İçeriğe Yönlendir

Peugeot 308 1.2 130hp EAT6

Ömer Çayırtepe

Recommended Posts

Ömer Çayırtepe

Merhabalar,

Geçen hafta araç arayışım ile ilgili bir konu açmıştım. Yaklaşık 3 aydır süren araştırmalarım ve takip ettiğim araçların durumuna göre Peugeot 308 alarak bu işi noktaladım. Aracı cuma günü Kırıkkale'den aldım. 42bin km'de sedefli beyaz, boyasız ama sol marşpiyelde uzunca bir göçük var. Araca fırça da vurulmuş maalesef, çok fazla olmasa da kılcal çizikler görünüyor. Marşpiyeli yaptırdıktan sonra komple pasta cila yaptırmayı düşünüyorum. 

Donanım olarak Allure'un üstüne Comfort paket ile şunlar geliyor:
* Panaromik cam tavan
* Anahtarsız giriş ve çalıştırma
* Geri görüş kamerası
* 220 V priz

5 günde 550 km şehirlerarası ve 350 km şehir içi yol yaptım ve izlenimlerime göre ;
Artıları:
- Ses yalıtımı çok iyi.
- Led farlar çok iyi aydınlatıyor.
- Tasarım hoşuma gitti, cam tavanla birlikte dışardan ve içerden çok şık görünüyor.
- Motor performansı çok iyi, yakıt için henüz erken ama şehir içi ortalama 8.5 litre civarı yakacak gibi görünüyor. Aynı güzergahta 1.6 Astra H 11 litre civarı yakıyordu.
- EAT6 şanzıman çok iyi çalışıyor. Gaza yüklendiğimde 2 vites birden düşürebiliyor.
- Küçük direksiyon simidi ve göstergeleri çok beğendim, alışmakta hiç zorlanmadım.
- Anahtarsız giriş ve çalıştırma güzel çalışıyor.
- Bagajı geniş, sanırım 420 litre gibi bir şeydi.

- SMEG dokunmatik ekrana tahmin ettiğimden daha kısa sürede alıştım. Çok daha iyileri var tabiki ama ben yeterli buldum.
- Telefonunuza Peugeot mobil uygulamasını indirdiğinizde bu uygulamada araçla ilgili çok güzel verileri görebiliyorsunuz. Aracı parkettiğiniz yeri, ortalama yakıt tüketiminizi(günlük, aylık ve güzergah bazında), toplam yakıt tüketimini, kalan yakıt miktarını, aracın km bilgisini, geçmiş bakım bilgileri vb.

Eksileri:
- Arka cam çok küçük ve C sütunu çok kalın. Bunun sonucunda arka görüşü çok zayıf, Astra H'dan sonra hem normal sürüşte hem de geri manevralarda çok tedirgin oluyorum. Umarım zamanla alışırım.
- Araçtaki SMEG ekranın Android Auto ve Apple Carplay desteği yok.
- Ses sistemi çok iyi değil. Çok kötü de diyemem ama beklentimin biraz altında.
- Astra H’da sürücü koltuğunun yere olan açısını 2 kademeli olarak ayarlayabildiğim bir kol vardı, bu sayede baldır desteği gibi oluyor ve bacaklarımı rahatlatıyordu. Bunda o yok maalesef. Bacağım çok havada kalıyor ve uzun süre binince ağrıyor. Bunu bir şekilde ayarlamam lazım.

Sonuç olarak bu artıların ve eksilerin çoğunu bilerek bu aracı tercih ettim. Artıları çok daha ağır bastı. Şimdilik çok memnunum, inşallah kazasız belasız keyifle binerim.

Gelelim resimlere:

8NmXdQ.jpg

DyoGd6.jpg

YO3VNl.jpg

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Ahmet Özge

Hayırlı olsun güle güle binin arka koltuk diz baş mesafesi nasıl, sıkıntılımı gerçekten?

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Alper Tuğlu

Hayırlı uğurlu olsun.

Allah kazasız belasız sürüşler nasip etsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe
13 dakika önce, Ahmet Özge yazdı:

Hayırlı olsun güle güle binin arka koltuk diz baş mesafesi nasıl, sıkıntılımı gerçekten?

