İçeriğe Yönlendir

Ağır Hasarlı Araç Alınır mı?

Sinan Kozan

Recommended Posts

Özkan Matur

Bnm aracta 16 bn hasar çıkardı servisim. Sonra bana arac için 30 bin teklif verdiler ve kabul ettim. Aracımıda istanbulda bi firmaya 19550 ye satmışlar. Sigortada kalan 10450 tl yi verecek. Aracımı alan şirken yaptırıpmı satar parçalayıpmı satar bilemem. Yaptırılırsa sanırım ya ağır hasar yada 10450 tl lik bir hasar kaydı olacak araçta. Ancak arac şahsi fikrim 6 bin e tertemiz toplanır. 

Bilir kişi yok bence bu olayda.tamamen sigortanın ve aracı alan kişinin kararı.şu kadar hasarlı bi araç trafiğe geri döndürelemez diye bi zorlama yok sanırım devletten.

Yorum bağlantısı
Yücel Metin
2 saat önce, Özkan Matur yazdı:

Bnm aracta 16 bn hasar çıkardı servisim. Sonra bana arac için 30 bin teklif verdiler ve kabul ettim. Aracımıda istanbulda bi firmaya 19550 ye satmışlar. Sigortada kalan 10450 tl yi verecek. Aracımı alan şirken yaptırıpmı satar parçalayıpmı satar bilemem. Yaptırılırsa sanırım ya ağır hasar yada 10450 tl lik bir hasar kaydı olacak araçta. Ancak arac şahsi fikrim 6 bin e tertemiz toplanır. 

Bilir kişi yok bence bu olayda.tamamen sigortanın ve aracı alan kişinin kararı.şu kadar hasarlı bi araç trafiğe geri döndürelemez diye bi zorlama yok sanırım devletten. 

3. Dünya ülkesi burası pert arabayı ekonomik bir değere çevir sal yollara  para kazan.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
27 dakika önce, Yücel Meta yazdı:

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-eskisehir-den-teslim_2012-c-max-1.6tdci-titanium-cam-tavanli-492916564/detay  

Hocam bu araç nasıl bence per değil bu . çok az bir masrafla güzel bir araç haline geri döner diye düşünüyorum.

1000TL'ye nasıl bir airbag tamiriymiş o? Yastıkların içine üfleyip mi kapatacaklar?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Açıklamayı okumadım. Hava yastığı tamiri nasıl bilmiyorum. Fiyatı konusunda fikri olan varmı.

16 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

1000TL'ye nasıl bir airbag tamiriymiş o? Yastıkların içine üfleyip mi kapatacaklar?

Yorum bağlantısı
Özkan Matur

Bnce çokta kötü değil. Ancak sadece buysa.evveliyatıda kötü olabilir bakmak lazım. Hava yastığı takılmasada okabilir. Bu paraya bnebileceğin çoğu arabada bu hava yastığı yok zaten. Şshsi fikrim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 16.10.2017 at 20:43, Yücel Meta yazdı:

Sigorta şirketleri hangi yöntemlerle kimlere satıyor bu araçları . Perte ayrılmış bir aracı hangi bilirkişi tekrar trafiğe dönmesine hangi kriterlere göre izin veriyor bilginiz varmı ?

Genelde daha önceden teminat mektubu vermiş, belirli firmalar ihaleye girer ve yüksek bedeli teklif eden alırlar.

Hangi araçlar hurda, hangi araçlar ağır hasarlı onun şartlarını tam bilmemekle, yaşadığım örneklerden söyleyebileceğim şu : Kısmen dahi olsa yanmış araçlar hurda kabul ediliyor. 

Sigortalım aracın hasarlı halini kendisi almak istediğinde vermediler ve hurdaya gidecek demişlerdi. Sol arka lastik kısmından yanmıştı, tekrar trafiğe çıkmasına izin verilmedi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz

tabiki ağır hasar yani darbe almış araca yaklaşılmaz şaseler direkler mm lik hesap ile arabayı dik tutar vs. ama neticede arabayı bir yerde bir yerlere seyahat etmek için biraz rahat biraz güvenlik amaçlı gidebilmek için kullanırız ama öyle ufak tefek kazalar atlatmış araçlara ölü gözle bakmak hatadır resmen kendimizi kandırıyor gibiyiz sırf hatasız diye ciddi paralar vermek hatta vergi üstüne vergi binerken çok daha ciddi paralara araçlar almak yerine sırf basit kusurlar sebebi ile uygun fiyata almak bana daha mantıklı geliyor eskiden araç değil de çok affedersiniz atlara eşeklere binerdik şimdi 4 teker oldu çeşitli bahaneler ile para tuzaklarına düşer olduk. Eğer araç şase direkler olmak üzere sağlam ise motor şanzıman problemsiz ise hasar kaydıymış yok bilmem ne imiş tanımam araç yeterki gözüme düzgün görünsün çok peşinde koştuk hatasız araçların anladım ki boşmuş :) 

