İçeriğe Yönlendir

Kuga - Otomatik Şanzıman Arızası

Mustafa Taşdemir_2

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
12 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Ben şimdi daha da huylandım. Hadi dizeller için değişim varmış, Bendeki benzinli. Aynı Şanzuman değil mi bu acaba. Dizelde değişim var benzinlide yok?

Vardır.. Olmalı.. 

Tabloyu tam göremediğim için yorumlayamıyorum.. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
3 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Vardır.. Olmalı.. 

Tabloyu tam göremediğim için yorumlayamıyorum.. 

O zaman wassapa baş vuruyoruz :)

Yorum bağlantısı
Emre Şahin4
1 saat önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

Aynı durum benim de başıma geldi konusunu açacaktım ancak buradan yazayım dedim, benim mondi vuruntulu geçiş yapmaya başlamıştı biraz araştırınca yağ değişimi gerektiğini öğrendim tabiki yabancı kaynaklardan yetkili servisten randevu alarak yola çıktıktan sonra hata verdi ve araç koruma moduna geçti o halde servise gittim servis bana 14 bin TL gibi düşman başına bir bedel ile hesap çıkardı, sana 10 kaat olur dediler Allah razı olsun kendilerinden. Tabi adamlar tamir adına içerde ne var ne yok değiştierecekler hesap bundan dolayı yüksek. Bir arıza tüm parçaları etkiler mi o da ayro bir konu. Arızanın sebebini sorunca servis şanzıman yağı değişmemiş dedi, Araç tamamen servis bakımlı kayıtlarda görülüyor hatta tam 90 binde triger de değişmiş, şimdi servis yetkilisi adam basit bir yağ değişiminden bahsetmediğinde adam değiştirmiyor ve arıza yapıyor, ben böyle işin içine tüküreyim, adama her servis zamanı götür arıza yapınca da neden yağ değiştirmedin desin sanki herkes otomotiv uzmanı.  Aisin AWF21 şanzımanı araştırdığımda yurt dışında herkes 60-80 bin arasında yağı yeniliyormuş. 7 litre kapasitenin 5,5 litresi değişiyor geriye kalan ise karter içinde veya başka bölgelerde kalıyormuş vs vs. Hatta Aisin de yağ değişimini istiyorken bizim Otosan'ın bundan haberi yok, garanti yok, Ford'un bunun için de bir bülteni yani tespiti yok. Bu durumda arıza ile başbaşa kalıyoruz.

Hüseyin bey yazınızı okuduktan sonra 120.000 km deki Aisin AWF21 şanzıman olan aracımın yağını değiştirmeyi düşünüyorum, acaba yağ olarak hangi markanın yağı kullanılıyor bilginiz var mı ? Mobil 3309 mu kaç lt alır maliyeti nekadardır? 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Bir saat önce, Emre Şahin4 yazdı:

Hüseyin bey yazınızı okuduktan sonra 120.000 km deki Aisin AWF21 şanzıman olan aracımın yağını değiştirmeyi düşünüyorum, acaba yağ olarak hangi markanın yağı kullanılıyor bilginiz var mı ? Mobil 3309 mu kaç lt alır maliyeti nekadardır? 

ATF3 serisi yağ oluyor, yani Mobil 3309 oluyor. Zaten 3 çeşit yap var. Değişimde 5,5 litre değişiyor, aslında kapasite 7 litre. 1,5 litre içerde kalıyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Taşdemir_2

ALINTIDIR...Powershift sürücüye,sıralı vites değiştirme imkânı da sunuyor. Ancak bu sistemde elle vites değiştirme de bile zaman veya güç kaybı olmuyor. Powershift sıradan bir otomatik şanzıman gibi tork dönüştürücüsüne hareketli dişliye ve çok sayıda hidrolik debriyaja ihtiyaç duymadığı için bu parçaların getirdiği tork kaybı da ortadan kalkıyor.Diğer şanzumanlara göre %8 oranında da yakıt tasarrufu sağlıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
33 dakika önce, Mustafa Taşdemir yazdı:

ALINTIDIR...Powershift sürücüye,sıralı vites değiştirme imkânı da sunuyor. Ancak bu sistemde elle vites değiştirme de bile zaman veya güç kaybı olmuyor. Powershift sıradan bir otomatik şanzıman gibi tork dönüştürücüsüne hareketli dişliye ve çok sayıda hidrolik debriyaja ihtiyaç duymadığı için bu parçaların getirdiği tork kaybı da ortadan kalkıyor.Diğer şanzumanlara göre %8 oranında da yakıt tasarrufu sağlıyor.

