İçeriğe Yönlendir

Resimdeki Lastik için Yorumlarınız

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Resmini paylaştığım bu yakın çekim lastik için yorumlarınız ne olurdu. Km ve yıl bilgisi vermek istemiyorum. Sadece görüntü itibari ile daha ne kadar ömür bicerdiniz. 

Cevaplara istinaden yıl ve km bilgi sinide ilerde paylaşacağım. 

JOEd5W.jpg

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Olağanüstü bir durum gelişmedikçe lastiğe görüntü olarak ömür biçmem 4 yıl/40.000km/4 mm hangisi önce dolarsa değişirim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kayma yapmıyorsa zor şartlar aldınta sıkıntı görmem. Şu ana kadar gözlemlerim 45bin km'lerde "değiştirsen iyi olur" diyor lastiklerim.

Resimdeki lastik görünüm itibari daha gider ama şimdiden de kayma yapabilir. 10bin km'deki LAssa'larım mesela yağmurda yokuşta kalırken ikinci el Pirelli ile aynı yokuşu sorunsuz çıkıyordum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Anladim. 

Lastikler continental eco contack 5 

2014 mayis uretimi.

63500 km de.

Arabanin arka lastikleri. Arac onden cekişli. 

Şimdi yorumlariniz ne olurdu. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Koray bey güzel söylemiş. Yeni lastik her zaman iyidir. Ayrıca aracın çekişine bakmadan değerlendirip 4 lastik her zaman aynı anda yenilenmeli.

63500km'yi zorlamazsam, yağmurda kullanmazsam, viraja hızlı girmezsem devam ederim. Babam çelik telleri gözüken kış lastiğini 4 mevsim niyetine kullanıyordu mesela. Şehir içinden çıkmayan, 70'ten fazla yapmazdı o durumda. Lastikçi bile şok geçirmişti, siz düşünün :D

Şahsım adıma, 45binkm'lerde araştırmalarıma başlıyorum. Megane'ımda 55bin de kıç atmaya başlamıştı araç.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Megane'ımda

florasan bayi çıkışı atmıştı onu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Araliga kadar 80 km hiz siniri ile kullanmaya devam edecegim..  Maksadim komple degistirmek. 

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Lastikler ne kadar arabayı yere bağlıyorsa o kadarda sizi hayata bağlıyor.

En kötü lastiğin yenisi bile ömrünü tamamlamış en iyi lastikten iyidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Batuhan Kılıç

yanakları da görmek lazım, eğer yaşı ileri bir lastikse yanaklarda çatlama yaptıysa risklidir, diğer yandan km veya yaşı doldu diye de risklidir diye bakmamak lazım, belli aralıklarla kullanıldıysa ve çok fazla aşırı yüksek veya alçak ısıya maruz kalmadıysa gayet de kullanılabiliyor

diğer yandan her zaman yeni lastik iyi değildir özellikle de yağmurlu yolda tutuşta, birkaç mm yemiş lastik her zaman sıfır lastikten daha iyidir, tamamında mı bilmem ama lastiklerin çoğunda lastik aşındıkça ortaya çıkan ufak yağmur kanalları var, bu yüzden testlerde de sıfır lastiğe göre ıslak zeminde daha başarılı tutuş sağlıyorlar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen
47 dakika önce, Koray Demir yazdı:

Yorumum aynı yine. Yeni lastik her zaman iyidir. Km olarak 100.000 km boyunca Michelin energy saver kullanan da gördüm. Şuna bir göz atabilirsiniz.
http://www.michelin.com.tr/otomobil-lastikleri/ogrenim-paylasim/satin-alma-kilavuzu/lastiklerimi-ne-zaman-degistirmem-gerekir

Michelin derki; 5 yıl dan sonra arada kontrol edin... 20 yıl olmuşsa her halukarda değiştirin. Biz fazla evhamlıyız galiba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
4 dakika önce, Volkan Turkmen yazdı:

Michelin derki;

her ülkede farklıdır müşteriye yaklaşımı, us te taahüt etiği km öncesi aşınırsa sıfrla değişim yapar mesela

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Benim Primac 3 ler 40 bin km, 3 sene oldu ama kisliklara geçerken atacağım sanırım.
Fotoğraf atsam daha gideri var denir dişler 4-5 mm dır ama hızlanma ve frende kaymalar başladı... Malzeme sertleşiyor dişler olsada eski performansı kalmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
7 saat önce, Volkan Turkmen yazdı:

Michelin derki; 5 yıl dan sonra arada kontrol edin... 20 yıl olmuşsa her halukarda değiştirin. Biz fazla evhamlıyız galiba.