Evet arka diz mesafesi dar. Sürücü uzun boyluysa arkasında ortalama bir yetişkin rahat edemez fakat torpido çok içerde olduğu için sağ koltuk daha ilerde oluyor ve bu koltuğun arkasında daha iyi diz mesafesi oluyor. Baş mesafesi iyi bence.

Yorum bağlantısı
Ahmet Özge

Hiçbir arabayı mükemmel yapmıyorlar. İllaki bir kusuru oluyor benimde çol hoşuma gidiyor şu an kullandığım hb focus 2.5 la en kısa zamanda kendimde kıyaslayacağım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Afşar

Hayırlı olsun. Kazasız belasız güzel günlerde kullanın inşallah ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Cok guzel secim. Hayirli olsun. 308in yol tutusu cok iyi diyorlar. Biraz daha zaman gectiktrn sonra bize astra ile karsilastirmasini yaparsiniz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe

Herkese teşekkür ediyorum. Virajlarda çok zorlamam genelde ama yol tutuşu iyi bence. Ama köprülerde falan yol birleşim noktaları oluyor ya, oralardan geçerken araç sekiyor. Bu durum normal midir yoksa amortisörler falan mı patlak ondan yapar mı bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Hayırlı olsun, arka diz mesafesi nasıl arkada oturanlar rahat ediyormu. ?

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Bence kiymeti bilinmeyen araclardan biri de yeni 308 eski sanzimanin yuzunden insanlar bu kasayada cekinerek yaklasiyor.

Gule gule guzel gunlerde kullanin.

Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe
Bir saat önce, Hakan Gürsu yazdı:

Hayırlı olsun, arka diz mesafesi nasıl arkada oturanlar rahat ediyormu. ?

Teşekkürler. Sürücünün arkası gerçekten dar, uzun boylu birisi rahat edemez. Ama yan koltuğun arkası normal, orada oturan için sıkıntı yok. Ben genelde 2 kişi olacağımızı varsayarak yeterli buldum. Alacak kişinin önceden kesinlikte test sürüşü yapıp incelemesi lazım. Bunlar ihtiyaca göre karar verilecek şeyler. Benim için yeterli.

54 dakika önce, Fatih Keskin yazdı:

Bence kiymeti bilinmeyen araclardan biri de yeni 308 eski sanzimanin yuzunden insanlar bu kasayada cekinerek yaklasiyor.

Gule gule guzel gunlerde kullanin.

Teşekkürler. Kimle konuşsam "pejoya o para verilir mi, git leon al." dedi. Ama bu hem daha ucuz,  hem daha dolu, hem de tam otomatik. Aracın tutulmaması da şöyle, golf gibi piyasası olsaydı bu arabayı 90'a alabilirdik, ama piyasası olmayınca çok daha ucuza aldım. Acilen satmam gerekiyor gibi bir durum olmaz inşallah ama olursa da her arabanın bir alıcısı var, ucuza aldık ucuza satarız diye düşünüyorum :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş
2 saat önce, Ömer Çayırtepe yazdı:

Herkese teşekkür ediyorum. Virajlarda çok zorlamam genelde ama yol tutuşu iyi bence. Ama köprülerde falan yol birleşim noktaları oluyor ya, oralardan geçerken araç sekiyor. Bu durum normal midir yoksa amortisörler falan mı patlak ondan yapar mı bilmiyorum.

Lastik havaalarını mutlaka kontrol ettirin. Büyük ihtimal yüksek olduğundan dolayı sekme olayını yaşarsınız. Hayırlı uğurlu olsun, Allah kaza bela vermesin, çok güzel seçim yaptınız. Bir de size olan maliyetini öğrenebilir miyim?

Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Hayırlı olsun.Kazasız belasız cezasız sürüşler dilerim. Peugeotun birçok kişide bıraktığı kötü imajı düzeltmek adına bu son kasalar çok hoş ve birçok memnuniyet okuyorum.

Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe
(düzenlendi)
14 dakika önce, Serdar Göktaş yazdı:

Lastik havaalarını mutlaka kontrol ettirin. Büyük ihtimal yüksek olduğundan dolayı sekme olayını yaşarsınız. Hayırlı uğurlu olsun, Allah kaza bela vermesin, çok güzel seçim yaptınız. Bir de size olan maliyetini öğrenebilir miyim?

