İçeriğe Yönlendir

Araç Renk Tercihi İstatistiği

Murat Gedik

Recommended Posts

Murat Gedik

Bu resimde insanların son yirmi yılda araç alırken hangi rengi tercih ettiği gösterilmiş.

863c044787f7df3e24d22ae8602d65e6.jpg

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici
(düzenlendi)

3-4 yıldır, buzdolabı dolanıyor ortalıkta :)

tarihinde Ahmet Ekici tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çok normal. 90'lı yılların sonunda bordo, yeşil gibi renkler karşımıza çıkarken sonrasında araçlar biraz daha sportif olmaya başladı. Bunun için renkler gri mavi ve siyaha yöneldi. Son yıllarda ise beyaz rengin tercih edilebilirliği, boyanın onarımının kolaylığı, 90'lı yılların kırık beyazı yerine açık beyazın gelmesi ve global ısınmanın getirdiklerinden dolayı tercih edilir oldu.

Misal, beyaz bir araç güneş altında kaldığında kabin için 70-80 derecelere çıkarken koyu renkli araçlarda ısı farkı 10 dereceye kadar artabiliyor. Renk koyulaştıkça artan ısı farkı ile göğüs kısmında yapılan ölçümlerde 100 dereceler dahi görüldü.

Ben de artık tercihimi beyazdan yana kullanıyorum. Sıcak havada araca bindiğimizde soğutması daha kolay ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

30-40 bin sene önce ilk atalarımız duvarlara resim yapmışlar, demek ki estetik çok konudan önemli

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Temiz veya tanidiktan denk gelmedigi surece siyah, beyaz ve gumus gri renkler tercih etmem. Beyaz ve gumus gri boya koruma da kendini gostermiyor, ayrica gumus griye jant taksan degisen birsey olmuyor, siyah rengin bakimi zor. Arabayi yika keyfi 5 dakika.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Beyaz maddiyattan dolayı ön plana çıktı. Yanılmıyorsam 2.500 tl ye varan rakamları buluyor metalik boya farkları. Aklın yolu birdir uygun fiyatlı olsun beyaz olsun..

Yorum bağlantısı
İlkay Durmuşlu
15 saat önce, Murat Gedik yazdı:

Bu resimde insanların son yirmi yılda araç alırken hangi rengi tercih ettiği gösterilmiş.

863c044787f7df3e24d22ae8602d65e6.jpg

Benim ekranda neden böyle görünüyor acaba?

Yorum bağlantısı
Murat Gedik
İstatistik dünya geneli mi acaba ?

Onu ben de bilmiyorum. Dünya geneli olma ihtimali yüksek gibi.
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Evet 2000 yılında gri ve tonları metalik renkler milenium rengi olarak lanse edildi ve yaklaşık 10 yıl bilinç altımızdan silinmedi. :D

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Son yıllarda renk seçimi tercihten çok mecburiyete bağlı olmaya başladı. Renk için aylarca bekleyip, ekstra para ödemek istemiyor insanlar doğal olarak.

Renk tercihim ise, siyah hariç tüm renklere olumlu bakıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Siyah renge çok uzaktım... 

1.5 yıldır siyah kullanıyorum.. Beyazlar çok itici gelmeye başladı :)   Renksizmiş gibi geliyor bana, Boyamayı unutmuşlar gibi.. 

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
97 model kırmızılar Toyota Corolla Efsane kasaymış 
96 model yesillerde uzay kasa Vectra [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
8 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Beyaz iyidir, bakkalda bile boyası bulunur

Sen diyorsan doğrudur abi, saygılar 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Sen diyorsan doğrudur abi, saygılar 
Yok yav her hafta arabaları çizdiğimiz için bize kolay geliyor. Nalburdan alıyoruz çbs, rulo ile boya gitsin :)
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Doğan Arşiray

insanların içi kararmış gördüğünüz üzere. dünya periyodik olarak bunalımlardan geçiyor 2010 lu yıllar da bunlardan işte.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
5 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

insanların içi kararmış gördüğünüz üzere. dünya periyodik olarak bunalımlardan geçiyor 2010 lu yıllar da bunlardan işte.

Siyah Liberty ile hiç te içim kararmıyor valla :keyifli:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Siyah Liberty ile hiç te içim kararmıyor valla :keyifli:

valenin mekanda masa yanına park ettiği mi? dodikleri mat pütürlü siyah olan mı?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

valenin mekanda masa yanına park ettiği mi? dodikleri mat pütürlü siyah olan mı?

Ta kendisi. Nerde gördün 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...