İçeriğe Yönlendir

Explorer - 98 Model XLT Soch Aracımla İlgili Bir Kaç Sorun

Fırat Başyemenici

Recommended Posts

Fırat Başyemenici
(düzenlendi)

Merhaba Explorer sevdalıları. 

Bir kaç konuda tavsiye ve görüşlerinize ihtiyacım olacak.

• Aracımın arazi shift motoru arızalı, geçişleri yapmıyor. Daha önceki sahibi arızayı kendi tamir ettiğini söylemişti, o kadar korkulacak bir şey olmadığından bahsetti. Bu hususta işinin ehli bir usta ve tavsiyeye ihtiyacım var. 
  • Ayrıca araçta ani hızlanmalarda, çok fazla rahatsız etmeyen gıyır gıyır bir sürtünme sesi alıyorum. Bu neden kaynaklıdır.
  • Son olarak airmatik sisteminin düzenli çalışıp çalışmadığını nasıl test edebilirim. 

Şimdiden vakit ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fırat Başyemenici

Merhaba Sani Bey,

ilgili linkten konuya ulaştım ancak yazamıyorum.

Kullanıcı tecrübelerinden faydalanmak adına buradan yazdım zaten.

Bir kaç güne Atatürk Sanayiye de gideceğim.

teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ara trnasfer kutusundaki zincir sorunu olabileceği gibi elektrikli motoru da olabilir incelemeli.

sürtünme sesleri yol testinde bile zor tespit edilebilceği üzere nokta atışı yorum yapılamaz.

motor çalıştırlır sl kapı açılır kapanır sonra arkada beklenir. elektrikli pompa durmadan çalışırsa sıkıntı var kaçak vardır bunun dışında yol testi veya yükleme testi yapılabilr. NCS cihazı olsa obd en bağlanarak kontrol edilir

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Fırat Başyemenici
On 06.09.2017 at 17:36, Çağlar Bayur yazdı:

ara trnasfer kutusundaki zincir sorunu olabileceği gibi elektrikli motoru da olabilir incelemeli.

sürtünme sesleri yol testinde bile zor tespit edilebilceği üzere nokta atışı yorum yapılamaz.

motor çalıştırlır sl kapı açılır kapanır sonra arkada beklenir. elektrikli pompa durmadan çalışırsa sıkıntı var kaçak vardır bunun dışında yol testi veya yükleme testi yapılabilr. NCS cihazı olsa obd en bağlanarak kontrol edilir

Teşekkürler değerli yorumların için. Aracımı Mil oto'ya götürdüm. İleri bir tarihe randevu verdiler. Airmatik düzenli çalışıyor. Ses ve ara şanzımana bakacaklar.

MİL OTO hakkında bilgisi olan var mı? ya da tavsiye edebileceğiniz bir servis?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fırat Başyemenici

Tekrar merhaba, aracimi mil oto omer ustaya goturdum. Usa da transfer shift case motor almistim onun montajini yaptik, on sag aks korugu, arka balatalari degistirdik ve arka iki diski tornaladik. 800 TL verdim. ?O bahsettigim ugultunun sikinti olmadigi defrasinyelden geldigini soyledi, bu kadar normalmis.  

Araci makineye bagladik, sanziman arizasi verdi, bazi vites gecislerini gec yapiyor, kaydirma var dedi. Bu ilerleyebilrmis.

Diger bir sorun ise shift motoru taktiktan sonra arazi sanzimanin calismasina ragmen 4x2 oto konumuna geri aldigimizda arac 4x4 konumundaki gibi calismaya devam ediyor ve saga sola donuslerde kronik vuruntulari yapiyor. Bunun icinde omer usta arazi şanzımaninin komut sonrasi kendini salmadigini soyledi, bu sorununda arazi sanzimanin arizali olgunu belirtti. Uzerine 80 km kadar yaptim hala duzelmedi. 

Onerileriniz nedir. Yardimlarinizi rica ediyorum. Tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

transfer kutusundaki elektrkli selenoid çalışıyormu? liftte alttan eleektrik verip kontrol edileblir

Yorum bağlantısı
Fırat Başyemenici
(düzenlendi)

Bunu ustaya bir sormam gerekecek. Eger bu yontem sorunu bulmak icin bir cozum ise sizden iyi bir sanziman ustasi tavsiyesine ihtiyacim olacak sanirim. ?

tarihinde Fırat Başyemenici tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fırat Başyemenici
On 17.11.2017 at 21:47, Çağlar Bayur yazdı:

elektrikçinin işi şanzıman aksamı değil

Transfer Kutusuna bağlanan motor (Transfer Case Motor)'dan bahsediyoruz değil mi? Eğer o ise parçayı sıfır taktım. Parça aktif çalışıyor. Komutları alıyor, çarkı döndürüyor ve ekranda ışıklarını yakıp söndürüyor.

Şanzımanı High'dan Low'a ve tam tersi Low'dan high'a sıkıntısız geçiriyor. 

High konumundan Autoya alındığında göstergede ışığın sönmesine rağmen 4*4 high çalışmaya devam ediyor.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Fırat Başyemenici

Şanzıman da kaydırma arızası aracın çekişinde problem yaratır mı? 

benim aracım kalkışlarda kuvvetini hissettiriyor ancak hızlaırken ivmeyi hissedemiyorum. 

bilgilerinizi rica ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...