Cumartesi günü balans yaptırdım, yapan arkadaşlar aracın hafif olduğunu bilmediği için bastıkları hava fazla olabilir mantıklı. Akşam kontrol edeyim. Bu arada aracı 68 bin liraya aldım.

9 dakika önce, Recep Demirci yazdı:

Hayırlı olsun.Kazasız belasız cezasız sürüşler dilerim. Peugeotun birçok kişide bıraktığı kötü imajı düzeltmek adına bu son kasalar çok hoş ve birçok memnuniyet okuyorum.

Teşekkürker. Bayide yeni 3008'in içine bindim, yok böyle birşey, insan inmek istemiyor. Dışı zaten ayrı güzel. Arkadaşımda 2008 var o da çok memnun. İnşallah ben de memnun kalırım.

tarihinde Ömer Çayırtepe tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi

Hayırlı olsun kazasız belasız kullanın :nazar: çok mantıklı bir tercih olmuş :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Peugeot ailesine hoşgeldiniz :) Ben 2008 i aldığımda markayı duyanlar çok olumsuz yorum yapmıştı ama ben çok memnunum. Kampanyalı ucuza aldığım için piyasasını da düşünmedim. Son bir  yılda şehir suvu modasının artmasıyla piyasası da arttı zaten. Peugeot yeni modelleri ile prestijini arttırmaya başladı bu durumdan siz de biz de nasipleneceğiz. 4 yıl Ecoboost kullandım çok memnundum ve pejonun bu motoru da yüksek beygir ile ilgimi çekiyor ileride kullandıkça motor, şanzuman yorumlarınızı bekliyoruz :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Selamlar aracınız hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanın. Aracınızın arkasının sekmesi muhtemelen psa grupta arka süspansiyon torsiyon çubuğu kullanılıyor ve genelde ister kısa tümsekler ister büyük olsun aracın arkası sanki bir tarafa doğru atıyor gelebilir. Normal bir durumdur. Zamanla alışırsınız.

Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe
13 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Güle güle kullanın.
Lastik havalarına baktırın.

Teşekkürler. Lastik havalarını fazla basmışlar biraz. Lastikler de kötü durumdaydı onları değiştirdim şimdi daha iyi.

6 saat önce, Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Peugeot ailesine hoşgeldiniz :) Ben 2008 i aldığımda markayı duyanlar çok olumsuz yorum yapmıştı ama ben çok memnunum. Kampanyalı ucuza aldığım için piyasasını da düşünmedim. Son bir  yılda şehir suvu modasının artmasıyla piyasası da arttı zaten. Peugeot yeni modelleri ile prestijini arttırmaya başladı bu durumdan siz de biz de nasipleneceğiz. 4 yıl Ecoboost kullandım çok memnundum ve pejonun bu motoru da yüksek beygir ile ilgimi çekiyor ileride kullandıkça motor, şanzuman yorumlarınızı bekliyoruz :good1:

Aynı fırsatla arkadaşım da aldı, gerçekten çok güzel kampanyaydı, otomatik olsa ben de almaya çalışacaktım. Ben de motorun teknik verilerinden ve EAT6'dan etkilenerek aldım. Bir süre kullandıktan sonra yorumlarımı yazarım.

6 saat önce, Hacı Şenyurt yazdı:

Selamlar aracınız hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanın. Aracınızın arkasının sekmesi muhtemelen psa grupta arka süspansiyon torsiyon çubuğu kullanılıyor ve genelde ister kısa tümsekler ister büyük olsun aracın arkası sanki bir tarafa doğru atıyor gelebilir. Normal bir durumdur. Zamanla alışırsınız.

Teşekkürler. Torsiyon olduğunu duymuştum, lastik havalarını normale getirdiğimde biraz daha düzeldi. Söylediğiniz gibi alışıyorum artık.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1.6 ehdi motorlu olanla silecek cam silmeye zor yetişen havada 160 la rahatlıkla gidiyordum. virajda frensiz tabii. direksiyon hissi güzeldir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...