İçeriğe Yönlendir

Connect - Enteresan Geç Çalışma Sorunu

Aydın Akarsu

Recommended Posts

Aydın Akarsu
(düzenlendi)

Selamlar;

Foruma yeni katılsam da iki yıl önce Focus sahibi olduğum günden beri takip etmekteyim. 1.8 TDCI Focus MK1 kullanıcısıyım. TDCI motorlar MK1 şasilerde pek kullanılmadığından sorunumu Connect sayfasına yazıyorum. Forum yöneticilerinin konuyu 1.8 TDCI motorlar üzerinden değerlendirip Focus bölümüne taşımamasını rica ederim.

Aracım 3 ayrı pompacı gezdi, tüm pompacılar yakıt sisteminin hiç bir elemanında problem olmadığını söyleyip motor tamircisine gitmemi tavsiye etti. Motor tamircisi motorda bir problem olmadığını, elektrikçide ısıtma bujilerini ölçtürmem gerektiğini söyleyerek beni elektrikçiye yolladı. Elektrikçi ısıtma bujilerinin sağlam olduğunu söyleyerek pompacıya sevk etti.

Gelelim soruna; Aracım geç çalışıyor, ilk marşta çalışıyor fakat 4 saniye kadar sürüyor. Çalıştıktan 4-5 saat geçtikten sonra yokuş yukarı, yokuş aşağı, hava sıcaklığı, depodaki mazotun doluluk miktarı farketmiyor. Ya çok ilginç bir sebebi var, kimsenin aklına gelmiyor ya da ustasına rast gelemedim. Aslında bende bir kopya var fakat dediğimi hiç bir usta dikkate almadı. Şöyle ki; aracımın mazot filtresinin içindeki mazot miktarı 1 çay bardağı kadar, belki de daha az. Bu durumun sebebini çözebilirsem sorun ortadan kalkacaktır muhtemelen.

Aracımın mekaniğini çoğu zaman kendim tamir ediyorum, bu yüzden filtreden, hortumlara kadar kontrolünü yapıp değiştirdim, marş motorunun kömürlerine kadar baktım, tatmin olmadım baktırdım da.

Başına böyle enteresan bir durum gelmiş 1.8 TDCI kullanıcıları ya da bir fikri olan ustalar görüşlerini esirgemezse sevinirim.

tarihinde Aydın Akarsu tarafından düzenlendi
imla
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sorun başlamadan önce pompada hehangi bir işlem yapıldı mı? veya kışın iyiydi yazın mı başladı gibi ?

Yorum bağlantısı
Aydın Akarsu
8 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

sorun başlamadan önce pompada hehangi bir işlem yapıldı mı? veya kışın iyiydi yazın mı başladı gibi ?

bir işlemin ardından olmuş bir sorun değil, öyle kendi kendine başladı ve devam ediyor.

pompa, enjektörler, ısıtma bujileri, yakıt boruları, rekorları, marş motoru, akü, motor kompresyonu kontrol edildi, yakıt filtresi 2 kez değişti, bir delphi, bir de fil denendi, bir soruna rastlanmadı. egzozdan siyah, beyaz, mavi filan gözle görünür hiç bir renk duman atmıyor. oldukça ilginç yani. tek ipucu mazot filtresinin doluluk oranı. neredeyse boş. fakat bunu dikkate almadı kimse, bence sorun burada. normalde mazot filtresi ne kadar mazotla dolu olmalı, gerektiği kadar mazotla dolu değilse sorun nerede aranmalı?

Yorum bağlantısı
Kani Kaya

mazot geri dönüş hortumu kaçırıyor olabilir..yada sistemin havasını almak için elcik veeya vakum pompası bozuk olabilir...

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Mazot filtresi bir süre gidip durdugunuzda dolu oluyor mu? yoksa bekledikce mi azaliyor? ya da hep mi bu seviyede. mazot filtre kutusunda catlak olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Yavuz Kara2
(düzenlendi)

aracınız mozot borularından veya geri dönüş borularının birinden hava yapıyor. böyle durumda araç ne kadar fazla durursa çalışmadan ilk çalişma süreside o kadar uzar.

tarihinde Yavuz Kara2 tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
13 saat önce, Aydın Akarsu yazdı:

Gelelim soruna; Aracım geç çalışıyor, ilk marşta çalışıyor fakat 4 saniye kadar sürüyor. Çalıştıktan 4-5 saat geçtikten sonra yokuş yukarı, yokuş aşağı, hava sıcaklığı, depodaki mazotun doluluk miktarı farketmiyor. 

Burayı anlamadım.. 

Isınınca düzelip, 4-5 saat geçtikten sonra yine sorun mu yaşanıyor. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Direk marşa basmadan birde aracı çalıştırmadan önce 1-2 kez kontağı açıp kapatın tüm ışıklar söndükten sonra çalıştırın.

Yorum bağlantısı
Aydın Akarsu
(düzenlendi)

Değerli fikirleriniz için teşekkürler fakat atlanan ana sorun şu; Mazot filtresi hep boş, dolmuyor, yolda giderken de boş, bunun sebebini bulmak gerekli. Konu burada dursun, şu ara ilgilenecek vaktim pek yok fakat sorunu çözünce sebebini, çözümünü buraya yazacağım ki başkasının başına gelirse arşivde bulabilsin.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

marş 4 saniye basınca çalışıyor anca motor doğru mudur? sıcak soğuk değişmiyor hep marş süresi uzun ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

marş 4 saniye basınca çalışıyor anca motor doğru mudur? sıcak soğuk değişmiyor hep marş süresi uzun ?