Doğru, tüm çift kavramalılarda böyle.. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Taşdemir_2
On 25.09.2017 at 17:29, Önder Özcan yazdı:

Abi 2,0 dizel powershift. Powershiftlerin tamamı çift kavrama değil mi?

ALINTIDIR.

Sıradan otomatik şanzımanlara göre yüzde sekiz daha az yakıt tüketimi

Powershift olarak adlandırılan ve tam otomatik şanzıman olanağı sunan vites seçeneği III.Nesil Focus'larda da sunulmaya başlanacak.Yeni Powershift şanzıman altı ileri vites ve çift hidrolik debriyaj sayesinde tam otomatik şanzımanların rahatlığıyla vites değiştirirken düz vitesin performansını da gösteriyor. üstelik sıradan otomatik şanzımanlara göre yüzde 9 yakıt tasarrufu sağlıyor.

Vites değiştirme rahatlığı ve yüksek performansın yanında yakıt tüketimini de azaltan Powershift Volvo’nun çevreye verilen olumsuz etkilerin azaltılması konusunda yaptığı çalışmaların bir sonucu olarak ortaya çıkmış.Powershift hakkında Volvo Cars Araştırma ve Geliştirme Başkan Yardımcısı Magnus Jonsson “ölçümlerimize göre Powershift yakıt tüketimini sıradan otomatik şanzımanlara göre yüzde dokuz kadar azaltıyor bu da çevreye olumsuz etkileri azaltma yarışında önemli bir hamle” dedi.

Tork kaybı olmaksızın otomatik veya sıralı vites değiştirme

Powershift sürücüye,sıralı vites değiştirme imkânı da sunuyor. Ancak bu sistemde elle vites değiştirme de bile zaman veya güç kaybı olmuyor. Powershift sıradan bir otomatik şanzıman gibi tork dönüştürücüsüne hareketli dişliye ve çok sayıda hidrolik debriyaja ihtiyaç duymadığı için bu parçaların getirdiği tork kaybı da ortadan kalkıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Powershiftlerin tamamı çift kavrama değil mi?

Powershiftlerin tamamı çift kavrama. 

Şu çeşitlerini görebildim ben... 

MPS6 = 6 ileri Islak PowerShift (1.5 veya 2.0 TDCI: Focus, C-Max, Connect, Mondeo, Kuga vb.) (6DCT450) 

DPS6 = 6 ileri Kuru PowerShift (1.6 Sigma Focus ve 1.0 Ecoboost Fiesta) (6DCT250)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
31 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Powershiftlerin tamamı çift kavrama. 

Şu çeşitlerini görebildim ben... 

6F35 = 6 ileri tam otomatik (1.5 Ecoboost: Focus,C-Max, Mondeo ve Kuga vb.) 

6F15 = 6 ileri tam otomatik (1.0 Ecoboost: Focus) 

MPS6 = 6 ileri Islak PowerShift (1.5 veya 2.0 TDCI: Focus, C-Max, Connect, Mondeo, Kuga vb.) (6DCT450) 

DPS6 = 6 ileri Kuru PowerShift (1.6 Sigma Focus ve 1.0 Ecoboost Fiesta) (6DCT250)

Şu bilgiyi de ekleyelim, MPS6 6 ileri ıslak tip, 1,5 veya 2,0 dizeller için, bakım kitapçığında 45.000 km de bir şanzuman yağı değişimi yazıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
On 29.09.2017 at 14:50, Önder Özcan yazdı:

Ben şimdi daha da huylandım. Hadi dizeller için değişim varmış, Bendeki benzinli. Aynı Şanzuman değil mi bu acaba. Dizelde değişim var benzinlide yok?

Sendeki şanzıman kuru tip  (6DCT250) olduğundan yağ değişim periyodu yok diye biliyorum.Benim megane'dakide 6DCT450 fakat hiç bir yerde yağ değişim periyodu yazmıyor yada ben göremedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Taşdemir_2
On 04.10.2017 at 21:09, M.Fatih Yüce yazdı:

Sendeki şanzıman kuru tip  (6DCT250) olduğundan yağ değişim periyodu yok diye biliyorum.Benim megane'dakide 6DCT450 fakat hiç bir yerde yağ değişim periyodu yazmıyor yada ben göremedim.

