İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - 1.6 Otomatik TDCI Yakıt Tüketimi

Burak Karadeniz

Recommended Posts

Fatih Çalıkuşu
benim sehir içi 7,5 l altına hiç inmiyor.bu çok değil mi.c-max tdci 2005

normal

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

1.5 ay önce Gaziantep çıkışından fulledim adapazarını geçtim 930 km yaptım, süraat yapmadım 90-110 arası.İstanbulda şehir içi bir depo ile 630-650 km yapıyorum.yakıtı hep opetten alıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ömer Aydogan

Merhaba,

Depoyu Kayseride fulledim, antalyaya geldim(650 Km.) çeyrek depo yakıt vardı. şu an aracım 850 km de ve yol bilgisayarı kalan mesafeyi 85 Km. olarak gösteriyor.

Bu arabayı alırken bende bu şekilde yakacağını tahmin ediyordum (1 depoyla şehir dışı 900 Km civarı, Şehir içi 650 Km civarında.) ama size önceki aracımdan bahsedeyim, yakıt konusunda. Önceki aracım dizel 206 idi. sıfır almıştım ve 4 yıl bindim. Uzun yolda 1 depoyla 1200 Km yi geçiyordum. Şehir içinde ise 950 Km nin altına hiç düşmedi. (1 Depo =110-115 Tl.=42-45 Lt.) galiba 206 nın yakıtını çok arayacağız :) hatta satarken bu bilgileri yazdığımda; ankaradan bir arkadaş mesaj atmış "bu dediğiniz mümkün olmasa gerek diye". bende dedimki denemesi bedava arkadaş, birlikte fulleriz depoyu çıkarız yola, 1200 km yi geçmezse ben anahtarı size teslim eder giderim, ama geçersede gideriz bi ford bayisine siz bana C-Max alırsınız, kabul mü dedim bir daha sesi çıkmadı :D:):good1: :good1: :lol2:

Yorum bağlantısı
Eyyüp Çelik

Ben aracımı aldıktan sonra ortalama yakıt göstergesini hiç sıfırlamadım. aracım şuan 10400 km'de .

yaklaşık 4000-4500 km şehir dışı digeri şehiriçi .

şuan gösterge 6.1 lt de

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Benim aracım henüz çok yeni rodajda ve fazla zorlamıyorum1 kere yakıt aldım, 1100 kmye yaklaştım, ortalama tüketimim

6 litre/100 km...Şehirlerarasında 5,1 lt ortalam gördüm. Bence gayet iyi ve biraz daha düşer diye düşünüyorum. Bu arada CC(cruise control) müthiş bir tasarruf sağlıyor düz yolda ve 90-100 km/h civarı, anlık tüketim 3,6 ile 4,4 lt/100 km arasında değişiyor...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Cenk

Benim gözlemlediğim kadarıyla cc tasarruf sağlamıyor.

Araç sürekli hızını korumaya çalıştığı için ufak meyilli yokuşlarda bile tüketim artıyor.

Yol belki rampasız dümdüz olursa cc tasarruf sağlayabilir.

Aracın çok yakmasının önemli sebeplerinden biri bence hızın dalgalanması. Uzun yolda firen kullanmıyorum. Bence uzun yolda firen kullanmışsak hızı gereksiz yere yükseltmişizdir.

İzmire giderken babam kullandı, 90-120 arasında devamlı gezdi. Sabah klima kapalıydı. Arac 400 km'de 21 litre yakıt tüketti.

Dönüşte ben kullandım, 95 km hızda sabit tutmaya çalıştım. Klimayıda hic kapatmadım. 19 litre yakıt ile klima açık aracı geri getirdim.

40 litre yakıt harcadık. Sadece ben kullansaydım, klimada kapalı olsaydı 35 litre ile gidip gelirdim. 4.4 lt/100 km yapıyor. Onun altınada inmez. kitapçıkta 3.7 veriyor ama benim arabam 4'e bile inmez. Jant var tampon var özellikle spoiler var, paspas var takım çantası var...

CC tasarruf sağlar. Tasarruf sağlayamayacağı yer rampalar. Sebebide rampaya girdiğimizde gaz pedalı ile hızı biz kontrol etmiyoruz. Arac 5. viteste çekmiyorsa cc dip gaz durumunda oluyor. Bilincli kullanıp bir vites düşürüp cc'nin hızını 10 km kadar düşürürsek tasarruf sağlar. Düz yolda yine normal ayara getirip 5. vites yapabiliriz.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Benim kastettiğim dümdüz yol, eğimsiz, yokuş olmayan...Zaten öyle demişim mesajımda...

Benim aracım henüz çok yeni rodajda ve fazla zorlamıyorum1 kere yakıt aldım, 1100 kmye yaklaştım, ortalama tüketimim

6 litre/100 km...Şehirlerarasında 5,1 lt ortalam gördüm. Bence gayet iyi ve biraz daha düşer diye düşünüyorum. Bu arada CC(cruise control) müthiş bir tasarruf sağlıyor düz yolda ve 90-100 km/h civarı, anlık tüketim 3,6 ile 4,4 lt/100 km arasında değişiyor...

Yorum bağlantısı
Mesut Yalçın

ah bende de bi cc olaydı. yeni aldığım arabam denizli ankara arası 95-120 arası 6.2 yaktı. ankara malatya arası 110 130 hatta sonraları 140 yaptık. hatta gürün darende civarları çok virajlı. çok basamadık oralarda yavaş gittik. 6 lt.ye indi. 3 kişi ve bagaj ağzına kadar dolu. demek ki yavaş gitmek te yaktırıyor arabaya??? :) bir de turbo intercool uzun boru delikmiş. yoksa daha az olacak herhalde.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

3 kişi + yük + virajlı yol.

