsun dışarıya kapalı alt forum olması gerekiyor. Tayinim çıkan ili söylemedim, neden? :) Google > Bekir Çelik

İsteğim yasal da değil, etik de değil. 41 gün yıllık iznim var, dalavere çevirmek istemiyorum, verin kullanayım iznimi dedim ama bana söylenen "Gerisini rapor falan alırsın..." olunca mecbur kaldım. Görünüşe göre raporu da alamayacağız zaten. Tayin yazdığıma yazacağıma pişman oldum şimdiden.

Teşekkür ederim iyi niyetiniz için. Gerekirse konunun silinmesini istirham ederiz büyüklerimizden. Saygılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...