İçeriğe Yönlendir

Debriyajsız Vites Değişme

Mehmet Delen

Recommended Posts

Mehmet Delen

arkadaşlar biliyorum debriyajsız vites değişilmez zararlıdır balataya,şanzumana ama ben tam devrini yakaladığım zaman debriyaj kullanmadan boşa alıyorum.tabi debriyajsız vitese atmıyorum sadece boşa alıyorum.devrini yakaladığımda tık diye boşa alıyor zararlımı acaba

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Yıllaaaar önce Şahinde yapardım. Hangi viteste olursa olsun, gaz verip ayağı gazdan çektiğim anda elimle çekip, vitesi debriyajsız boşa alır, gene bir ara gaz yapıp genellikle 3 e taklardım. En kolay 3 e geçerdi debriyajsız. Cartlamadan, zorlamadan boşa geçiyorsa zararı olacağını sanmıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Zorda kalındığında, 

Vites 1'e takılır, marşa basılıp yürünür, devamında uygun devri bulunduğunda vites kolunu zorlamamak şartıyla vites büyütüp küçültülebilir. 

Bence öğrenilmeli, dağ başında kalmaktan iyidir. Ama mecbur kalmadıkça yapılmamalı.. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

El alışkanlığı olduğu sürece çok rahat geçiyor. Normalde yapılacak birşey değil, ama ihtiyaç halinde kurtarıcıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Zorda kalındığında, 

Vites 1'e takılır, marşa basılıp yürünür, devamında uygun devri bulunduğunda vites kolunu zorlamamak şartıyla vites büyütüp küçültülebilir. 

Bence öğrenilmeli, dağ başında kalmaktan iyidir. Ama mecbur kalmadıkça yapılmamalı.. 

Abi şimdiki arabalar debriyaja yada frene basılmadan çalışmıyor vurduralım biz en iyisi :) 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
38 dakika önce, Ali Ozan Yurtsever yazdı:

uygun devir derken kaç binde ?

Örnek olarak. 3.viteste  hız 50 km devir 2000 oluyorsa, 2 den 3 e atarken hızınız 50 km ise deviri 2000 e sabitleyip direk geçirebilirsiniz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Araba sürmeyi yeni öğrendiğim zamanlarda, Hakkı diye bir büyüğümüz: ''Dağ başında kaldınız ne yapacaksınız, şoförlük budur.'' Diye minibüste o hareketi yapar, bize hava atardı. Ben hiç denemedim.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Şahin arabayı ben sürerken arkadaş vitesi boşa almıştı, o zaman olabildiğini öğrenmiştim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Delen

bende boşa alıyorumda vitese atmıyorum o biraz daha incelik istiyor bana sakat geliyor...

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Şanzıman yeni iken bu işler biraz zor olur.Balata eskidikçe kolaylaşır. Yeni nesil araçlarda bence eskisi kadar rahat olmuyordur. 20 senedir otomatik araç kullandığımdan yenilerde düzler nasıldır yorum yapamıyacağım :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
bende boşa alıyorumda vitese atmıyorum o biraz daha incelik istiyor bana sakat geliyor...

Biraz Gaz verip. Gazı yavaş yavaş bırakırken vites kolunu itmeye başlarsanız. Uygun devre gelince şık diye geçer.
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Özkan Matur

Şirket aracımız olan doblo yu kullanırken vites yükseltmelerde debriyaj hiç kullanmıyorum ve kesinlikle bi cırlama olmuyor. Zararsız diyemem ancak çok komforlu :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

motorsilket de çok rahat oluyor.

ama transit debraj teli kopmuştu. biraz zorladık şansıman indirmek zorunda kalmıştık.:fiuw:

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...