Yakması normal. Düz yol, yüksüz 100 km sabit ile 5 litrenin altına düşer.

Yorum bağlantısı
Cihangir Keskin

ben de opetten yakıt alıyorum eurodizel.yol bilgisayarı 5.7-5.8 litre gösteriyor .istanbul şehiriçi kullanımı ve klima sürekli açık yazın temmuz agustos civarı.

Yorum bağlantısı
Ahmet Acar

1 ay once tatile gitmiştim yol duble yol klima devamlı açıktı ortalam hızım 100-110

çıkmadan depoyu fulledim.

Bitmesine çeyrek depo kala tekrar fulledim. litre fiyat hesabından km 0.172 tl(172 bin lira cıktı)

Gelirken yine depoyu fulledim klima hep açık bunuda hesapladığımda 0,168 tl (168 binlira cıktı)

Klima açık olmasaydı bu fiyat ne kadar çıkardı acaba

Yorum bağlantısı
Ömer Aydogan
1 ay once tatile gitmiştim yol duble yol klima devamlı açıktı ortalam hızım 100-110

Bitmesine çeyrek depo kala tekrar fulledim. litre fiyat hesabından km 0.172 tl(172 bin lira cıktı)

Gelirken yine depoyu fulledim klima hep açık bunuda hesapladığımda 0,168 tl (168 binlira cıktı)

Tahminimce 15 kuruş civarı çıkardı. Belkide altında.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Hesaplarınızı km başına TL olarak değil de, 100 km'de kaç litre yakar yani lt/100 km mantığıyla yapın Akaryakıtın sürekli zamlandığı ülkemizde bu hesap çok doğru değil...

Yorum bağlantısı
Ahmet Acar

Hesaplarınızı km başına TL olarak değil de, 100 km'de kaç litre yakar yani lt/100 km mantığıyla yapın Akaryakıtın sürekli zamlandığı ülkemizde bu hesap çok doğru değil...

Cenk bey Bir fikirde sizden alsaydık keşke?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fikir beyan edebilmek için, yakıtı kaça aldığın lazım.. Kaç litre yaktığına ulaşmak lazım..

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

arkadaşlar arabadaki ağırlık çok değiştiriyor bilginize. 23. mesajıma eklemeyi unutmuşum tek kişi boş bagaj ile yapılan km.dir.

23.mesaja ek olarak yeni denemelerim. hız kontrollünü kullanarak: depo fullendi, İstanbul Kayseri ortalama süraat 100 otobanda 120-130 araçta 3 kişi bagaj ful oalarak 795 km de lamba yandı. kayseri deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikte.

Kayseriden İstanbula dönüş: eşimle ben, boş bagaj ortalama hız otoban dışı 99-100 km. otobanda 130 km. zaman zaman hız sınırı aşıldı, İstanbulda şehir içi kullanıldı 870 km. de benzin lambası yandı. rakamlarda 3-5 km.oynayabilir.İstanbulun bulunduğum yerdeki deniz seviyesinden yüksekliği 83 metre.

Yorum bağlantısı
Cihangir Keskin

bu hafta çanakkaleye gidip geldim istanbuldan.giderken 5.6l dönüşte 5.4 l yaktı. Acaba çanakkaleden aldığım yakıt daha mı kaliteli geldi.2 günde ne değişti:)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Sizin yazdığınız verilerle sağlıklı bir hesap yapmak zor... Bakın benim aracım şu anda karma tüketimde ortalama 6.0 litre yakıyor. Bu da illa para yazmak gerekiyorsa, mazotu 2.70 den düşünürsek 16, 2 kuruş yapar km'de...

Yorum bağlantısı
Fatih Çalıkuşu

çok fazla hız yapmamakla beraber ortalama 120 km/h ,şehir dışı 5,5 lt leri görebiliyorum 100 km üzerinden

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Şehir dışı için 5.0 litre gördüm Fatih, klima hep açık, ancak 90-100 km'den fazla hızlanmayarak...

Yorum bağlantısı
Fatih Çalıkuşu
Şehir dışı için 5.0 litre gördüm Fatih, klima hep açık, ancak 90-100 km'den fazla hızlanmayarak...

ben biraz hızlı kullanıyorum istem dışı o yüzden olsa gerek,ama sizin tüketim gayet iyi ben bir ara 7.1 lt / 100 km ye sabit kalmıştım

140 km/h altına düşmediğim şehirler arası yolculularda

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

100 km.yi geçmemek kaydıyla düz yolda 3.9 bile görebilirsiniz.tek kişi bagaj boş klima kapalı iken.

bu arabayı daha çok sevmeye başladım :)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Lokman Abi, otoyolda CC ile Aykut Abi 3,8 litre görmüştü...:)

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Doğrudur Cenk bazen dayanamayıp 100km nin üstüne çıkıyorum bundan dolayı 3.8 göremedim :)

gerçekten arabalarımız çok güzel yakıttan dolayıda baya cimri. zaman sınırı olmayanlar için 95 km hız sabitleyiciyi ayarla biraz geç gidersin ama 1 depo ile gittiğin yere yarım depo ile gidersin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Lokman Abi, otoyolda CC ile Aykut Abi 3,8 litre görmüştü...:D

Arzu 3,6 görmüştü... ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...