4 saniye sonra stop ediyormuş gibi anladım ben de.. 

Yorum bağlantısı
Aydın Akarsu
7 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

evet, sıcak soğuk farketmiyor, 4 saniye sürüyor marş süresi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Siz filtreye çok odaklanmışsınız ama 

Enjektörler sökülüp kontrol edildi mi ?

Bu motorun geç çalışmasının en büyük sebebi enjektörlerdir. 

Yorum bağlantısı
Aydın Akarsu
(düzenlendi)
17 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Siz filtreye çok odaklanmışsınız ama 

Enjektörler sökülüp kontrol edildi mi ?

Bu motorun geç çalışmasının en büyük sebebi enjektörlerdir. 

Enjektörler yeni. Mazot filtresinin boş olmaması gerekiyor, bu yüzden arızanın kaynağını bulabilmek için "mazot filtresi neden boşalır?" bunu bulmak lazım. Bu arızanın kaynağıyla ilgili önemli bir semptom.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O filtre boşalsa o araç hava yapar ve çalışmaz.. 

Siz sökmeden göremiyorsunuz içini. Sökünce yarım bulmanız da önemsiz bence.. 

Yorum bağlantısı
Aydın Akarsu

1.8 TDCI İngiltere'de çok yaygın kullanılan bir motor, Mondeo'dan Focus'a halen kullanılıyor. Çoğunun da yakıt sistemi Delphi. İngiliz forumlarına yazdım, orada da pek bir şey bulamadım. motor kontrol ünitesi ve rail yüksek basınç pompa valfi üzerinde durmuş birisi ama pek aklıma yatmadı. Motor kontrol ünitesinde problem olsa her çalışmada sorun yaratır, pompa valfinde sorun olsa basınç düşer.

Yorum bağlantısı
Aydın Akarsu
9 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

O filtre boşalsa o araç hava yapar ve çalışmaz.. 

Siz sökmeden göremiyorsunuz içini. Sökünce yarım bulmanız da önemsiz bence.. 

Araçlarımın bakımı hep kendim yaparım, o yüzden iyi biliyorum, mazot filtreleri dolu olur, yenisi de zaten doldurulup takılır. Vakvak varsa takılıp vakvakla doldurulur. Normalde Delphi sistemli 1.8 TDCI motorların filtreleri emin olmamakla birlikte 350 cc civarı mazot alır. Benim mazot filtremdeki mazot miktarı tam bir çay bardağı kadar, 150 cc ye denk geliyor olabilir. Motorun çalışmasına engel değil, hatta değişir içindeki miktar motor çalışırken. Motoryat kullananlar iyi bilir bu durumu, deniz araçlarında mazot filtreleri camdan olur içindeki mazot miktarı gözle görülebilsin diye. Ben gözle göremediğim için filtreyi pet şişeye tahliye ederek takip ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Isıtma bujisi ve enjektör veya subaplar olarak yeniliyorum mesajımı.
Yakıt konusu hiç aklıma yatmıyor.

Araç soğukken kompresyonlar ölçülmeli.
Isıtma bujileri kontrol edilmeli.
Enjektör sıfırsa dahi. Kontrol edilmeli.

Yorum bağlantısı
Aydın Akarsu
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Isıtma bujisi ve enjektör veya subaplar olarak yeniliyorum mesajımı.
Yakıt konusu hiç aklıma yatmıyor.

Araç soğukken kompresyonlar ölçülmeli.
Isıtma bujileri kontrol edilmeli.
Enjektör sıfırsa dahi. Kontrol edilmeli.

Hepsi yapıldı, hiç biri değil. Bu arada hiç birşey gücüme gitmedi, yeni taktığım enjektörleri makineye bağlatıp kontrol ettirmek için 150 lira vermek gücüme gitti. Pompacıya yeni diyorum inat ediyor. Neyse, tamir takımı 10 Euro. Vaktim olursa pompayı söküp tamir takımını değiştireceğim. Güzel tutoriallar var forumlarda. Çok zor gibi durmuyor.

Yorum bağlantısı
Batuhan Kılıç

peki hiç bilgisayara bağlandı mı araba? stop etme durumunda arıza kaydı oluşturmuştur, bu kadar deneme yanılma yöntemi yerine direk tespit etme imkanı olabilir

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
22 saat önce, Aydın Akarsu yazdı:

Hepsi yapıldı, hiç biri değil. Bu arada hiç birşey gücüme gitmedi, yeni taktığım enjektörleri makineye bağlatıp kontrol ettirmek için 150 lira vermek gücüme gitti. Pompacıya yeni diyorum inat ediyor. Neyse, tamir takımı 10 Euro. Vaktim olursa pompayı söküp tamir takımını değiştireceğim. Güzel tutoriallar var forumlarda. Çok zor gibi durmuyor.

Genel not: İnternete açık ortam dolayısı yazacağım parçaya kendiniz müdahele etmeyin (her kim okuyorsa)

ckp sensör ayarına baktırın, ehil ustada, o neymiş diye bilmeden kurcalarken masraf açabilir!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Genel not: İnternete açık ortam dolayısı yazacağım parçaya kendiniz müdahele etmeyin (her kim okuyorsa)

ckp sensör ayarına baktırın, ehil ustada, o neymiş diye bilmeden kurcalarken masraf açabilir!
Kangoda varmı veya landda?
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...