ben böyle düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Metin Emer

önemli olan hasar kayıtı değil aracın kazası benim aracımdada 16 bin liralık ağır hasar kayıtı var sadece sol çamurluk değişmiş kaput boyanmış expertiz bile şaşırdı nasıl 16 bin lira hasar kayıtı yazmışlar bu arabaya diye bazı yerlerde küçük kazaları bile para almak için yüksek gösteriyorlar 

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mehmet Ali Aslan

Merhaba değerli forum arkadaşlarım, bugün "pert araç alınır mı?" konusunda fikirlerimi paylaşmak istedim. Gördüğüm kadarıyla artan ekonomik kriz sonrası da ikinci el araçlarda uygun fiyata araç bulmak ve sorun olmayacak bir araç bulmak gibi talepler pert araç alınır mı? sorusuna yanıt aramak, kafalarda oluşan soruların cevabı bizler için satın alma kriteri olmaktadır. Buraya kadar her şey tamam şimdi pert araç alınır mı sorusuna cevap vermeye çalışayım;
Öncelikle Pert araç ve pert'e çıkarılmış bir otomobil diye ikiye ayırmak gerekiyor. Ne demek? pert dediğimiz tabir aslında eskiden beri aklımızda olan aracın tost olmuş diye düşünürüz ve aşağı yukarı pert denilen araçlar böyledir.
Pert'e çıkarılmış araç ise, araç aldığı hasardan dolayı sigorta firmalarının tamir ücretinden daha avantajlı olan hasarlı olarak satış yaparak aradaki farkı ödemesi sayesinde tamamen kar amaçlı pert'e çıkarılmıştır.
bu şekillerde otomobiller bulursanız, özellikle hasarlı olarak pert'e çıkarılmış bir araç bulursanız neden almayasınız hatta almazsanız delisiniz bile denir.
daha ayrıntılı bilgi için sizinle bir video paylaşacağım izleyip detaylarda pert araç nasıl hesaplanıyor görürsünüz.
işte pert araç nedir? pert araç alınır mı? Pert araç nasıl hesaplanır videosu: 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

pert konusunda, bu işin kaynağı sigorta şirketidir, uygulamada, prosedürde, fiyatlandırmada yaptıkları hataları da müşteri çekmektedir.

kayıtsız hasarlılarda ise müşteri Allah'a emanet

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İlk 5 dakkayı dinledim. Anlatılanlar teknik olarak kısmen doğru.
Sigorta şirketinin işine pert geliyorsa araç pert ediliyor

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
10 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İlk 5 dakkayı dinledim. Anlatılanlar teknik olarak kısmen doğru.
Sigorta şirketinin işine pert geliyorsa araç pert ediliyor

Abi ağır hasar kayıtlı bir araç alsam trafik sigortasında extra bir fark çıkar mı? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Abi ağır hasar kayıtlı bir araç alsam trafik sigortasında extra bir fark çıkar mı? 

Mevcut şartlarda buna bakılmıyor hocam.
Fark çıkmaz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Emrah Taşpınar

İyi günler ilanlarda denk geldiğimiz agir hasarlı rakam yazan veya yazmayan araclar alınırmı alınırsa neye dikkat etmek gerekir mondeo mk5 almak niyetindeyim mesela ankarada 72500 e ilan var degisensiz 2000 euroluk lpg sistemli 100 küsur binlik aracı 60 70 arası binmek mantıklı geliyor model yüksek km düşük alip 3 5 sene binim diyorum sizin yorumlarınız nedir

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Bu hemen hemen hepimizin aklını karıştıran bir durum. Bu tür araçlar alınabilir ama aracın ya kazalı halini görmek gerek, ya yetkili serviste onarılmışını bulmak gerek ya da tanııyıp gerçekten güvenebileceğiniz kişiden alıp, onarımının eksiksiz yapıldığını bilmek gerek. Kapatılıp  dirençle kandırılan havayastıkları, emniyet kemerleri, düzgün toplanmayan şase- mekanik. O aracı kazalı halinden toplamak kadar uğraştırabilir insanı- ve düzelmeyedebilir. Riskli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İsa Acar

