İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Yolda Kaldım

Okan Can Akşan

Recommended Posts

Okan Can Akşan

Hayırlı akşamlar arkadaşlar 

arabam 97 mondeo 2.0 ghia yolda giderken hararet yaptı stop etti daha sonra fan açıp harereti düşürdü biraz su ekledim fakat şuan marş basmıyor yolda kaldım acil yardımınız gerekli sorun ne olabilir

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Geçmiş olsun. Hararet sonrası stop etme motorun maalesef hasar alması demektir. Silindir kapağı contası ve segmanlar muhtemeledir hasar gördü.

Marş basmıyor derken marş motoru motoru çevirip araç çalışmıyor mu yoksa marş motoru motoru hiç çevirmiyor mu, eğer çevirmiyor ise motor kilitlenmiş olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

marş motordan yada farklı bir elektiriksel sebepden değilse, Servet Abinin dediği gibi kitlenmiştir bildiğim kadarı ile bazı motorlar kendini korumaya alıyor çalışmıyor soğumasını bekleyin.. sağuduktan sonra marş basarsa; yedek depo kapağını açın, biri marşa bassın, depo içindeki su fokurdarsa, aracı çekiciye yükleyin, tamirciye, götürün, conta yanma ihtimali yüksek, her halukarda siz aracı çekiciyle tamire götürün, uğraştıkça fazla masraf açabilir..

Yorum bağlantısı
Okan Can Akşan

Aracı alalı 2 gün oldu aldığım gün foruma üye oldum yazıları kurcalamaya aracı tanımaya başlamıştım çok moralim bozuldu severek içimize sinerek aldık umarım çok masraf çıkarmaz ankarada usta tavsiye edecek olan var mı 

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
(düzenlendi)

Şaşmazda 20 yıldır tanıdığım Can Oto var. Orada sahibi Murat usta var. Otokoçtan çıkma. Murata gidin beni Serkan yolladı deyin. Gerekli bilgileri verecektir. İşinize gelirse yaptırırsınız.  Telefonu 05376787617

tarihinde Serkan Aktay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okan Can Akşan

Herkese teşekkür ederim araştırmalarım sonucu Tuncay ustayı önermiş forumdaki arkadaşlar kendisine ulaşabileceğimiz bir numara var mıdır ? Paylaşırsanız sevinirim 

11 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Geçmiş olsun. Hararet sonrası stop etme motorun maalesef hasar alması demektir. Silindir kapağı contası ve segmanlar muhtemeledir hasar gördü.

Marş basmıyor derken marş motoru motoru çevirip araç çalışmıyor mu yoksa marş motoru motoru hiç çevirmiyor mu, eğer çevirmiyor ise motor kilitlenmiş olabilir

Servet bey ilginize teşekkür ederim marşa bastığımda araç değişik bir ses çıkarıyor ateşleme yapmıyor

Yorum bağlantısı
Okan Can Akşan
11 saat önce, Osman Bilgin yazdı:

marş motordan yada farklı bir elektiriksel sebepden değilse, Servet Abinin dediği gibi kitlenmiştir bildiğim kadarı ile bazı motorlar kendini korumaya alıyor çalışmıyor soğumasını bekleyin.. sağuduktan sonra marş basarsa; yedek depo kapağını açın, biri marşa bassın, depo içindeki su fokurdarsa, aracı çekiciye yükleyin, tamirciye, götürün, conta yanma ihtimali yüksek, her halukarda siz aracı çekiciyle tamire götürün, uğraştıkça fazla masraf açabilir..

Aracı sabah çalıştırmayı denedim marşa bastığımda garip bir ses çıkartıyor ayrıca yedek su deposu boşalmış biraz ekleme yaptım conta yanması durumunda yedek su deposuna yağ karışması gerekmez mi böyle bir durum yok araçta bilgilendirmeler için şimdiden teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

benim mondi de aynı 97, yağ kaçırma olayını görmemiştim, normal marş basıyordu, çalışmıyordu.. garip ses? motor çeviriken takır tukur gibi bir ses mi?  metal bir varil kova nın içinde tıkırdayan metal sesleri gibi mi? yatak falan sardıysa kranka zarar vermeyin, buradan bir şey söylemesi zor ki biz sadece yorum yapar tahminlerde bulunuruz, en iyisi kardeş siz fazla uğraşmayın, çalıştırmayın da çekiciyle  ustaya götürün..

Yorum bağlantısı
Okan Can Akşan

Aracımız Tuncay ustaya emanet mondeo ile tanışmamız kötü başladı iyi devam eder inşallah. 