Aracımdaki kullanım kitapçığında -Uzun süreli bakımlar sayfasında --( Yetkili servisteki Şanzuman bakımını yapan teknik personelinde uyarısı aynı şekilde )şanzıman power shift --4F27E-5F31J--kullanım kitapçığında -Uzun süreli bakımlar sayfasında yağ ve filtre yenilenmelidir--45,000 km de / 3 yılda bir uyarı yazısı mevcut. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Taşdemir_2
On 25.09.2017 at 16:54, Mustafa Taşdemir yazdı:

Bakım için yetkili servise 10,600 tl ödedim  ve Aracımı teslim aldım ve test ettim, Şu anda her şey gayet normal gözükmekte . Daha öncede bahsettiğim üzere , Yetkili servis çalışanlarının fikirlerine de başvurarak ,Şanzuman arızasının tamamen yetkili servisin ağır kusuru nedeniyle  arızaya sebebiyet verdiği hususunda  kesin kanaatim oluşmuştu. Bunun üzerine Şikayetimi yazılı ve sözlü olarak Ford/Otosan genel müdürlüğüne iletmiştim. Aracımın önceki bakımlarını yapan ,  Nuraylar Ford Otosan -Ümraniye / İSTANBUL - yetkili servis tarafından aranarak, şikayetim ile ilgili bana dönüş yaptılar. Bu arada Şanzuman yağının değişmediği bilgisine nasıl ulaştınız gibi garip soru yöneltti. Ben de Malatya, İzmir ve Şanlıurfa seyahatim esnasında aracımın şanzuman yağını değiştirmek istediğim zaman , daha önce hiç bir şanzuman yağı değişikliği yapılmadığı konusunda bilgilendirme yaptıklarını kendilerine telefonla paylaştım. Bunun üzerine yakın bir zamanda Ford Otosan Genel müd. ce  tarafıma dönüş yapılacağını aktardı. Gelişmeleri sizlerle paylaşacağım . İnşallah sonuç hayırlı olur.

Ford Otosan Genel müdürlüğüne yaptığım şikayet için hala olulu/olumsuz bir yanıt veremediler. İlk şikayet mesajımdan 1. hafta sonunda herhangi bir sonuç alınamadığını yazışmalarımızın devam ettiğini, bu sebeple önümüzdeki haftanın Cuma gününe kadar geri dönüş yapabileceklerini ilettiler , bende iyi niyetle sonuçlanacak bir kararın tarafındayım diyerek Cuma gününe kadar bekleyeceğimi arzettim. Ancak o gün de geldi dönüş yapamadılar, haliyle  üçüncü hafta nın salı günü tekrar aradım ve Yetkili personel Batuhan bey'in  tarafıma dönüş yapmasını rica ettim.( bu arada dosyayı kim takip ediyorsa ,diğer müşteri hizmetleri personeli herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmaktan imtina ettikleri gibi , ilgili arkadaşın size geri dönüş yapması için ilgileneceklerini iletmekteler) Bunun üzerine Batuhan bey  akşama doğru beni arayarak ,Konuyu Bölge müdürlerine aktardıklarını , henüz dosya ile ilgili sonuç alamadıklarını , en azından olumlu/olumsuz sonucunda tarafıma bildirmek için elinden gelen gayreti gösterdiğini ilettiler. Bunun üzerine bende sabırla sonucu bekleyeceğim.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
On 10/4/2017 at 21:09, M.Fatih Yüce yazdı:

Mondeo'da da yazmıyor ama şanzıman arıza yapınca niye yağını değiştimedin diye soruyor yetkililer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
17 dakika önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

Mondeo'da da yazmıyor ama şanzıman arıza yapınca niye yağını değiştimedin diye soruyor yetkililer.

Hüseyin, bakım kitapçığında yazması lazım. Benim koyduğum resimde görünüyor. 45.000 de bir, 1.5 ve 2.0 dizel araçlarda değişim var.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
10 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Hüseyin, bakım kitapçığında yazması lazım. Benim koyduğum resimde görünüyor. 45.000 de bir, 1.5 ve 2.0 dizel araçlarda değişim var.

