İçeriğe Yönlendir

Uzun Yolda Et Taşımak

Anıl Kocaman

Recommended Posts

Anıl Kocaman

Arkadaşlar Allah nasip ederse Mersin'den Artvin'e gideceğiz. Bayramda kurban etini yanımızda götürebilmek için bir yol yöntem var mı? 1200 kilometre yol var.Bir günde gidersek en az 16 saatlik bir yol var. Araç termosu ya da araç buz dolabı almayı düşünüyorum. Sizce oraya kadar sorunuz götürebilir miyim? Bunlardan birini kullananlar yorumlarını yazabilir mi? Farklı bir yöntem önerisi olanlarda yazabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim. Arkadaşlar internete fazla giremediğim için cevapları genelde geç yazıyorum kusura bakmayın lütfen.

Yorum bağlantısı

1 2 kilo ise götürülecek et heryerini buz doldurmak vs çözüm olur belkide fazlası direk bozulur 

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Yarım litrelik suları dondurun ve etlerin arasına koyun. Mümkün olduğu kadar izolasyon yapın. En güzeli strafordan imal edilen balık kasalarıdır. Araç dolabı 12 kg ete fayda etmez. Yol üstünde buz bulabilirseniz takviye yapın. Buzlar 5-6 saat erimeden yol gidiyor. Klimanız da sürekli açık kalır ise yardımcı olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kavurma yapın :)

kavurma pek uygun olmuyor uzun mesafe götürmek için

benim sürekli onu yiyesim geliyor yolda çünkü :D    

en eski ve en dayanıklı çözüm nasıl ilk anda aklımıza gelmiyor bazen tebrikler 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
14 dakika önce, Tufan Caliskan yazdı:

Yarım litrelik suları dondurun ve etlerin arasına koyun. Mümkün olduğu kadar izolasyon yapın. En güzeli strafordan imal edilen balık kasalarıdır. Araç dolabı 12 kg ete fayda etmez. Yol üstünde buz bulabilirseniz takviye yapın. Buzlar 5-6 saat erimeden yol gidiyor. Klimanız da sürekli açık kalır ise yardımcı olur.

Trabzondan o strafor kutulara hamsi doldurup getirdim. Öğlen aldığımız balıkların ertesi gün sabah kapağını açtığımda buzları erimemişti, kapattığımiz gibi duruyordu. Balıkçı koli bandıyla mumya gibi sardı. Galiba 8 kilo hamsi almıştı bir kutu, eti daha fazla alabilir. Ben kıyma şeklinde taşınmasını tavsiye ederim, birer kiloluk paketler halinde paketlenebilir..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

strafor malzeme, kuru buz tavsiyemdir. Sağlam paketleyin sızdırmasın. Hiçbirşey olmaz, Normal buz sulanma yapabilir, eti bozar.

Allah kabul etsin...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Araç buzluklarından yada strafor kutulardan alın. Altına ve üstüne buz akülerden koyun. 24 saat boyunca sıkıntısız gider hiç şüpheniz olmasın.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal2

Merhabalar geçen sene Karaman'ın Ermenek ilçesinden İstanbul'a kurban etimizi getirmiştik (1100 Km) "Strafor Kutu" ve buz kalıpları ile inanın et geldiğinde dışındaki poşet bile donuk vaziyetteydi. Yanlız buz kalıplarımız su şişesinden yapılma değildi bilginiz olsun. Etin kilogramına orantılı kalıp koyarsanız bir sıkıntı olmaz. Görsellerini ekliyorum. Cümleten hayırlı bayramlar olsun :)

6Xd7E7.jpg

aGmJa5.jpg

Yorum bağlantısı
Anıl Kocaman
7 dakika önce, Osman Ünal2 yazdı:

Merhabalar geçen sene Karaman'ın Ermenek ilçesinden İstanbul'a kurban etimizi getirmiştik (1100 Km) "Strafor Kutu" ve buz kalıpları ile inanın et geldiğinde dışındaki poşet bile donuk vaziyetteydi. Yanlız buz kalıplarımız su şişesinden yapılma değildi bilginiz olsun. Etin kilogramına orantılı kalıp koyarsanız bir sıkıntı olmaz. Görsellerini ekliyorum. Cümleten hayırlı bayramlar olsun :)

6Xd7E7.jpg

aGmJa5.jpg

Hocam alttaki buz aküsü mü?

