İçeriğe Yönlendir

İstanbulda Ev Fiyatları Düşer mi?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

İstanbulda ev fiyatları düşermi. Bekliyelim mi, alalım mı. Yatırım için değil, kafamızı sokacak bir çatı almak için ev almayı düşünüyoruz. 

Şu an güzel bir 2+1 daierede 600 lira kiraya oturuyorum. 

Bana ne öneririsiniz. Ne yapalım.

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Ali bey, kredi ile alacaksanız, krediler şu an çok uygun. Nakit ya da kredi; bence bir an önce alın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

En pahalı konut maliyeti bile, kiraya ödenecek tutardan iyidir. Geri dönüşü sizedir. Fazla düşünmeyin derim. 600 tl mülk sahibi yerine faiz e verin. Süre sonunda evi size hediye ediyor sistem.:good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
Bir saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

İstanbulda ev fiyatları düşermi. Bekliyelim mi, alalım mı. Yatırım için değil, kafamızı sokacak bir çatı almak için ev almayı düşünüyoruz. 

Şu an güzel bir 2+1 daierede 600 lira kiraya oturuyorum. 

Bana ne öneririsiniz. Ne yapalım.

Hiç düşünmeden al derim, ben şimdiye kadar 5-6 senedir konut fiyatlarının düştüğünü görmedim, en iyisi vakit kaybetmeden almak.

Yorum bağlantısı

deprem olursa düşer bir süreliğine . onun dışında ortalama bi daire senede 25 30 sürekli üstüne koyuyor . yanında berisinden köstebek kuyusu metro vs çıkarsa bir anda % 30 vs koyuyor.

imkan varsa dakka beklemeyin derim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Ben üç yıldır bekliyorum. Düşecek gibi gözükmüyor. Küçükçekmece'de oturuyorum, oturduğum sitede 3+1 daire fiyatları her yıl 100bin lira artıyor.

Son üç yılda 550 - 650 - 750bin şeklinde yükseldi. Tabii muhitin, bölgede yapılan yatırımların, arz ve talebin de fiyatlarda çok etkisi var.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Çekmeköy taraflarında, 280 bin tl civarında fiyatlara ev veriyorlar. Ama 2+1 ve 72 m2 ... arabayı satsak, 250 bin kredi çekmek lazım. 250 bin krediyide hesaplatınca ayda 3700 tl çıkıyor.  Ayda 3700 tl bana çok büyük rakam. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Biraz nakit olması çok iyi olur, bildiğim kadarıyla özel sektörde çalışıyorsunuz.  Ben 3 sene önce aldığım kredide 5 senelik çeksem de çıkan tutarı rahat ödeyebiliyordum ama gözüm korktu yarın birgün işsiz kalırız vs diye düşünerek 10 yıl çektim ki iyiki öyle olmuş sonrasında turizm sektörü sekteye uğradı vs fazla ödemem olmaması beni rahatlattı bu süreçte.

600 lira kiradan 3700 liraya çıkması bence büyük fark gibi. Yinede uygun bir yerden bakmakta fayda var sanki aradaki fark çok olmaması adına.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

En hızlı şekilde alınmalı konut fiyatları yıllardır durmadan artar bazam milim gider ,bazen jet gibi gider ama hertürlü aldından öte gider .kredi çekip aldın evi 10 yıl krediyle aldıysan 5 . yılında genelde toplam krediye ödedin faizle birlikte eden paraya satarsın bence 

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Kesinlikle alın. Ev fiyatları düşmesi için enflasyonun sıfırlanması gereklidir. Bu şimdilik mümkün gözükmüyor. 90 taksit sabit taksit tutarı ile kredi çekerek ev aldım ilk zamanlar maaşımın 1,5 katına denk gelirken şimdi maaşımın yarısına denk geliyor. Evin değeri de 1.5 kat arttı. Yani ev almak her yönden kar ettirir.

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Şubat 2016 da demir 1.150₺ civarındaydı, şu anda 2.450₺ oldu [emoji20]

Şu anda inşaat halinde olanlar, bitmiş olanlardan daha fazlaya mal edecek ve doğal olarak daha fazlaya satacak.

İstanbul'da bu kış bir miktar durgunluktan dolayı ticaretine sekte vurmasın diye ucuz verenler oldu. (Sıkışan çok kişi mal bozdurdu.) Ama 99 dan beri hiç bir zaman adam akıllı bir düşüş olmadı ve yakın zamanda da beklenmiyor. Arsa fiyatları daire fiyatlarından daha hızlı artıyor.

