İçeriğe Yönlendir

Focus 3 - Multimedya / Navigasyon / AUX / USB / Hoparlör Sorunları

Yaşar Turhan

Recommended Posts

Koray Demir

Bu sorun Focus 3’lerde kroniktir dikkatli dinleyin özellikle sağ arka hoparlör daha fazla olmak üzere bariz patlakmış gibi cızırdar. Kapı iç döşemesinin arkasında köpükten yapılmış esnek bir yalıtım malzemesi var. Teyp bass vurdukça bu esnek malzeme esneyerek kapı döşemesine çarpar ve söz konusu rahatsızlık veren ses oluşur. MCA yani makyajlı kasalarda kapı trimi ile bu malzeme arasına elyaf benzeri bir parça koyarak bu sorunu tamamıyla çözmüşler. Özetle problem hoparlör ile alakalı değil.

Ya kapı trimlerini söküp elden geçireceksiniz ya da ses yönünü beklentiniz ölçüsünde düzeltip dengeleyeceksiniz.

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Koray Demir yazdı:

Bu sorun Focus 3’lerde kroniktir dikkatli dinleyin özellikle sağ arka hoparlör daha fazla olmak üzere bariz patlakmış gibi cızırdar. Kapı iç döşemesinin arkasında köpükten yapılmış esnek bir yalıtım malzemesi var. Teyp bass vurdukça bu esnek malzeme esneyerek kapı döşemesine çarpar ve söz konusu rahatsızlık veren ses oluşur. MCA yani makyajlı kasalarda kapı trimi ile bu malzeme arasına elyaf benzeri bir parça koyarak bu sorunu tamamıyla çözmüşler. Özetle problem hoparlör ile alakalı değil.

Ya kapı trimlerini söküp elden geçireceksiniz ya da ses yönünü beklentiniz ölçüsünde düzeltip dengeleyeceksiniz.

Geçmiş olsun.

Cevap için teşekkürler ama bu benim yapabileceğim birşey mi acaba?

Arka kapı pandizotlarını söksem bile yalıtımı nereye ve ne ile yapabilirim bilmiyorum?

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Öner Kurukuz yazdı:

Cevap için teşekkürler ama bu benim yapabileceğim birşey mi acaba?

Arka kapı pandizotlarını söksem bile yalıtımı nereye ve ne ile yapabilirim bilmiyorum?

Eliniz yatkınsa yapabilirsiniz. Şu videodaki uygulama yol gösterici olur.

Bitüself+firex sünger malzeme ile sonuç elde edebilirsiniz. Bitüselfi dış kapı sacının iç tarafına firex süngeri de iç kapı döşemelerinin arkasına uygulayacaksınız. Makyajlı kasalarda bahsettiğim sonradan konulan yalıtım malzemesi de şu:

jqgJ1G.jpg

r05LZB.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Öner Kurukuz yazdı:

Alınacak hoparlörlerin de soket bağlantısı orjinali ile aynı olmayacağından arada bir dönüştürücü konnektör olması da gerekecek.

hoparlör değişcek ise en basit kısmı o, basit tel ile uzatılır bağlanır da, asıl önemli olan nokta orjinal hopralörün gömülü olduğu kasnağa yenileri monte etmesi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...