9 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

Araç buzluklarından yada strafor kutulardan alın. Altına ve üstüne buz akülerden koyun. 24 saat boyunca sıkıntısız gider hiç şüpheniz olmasın.

Ortalama 10 kilo ete kaçtane akü gider?

Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

http://www.hepsiburada.com/ice-peak-wismar-12-220v-oto-buzdolabi-24lt-p-OTAND300191?magaza=Hepsiburada
Benim önerim bu ben yıllarca kulkandım bunu altına birde ortaya buz aküsü birertane.
Birde bunun sadece 12v olanı var o 139 tl ama 220 li avantajlı geceden evde bile çalışır

Tek dikkat edilecek şey yanlışlıkla ısıtıcıya almamak

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Straforlarla kampa gidiyoruz. Yazın değil ama kışın bir hafta buzlu tutuyor o kutular. Strafor alın. Dışını da alüminyum sarın ki ışımayla da ısı kaybetmeyin. Hiç birşey olmaz. Bir sürü buz boşedi. 

Yorum bağlantısı
Anıl Kocaman
27 dakika önce, Hayrettin Gücin yazdı:

http://www.hepsiburada.com/ice-peak-wismar-12-220v-oto-buzdolabi-24lt-p-OTAND300191?magaza=Hepsiburada
Benim önerim bu ben yıllarca kulkandım bunu altına birde ortaya buz aküsü birertane.
Birde bunun sadece 12v olanı var o 139 tl ama 220 li avantajlı geceden evde bile çalışır

Tek dikkat edilecek şey yanlışlıkla ısıtıcıya almamak

Hocam peki soğutması nasıl ?

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Eğer kavurma yapmak istemiyorsanız etleri taşlaşana kadar dondurun. Strafor kutunun altına ve yanlarına buz kasetlerini dizin. İçine etleri koyun. Gidene kadar güneş görmeyecek bir yerde koruyarak gidin. 

Allah kabul etsin.

Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

@Anıl Kocaman

Sizi uzun yolda idare eder etleri dondurup koyarsanız alüyül âlâ olur ben 10 günlük karadeniz gezimde hep kullandım eşimin insülünlerini bunun 5 lt gi ile taşıyorum durdugum yerlerde hemen kalkmıyacaksam 220 ye takıyorum ,donmuş etlerin çözülmesini kesin engelliyor.

Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Geçen sene Kurban Bayramı  dönüşü etleri G.Antepten İzmire 1150 km  nasıl götüreceğim derken  aklıma akşam üzeri çıkıp sabah varmak geldi sıkıntısız geldim  yalnız son  1-2 saatte  etler yumuşamaya başlamıştı. Strafor olurda gece çıkarsanız sıkıntı olmaz.

Yorum bağlantısı
Emre Sutay

Kuru buz iyi bir cözüm ama tedariği nasil olur fikrim yok.. Evde yapim tarifleri de vardi nette.. Ama CO2 tanki, yangin sondurucu gibi seyler lazim. Maliyeti yuksek olabilir evde.. Buz aküleri de iş görecektir.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
4 saat önce, Anıl Kocaman yazdı:

Hocam alttaki buz aküsü mü?

Ortalama 10 kilo ete kaçtane akü gider?

Evet abi buz aküsü onun için belli bişey demek yanlış olur göz kararı koymustuk ama hatrı sayılır derecede vardı:)

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
4 saat önce, Osman Ünal2 yazdı:

6Xd7E7.jpg

aGmJa5.jpg

Aynı bu şekilde kargoyla ilaçlar geliyor kutu içerisinde 10-15 tane bu mavi şeylerden oluyor 2 gün yolda kalmasına rağmen içerisindeki hava 5 derecenin altında kalıyor.

Köpük içerine konulup yola çıkmadan önce uzunca bir süre doldurucuda bekletilirse bir sorun olacağını sanmıyorum. Çünkü aynı şekilde 1-2 kere hamsi gönderdik(2 gün yolda kaldı) bir sorun olmadı...

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Etin donuk gitmesi daha sağlıklı olacaktır. Eti en az bir gün önceden derin dondurucuya atmalısınız ki içi de donsun. Strafor kutu işinizi görecektir. Yalnız içine ve dışına aliminyum sarın. İçine yine en az 24 saat derin dondurucuda dondurulmuş buz kalıpları koyun. Buz kalıbını bulamazsanız 500 cc lik pet suları etlerin etrafına yayarak kullanın. Kutunun ağzını bantlayın ve aliminyum folyoyla strafor kutuyu kaplayın. Bu strafor kutuyuda kalınca bir karton kutuya koyup onunda sağını solunu iyice bantlarsanız, aracın içinde gölgede çok rahat gider. Eğer kuru buz bulabilme ihtimaliniz varsa çok rahat edersiniz.