Evham değil önce güvenlik. O yüzden linki ekledim zaten lastikler kullanılabilir durumda gözüküyor.

7 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

florasan bayi çıkışı atmıştı onu

Bilinenin aksine florasanlar iyi yol yutar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Aynı conti 5 lastikleri bende kullanıyorum araç 37.000 km oldu ve lastikler felaket kaymaya ve patiye düşmeye başladı.Siz 63.000 km nasıl yaptınız hayret.Ben kış lastiklerine geçtikten sonra bir daha contileri kullanmayacağım mesela.Resmen lastikler sertleşti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

40 binde Michelinleri değiştirdim, sürekli girdiğim virajlarda kafadan kayan araba, şimdi yeni Falkenlerle zımba gibi kafayı içeri sokuyo. Lastik önemli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arkadaşlar, 

Bu 63000 km yaptığım lastikler ile 16 ay içinde bir kere bile arka atmadım. Arabam bir kere olsun kaymadı, 

Benim biraz zamana ihtiyacım var. 4 ay bilemedin 3 ay daha idare etse bana yeter. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
1 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Bana mı seslendin emoji88.png

Mümkün. Kauçuk oranı en yüksek lastik parçalanır ama erimez ya da zor aşınır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
9 saat önce, Batuhan Kılıç yazdı:

yanakları da görmek lazım, eğer yaşı ileri bir lastikse yanaklarda çatlama yaptıysa risklidir, diğer yandan km veya yaşı doldu diye de risklidir diye bakmamak lazım, belli aralıklarla kullanıldıysa ve çok fazla aşırı yüksek veya alçak ısıya maruz kalmadıysa gayet de kullanılabiliyor

diğer yandan her zaman yeni lastik iyi değildir özellikle de yağmurlu yolda tutuşta, birkaç mm yemiş lastik her zaman sıfır lastikten daha iyidir, tamamında mı bilmem ama lastiklerin çoğunda lastik aşındıkça ortaya çıkan ufak yağmur kanalları var, bu yüzden testlerde de sıfır lastiğe göre ıslak zeminde daha başarılı tutuş sağlıyorlar

Yazlık kışlık ayrı jant lastik kullanırım. Kışlık lastiklerim ile 3 kışta 10 bin yazlıklarda ise 40 bin km yol yapmışımdır. Yazlıklarım bazen patinaja düşüyordu önler yıprandı diye ön arka yaptık. Araç yine patinaja düşüyor ve bu seferde kavşaklarda 4 teker birden kayıyor. Sıfır araç üzerinde gelen 2014 Kasımdan beri kullanılan lastikten bahsediyorum. Daha 4 yılını bile doldurmadı.

Ayrıca konu sahibi için sözüm 60 küsür bin km zaten lastiğin ömrünü doldurmuş bir lastiktir. Bende yeni yazlık lastikler için kışlıklarımı taktırmayı bekliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Beş yaşını doldurmuş ve kışlık lastiklerle birlikte 69000 km kullanılmış Goodyear Efficentgrip lastiklerimi kışlıkları taktırırken atarım diye düşünüyordum. Yaz tatilinde düşük hızlarda direksiyonda titreme olunca lastikler beni değiştir diye uyarı verdi. Lastikçiye gittiğimde gittiğimde lastik tabanında eğilme var denildi. Tatilin ikinci haftasında 4 tane Nokian Zline 215/50/17 95W XL lastik alıp yoluma devam ettim.

Lastikte gözlemim şu: Lastik yumuşak olacak, kaymayacak ve ABS mümkün olduğunca az devreye girecek. Lastik sertleşmeye başlayınca diş derinliğine bakmadan değiştirme taraftarıyım. Bizim ve diğer insanların can güvenliği, lastiğin yere tutunan 4 avuç içi kadar olan yüzeyine bağlı. Önce güvenlik.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...