İçeriğe Yönlendir

205/55/17 Yerine 225/50/17 ?

Aydın Sert

Recommended Posts

Aydın Sert

Aracımın üzerinde orijinal 205/50/17 Continental marka lastikler var. Çok fazla memnun değilim. Marka olarak değil. Yıpranma bakımından 80-90 km/h dan sonra çok hafif derecede titreme var. Başka kullanıcı hissetmez belkide. Bir de frenleme performansını yetersiz buluyorum.

Şimdi bedavadan biraz pahalıya, 225/50/17 ölçülerinde Continental Ecocontact 5 marka 4 takım sıfır denilebilecek temizlikte lastik buldum. Lastiklerimi bu ölçüler doğrultusunda değiştirdiğimde olumlu/olumsuz ne gibi etkiler olur? 

Yakıt tüketimi önemli değil. Görünüş itibari ile tabanda, yanakta ne gibi değişiklikler olur? Konfor nasıl etkilenir? Direksiyon hassasiyeti ne olur? (Yumuşama/sertleşme)

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
(düzenlendi)

yaklaşık yüzde 6 lık bir fark oluyor gibi gözküyor. Yüzde 3 ün üstü pek tavsiye edilmez. Lastil çapı değişeceği için km saatinizdede oynama olacak. 

artı ve eksileri,

yakıt tüketiminiz artar

yol tutuşunuz artar

fren mesafeniz azalır

yarım santim lastik yanağınınız artacak teorik olarak konforunda artması lazım ama ben bişey hissetmemiştim :)

lastikleriniz 2 cm daha fazla yere basacağında  dışarıdan baktığınızda 1 er cm sağdan soldan taşacaktır.

tarihinde Erdem Dertsiz tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Lastik ebadı çok fazla büyümüş olacak.Büyük ihtimalle esnemelerde ve tam manevralarda davlumbaza sürtme yapacaktır.Ayrıca aracı yoracak hem performans hemde tüketimi etkileyecektir.100 ile giderken asıl hızınız daha yüksek olacak radara yakalanma ihtimaliniz dalgınlık sonucu artabilir.225 50 r17 olsaydı kullanabilirdiniz ama bu lastiklerde sorun yaşamanız muhtemel.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

215 45 17,  215 50 17 veya 225 45 17 bakin derim. Hatta ucuz bulursaniz 225 45 17 veya 215 50 17 bana da atarsaniz bana da yazdigim ebatlarda lazim [emoji4]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
12 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

205/50 yerine 225/55 imkansız.

Mehmet abi, rakamları dalgınlıkla yanlış yazmışım.

Aracımın üzerindeki lastik ölçüsü 205/50/17, alacağım lastiğin ölçüsü 225/50/17. Doğrusu bu şekilde.

Bu ölçülere göre fark ne olur? sadece taban mı genişler? Bu durumda ne gibi +/- ler olur?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Aydın Sert yazdı:

Mehmet abi, rakamları dalgınlıkla yanlış yazmışım.

Aracımın üzerindeki lastik ölçüsü 205/50/17, alacağım lastiğin ölçüsü 225/50/17. Doğrusu bu şekilde.

Bu ölçülere göre fark ne olur? sadece taban mı genişler? Bu durumda ne gibi +/- ler olur?

Hem genişleyip hem büyüdüğü için sürtebilir.

Tam olması gereken muadil ölçü 225/45/17 dir.. 

Şuradan sen de bakabilirsin.. http://www.otoclubturkiye.com/forum/hiz-lastik/lastik_hesabi.htm

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
33 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hem genişleyip hem büyüdüğü için sürtebilir.

Tam olması gereken muadil ölçü 225/45/17 dir.. 

Şuradan sen de bakabilirsin.. http://www.otoclubturkiye.com/forum/hiz-lastik/lastik_hesabi.htm

O halde deneyip bakmam lazım Mehmet abi. Bu şansım var. Olmazsa almayabilirim.

Değerli bilgiler için teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Bence de denemeden almayın. Benim orjinal ölçüm 195/60/15 şuanda kullandığım 225/40/18 herkes olmaz çok yakar dedi. Sonuç şehir içi çok yakıyor :)

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Aydın Sert

Geçen Cumartesi günü lastik değişimini gerçekleştirdim. Herhangi bir sıkıntı yok şimdilik. Aksine kışlıklardan sonra bayağı yumuşak ve sessiz geldi. Biraz da jantarın yanlarından çok hafif dışarı taştı lastikler. Bence görüntü olarak da konfor olarak da şimdilik bir sıkıntı gözükmüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...