2017 temmuz ayında, sadece sanayide kaporta ve motor ustasına göstererek, 2006 model pejo 307 aldım, 3 parçada toplam 18 bin TL. hasar kaydı vardı. Sadece direksiyon pompası arızası verdi ve bana işçilik dahil 650 TL. ye mal oldu. Geçen hafta satmak için sadece kaporta ekpertizi yaptırdım ve kaput değişik geri kalan orijinal çıktı. İlana koydum ve 4. gün satıldı. Bayağı şanslıydım sanırım... :) 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
5 dakika önce, İsa Acar yazdı:

2017 temmuz ayında, sadece sanayide kaporta ve motor ustasına göstererek, 2006 model pejo 307 aldım, 3 parçada toplam 18 bin TL. hasar kaydı vardı. Sadece direksiyon pompası arızası verdi ve bana işçilik dahil 650 TL. ye mal oldu. Geçen hafta satmak için sadece kaporta ekpertizi yaptırdım ve kaput değişik geri kalan orijinal çıktı. İlana koydum ve 4. gün satıldı. Bayağı şanslıydım sanırım... :) 

Ağır hasar kaydı var mıydı aracın?

Örnek olması açısından, 100binTL'lik araçtaki 18binTL'Liik hasar ile 30binTL'lik araçtaki 18binTL'lik hasara aynı gözle bakılamıyor maalesef.

Yorum bağlantısı
İsa Acar
Şimdi, Sani Gerşon yazdı:

Ağır hasar kaydı var mıydı aracın?

Örnek olması açısından, 100binTL'lik araçtaki 18binTL'Liik hasar ile 30binTL'lik araçtaki 18binTL'lik hasara aynı gözle bakılamıyor maalesef.

5664 sorgusunda sadece 6 adet kaza yazıyordu ve 3' ünün toplamı 18 bin TL. idi. Kaskolu bindim araca.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

ağır hasar kayıtlı araca kasko yapılmıyor malum.

eski model araçta çok sorun değil ama yeni model araçlarda sıkıntı olabilir.

ancak sonuçta fiyat / fayda oranı belirler seçimi bence...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
13 dakika önce, İsa Acar yazdı:

5664 sorgusunda sadece 6 adet kaza yazıyordu ve 3' ünün toplamı 18 bin TL. idi. Kaskolu bindim araca.

Ağır hasarlı değilmiş demek ki sizin araç :) Ağır hasarlı dediğimiz, kasko dilinde onarıma uygun gözükmeyen, onarım bedeli ekonomik olmayan araçtır.

Forumumuzda sırf bir şanzıman kırması ile pert olan Focus mevcut mesela. Ben Megane'la kaza yaptığımda bir kapı değişimi ile pertten döndü araç.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Emrah Taşpınar yazdı:

İyi günler ilanlarda denk geldiğimiz agir hasarlı rakam yazan veya yazmayan araclar alınırmı alınırsa neye dikkat etmek gerekir mondeo mk5 almak niyetindeyim mesela ankarada 72500 e ilan var degisensiz 2000 euroluk lpg sistemli 100 küsur binlik aracı 60 70 arası binmek mantıklı geliyor model yüksek km düşük alip 3 5 sene binim diyorum sizin yorumlarınız nedir

Mevcut bir konu vardı.. 

Birleştirdim.. 

Geçmişteki mesajlar da size fikir verecektir.. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
On 07.09.2017 at 23:05, Sinan Kozan yazdı:

iyi akşamlar 

sizlere birşey danışmak istiyorum

araç arıyorum sık sık karşıma gelen bir durum var mesela arabada 1 veya 2 parça boya oluyor ama araç ağır hasar kayıtlı diyorlar fiyat olarak da baya uygun oluyor.

hatta bugun bir tane 2015 benzin lpg li focus titanium vardı 50 bin e birisine verdiler.

ben günlük 120km uzun yol yapıyorum ve aldığım arabayı en az 3 yıl kullanacam 

düşük kilometreli böyle bir araç alsam nasıl olur satarken çok sıkıntı yaşar mıyım ?

teşekkür ederim

sinan bey bir arkadasım direk sigortadan acık artırma ıhale aracı alıyor bazı zaman mantıksız rakamalara cıkabılıyor rakamlar pert veya agır hsarlı bu araclar bunları elını ayagını toplayıp bırıkı makyaj yapıp tekrar toplamadan satıyor kaportacı bu ısı yapan vs kısıler gelıp malum sıteye ilanı koyar koymaz maxımum 24 saatde satılıyor önemlı olan aracın duzgun olması ons saselerde işlem yapılmaması motor vs oraların hasar gormemesı aldıgı sattıgı araclarda dıkkatımı ceken tavan ezık  tavan ustune dahı yatmış arabayı alıyorbır tane satılmayan araba yok 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...