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik
(düzenlendi)

Bu konuda uzmanımdır. Aksaray Şırnak arası tam 7 yıl boyunca yılın 6 günü donmuş gıda taşıdım. Strafor kutu en iyisidir. Tabii yıl 1999 olunca bu kutulardan bulamıyorduk biz de kendi kutumuzu yapmıştık. (O zaman aşağıdaki malzemeleri de bulamamıştık buzdolabı köpüklerini kes, biç ve yapıştırla sonuca varmıştık)

Malzemeler

1. yeterli hacimde karton kutu. kenarlarında taşıma girintili olan hazır kutular var. Tadından yenmiyor. :good1:

2. yeterli miktarda 28-32 dansite (XPS) Foamboard bunların 2, 3 ve 5 cm et kalınlığına sahip olanları var ben 3 cm tavsiye ederim.

3. sista poliüretan köpük

4. Beyaz silikon.

5. şerit metre

6. maket bıçağı 

Malzemeleri koçtaş gibi nalburiyeden alabilirsiniz.

Bunları temin ettikten sonra kutunun içerisine XPS leri döşeyin. İç köşebentlere de silikonla yalıtım yapın. En sonunda da kutunun kapağını yapın. Bu yapılan kutu sayesinde 20 saat de yolculuk yapsanız dondurulmuş gıdalar ilk koyduğunuz gibi kalır çözülme gözlenmez. Defalarca tecrübe edilmiştir.

Ek: Eti yarım kiloluk buzdolabı poşetlerine hazırlarsanız ve bunları dondurursanız daha sağlıklı olacaktır. Ancak dondurmasanız da etlerin arasına koyacağınız buz aküleri 16 saat boyunca etlerinizi koruyabilecektir. Buz aküsü bulamazsanız buzdolabı poşetlerine koyacağınız suları dondurucuda dondurarak kendi buz akülerinizi yapabilirsiniz. Yatay sırada etleri dizersiniz. Aralara yeter miktarda dikey sırada buz aküsü dizersiniz. Uzattım... :nazar:

tarihinde İbrahim Çelik tarafından düzenlendi
ek
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dondurup tekrar çözdürüp kullanmak ne kadar sağlıklı.

Bence dondurmadan sıfır derecede götürülmeli.

Genelde bir kez çözüldükten sonra tekrar dondurmayın denir.

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Dondurup tekrar çözdürüp kullanmak ne kadar sağlıklı.

Bence dondurmadan sıfır derecede götürülmeli.

Genelde bir kez çözüldükten sonra tekrar dondurmayın denir.

Çözülmüyor ki abi varış adresinde hop tekrardan dondurucuya. Biz etleri tasnif edip kesiyor doğruyoruz poşetleyip donduruyoruz. Ama etleri dondurmadan soğutup kutuya aktardıktan sonra taşımak daha iyi oluyor vardığımız yerde dondurucuya dizerken sorun çıkartmıyor. Donmuş et kütük gibi dondurucuya uymayabiliyor.

Yorum bağlantısı
Abdullah Aladı

Strafor kutu ve kuru buz kesin çözüm Maraşta çalışırken kargo ile 2 günlük yolculukla dondurma göndermiştim sıkıntı olmadı dondurma erimeden ulaştı.

Kendimde defalarca 15-16 saat yol geldim erimeden. Kuru buz nereden temin edilir onu bilmiyorum :flowers:

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik
1 saat önce, Abdullah Aladı yazdı:

Strafor kutu ve kuru buz kesin çözüm Maraşta çalışırken kargo ile 2 günlük yolculukla dondurma göndermiştim sıkıntı olmadı dondurma erimeden ulaştı.

Kendimde defalarca 15-16 saat yol geldim erimeden. Kuru buz nereden temin edilir onu bilmiyorum :flowers:

Kurban etinden bahsediliyor. Bu da 15kg üzerinde kütle demektir. Bu kütledeki bir malzemeye kurubuz maliyeti yüksek olacaktır. En uygunu eti dondurup strafor kutuda taşımak yada eti soğutup buz aküleriyle desteklemektir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...