Malesef conta yanık yarın haber gelecek ustadan 

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

inşaAllah, contayla kurtarısınız, kapakta pistonlarda en önemlisi alt motor da bir sıkıntı yoktur..
6-7 sene önce conta yakma vakasında hortum değişmeler vs 500 civarıya hal olmuştu, o gün şartlarında çokdu, acemeiliğimize denk geldi.

aracınız hararete meyilli bir araç, ben almadan önceki sahibi de yaptırmış, ben de iken bir arkadaşım da yaptı, sonrada contada çatlama oluştu değiştirdiydim nedeni bilmiyorum. benin sattığım kişi de yaptırmış.. 
bir de elektiriksel, bobin ve sensörler vd. sıkıntı çıkabilir, kısacası aracınız hışırsa hiç uğraşmayın yaptırın değiştirin, temizse dikkatli, kontrollü binin..

Yorum bağlantısı
Okan Can Akşan
3 saat önce, Osman Bilgin yazdı:

inşaAllah, contayla kurtarısınız, kapakta pistonlarda en önemlisi alt motor da bir sıkıntı yoktur..
6-7 sene önce conta yakma vakasında hortum değişmeler vs 500 civarıya hal olmuştu, o gün şartlarında çokdu, acemeiliğimize denk geldi.

aracınız hararete meyilli bir araç, ben almadan önceki sahibi de yaptırmış, ben de iken bir arkadaşım da yaptı, sonrada contada çatlama oluştu değiştirdiydim nedeni bilmiyorum. benin sattığım kişi de yaptırmış.. 
bir de elektiriksel, bobin ve sensörler vd. sıkıntı çıkabilir, kısacası aracınız hışırsa hiç uğraşmayın yaptırın değiştirin, temizse dikkatli, kontrollü binin..

Bakalım hayırlısı neyse o olsun hevesle aldık binmek nasip olmadı gelişmeleri paylaşırım çok teşekkür ederim ilginize

Yorum bağlantısı
Uğur Kaya
11 saat önce, Okan Can Akşan yazdı:

Bakalım hayırlısı neyse o olsun hevesle aldık binmek nasip olmadı gelişmeleri paylaşırım çok teşekkür ederim ilginize

geçmiş olsun hocam 

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Geçmiş olsun, İnşallah conta ile kurtulur. Satın kurtulun bu mondeolar hep sorun. Kimse almıyor, alan satmıyor, kanınıza işleyince benim gibi arka arkaya 3 tane değiştiriyorsunuz.

Bu fiyatlara bu konfor bedava. :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Can Akşan
7 saat önce, Ahmet Kiriş yazdı:

Geçmiş olsun, İnşallah conta ile kurtulur. Satın kurtulun bu mondeolar hep sorun. Kimse almıyor, alan satmıyor, kanınıza işleyince benim gibi arka arkaya 3 tane değiştiriyorsunuz.

Bu fiyatlara bu konfor bedava. :good1:

Çok sağolun Ahmet bey satmayı düşünmüyorum gerçekten konfor ve doluluk olarak eşi benzeri yok sizdede mondeo var sanırım 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Aracın sorunlu olmasıyla alakası yok bunun. 99 dan sonraki siyah motor dedikleri sıkıntısız motor ama her ne hikmetse onlarda da aynı sorunlar oluşuyor. Focuslarda da aynı sorunlar var. Araç sahipleri gözden çıkardığı için yada masraf olmasın diye tabiri caisse eşek niyetine biniyor arabalara, sonra suçlusu araba oluyor. 10 15 sene hiç sıkıntı yaşamadan binenler nasıl biniyor acaba? Bu motor sıcağı sever ama soğutması da iyi olması gerekir. Dikkat edilecek husus ilk başta trigerle beraber devirdaim, termostat, antifriz, çatlak eski hortumların yenilenmesi gerekir. Bunlar sağlam olduktan sonra vur yollara gitsin. Sonra da almayan almasın, satmayan satmasın.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Okan Can Akşan
On 31.08.2017 at 17:47, Serhat Karakuş yazdı:

Geçmiş olsun arkadaşım. Maliyet ne oldu acaba.

Sağolun serhat bey malesef üst kapak kurtarmadı çıkma kapak bulmak durumunda kaldık 3500 liraya mal oldu hal böyle olunca 

Yorum bağlantısı
Serhat Karakuş

Tekrar geçmiş olsun, buna da şükür daha da fazla olabilirdi. Güle güle binersiniz inşallah.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...