Hele ki İstanbul'da...

Siz biraz daha para toplamak için bekliyorsunuz elinizdeki %10 artıyor, dönüp bir bakıyorsunuz en az artan ev %15-20 artmış.

Bekleyen hep kaybediyor. Bir yerde sıçrayıp döngüyü kırmak gerekiyor...

Krediler şu anda uygun mu derseniz? Keşke 2 ay önce alsaydınız. Ama yükseliş trendi devam ediyor. Dipte yakalayamadınız bari çok yükselmeden yakalayın derim.

Yazan: Eski İstanbul'lu yeni Ankara'lı Müteahhit [emoji4]

• Beğen 5
Yorum bağlantısı

daha uygun fiyatlı bişeyler denk getirmeye çalışın aklınızdaki illaki olmayacaktır lakin 3 sene sora şuan alacağınız evin satıp daha iyisini alabilirsiniz. çekmeköyde metro açıldıktan sonra fiyatlar iyice fırlyacaktır

Yorum bağlantısı
Batuhan Kılıç

istanbulda artık kolay kolay fiyatlar düşmez ama çok uygun fiyatlara ev denk getirmek mümkün, bunun için de elde anında kullanılabilecek hazır nakit olması gerekiyor ve tabi zaman da gerekiyor, sağa sola haber salıp acil satması gerekenlere denk gelinince çok uygun fiyatlara ev alınabiliyor, bunun dışında krediyle bir eve gireyim denirse her geçen saniye zarar

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İmkanınız 3700 taksit ödemeye yetmiyorsa Başka ilden alın.
150 ye alacağınız ev de aynı kirayı getirecektir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
(düzenlendi)

Ev alırken uzun bir süre araştırmıştım. Bu geçen sürede satılmayan evler için ev sahiplerinin hiç acele etmediğini gördüm. Çünkü satılmayan her 6 ay için 40 bin lira ekliyorlardı fiyatın üzerine. Ev sahibi bir şekilde yatırımını değerlendirirken siz 1 yılda 80bin lira kenara koydum mu diye düşünüyorsunuz. En iyisi değerlenebileceğini düşündüğünüz muhitten bir an önce evi almak. Özel sektörde çalışıyorsanız işsiz kalma ihtimaline karşı ödemelerinizi sigortalatın. İşsiz geçen sürede ödediğiniz prime göre taksitlerinizin belli bir süre belli bir miktarını banka sizin adınıza ödeyecektir. Örn geçen yıl 600 lira sigortaya para verdik eğer işsiz kalsaydık banka bizim adımıza 6 ay boyunca taksitimizin 2500 lirasını ödeyecekti üstünü de biz tamamlayacaktık.

tarihinde Çiğdem Kaya Bilgiç tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hakan Yavaş
8 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İmkanınız 3700 taksit ödemeye yetmiyorsa Başka ilden alın.
150 ye alacağınız ev de aynı kirayı getirecektir.

Aynen

Geçen sene 100bin TL ye Düzceden aldığım 2+1 evin kirası 750 TL.

Şu an Eskişehirde 950 TL kirada oturduğum 3+1 evin almaya kalksam değeri 350 bin TL.

Yani aylık kiram 200 TL ve bu kira içinde fazladan 250 bin TL vermek manıklı gelmiyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ev alırken en doğru zaman dün, doğru zaman bugün, yanlış zaman yarındır.

Ben oturduğum evi 150.000 TL'ye aldım 2015 Ocak'da şimdi 300.000TL olmuş. Aldığımda asgari ücret 900 TL civarında iken şimdi 1400 TL, demirin kilosu 1-1,15 TL arasında iken şimdi 2-2,5 Lira arasında. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

2011 de kredi çekip İstanbul Tuzla dan 90.000 e 26yaşında ev aldım 2014 de mütahite verdik 2016 da yeni evimize geçtik . Şimdi olsa alamazdim

Yorum bağlantısı
Abdullah Aladı

Geçen sene 175 e aldığım 2+1 evim bu sene 280 e çıktı eğer 1 sene daha bekleseydim belki de alamazdım.ondan iki sene önce 180 bine almaya korktuğun daire bugün 380-400 bin bandında Balıkesir de

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Özel sektörde çalışığımdan, ayda 3700 lira maaş evede girmediğinden, emekli ikramiyeme kadar bekleyeceğim. buda 30 sene sonra olcak anlaşılan. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...