Bende kitap yok kitapsızım. Ancak enternetten indirdiğimde de yoktu. Bu ayrı bir konu  yetkili servisin gittinde değiştirmemesi ayrı bir konu bence onlarde da bilgi yok.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Olacağın önüne de geçilmiyor allah kaza bela vermesin inşallah 

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Olacak ile öleceğin önüne geçilmezmiş gibi laflar bizim milletimize has teselli kelimelerinden başka bir şey değil. Her şanzımanda yağ değişim olayı var ama bunu yazma lütfunda bulunmaktan aciz firmalar olduğu sürece çıkan sorunlar tüketiciye yüklenmeye devam edilir. Buda bu firmaların yaptığı terbiyesizlikten başka bir şey değil. Ben şu anda kullandığım aracın şanzımanı hakkında değişim periyodunu kullanım kılavuzunda bulamadım.Aynı şanzımanı kullanan  ford 45,000 de bi yazmış Önder'in paylaştığı bilgide. Bu işler bir öyle bir böyle ile olmaz.Şanzıman üreticileri bakım periyodunu sitelerinde belirtmesi lazımken getrag sitesindede bulamadım. Halada tam doğrusu nedir bilmiyorum. Yurt dışı bilgilerin çoğunda cvt ve torg konvertörlüler için 6-7 yıl 120-140,000 gibi oldukça uzun zamana yayılmış periyodlar vardır. Bu bilgileri Cvt şanzımanı kullanırken bulmuştum. Tüketiciye yazık oluyor sorunları ile başbaşa kalıyor.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Abi senim şanzıman kuru tip değil mi? Turbo gibi basit bi yağlama yapmıyor mu? ArıZa yapıp açışmadıktan sonra gerek var mı değişime? Gerçi arıza yaptıktan sonra değişse nolur di mi[emoji41] daha iyi anlamak için soruyorum.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
3 saat önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

Bende kitap yok kitapsızım. Ancak enternetten indirdiğimde de yoktu. Bu ayrı bir konu  yetkili servisin gittinde değiştirmemesi ayrı bir konu bence onlarde da bilgi yok.

Kullanım kitapçığı bende de yok, Fordun sitesinden baktım fakat, bakacağın şey kullanıcı kitabı değil, bakım-onarım kitapçığı. Şu sayfada az aşağıdaki tablodan Mondeoyu seç, bakım kitapçığını indir, orda yazıyor, otomatik fitez yağ değişimi. (sadece dizellerde varmış).

http://www.ford.com.tr/ford-servis/bakim-ve-onarimlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Üretici firma 6DCT250 için yağ değişim periyodu yoktur demiş.

http://www.getrag.com/media/products/powershift/6dct250/20150915_GETRAG_Press_information_6DCT250.pdf

"The oil in the 6DCT250 is retained for life, which results in considerable advantages in terms of maintenance and running costs."

Tabi buradaki "life" kısmı muamma. Yani ömrü ne kadar bu şanzımanın. Muhtemelen şanzımanın baskı balatası yağdan önce bozulacaktır. Baskı balata değişirken de yağ da değişecektir sanırım. Benim anladığım bu. 

Ancak bazı yerlerde bu yağı tutan contaların zamanla yağ kaçırmaya başladığı bu sebeple yağ seviyesinin kontrol edilmesi ve yenilenmesi gerektiğini okudum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Yabancı ülkeleri övmeyi sevmiyoerum ancak bu durum almanya veya abd gibi yerlerde olsaydı yeni araba alırdık. Toplum düzeninin devamı için bu tip mağduriyetlerin tamamen ortadan kalkması lazım ki o topluma medeniyet diyelim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Yabancı ülkeleri övmeyi sevmiyoerum ancak bu durum almanya veya abd gibi yerlerde olsaydı yeni araba alırdık. Toplum düzeninin devamı için bu tip mağduriyetlerin tamamen ortadan kalkması lazım ki o topluma medeniyet diyelim.
Hem konu sahibine hem sana geçmiş olsun abi. Senin şanzıman powershift mi aisin mi?
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)
1 saat önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

İşte bütün mesele burda. Bu işin olması içinde önce tüketiciyi adam gibi koruyan yasalar ve bu yasaların içinde hakkını sonuna kadar arayan bilinçli tüketici olmak lazım. Bizde bu ikisindende çok az var :) Gelişmiş ülkelerin anayasalarına babayasalarında tüketici hakları yüzyılı aşkın süredir değişmeden aynı kalmış ve zamanındada hakkıyla yapılmışlarsa sorun çıkıyormu bence çıkmıyor. 60 yaşındayım hala adam gibi bir anayasamız yok babayasada hiç kalmadı zaten. Bunlar olmayıncada hakkını nerede arayacaksınki?

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
19 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:
20 saat önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

Hem konu sahibine hem sana geçmiş olsun abi. Senin şanzıman powershift mi aisin mi?

Aisin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...